Voor Veld en Huis. MARKTBERICHTEN. Graanmarkten enz. n ledenaan cholera 15 Europeanen en -1 inlanders; aan dyssenterie 8 dwangarbeiders en aan andere ziekten 3 dwangarbeiders. (JavaCrt.) Het Katholieke en half-offieieele Journ. de Brux. zegt over den oorlog met Atsjin: He roemrijke en voordeelige vrede, die men van de Sumatrasche expeditie mag verwachten, zal voorzeker den luister nog verhoogen van het vijfentwintigjarige feest der troonsbeklimming van Koning Willem UI. Hat feest, zegt het blad verder, zal aan onze voormalige landgenooten eene nieuwe gelegenheid schenken om van hunne trouw en verknochtheid te doen blijken aan het oude stamhuis van Oranje-Nassau, dat zoo onafscheidelijk met hun grootscli historisch verleden is verbonden. Het zal in den volsten zin des woords een nationaal feest zijn, waaraan alle standen der bevolking, zonder onderscheid van staatkundige of godsdienstige denkwijze zullen deelnemen. He Nederlandsche Katholieken zullen bij hunne overige landgenooten zeker niet achter blijven in oprechte en hartelijke toejuiching van een Souverein, wiens zorg voor het geluk van zijn land zich gedurende het vierde eener eeuw even min verloc cliende, als van zijne onveranderlijke getrouwheid aan den eed, op eene constitutie afge legd, die alle verkregen rechten en alle openbare vrijheden waarborgt en waarvan Nederland in September jl. liet vijfentwintigjarig bestaan heeft gevierd. Voor het Prov. Gerechtshof te Arnhem stonden verleden week te recht een moeder en dochter, I). B. en A. B. uit de gemeente Zelhem. Op 29 Oct. was een voorbijgaand aan de dochter wel bekend manschoenmaker uit Varssevelddoor haar binnen verzocht. Mét de dochter ging hij daarop bij den herbergier K. bij Zelhemeen 16tal borrels nemen en vroeg toen om nachtver blijf. K. weigerde dit en de schoenmaker ging weder'naar het huis'der beide dames. Hen vol gende dag ontwakendemiste hij een broek en een daarin verborgene portemonnaie. Hat een van beide beschuldigden den diefstal hebben ge pleegd, was duidelijk, en zij bekenden ook beide, dat het gestolen was maar ieder beweerde, dat zij niet de medeplichtige was, en de andere het feit had bedreven. Het O. M. eischte tegen beide veroordeeling tot 5 jaar tuchthuisstraf, als hoofddaderessen van een diefstal bij nacht in een bewoond huis. He verdediger mr. van Reenen, wees er op, dat het wel bewezen was, dat diefstal gepleegd was, maar niet wie dien juist had gepleegd en con cludeerde tot vrijspraak. Het hof deed uitspraak overeenkomstig den eisch van het openbaar Ministerie. (N. A. Ct.) Hoe nauw de samenhang is tusschen de zin delijkheid en het woeden van epidemiën wordt aangetoond door statistieke gegevens van de steden St. Louis, Boston en Baltimore. In beide laatst genoemde plaatsen werden bij het naderen der cholera de maatregelen in het belang der openbare gezondheid met alle energie genomen en duizende guldens werden voor het reinigen van pleinen, straten en stegen uitgegeven. In St. Louis liet men de handen in den schoot rusten. He resul taten waren opmerkelijk. Boston verloor bij eene bevolking van 140,000 zielen slechts 327 inwo ners aan de gevreesde ziekte, bij een nominaal sterftecijfer van 5000 in liet jaar. St. Louis ver loor van 65,000 inwonersniet minder dan zes duizend. In Baltimore werden bij het naderen der ziekte 40,000 dollars tot het zuiver houden der stad besteed en van de 100,000 inwoners stierven er slechts S53. Een vernieuwd bewijs hoe men door voorzorgsmaatregelen en zindelijk heid der epedemie paal en perk kan stellen. He theorie der Pransche doctoren omtrent de cholera schrijft deze ziekte toe aan de ontwikke ling eener zwam, en een ander kivam daardoor op de gedachte om carbol-zure-ammoniak als ge neesmiddel te bezigenhetgeen de gunstigste uit komsten opgeleverd moet hebben. Br. Héclat gaat nog verder en beschouwt deze verbinding als een voorbehoedmiddeldat in tijden van epidemiemet siroop vermengd kan gebruikt worden. Hij hecht zooveel waarde aan dit middeldat hij het op verschillende wijzen gebruikt en het zelfs in hevige gevallen in het aderstelsel spuit. In liet Bagblad van Z. Ii. en 5 s Grav. komt het volgende ingezonden stuk voor: Na de trekking van de loten der Maatschappij voor Landontginninggevestigd te Appeldoorn op den 6 Becember 11. gehouden, berusten er in handen van Nederlands ingezetenen duizende niet uitgetrokken, die eerst na. 66 jaren tegen uitkeering van f 10 voor elk lot zullen worden afgelost. Hat kapitaal heeft voor het tegenwoor dige geslacht bijna geen waardewant zelfs van onze kinderen zullen dan slechts zeer weinigen meer in leven zijn. Baarbij is het te denken dat vele lotendoor ze niet te achtenin zulk een lang tijdsverloop verloren zullen gaanhetgeen te betreuren zou