l")e afzetting van den maire van Angers maakt veel gerucht, niet alleen in die stad, maar in geheel dat departement, waar deze maire zeer invloedrijk en gezien was. Zoo daar in de eerste tijden soms weder aanvullinsverkieziug moet plaats hebben, dan wordt er door de oppositiepartij een uitmuntend geschikte candidaat in hem gevonden. Deze oppositie begint aanhoudend te vermeer deren en de Regeering hoe langer zoo meer te verontrusten. Hiertoe draagt niet weinig bij, een hevige strijd die tusschen de Katholieken van de ultramontaansche partij en de zoogenaamde liberale Katholieken begint op te komen. Deze twee nuances worden gerepresenteerd door den heer Veuillot en den bisschop van Orleans. Buitenland. BELGIË. Maandagnacht, omtrent 121/2uur, hadden twee onderofficieren te Antwerpen twist gekregen en brachten het zoo ver, dat zij met den blanken sabel handgemeen werden en tegen elkander be gonnen te schermen, zoolang tot een van beiden eene wonde aan den hals kreeg, waaruit hij nog al veel bloed verloor, en zij het gevecht staakten. Het schijnt dat de oorzaak dezer vechtpartij toe te schrijven is aan eene Eva's dochter. Dat zijn man nen van geweld FRANKRIJK. De zaak van burgerlijke verantwoordelijkheid ingespannen door den staat tegen den afbreker der Vendomekolom, den schilder Courbet, zal in de maand Maart bepleit worden. De heer Victor Lefranc zal de vraag van den staat staande houden. De verschillende waardijen, schilderijen en andere voorwerpen aan Courbet toebehoorende, die men heeft kunnen aanslaan, in afwachting van den afloop van het proces, vertegenwoordigen eene som van 100.000 fr. De stad Kermis is eergisteren door een ondoor dringbare mist in volkomen duisternis gedompeld geweest. Men zag elkander bijna niet langs de straat. Verscheidene personen zijn in het water geloopen. Den volgende dag zijn 4- lijken opge- vischt. Dc lantaarns waren ontstoken, doch dit hielp weinig. ENGELAND. De koningin van Engeland werd Zaterdag in het park van Windsor van een wissen dood gered. Koningin Victoria reed op haren geliefkoosden poney door de lanen van de prachtige dreef met olmen boomen beplant en bekend onder den naam van Elisabeth dreef. De page, die haar vergezelde, bemerkte eensklaps, dat een der dik- stammige olmenboomem ging nederstorten. Hij slaakte een alarmkreet en de koningin kon daar door bijtijds ontsnappen. Pas was de koningin voorbijgeneden of de zware boom stortte met ijselijk gekraak neder. De uitvoer van steenkolen uit Engeland bedroeg het vorige jaar 12,712,231 ton, ter waarde van 9,858,418 p. st. Frankrijk ontving 2,152,572 ton, Duitschland 2,074,622, Italië 89S,4S6, Eusland 771,255, Engelsch-Indie 318,653, Egypte 509,719, Spanje 501,599, Denemarken 627,706, Zweden 486,763, Nederland 468,424. In Londen werden dat jaar aangebracht 7,655,516 ton steenkolen. Zaterdag avond is te Ipswich, bij Londen, een zeer dikke zwarte regen gevallen. Verscheidene personen hebben er flesschen medegevuld om dien regen te bewaren als zeldzaamheid. SPANJE. De Cortes is ontbonden en het gouvernement zal eene nieuwe Kamer op gewonen voet samen roepen, zoodra de begonnen onderneming' zal be ginnen vruchten te dragen, de orde zal verzekerd zijn en het algemeene stemrecht vrij kan uitge oefend worden. Het zal aan deze Nationale Vergadering de zorg overlaten om een opperhoofd voor den staat te kiezen. Zou er eindelijk iets van komen?! ZWITSERLAND. Door een Zwitsersch dagblad worden de vol gende hervormingen opgenoemd, die pastoor Hyacinthe Loyson te Genève heeft ingevoerd Uitsluitend gebruik van de taal des lands bij de mis en al wat verder tot de godsdienstoefening behoort; toediening van brood en wijn bij het II. Avondmaal aan alle gelovigen; vrijheid voor ieder tot het lezen der H. Schriftvrijstelling van de ver plichte oorbiecht, het verplichte vasten, het pries terlijk celibaat, alsook van afzonderlijke betaling' voor geestelijke functiën; verplichting der geeste lijken om zich te onthouden van alle inmenging in politieke zaken alles op grond van daarbij aangehaalde uitspraken der H. Schrift, alsook van pausen en bisschoppen. B i n a e n 1 a n d. Sliiis 1*5 Januari. De gestolen koetoebehoorende aan den landbouwer Louage waarvan wij in het vorig nommer dezer courant melding maakten, is verleden Dinsdag door dien landbouwer in gezelschap van den wachtmeester der Marechaussee alhier uit Brugge teruggebracht. Zij was reeds verkocht voor de som van 2S5 francs, en geplaatst in een stal op de Vrijdagmarkt. Naar wij vernemen zou de dader zijn aangehou den 't geen wel te wenschen zou zijnte meer daar de antecedenten van den gepresumeerde al niet erg gunstig moeten wezen. Groede 13 Januari. Benoemd tot Dijkgraaf van den Lampzinspoldergemeente Nieuwvlietde heer H. G. Hammacher Jr., en tot plaatsvervangend Dijkgraaf van dien polder de lieer Iz. du Bois. .Tanuari. Heden is te Goes eene