BINNENLAND. men ze iaat vallen of tegen eeu ander voorwerp slaat, zij dragen het afbeeldsel van keizer Napo leon III en hel jaartal 1870. Men kan ze erkennen bij het aanraken; zij zijo zacht en glad als stukken lood, ten andere ge ven zij aan de vingeren een zekeren londreuk. Hun gewicht is minder dan dat der zilveren vijf— francslukkende band is weinig duisterder: de woorden Pieu prolêge la France, die op zijde staan, zijn lichtelijk gemoesd, en de sterreijes, die tusschen de woorden staan zijn, bijna onkenbaar. FRANKRIJK. Voor het hof van appel te Parijs slaan thans terecht als beschuldigd van oplichterij zeven per sonen van dc hoogste klasse der maatschappij Een hunner was vroeger Minister en lid van den Senaat; een tweede was lid van de Kamer; de derde, een graaf, was vroeger prefect; de verdere beklaagdeu zijn: een markies, een bankier, eeu makelaar en eeu généraal. Pe eerstgenoemde is grootkruis van het Legioen van Eer en daarom wordt de zaak voor het hof behandeld. Hun wordt ten laste gelegd, dal zij als commissarisven en administrateurs der gefailleerde „Sociélé indu- strielle" medeplichtigen zijn aau de bedrieg» lijke handelingen van den directeur Charles Bureau, die zelf voortvluchtig is. Doodvonnis van Maarschalk Bazaine. Toen de zitting van Woeusdag de pleidooien waren geëindigd en de voorzitter van den krijgs raad aan den beschuldigde had gevraagd of hij nog iels tot zijue verdediging had te zeggen, heeft de maarschalk zich opgericht en de hand op het hart leggende, sprak hij als volgt „Op mijne borst staan twee woorden geschreven: Her en Vaderland. „Nooit gedurende mijn krijgsleven, nu 42 jaren,! ben ik daaraan te kort gebleven; nooit heb ik mijn land verraden, dal zweer ik voor Christus! Hel hof zich hierop verwijderende, werd dc gansche zaal door gewapende gendarmen ingeno men. De vier volgende kwestien werden gesteld: lo Maarschalk Bazaine, voorheen opperbevel hebber vau het Rijnleger, hier beschuldigd, heeft hij zich den 28 October 1870 in het open veld overgegeven 2o Heeft die overgave tot gevolg gehad, dat zijn leger de wapens heeft moeten afleggen? 3o Maarschalk Bazaine, voor aleer zich over te geven, heeft hij alles in het werk gesteld, wat plicht eu eer hem oplegden 4o Maarschalk Bazaine, beschuldigd den zelfden dag met den vijand te onderhandeleu en de stad Metz te hebben overgeleverd, waarover by het opperbevelhebberschap voerde, zonder al de mid delen van verdediging uitgeput te hebben en, zonder volbracht te hebben alles wat eer en plicht van hem cischten. is hij schuldig? De vier bovengemelde kwestien ten nadeele vau deu beschuldigde door al de ledeii van den krijgs raad opgelost zijude, heeft het hof, krachteus de artikels 134 en 133 van het strafwetboek, het doodvonnis tegen den maarschalk Bazaiue uitge- sprokeu vooraf te gaau door vervallen verklaring uit den krijgsdieust. De bizondere Commissaris van het staatsbestuur geeft daarna aau den beschuldigde, die door gen- stof en meest van eenvoudige snede tot deu hals dicht gesloten eu aan welks hals de slippen eener das van stevige zwarte zijde niet al te zwierig fladderenis hij echter eenigszins nieuwerwelsch dan laat hij ook wel het wil overhemd zien, dal ech ter machtig onderscheiden is van wat hij hij een of ander pronker „voor twee cent en half wil" noemt; 't is fijn en sterk linnen, zindelijk gewas- schen en met zorg gestreken. Zijn jas is even als de broek van stevig zwart laken. Zijn hoofd deksel, bij hem even als bij Engelsehen en Ame rikanen het leeken der vrijheid, onderscheidt zich door niets van het gebruik der sleden en houdt bet middeu, tusschen de modes van den dag en die van over een tiental jaren. Het is niet zoo hoog als de bekende schoorsteen pijpen en niet zoo laag als de f.itvrige platbolleu of Zuid Beve- laudsche steken, ook «ie hoed mei middelmatig bree.leu rand en lagen rondeu bol komt bij hem m» er en meer in zwang. De lange jas ol kuiten- dek li er met de onevenredig lange rug. die aan gebroken Enden deed deuken, is hi.