NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEBEN. N°. 2. Vijftiende Jaargang. A0. 1814. Poliliek Overzicht. BUITENLAND. WMBL1D Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district Zeeland 1,1-5; voor de overige plaatsen des Rijks, franbo per post 1,30. Prijs Advertentiënvan 1 5 regels f 0,75 elke regel daarboven 0,12l/o.Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers f 0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles Pit AN CO. In Duitschland brengt de toepassing der nieuwe kerkelijke wetten allerlei moeielijkheden te weeg. Bene van de eerste en belangrijkste zaken welke het gerechtshof voor kerkelijke aangelegenheden in 1874 behandelen zal, is de aanklacht, door de Regeering ingediend tegen den heer Ledochowski, den bekenden aartsbisschop van Gnesen en Posen. De minister van eeredienst Falk zal die aanklacht onverwijld hij dat gerechtshof inzenden. Daarin wordt gewezen: op de wederrechtelijke handel wijze van den aartsbisschop om aan Regeerings- personen den toegang tot seminariën en strafin richtingen voor geestelijken te weigeren en om in opengevallen plaatsen geestelijken te benoemen, overeenkomstig de bepalingen der wet. Ook wordt daarin gewezen op de onberekenbare nadeelen welke noodzakelijkerwijze ondervonden worden door personen, die ten gevolge van het verzet des hee- ren Ledochowski tegen de wet, in het huwelijk worden verbonden in strijd met de daaromtrent bestaande voorschriften, en op de pogingen van den aartsbisschop, om onrust te zaaien onder de bevolking en haar aan te sporen tot verzet tegen de Regeering. Eene huiszoeking bij gemelden aartsbisschop ingesteld, heeft eene zeer belangrijke briefwisseling met de curie in liet licht gesteld. Intusschen is deze aartsbisschop, wegens de onwettige aanstelling van elf geestelijken, tot 9900 thaler en in de kosten veroordeeld, terwijl bisschop Krementz wegens openbare beleediging van Regee- ringspersonen, in zijne openbaarmaking van de excommunicatie van pastoor Grunert, tot eene boete van 200 thaler veroordeeld is. De Keizer van Duitschland is ongesteld ge weest, doch neemt reeds in beterschap toe. De bevolking van Berlijn was zoo angstig en deel nemend, dat men haar met de gewapende macht op eerbiedigen afstand van bet paleis moest hou den. Eerst toen de Keizer zich aan een der ramen voor de menigte vertoonde, was men gerust. Ook in Frankrijk heeft de heftige taal, die sommige bisschoppen in hunne mandementen tegen eenige buitenlandsche Regeeringen gevoerd hebben, een pijnlijken indruk gemaakt op het Fransche gouvernement. De president der Republiek zou het verlangen te kennen hebben gegeven dat de minis ter van eeredienst de bisschoppen aanmaande, zich voor dergelijke uitvallen te wachten. De Commissie van dertig heeft den 26 hare beraadslaging over de nieuwe kieswet hervat. De lieer Labjulaye, lid der minderheid, heeft het algemeen stemrecht verdedigd tegen de aanvallen waaraan het van de zijde van verscheidene leden heeft besloten, dat zij in de eerstvolgende zitting het resumé zal hooren, hetwelk haar voorzitter zal jpmaken; daarna zullen de algemeeue beraadsla gingen over de kieswet gesloten zijn. In de Nationale Vergadering heeft de lieer Léon Say, over den algemeenen linantiëelen toestand sprekende, gezegd, dat door uitgifte van scliatkist- bons en door tijdelijke staking van subsidiën aan spoorwegmaatschappijen, men dc 150 millioen schuld aan dc Fransche Bank zou kunnen aflossen. Volgens den Minister van Finantiën maakte dit voorgesteld raiddel echter geen einde aan het tekort, dat 145 millioen bedraagt. Het eenige middel om uit de moeielijkheden te geraken, be staat in liet heffen van nieuwe belastingen. Han del en nijverheid moeten zich de offers getroosten die ook de landbouw brengt. De minister wenschte dan ook dat de Vergade ring de beraadslaging over de begrooting en over de ontwerpen der nieuwe belasting onafgebroken voortzette, en daarmede voor 1 Januari gereed kome, om verliezen aan de schatkist te besparen. De vergadering heeft daarna met 400 tegen 121 stemmen, een amendement van Firard verworpen om voor het Departement van Finantiën eene van 50.000 francs te bezuinigen, j Na de Staatsbegrooting gaat gadering dus onmiddellijk ove aan nieuwe belastingen beraadsli Ook heeft de Rëgeering de overeenkomst met keizerin Ei Het betrof namelijk de liquidat' waardoor het gouvernement di betreurenswaardige omstandighed Bazaine is op het eiland Sainl gekomen, zonder dat zijne reis eenig voorval heeft gekenmerkt. Francois Victor Hugo; zooi Victor Hugo, is overleden. Spanje blijft nog altijd in waardigen toestand. De gans generaal Moriones blijkt nu te geschreeuw en weinig wol. De] raai Elio, die eene sterke, steliii' heeft den toegang tot alle wé binneland leiden, afgesneden. T ones en Lona niets anders kunnen' troepen bijeentrekken en ze inschep! van alle zijden ingesloten. Zes stoon hen toen te San Sebastian de troepen nes aan boord genomen, die door 30,0 omringd waren. Later is dit leger Santona aan wal gekomen. In Engelsch Indië ducht men een Bij het departement van Koloniën is een oflicieel bericht van den onderkot gen dat iets gunstiger luidt. Daarij minste betere vooruitzichten geopend oogst. Er was regen gevallen, waö velde staande gewas merkbaar was ve behoefte voor de aanstaande drie draagt 70000 tonnen rijst, met w< de liegeering zich voortdurend bezigj BELGIE. „Dinsdag morgen, om half zes uur, is te Lich- tervelde de locomotief gesprongen, die gereed stond om aan den trein gehecht te worden van 6 uur, in bestemming naar Kortrijk. Er is ge lukkig slechts stoffelijke schade. Omtrent de Spoorwegramp tusschen Gent en Brussel vernemen wij het volgende: //De rechtstreeksche trein, uit Brussel naar Gent vertrekkende om 5 u. 35 ra. des avonds, ont moette eergisteren den gewonen trein die hem voorging, op nagenoeg 300 meters voorbij liet station van Dilbeek. Een garde die, veronderstelt men, van den trein gesprongen is voor de botsing, werd gedooddrie of vier reizigers werden licht gewond. De ambtenaars van het bestuur hebben

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 1