bijgegaan. Bij de receptie door den president der Republiek, heeft Buffet, de Voorzitter der Natio nale Vergadering, tot hem gezegd„Door u mijne wenschen aan te bieden richt ik die tot geheel Frankrijk." Mac-Mahon antwoorcle: „het is aan Frankrijk, dat wij ons allen moeten toewijden." En daarmede waren de toespraken afgelpopen, want overigens werd er niets meer gesproken. De heer Baragnon, Secretaris-generaal bij het Departement van Buitenlandsclie Zaken in Frank rijk, heeft het lezen van een zestal Zwitsersche bladen in Frankrijk verboden, waarin de Fransche krijgsman in geen voordeelig daglicht werd gesteld. Na onderzoek is het gebleken dat het opstel ont leend was aan een Franseh blad, welks hoofdre dacteur niemand anders is dan de neef van Baragnon zelf. Intusschen heeft de Zwitsersche Regeeriug zich de zaak aangetrokken en is men daar thans bezig, uit Fransche bladen een tal van opstellen te verzamelen, waarin Zwitserland wordt gehoond en beweerd, dat de gansc.he Zwitsersehe pers aan Pruisen is verkocht. De nieuwe Zwit sersche gezant, graaf van Ghandcrdy, zal dit moe ten redderen. Bij den Aartsbisschop Ledochowski zijn weder eenige goederen in beslag genomen wegens opge legde boeten van 2229 Thaler. .Daar er nu geene voorwerpen meer aanwezig zijn, die men in beslag •kan nemen, en de nog niet betaalde boeten 1G000 Thaler bedragen, is de in hechtenis neming op handen. Er is te Parijs weder sprake van eene nieuwe prefectorale beweging belangrijker dan de vroegere en zonder welke men geene goede uitwerking van de maire-wet verwacht. Ditmaal zijn de republi keinen ér buiten. Er zijn er dan ook niet meer ■onder de administratie; maar men heeft gemerkt dat al die brave lieden, waardoor ze vervangen werden, nog geene bekwaamheden van den eersten rang zijn, al werden ze door bisschoppen aanbe volen of al kwamen ze uit Jezuïetenscholen. Reeds zijn er enkelen onder, die door hunne onhandigheid de liooge overheid gecompromitteerd hebben. Een van hen is zelfs reeds ontslagen door den- zelfdeh persoon, die hem nog onlangs benoemd had. De persoon isde hertog de Broglie. Bij de mannen van den 24- Mei ziet er dus ook niet alles couleur de rose uit. Buitenland. FRANKRIJK. Er zijn er die nog altoos van het gouden Frankrijk droomen, het land met onuitputtelijke hulpbronnenBlind voor de blinkende ellende van 't rampzalige land, gaan ze in hunne domme vooringenomenheid zoo ver, van dat Frankrijk nog altoos aan dê spits der beschaving en ver lichting te stellen; ziellier dan een enkel staaltje van Parijs: De ellende te Parijs is grooter dan in een der jaren na den oorlog. Tegen Kerstmis en Nieuw- zoo niet zijn beste werk. Dressellinis streefde onbevooroordeeld naar waarheid en daardoor vond hij ook waarheid, maar daardoor deed hij ook (Ier waarheid hulde en sprak hij recht over een tot dusverre met minachting beschouwd gedeelte des Nederlandschen volks. Of lvij zijn doel bereikt heeft P Grootendeels ja op enkele punten neen Welk strijder voor waarheid en recht zal ook ooit zijn doel volkomen bereiken? Zoolang vooroordeel als eene tastbare erfzonde in de harten blijft woekeren en waanwijsheid velen blijft bezielen, niemand! Doch we willen hem, zoo als gezegd is, nog na vier en vijftig jaren liooren, terwijl we eene enkele aanteekeniug, dat oordeel zullen doen verzeilen waar dit wellicht, tengevolge van het laatste hoofdstuk zijns werk getiteld Wettelijke en vex'staii «lelijke "b e s clia vim g-*, De zedelijke gesteldheid van dit Distriet is jaar doet de kleinhandel de beste zaken van 't geheele jaar, thans wordt het door de winkeliers ingeslagen goed niet verkocht, zoodat de banken van leening 't werk haast niet af kunnen. De minder gegoeden moeten zich van alle overbodige zaken ontdoen, om hunne verplichtingen na te komen en ook na die opoffering zijn nog velen genoodzaakt zich in staat van faillissement te laten verklaren. Daarbij komt dat vele fabrieken gedeeltelijk stilstaan, zoodat duizenden bekwame werklieden geen werk hebben. Behalve de onze kerheid in liet land zelf, waar men geen zaken aandurft, omdat men vreest dat een of andere staatkundige partij een coup de main zal wagen, is de Amerikaansche crisis van grooten invloed op deze stagnatie in de zaken. Parijs had een be langrijk débouché in de Vereenigde Staten, maar in den laatsten tijd bleven de belangstellingen achterwege. De dwaze Franschen begrepen niet of wilden niet begrijpen dat zoo iets volgen moest! De naweeën van den oorlog, en dit is juist zijne verschrikkelijke zijde, zijn van dien aard dat, terwijl de weeën zelve betrekkelijk schielijk voorhij zijn, de naweeën van den oorlog laten zich nog jaren lang gevoelen. Het verkoopen van een potlood dat als nieuw jaars gift werd rondgeleurd, is verboden, omdat het eene staatkundige strekking had. Tienduizend dezer voor de rust van den Staat gevaarlijke pot- looden waren gemaakt. In het uiteinde er van is een klein gaatje met een stuk glas er in. Als men het tegen het licht houdt, ziet men een ver groot portret van Napoleon IV, op glas gephoto- grapheerd. De overheid moet zelf door een onmetelijk vergrootglas zien, om in deze potlood jes een gevaar