NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEE! Poli iek Overzicht. N*. 100. Yeerliende Jaargang A0 1873. Dinsdag 23 Dec. Wegens het inval lend Kerstfeest zal het nummer van aanstaanden Vrijdag niet verschijnen. Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag eu Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland ƒ1.15; voor de overige plaatsen des Rijks,;franco per post ƒ1,30. Prijs der Advertentiën vau 1-5 regels 0,75 elke regel daarboven ƒ0,12»/2. Groote letters naar het getal gevroue regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers ƒ0,05. Ingezonden Stukkeu eu Brieven, de Redactie betreffendebeneveus Adverteuiiën en gewone Berichten ot Alededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO «=a=u i - 1 - j i De Bondsraad te Bern heeft eene resolutie aangenomen strekkende om het Vaticaan door tusschenkomit van den zaakgelastigde van den H. Stoel aldaarden heer Agnozzi, te doen weten datingevolge de jongste Encycliek, de Raad alle officieële betrek kingen tusschen het Vaticaan en Zwitserland als afgebroken beschouwt, en dit door toedoen van het Vaticaan voortsdat er thans niets overblijft dan__a.au Agnozzi te vragen, op welken dag hij zijn vertrek bepalen wil. In de zitting van de Tweede Kamer heeft de Minister van Koloniën het volgende ter kennis van de leden gebracht: Heden morgen is bij het Departement van Koloniën eene depêche ontvangen van den Gouverneur-Generaal, mededeeling doen de van een telegram van den generaal van Swielen, van Siboga, Sumatra's Westkust, van 15 dezer, waarschijnlijk dus van den 13 juit Atchin alle troepen waren gede- barkeerd en vereenigd te te Gighen. De beoosten de Atchin-Rivier gelegen benting Moesapiewas genomen. Het hoofdkwartier derwaarts verplaatst. De dag van afzending van het bericht zou de opperbevelhebber naar Moesapie gaan. Zuid en Oostwaarts werden verkenningen uit gezonden. - De toestand der troepen was bevredigend en er waren onzerzijds geeü verliezen door den vijand. De luitenant van Heiden was het die aan de cholera is overleden. De Minister zal aan de Kamer of in de Staatscourant mededeeling doen zoodra hij lijding ont vangt. Men zij dus niet ongerust noch verspreide valsche geruchten zeide de Minister. In den Haag loopt het gerucht, dat eenige leden der Tweede Kamer voornemens zijn om bij de behandeling der wet op de middeleneen amendement in te dienen tot afschaffing van den zeep-accijns. Ten gerieve onzer lezers, vatten we nog eens de geschiedenis vaii het rechtsgeding Razaine, naar een geacht weekblad, samen: De gewichtigste gebeurtenis dezer dagen is ontegenzeggelijk het doodvonnis ,-dat de krijgsraad te Versailles over maarschalk Razaine heeft uitgesproken. Er waren tal - looze leiten waarvoor Bazaioe volgens de krijgswetnaar het heetdie straf verdiend jjadmaar hij boet voor hetgeen allen misdeden. Men acht het een grooten mis slag van den verdediger, dat deze een getuigenis van goedgedrag van den Prui sischen prins Frederik: Karei voor Jen beschuldigde wist te verkrijgen en dit als middel heeft gebruikt, om de rechters van Bazaine's onschuld te overtuigen. Dit heeft juist eene tegenovergestelde uitwerking gehad. Toen advokaat Lachaud zijne eiodelooze pleitrede geëindigd had. heeft Generaal Pourect hem zeer scherp beantwoordde beschuldiging van politieke» wrok terugge wezen en hem vooral verwetenzich op getuigenissen van Pruisische militaire over heden te hebben beroepen. Toen de doo- delijk vermoeide pleitbezorger ook dezen uitval krachtig beantwoord hadvroeg de Voorzitter aan Bazaine of hem nog iels op 't hart lag, voor de krijgsraad zich verwij derde om uitspraak te doen. Bazaine stond op en met uitgestrekte hand naar een geschilderd Christus-beeld in de zaal riep hij uit, dat twee woorden in zijn huil gegrift stonden: „Eer en Vaderland". Ge durende 42 jaren had hij zijn vaderland gediend, zonder aan dat schooue devies te kort te doen. Toen heeft de krijgsraad hem schuldig verklaard aan het kapiluleeren zoo te Metz als inel zijn leger in het open