(na geheel verdwenen evn als het bui» met de gezoomde nisnydiugeii eu knoopjes iu de leudeneu, door darmen omringd stond, lezing van dit vonnis 'l welk de maarschalk mei eene kloebmoedige hou ding heeft aangehoord, alleenlijk vragende zijnen zoou bij zich te mogen houden gedurende de 24 uren die hij Dog te leven had, want hij zal zich van dit vonnis niet beroepen. Al de leden van den krijgsraad hebben aau- stonds eene genadevraag onderteekeud welke de voorzitter van Aumale, den maarschalk Mac- Mahon heeft ter hand gesteld. ENGELAND. Zooals bekend is, is de geheele Eugelsche natie mag men zeggen, steeds ijverig werkzaam op het gebied der Zending tot uitbreiding des Christen doms ouder Joden, Mahomedanen eu Heidenen. De Zendelingen trachten eerst kennis eu zekere beschaving te verspreiden om daarna bet Chris tendom te verspreiden ten einde dan daaruit de nog hoogere beschaving te doen geboren worden. De uiUomsten in Afrika en Brilsch Indie bene- veus op de West-Indische en Zuidzee-eilanden verkregen zijn aller verrassendst. In Groot Bril- tanjo heerschl dau ook de schoone gewoonte om (iu hei begin van December gewoonlijk) eene avondgodsdienstoefening in al de Brilsche kerken, op denzelfden dag eu bel zelfde uur te doen plaats hebben. Iu het behoudende Engeland met zijne Joclour- sche staatskerk is dit jaar door deu Protesiaut- schen Deken der West Minster Abdij eeu schoon voorbeeld van liberaliteit van deu echten stempel gegeven. Het was den beroemden geleerde Max Muller vergund, om den predikstoel vau West- cuuusier te beklimmen eu eene redevoermg, hoe wel streng wetenschappelijk, toch iu den geest van den dag, te houden. Dit feil vereert eveuzeer deu geleerde als deu heer Stauley Deken van West-Miusler, die hem ziju kansel atstoud. Hoe gunstig steekt dit gedrag af bij dal der hoofdmannen in de Nederlandsche hervormde kerk, die bijna geregeld dergelijke verschijnselen ten onzent beletten en kerkvoogden iu dezen aan bauden leggen. Zijn we nu voorstanders van oubeperkle vrijheid in dezen Neen doch in tegenwoordige omstandigheden konden geordende Evangelisten en vooral Godsdienstonderwijzers zoo goed optreden als rneiiig Predikant! Terwijl iu Eugelaud, volgens deu Economist, de prijs der sleeukoleu f 3,60 per ton is gedaald, bericht men uil Henegouwen, dat aluaar de koleu voor huiselijk gebruik f 1 a f2 per tou zijn afgeslagen. Het schijnt dus, dat do lang voor spelde daling is aangevangen. SLUIS, 13 Dec. Aaustaande Maandag 22 Dec. zal er te Relranchemenl in de herberg van den Heer Verhage eene soirée gegeven worden ten voordeelo eeuer arme ziekelijke weduwe en hare zeven kinderen waarvan drie ernstig ziek ziju. Aanmoediging tot het teekenen op de lijsten, die ter harer ondersteuning zijn rondgezonden eu het uemen van plaaiskaarlen zal hier wel over bodig zijuwant waarlijk hier is nood groote nood. Wij wenschen dan ook dat die heeren welke alleen met bel doel om wel te doen dit soiree hopeu te geven, in hunne verwachting niet zullen teleur gesteld worden. spotvogels vfcsieu met venstertjes genoemd. Rest zijn schoeisel, dat zich iu booge en lage schoenen of soms moderne laarzen splitst. De hooge schoe nen sluiten met lederen riemen en zijn van dikke, stevige zoleu voorzien, eeu enkele maal, vooral als hij een rustig voetganger is eu zich de weelde van cbais, karrelj of phaëlon nie.t veroor looft zyn bij dat schoeisel een paar binders of slobkousen gevoegd; klompen zijn den man. een gruwel! een paar sloffeu of pantoffels zijn zyn huisdrachl en op zon- of feestdagen een paar slriksohoenen. Is hij eeuigs/ins gemakzuchtig dau draagt hij een pet, doch dit hoofddeksel is dan geheel op hel gemak ingericht en van een eu hetzelfde model, rond, plat en voorzien van eene uiel al Ie breede klep; al die excentrieke figuren met knoopjes eu pluimpjes en krulhaar eu oorlappen /.iet men hij den Kadzan- teuaar nooit en hij zelf erkeut direct den vreem deling aan Z'jn pet. (iaat hij te voet naar de eene of andere plaats of bewerkt hij zijne veldeu eu blaast de Üostewind hem wat al te ruw oin de ooren, dan neemt hij, zoo hij geene saijetteu das (iets anders dau de weekeiijke bv\i;jante of Cache- SLUIS. Ook hier zijn proeven genomen tuet" de zoogenaamde spaarzame kolen, dat is, met V* fijne kolen, 3/« zand