voor den staat te zien. De vraag door de maarschalkiu Bazaine gedaan om de gevangenis van haren man te mogen deelen, is gunstig door het gouvernement onthaald. De plaats kan zeer gemakkelijk geschikt worden om deze familiebijeenkomst toetelaten. De gevangene heeft zijn eerewoord moeten geven, dat hij van de gunst, die hem toegestaan wordt geen misbruik zal maken en zijne familie heeft insgelijks de ver bintenis aangegaan om niets te beproeven, ten einde hem aan die gevolgen zijner straf te doen ontsnappen. Kolonel Vilette heeft dezelfde ver plichting op zich genomenlvij is thans naar Parijs vertrokken om eenige schikkingen te nemen, betrekkelijk de vestiging van de familie Bazaine op het fort Sainte-Marguerite. Kolonel Villette heeft het gouvernement en voornamelijk den heer Baragnon bedankt voor de goedheid waarmede de maarschalkin behandeld is geworden en waarvoor deze zeer dankbaar is. Maandag morgen reisden door de statie van Straatsburg de gewezen koning van Spanje Ame- gelijk aan die der overige deelen van ons vader land. Men ontmoet bij onze ingezetenen dezelfde deugden, en ook dezelfde gebreken, welke elders worden aangetroffen. De nauwe betrekking, waarin men hier gedu rende eene reeks van jaren stond tot het volk, zoo diep gezonken dat het geloof aan een opperste wezen hij hetzelve afhing van een besluit der regeering, oefende natuurlijk een hoogst nadee- ligen invloed op de zedelijkheid der bewoners, (b) Nog zijn de treurige uitwerkselen hiervan aller zichtbaarst, zoowel in de onverschilligheid en het ongeloof van maar al te velen onzer burgers, die den godsdienst aanzien als een teugel, met welken men den grooten onkundigen hoop be dwingen moet, als in de bijna gelieele verzinnelij king van het opkomend geslacht, dat wars van alle ernstig onderzoek, genoegzaam op niets denkt dan op vermaken en middelen ter bevrediging der zinnelijke driften. Waardige tegenhangers van dezen zijn zij, die deus en de gewezen koning van Napels Frans TI. De eerste begaf zich van Parijs naar Weenen, de tweede van Weenen naar Parijs. Zij reisden in het strengste incognito. Zij bevonden zich gedurende vier minuten in de wachtzaal, maar gebaarden elkander niet te kennen. ENGELAND. Een excentriekwachter op een Engelsehen spoorweg is veroordeeld geworden tot zes maanden gevangenisstraf met dwangarbeid, omdat hij, dron ken zijnde, nagelaten had eene manceuvre te doen en aldus de veiligheid der reizigers in gevaar bracht. Het voorbeeld is navolgenswaardig. Bin n e n 1 a n d. Sluis, X£2 Januari. De bevolking dezer gemeente beliep op den 81 December jl. 1524 zielen. Het aantal geborenen over 1873 is geweest 30 mannelijk en 40 vrouwelijk, zamen 70; overleden 29 mannelijk en 30 vrouwelijk, zamen 59. Er werden 23 huwelijken gesloten. XXeille. Het heeft Z. M. den Koning be haagd om het bevel van HH. Gedeputeerde Staten van Zeeland om in deze gemeente eene openbare school op te richten, ook gedurende het jaar 1874, buiten werking te stellen. Dit besluit, is in den toestand waarin onze gemeente verkeert, hoogst gewenscht en getuigt veel heter voor Z. M. goede zorg en die van II. D. Minister voor onze gemeente, dan het met geweld hier of daar neder plakken eener school en onderwijzers woning. Dat ze er eindelijk kome, is wenschelijk, docli niet dan na lange; en wel doordachte voorbereiding. Ingezonden Kecle. De heer Petrus Johannes de Yos geacht ingezetene dezer gemeente heeft krachtens- de naturalisatie wetten in de afgeloopen maand December de hoedanigheid van Nederlander ver kregen. Een spiondie onlangs van Atchin terugge keerd is en in den Kraton is geweestheeft medegedeeld dat 13 blanken zich in den Kraton bevindennl. 3 Franschen3 Engelschen2 Nederlanders en 5 Amerikanen. Volgens de Pinang Gazette zijn onlangs te Deli twee Atckineesche spionnen gevangen genomen waarvan de een een Hollander en de ander een Deen was. Ze zijn onder behoorlijk geleide naar Atchin vervoerdom overgeleverd te worden aan generaal van Swieten. Volgens mededeeling van den opperbevelhebber bij de tweede expeditie tegen Atchinzijn op de reis tot Singapore van de expeditionnaire troepen op zeven verschillende schepen in het geheel over- aan voorbeduiding, wichelarij, tooverij, spookver schijningen en alles wat bijgeloof uitdacht vast houden; of tot dweeperij overhellende, den gods dienst in zekere uitwendige verrichtingen stellen, die voorgeven van bevindingenopenbarin gen en wat dies meer is; zich en de hun gelijkenden kinderen Gods noemen en dezen voor de eenige vromen houden, maar alle anderen als werelcllingen en onbekeerden verachten en verdoe men. Eeuwige worsteling van ongeloof en bijge loof, zoo met elkander als met het gezond verstand, is het gevolg van dit verschil, en levert nu eens belangrijke, dan weder stootende contrasten." Tot dusverre voor ditmaal Dresselhuis. Roos kleurig is het tafereel voorzeker niet, doch we zijn ook nog niet aan het einde en zullen in een volgend Dinsdag nummer verder zien. (a) Het stelsel der Eede of Heedenessen. Nes sen of schorren der Eede of Heede. De heer Dresselhuis hield Heedenessede Heidenzee of

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 2