NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. FEUILLETON. N°. 4. Vijftiende Jaargang. A 1874. Dinsdag 13 Januari. Politiek Overzicht. HET OORDEEL OVER KADZMD MDZANTEMRËA' Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Yrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district Zeeland 1,15voor de overige plaatsen des Rijksfrttnco per post 1,30. Prijs Advertentiënvan 15 regels f 0.7 5 elke regel daarboven 0,121/n.(Iroote letters naar liet. getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers f 0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles--I^RA^UQ^w - De taak van Castelar was met het begin van dit jaar buitengewoon moeielijk geworden, daar de Cortes den 2 Januari bijeenkomen moest en de hoop der opstandelingen in Cartagena op hen ge vestigd was. De intransigenten toch verwachtten dat hun geestverwant Pi Y Margall den eerlijken Castelar vervangen zou. Ook kwamen er voortdurend i de dagbladen, geruchten voordat de burgerij en hoofcl-officieren de troonsbeklimming wensehten van prins Alfonso den zoon van Isabella. Zeker is het, dat er eene partij van Alfonisten bestaat, die niet tegen een coup d' utat zou opziengelijk dan ook nu gebleken is. Intusschen waren de belegeraars van Cartagena, waarschijnlijk met het oog op dien tweeden Janu ari, wat ijveriger geworden, althans zij hebben het vuur van een fort op den kalvarieberg tot zwijgen gebracht. Tot groot nadeel van de intransigenten heeft daarbij aan hun fregat Tetuan te Cartagena cene ontploffing plaats gehadten gevolge waar van het gezonken is. Bij de opening der Cortes te Madrid betoogde Castelar in zijne boodschap, dat de Itegeering een voorzichtig gebruik van de haar verleende volmacht heeft gemaakt. Daarin werd de val van Carta gena als na op handen aangekondigd. Voorts werd erkenddat de Carlistische oorlog eene verschrikkelijke uitbreiding lieeft gekregendat alles moet achterstaan voor het behoud der Kepu- bliek en dat eenige grondwettige rechten en de uitoefening van zekere vrijheden moesten geschorst worden. Om den oorlog tot een einde te brengen, moes ten de reserves onder de wapenen worden geroepen en moest er eene nationale militie gevormd worden. Het verplicht kosteloos onderwijs en de afschaffing der slavernij werden dringend gevorderd. Voorts werd. er aangedrongen op de vestiging van een gouvernement, dat door de mogendheden erkend wordt. De stukken omtrent de Virginius zouden worden overgelegd. De boodschap eindigde met een beroep te doen op alle liberale partijen tot vestiging van eene prógrcssistische Republiek welke al de krachten der Maatschappij in zich vereen igt. De door den zoogenaainden kantonnalen opstand veroorzaakte schade werd geschat op 200 mi'ilioen en de afpersing der Carlisteu, alleen in Navarra, op meer dan 20 millioen realen Niettemin gaan de partijen voort, elkaar zoo hardnekkig mogelijk te bestrijden. Intusschen is op 3 Jauuari te Madrid gebeurd, wat Castelar reeds vroeger verwacht hadde Cor tes heeft zich namelijk met eene meerderheid van 120 stemmen tegen het bewind van Castelar ver klaard, waarna deze ziju ontslag gevraagd heeft. Daar nu het ministerie Castelar reeds tweemaal in dc Cortes is geslagen,zou het gevolg daarvan nu geweest zijn de vestiging van een ander gouver nement, tot onberekenbaar nadeel voor het leger en het land. Daarom heeft de Kapitein-generaal van Madrid, Pavia, ruiterlijk weg de vertegen woordiging uiteengejaagd en het paleis der Cortes bezet. Castelar heeft daarop zijn ontslag aange boden, waarop generaal Pavia den president der Cortes, Salmeron nitgenoodigd heeft om de Cortes te ontbinden. Salmeron heeft toen Castelar nog trachten te bewegen, om het gezag weder te aan vaarden, doch deze heeft niet gewild. Toen heb ben de soldaten dc vergaderzaal doen ontruimen, terwijl Pavia met troepen en stukken geschut voor het paleis der Cortes post vatte. Kort daarna is een ministerie samengesteld uit personen, die bij de omwenteling van 186S eene hoofdrol speelden. Serrano is president geworden, Sagasta, minister van Binnenl. Zaken; Sabala, oorlog; Eiquerola, Justitie; Becerra, landbouw; Echegaray, Einan- ciën; Garcia Ruiz, Binnenl. ZakenTopete, marine. en de door J. ab UTRECHT