vergadering gehouden van de Hoofdcommissie voor het aandenken, den Koning den 12 Mei a. s. aantebieden. De Hoofdcommissie heeft besloten zich niet aantesluiten aan het denkbeeld der Bur gemeesters van Amsterdam enz. om alle geschen ken tot één nationaal geschenk te vereenigen en wel voornamelijk, omdat zij die gelden heeft inge zameld voor een Zeeuwsch geschenkzich niet gerechtigd acht de haar bepaald daarvoor toever trouwde gelden tot een ander doel te besteden. Dit toch zou volgens haar oordeel niet mogen geschieden zonder raadpleging met en goedkeuring van de gevers. Doch hieraan zijn zulke groote moeielijkheden en het verlies van een thans reeds zoo kostbaren tijd verbonden, dat alle plannen tot samenwerking met anderenhoeveel toejuiching zij'overigens mogen verdienen, noodzakelijk ter zijde moeten gesteld worden. Voorts is besloten dat het geschenk zal bestaan in eenig voorwerp van goud of zilverterwijl het album, prachtig ingebonden en uitgevoerd, de namen der inschrijvers zal bevatten, gerangschikt naar de gemeenten van Zeeland. De Nieuwe Middelburgsche courant deelt het volgende medeZondag avond ontvingen wij het volgende telegram van Keuter uit Penang: De troepen hebben de Missigit genomen. Het bombardement van den Kraton heeft plaats met 12 stukken en 4 houwitsers. Men verwacht eerlang overgave van den Kraton. De gezondheidstoestand der troepen is beter. Een buitengewoon no. der Staats-courant bevat berichten van generaal van Swieten, bevestigende het telegram van Keuter. Den 6 Januari is de Missigit na een hevig gevecht genomen. Wij hebben groote verliezen geleden. 17 min deren zijn gedood en 197, "waaronder 11 officieren, gewond. Het volk is in liooge mate tegen ons opgezet. Geloofslaande aan de ongerijmdste geruchten vocht het wanhopig, omdat het den dood boven afhan kelijkheid verkoos. Om de verliezen te dekken is een halve brigade van Padang ontboden. Uit de Missigit zou de Kraton nu aangevallen worden. Met geduld zou ook dit laatste bolwerk in onze handen vallen. Bij de tuchtiging van Pedir zijn niet 90 maar 9 schepelingen gewond. Twee stoomschepen zijn naar Padang vertrokken met gekwetstentevens bestemd om het 2e batail- lon naar Atcliin overtebreugen. De gezondheidstoestand is beter. Men leest in 't "weekblad Uilenspiegel De- volksalmanak voor het jaar 1874, uitgege ven door de maatschappij tot Nut van 't Algemeen, bevat o. a. de volgende bijdragen tot veredeling van het volle DSIE REDENEN. Van drie heeren in een koffiehuis bestelde er een een borreltje omdat hij zoo warm was. //Breng mij er ook een", zei de ander //omdat ik zoo koud ben." De derde die er bij zat en het hoorde riep dood bedaard //Aannemen Jannog een voor mij omdat ik het zoo lekker vind." KINDERLIEFDE. Eene tooverheks, die naar den brandstapel uitge leid werdzag haar zoon onder de omstanders en vroeg hem om wat drinken. //Neen moeder!" zei hij//'t zou u kwaad doenwant hoe droger u isdes te beter zal u branden." Gelukkig het volkvoor welks ohtwinkeling van goeden smaakzedelijke vorming en beschaving- zoo krachtig gewerkt wordtj! Gelukkig de maatschappijdie voor hare ge schriften over penners beschiktzoo aestetisch ontwikkeld 'en zoo fijn geestig Jammer, dat de inzender ons de naamlijst dier ontwikkelde en fijngeestige penners niet levert; we zijn benieuwd of Dominé Soetbrood Piccard van Goes er ook onder zou geweest zijn Men meldt uit 's Gravenhagedat de twee en twin tig jarige kunstenaar J. de Graan aldaar aan eene langdurige borstteering is overleden. Op zeven jarigen ouderdom reeds was het jeug dig talent verplicht zich in het openbaar te doen liooren. Wij voor ons "wilden onze moderne wijs- geeren wel eens hooren verklaren, hoe lang de geestvolle kunstenaar wel geleefd heeft en of ook hij, na een verblijf van 22 jaren reedsdan genoeg, wij weten bijna niets van zijne opvoeding en omgeving, maar onze ondervinding uit velen wordt, weder bevestigd zoo jongzoo "vroeg We zijn bang voor die jeugdige talenten. In no. 37 van Vooruit, komt een opstel voor getiteld onze meisjesdat moet men tweemaal le zen 't is ons uit het hart gestolenDe moderne, door emancipatie "woede bezochte vrouw verloochent hare bestemmingzegt de schrijveren is met al haar beweeren en ijdele grootspraak een gevolg van spijtigheidWij zeggen 'them van harte na! De woorden eene hulpe tegen over hembehooren juist op gevat te worden dat tegen over hem geeft geen strijdgeen tegenstand te kennenons ge ringste taalkundig gevoel doet het ons begrijpen er is sprake van tegen over den arbeid des mans stelt de vrouw hare onuitputtelijke liefde en hare huiselijke zorgdus samenwerking tot één doel. Daarheen moet dan ook het onderwijs onzer meis jes en wel bij voorkeur door de vrouw moeder gericht zijn. We wenschten wel dat een onzer letterkundigen, in plaats van Cats door de goot

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 2