veld, zonder alles gedaan te hebben, wat zijn plicht en eer hem voorschreven. Met algemeene stemmen heeft de krijgsraad hem dien ten gevolge van zijn militairen rang vervallen verklaard en ter dood veroordeeld. Bazaine heeft kalm geantwoord, dat het tijd wordt, dat de hartstochten tot bedaren komen en dat hij van den tijd zijne recht vaardiging afwacht. Met vastberadenheid zag hij de voltrekking van zijn vonnis te gemoet. De krijgsraad heeft echter den voorzitter der Republiek eenparig om gratie voor Bazaine verzocht en Mac-Mahon heeft de doodstraf veranderd in twintigjarige opslui ting. Het vonnis tot ontzetting uit zijn rang wordt gehandhaafddoch met deze verandering, dat de gewone gebruiken niet in acht worden genomen en hij dus niit voor liet front van het leger van dc krijgs dienst vervallen wordt verklaard. Bazaine zal op het eiland Marguerite, narij Cannes, worden gebrachtom daar te verblijven totdat eene andere regeering den Maarschalk misschien nog eens weer in het werkzaam leven terug brengt.' De Nationale Vergadering heeft een aan vang gemaakt met de behandeling der begrooting van uitgaven, waarmede zij tamelijk snel vordert. In het huis der afgevaardigden te Berlijn heeft de heer Reichensborgen een voorstel gedaan lol opheffing van de in Mei uitge vaardigde kerkelijke wetten en tot terugkeer tot het standpunt, waarop de regeering vroeger stood ten aanzien van de Katholieke kerk. De Minister van ceredienst Falk heeft die wetten verdedigd en aangetoond dat de regeorjogs-politiek haren grondslag heeft in de zeer ernstige ervaring gedurende den jongslen tijd opgedaan. De Pruisische bisschoppen hebben zich onderling verbonden om de wetten des lands te schen:en. en de bevelen te gehoorzamen van den Paus. De uitslag is dan ook geweest, dat het voorstel is afgewezen bij eene molie, welke met 288 legen Gö stemmen werd aange nomen. Die zelfde Minister van ceredienst heeft een wetsontwerp omtrent het ver plichtend burgeriijk huwelijk ingediend. De Kapiieiri-Generaal van Cuba heeft eene proclamatie uitgevaardigd waarin hij de bevolking tot gehoorzaamheid vermaant. De toestand in Spanje is zoo ellendig mogelijk. Carlislen en Republikeinen behaleni beiden overwinningen of nederlagen, naarmate de berichten uit het Carlistische of republikeinsche leger komen doch men vordert niet. Op de hoogten benoorden Tolosa heeft Moriones en Coma de Carlislen aangevallen met een leger van 14000 man Lizarraga en Ollo voerden de Carlislen aan. Het gevecht was zeer heftig en werd voortgezet tot den avond. Te half zes uur gaf de carlistische generaal Elio, die inmiddels op het slagveld verscheen, bevel tot den aftocht. Derhalve hebben de republikeinen hun doel, het ontzetten van Tolosa, bereikt. De tijdingen uit Nederlandsrh Iodic zijn gunstig. Niet alleen dut de cholera zeer vermindert en, blijkens het regeeringsbericht, geerie groote verwoestingen onder de (roepen heeft aangeiidit, is ook de landing der 9000 man troepen uitmuntend geslaagd. De eerste operatie onder leiding van ge neraal Verspijck is voortreffelijk gelukt. In dat opzicht mogen wij dus dankbaar zijn. In de Tweede Kamer is de begrooting van het departement van Marine met 37 legen 30 stemmen verworpen. De minister is verantwoordelijk gesteld voorden slechten staat onzer Indische marine hetgeen de eersle nederlaag in Atchin tengevolge heeft gehad. Men zegtdat de minister van Koloniën Fransen van de Pullen lijdelijk dat departement beheeren zal. De minister van Financiën heeft met groote moeite zijne Begrooting er door gesleept. De wijze waarop men die echter aangenomen heeft doet vermoeden dat deze stilzittende minister uit eigen beweging zal opstaan, om een zetel aan een meer handelend man af te slaan. Bij de discussion over de begrooting van oorlog heeft .e minister Weitzel flink, en rondweg de ontzaggelijke som van23 millioen genoemd, die binnen weinige jaren nnodig zal wezen om ons land in behoorlijken staat van verdediging te brengen. Van

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1