of aarde en eene oplossing van soda ondereeugemengd. Naar men zegt zijn deze proeven goed geslaagd en gaat men met het gebruik steeds voort. SLUIS AARDEN BURG. Door den heer kan tonrechter le Sluis is uitspraak gedaan iu de zaak van den Notariswegens het overtreden der wet regelende de benaming der maten eu gewichten. By Z. E. A. vouuis is gemelde Notaris veroordeeld tot acht geldboeten ieder van 50 cents en de kosten Wij ontveinzen het geenszins dal wij hier, be houdens allen eerbied voor's Rechters overtuiging, eeuc geheel andere uitspraak verwacht haddea en gronden deze meening reeds dadelijk op de allergeringste boeie iu dezen voor 8 overtredingen (in 8 zoogenaamde biljetteu begaan) opgelegd. Doch er i« moed Zijn die stukken zondanig dat ze daardoor het publiek schade kunnen veroor zaken Dal geloven wij niet. Houden wij het er nu voor, 't geen we geloven almede juist te zyn, dat wetleu eu verordeningeu gemaakt en gegeven worden ter bescherming van persouen eu eigendommen dan kunnen wij niet zieu. dat door deze biljetten, bloole aankondigingen van iets wat gebeuren zou doch uiet gebeurd is, eenig persoou of eenigen eigendom benadeeld is. Wat is aangekoudigd Immers dat de Notaris zooveel gemeten of roedeu vruchteu le velde zou verkoopen! Wat is gebeurd De Notaris heeft zooveel Hectares. Arës eu Centiares vruchteu verkocht eu deze nieuwe of wettige benaming in het of- ficieele stuk de acte, het procesverbaal van ver koop vermeld en, naar ouze bescheidene mee ning. is dus de wel ongeschonden gebleven. Dit blijkt ons te meer, omdat een ouzer vrienden ons bericht, dat door een der Nolariseu in de Pro vincie Groningen van een dergelijk vonnis cassatie is aangeteekeud en deze door het hoogste rechts collegia vrijgesproken is. Omtrent de veel be sproken vraag of de politie iu dezeu zelf vervol ging zou ingesteld hebben is op de terechtzitting almede licht verspreid en gebleken, dat de aan dacht der politie op het fei' gevestigd is door den Hoofdonderwijzer der Gemeente waarin bedoelde Notaris resideert. Langs den Provincialen weg van de Draaibrug naar Sluis is tusschen de bermsloot en de tele graafpalen, van bet hek der hofstede van den heer de Die een flink bezaud voetpad gevormd. Wij vermoedeu, dat dit door particulieren verricht is doch vestigen de aandacht van hel provinciaal opzicht over dezen weg op het feit, daar het zeer doelmatig zijn zou en weinig kosten om dezen nuttigen maatregel ook lot aan de Draaibrug uit to voeren. EEDE. Naar men zegt zal er dezer dagen, met de ingevallen December vorst, eene gerech telijke ontruiming plaats hebben en een paar huisgezinnen op de openbare straat gezet worden. Wij hope», dat de heer Burgemeester van Eede te wel bekeod zal zijn met de wellen om te ge- dogeu, dal eenig voorwerp op den openbaren weg worde geplaatst en de Biezenstraat behoort tol de openbare wegen.La'.er zullen we deze geschie denis als bijdrage tot de kennis der openbare nczj draagt, eenvoudig zijn zakdoek, waut hy draagt eeu zakdoek en gebruikt uiel zoo als raeuig Vlaamsche boer zijne twee voorste vingers wat de Kadzanlenaar al heel onnuttigvindt, dan neemt hij, zeg ik, zijn zakdoek en bindt die eenvoudig over z in pe? heen om de ooren, aldus het dubbel doel bereikende het afwaaien van zijn pet te beletten en de ooren voor deu snerpenden wind te beschermen. Volgen we hem op de markt flegmatiek plaatst hij zich voor de monster tafel en stalt zijne monsters granen uit. Zelden komt de groene Almanak (van Zwanen en Tompsoms) of Starings jaarboekje voor deu dag; op een baar na weet hij hoe zwaar zijne tarwe gerst of haver weegt eu hij blijft dood op eeu kwartje en bedingt meestal afhalen op 't bof, minstens op 't dorp, zeker op de markt en levert alleen elders tegen deu hoogsten prijs. De koopman vloekt tegen de boeren beeslc binuens monds, maar weegt inmiddels de stevige tarwe of gerst op de hand. Hoeveel weegt ze baas? De boer glimlacht; hij heeft, ge laatkundige als hij is, den nieuwbakken koopman n eds doorzien, wiens vraag hy beschouwt voor wat zij is, louter het begin eener onderhandeling

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 2