zijn, omdat er mijns inziens iets goeds mede zou zijn uit te richten. Indien namelijk alle houders hunne loten willen afstaan, om ze te stellen onder bewaring en beheer eener te benoemen commissie van eenigc ledendie bij overlijdenop eene vast te stellen wijze, telkens door benoeming voltallig zou moeten worden gehoudendan zou aan die commissie een man daat kunnen worden gegeven omten tijde dat de loten zullen zijn afgelostvoor het verkregen kapitaal de eene of andere instelling van alge meen nut binnen het rijk te stichtenwaarbij het zeker wensclielijk zou zijn om den Minister van Binnenlandsche Zaken als permanent lid der commissie te benoemenzoodat bij diens aftreden telkens zijn opvolger zou in de plaats komen. Een verzoek daartoe zou door Z. Ere. zeker niet worden afgewezen. Ik hebmijnheer de redacteurhier slechts eene ruwe schets gegeven van mijn denkbeeld om aan een anders verloren kapitaal eene nuttige bestemming te geven. Vergun er een plaats aan in uw veel gelezen blad met verzoek aan andere bladen om dit over te nemenmogelijk vindt het stuk een lezerdie de zaak waardig keurt om eene uitvoering te beproeven. YERKO OPP31IJS PEK HECTOLITER. EECLOO8 Januari. 31 Becember. Witte Tarwe fr. 30, 30,46 Ito ode Rogge. 19,39 19,85 Boekweit 20,25 20,25 Haver 10,16 10,39 Gerst u 18, 17,54 Paardeboonen 18,46 18,46 Aardapp. per 100 kilo. 7, 6,50 Boter per 2,50 2,40 Eieren de 25 3, 3 GENT9 Januari. 2 Januari. Tarwe fr. 40, 40,a 25, Gerst26,,,27, 26,26,50 Haver 23,,,24, 24,— 26,— Boekweit u 26,/;27. Paardeboonen 27,//2S,50 25,26,50 Aardapp. per 100 kilo. n Boter per t, 3,t, 3,10 2,90 3,— Eieren de 26 3,3,10 3,25 3,35 BRUGGE10 Januari. 3 Januari. Jarige Tarwe fr. 24,50 a 33, 22— a 31,75 Rogge 1, 19,z/20,50 19,— 20,— Boekweit Haver 8,50 //ll,50 9,50 12,— Gerst 16,,,19, 16,25 IS,50 Paardeboonen 15,//18, 18,25 19,— Aardapp. per 100 kilo .6,—8,— 6,50 8,— Boter per kilo st. 34// 38 27 30 Eieren per 26 2o 30 33 35 Vlas p. 21/2 kilo 57 73 57 77 Ter markt van Honderdag Januari waren aangebracht 34 Schapen, welke zijn verkocht a 45 tot 55 fr. 2 Lammeren, 30 hoe 'took geschreven moet worden, voor de Zui delijke grens van Zeeland en terecht. In plaats echter van dat Heedenesse tot den Walcherschen, toen een twee of drietal uren zich verder westwaarts in zee uitstrekkende, te houden of wel, als men Heiderzee moet lezen, deze in de Honte te vinden, plaatste Bresselhuis die rond Aardenburg en vond ze terug in de voorheen veel uitgestrekter streken van Beooster- en Bewester-Eede. Nesse nisse, (dat wij nog bezigen in nis-ei een zeer zacht gekookt ei, welks dojer vloeibaar gebleven is) vereenzelvigt hij terecht met ons schor, nat, vochtig land, bij tijden door het zeewater bedekt. He ITeedenessen nu zullen de schorren der Heede zijn en ITeedenesse was eeuwen gele den Zeelands zuidelijk» grens zoodus de Kadzan- tenaren, Sluizenaren, Aardenburgers, enz. zijn oorspronkelijk zeeuwen Indien het waarheid ware, zou 'tzeker voor onze vereeniging met Zeeland veel beter pleiten dan de grenzen door de zoogenaamde levenlooze natuur aangewezen. Een berg, eene rivier, vor men de natuurijke grenzen tusschen volk en volk nietdat doen zeden en gewoonten en taaltaal boven al! Wij haasten ons echter thans te erkennen, dat deze gedrochtelijke en reeds lang veroordeelde stelling niet door den heer Bresselhuis uitgedacht is, hij is er even onschuldig aan als aan de legende van de kat in 't zand In de archieven van het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen vond hij handschriften van den heer Jacob Yerheije van Citters, die zelf daarna van die nessen eene historische kaart gegeven heeft, doch welke handschriften grootendeels alle gezag missen en welke kaart (wij merkten 't meer malen op) hoogstens de verdienste van een ge schiedkundig overzicht, zonder aardrijkskundige waarheid bezit. He heer van Citters bracht ook zijnen volger in groote dwalingen door aller stui- tendsche verkeerde lezingen van oude charters. Steller dezes heeft aan het Zeeuwsch genootschap een opstel ingezondengetiteld het Zwin gewest dat hij hoopt eenmaal in het tijdschrift des ge- nootschapshet gunstig bekende Archier, te zien opgenomeu. (b) Men houde in 't oog dat ons gewest dadelijk na de verovering van Sluis door de Eranschen met de eene en ondeelbare Eransche republiek vereenigd werdzoo nauw zelfs, dat reeds enkele onzer ingezetenen bestemd waren om him aandeel in de omhelzingen van de koningin der omwenteling de guillotine te ontvangendit schouwspel werd ons bespaard door den val van Robespierre, de beruchte, zeegroene huichelaareven eens als ons het treur spel eener Bataafsche republiek en een koninkrijk Holland met zijn papieren troon gespaard bleef.

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 3