DRESSELHUIS. /,Twee Engelschen, die eene reis dc or z/Oost-Indië deden, wilden de bewoners van z/het schiereiland bezoeken. //Gaat er niet z/heen," zei het eerwaardig opperhoofd eener z/stad tot hem; //het is een akelig en woest //land, hetwelk door bloeddorstige, wilde hor- z,den bewoond wordt, die in tijgervellen ge- z/kleed zijn en wier maaltijden in menschen- „vlèescli bestaan. Nauwelijks zult gij u in z/hun midden bevinden, of zij zullen u om- //brengen en verslinden." De reizigers aarzelden een cogenblik maar verloren daarom den moed niet. Rust ig ver volgden zij hunnen weg, en vonden, toen zij op het schiereiland kwamen, een vruchtbaar, door de natuur mildelijk begiftigd en door een beminnelijk, beschaafd, verstandig en gastvrij volk bewoond. John. Car, Reiz. door Ierland I. 1. 2. Dergelijke ervaring als bovenstaande reizigers opdeden zou menig een, ten opzichte van Zeeuwsch Vlaanderen kunnen op doen, als hij zich vooraf wendde tot een eerwaardig landbouwer inNooid- of Zuid-Beveland en hier en daar op Walcheren, die, nimmer een voet op den linker oever der Schelde gezet hebbende, al heel bizoudere denk beelden van de landen van Kadzand en Hulst bezit en ons Kadzantenarcn met een woord dood verwt, door ons met den minder welluidenden naam De omwenteling is dus uitgevallen ten gunste van de oude radicale partij, die nu wellicht beproeven zal den zoon van Isabella op den troon te brengen. Moriones is, na zijne ontsnapping, met zijn leger langs de kust van Santiona opgerukt tot Castro de Urdiales, dus in de richting van Bilbao. Hier vernam hij dat cle brug was afgebroken over de rivier die bij Somorostro uitmondt, en dat de Carlisten op den anderen oever 15000 man had den. Inderdaad had Don Carlos met de benden van Navarra en met een gedeelte van die van Ala va, zich naar Bilbao begeven. De voorposten der Carlisten staan in het gezicht van Castro de Urdiales, tot welke plaats Moriones is voortge- rukt. Portugalete en het fort Desierto, welke door cle Carlisten bedreigd worden, verkeeren in voldoenden staat van tegenweer. Te Versailles is de Nationale Vergadering uit eengegaan, na cp 31 December te hebbeu goed gekeurd, dat ongeveer 80 millioen aan nieuwe belastingen zullen geheven worden. Zij zal den Sen Januari hare werkzaamheden hervatten, en alsdan de wet op de benoeming der A [aires het eerst in behandeling nemen. Het was bijna nieuwjaar toen cle vergadering nog met tal van amendementen aankwam. De minister van Financiën Magne drong er toen op aandat men de wet op de geldmiddelen nog* zou aannemenopdat alle ontvangers zouden kun nen voortgaanmet inkasseeren. Toen voldeed zij aan dat verlangen en nam de wet op de financiën aan. Omtrent de nieuwe voor te stellen belastin gen, beweeren cle leden der rechterzij, dat zij uit sluitend door handel en nijverheid betaald moeten worden, daar eigendom in het land reeds te veel is belasten omdat de nieuwe belastingen in do plaats moeten komen van de opgeheven rechten op cle grondstoffen. Iedereen zeidcbelast ons niet, maar anderen," en men kan zich op hevige woor denwisselingen voorbereiden De nieuwjaarsdag is zeer kalm te Parijs voor van poep te bestempelen. Ook de heer Dressel- huis, wien we boven vermeldden kwam hier in der tijd als vreemdeling aan, maar hij kwam zonder vooroordeel als beschaafd en welopgevoed jongeling aan eene inrichting van openbaar onder wijs. Tot. wetenschappelijk man gevormd, werd hij aangetrokken tot land en volk en vereenzelvigde hij zich zoo geheel en al met Zeeland, dat hij onder Zeelands beroemde mannen even zeer mag gerekend worden, als JPetronella Moeti-s onder hare beroemde vrouwen, schoon ze eerst als kind in hare prilste jeugd dezen bodem bezocht en te Aardenburg opgevoed werd, dat zo daarom zoo vereerend haar Aardenburg noemde. Zoo ook Dresselhuis; zijn Zeeland ging hem boven al. Hij was de baanbre ker van de beoefening der wetenschappelijke ge schiedenis en oudheidkunde van Zeeland, en, be houdens zijn ongelukkig, doch schijnbaar waar c-n altoos van scherpzinnigheid getuigend stelsel der Hcedenessen (a) is zijn District Sluis in Vlaan deren, op dat gebied, in ons oog een zijner beste,

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 1