NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. FEUILLETON. N*. 98. Yeerlieude Jaargang A" 18 VI Dinsdag 16 Dec. Poliiiek Overzicht. ULiniNLANÜJ De Oostburgsche Markt. MEISriBWHIUR Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie haanden voor hel voormalig 4de district van Zeelaud ƒ1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post ƒ1,30. Prijs der Advertenliën van 1-5 regels ƒ0,75 elke regel daarboven 0,1*2'/2 Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers ƒ0,03. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffen te bezor leb revens Ad Verten den en gewone Berichten ot Mededeeliugeu vau Correspondeuteu gen by den Uitgever dezer, alles FRANCO In d-J zitting van de Tweede Kamer van 10 dezer heeft de heer van VVassenaer van Catwijck de volgende motie voorgesteld De Kamer, van oordeel, dat de bepaling van de 3e alinea van art. 194 der Grond wet, niet met zich brengt, dat bij de oprichting van openbare scholen, ingevolge de bepaling van art 17 der wet op het lager onderwijs geen rekening zou moeten worden gehouden met bizondere scholen die geheel of gedeeltelijk aan ue behoeften van schoolonderwijs voldoen, gaat over tol de orde van den dag. Die motie door den voorsteller toegelicht, werd ondersteund door de heeren van Kuyk, HaffmatiS en van Baar, doch, op verschil lende soins zeer uiteenloopende gronden bestreden door de heeren MoensBergsma, IdserdaGodefroiCremers Begram Wijbenga, Verheijen, van Zinnicq Bergmaan en van der Does, terwijl de heer Jonckbloet de motie als geheel onschuldig en wellicht ook overbodig beschouwde. De motie be helsde niets anders, dan wat ait. 17 der onderwijswet voorschrijft. Ten slotte heeft de heer van Catwijckwegens het verschil in opvatting, waaruil eene scheeve stemming zou kunnen ontstaan, zijn motie ingeerokken, waarna ook de beraadslagingen over het lager onderwijs werden gesloten. Het proces- Bazaine is ten einde gebracht en heeft de generaal Pourcet zijn eisch volgehouden, waarbij hij op de noodzake lijkheid wees, om een afschrikwekkend voorbeeld te stellen voor het jongere geslacht. De krijgsraad heeft daarop uitspraak gedaan. Bazaine is schuldig bevonden aan het capituleerenzoowel te Metz als met zijn leger in 't open veldzonder alles gedaan te hebben wat plicht en eer hem voorschreven. Dientengevolge is hij met eenparige stemmen van zijn militairen rang vervallen verklaard en ter dood veroordeeld. Natuurlijk Waterloo heeft zijn Crocchij Metz moet zijn Bazaine hebbenboe zouden anders de Franschen kunnen bluffen Al de leden des krijgsraads vragen genade; mooi, maar 'toffer is er! Men zal zich herinneren, dat indertijd geruchten hebben geloopen, dat de Bom- melervvaard op de Alchuieesche kusten was vastgeraakt en door de Atchineezen afge- loopeli. Uit een particulieren brief verneemt de N. f4. Cl., dal bij het bes.hielen van Klein Edi een der manschappen van hel stoomschip door een vip mlelijk schot is gedoodterwijl er drie werden gekwetst. Ook een der officieren, de heer Bezemer, werd lichtelijk gewond doch was na een uag of vier rust geheel hersteld. Het schijnt ook, dat het schip één oogenblik aan den grond heef gezeten, en zóó zijn wellicht deze feiten* döizemlvou lig vergrootde oorzaak geweest van berichten die zooveel noodelooze onrust verwekten. Blijkens een telegram uit lndie, zal het stoomschip Bommelerwaardkommandant Haakman aan de eigenlijke vijandelijkheden tegen Atchin geen deel nemen, maar blijven dienst doen bij de blokkade der Alchinee- sche kusten. Uit de rapporten van het blokkade-eskader voor Atchin wordt het navolgende ontleend omtrent eene opneming van Poelo Nassy (thans voor ziekeiiinrichtingen in bezit geno men) door Zr. Ms. stoomschip Amboina. Den 17 Sept. stoomde de Amboina langs de Zuidzijde van het eiland waar weinig bewoonde plekken en geene vaartuigen gezien werden, naar de Noord vvestzijde die eenazeer bewoond en welvarend aanzien had. Eene groote menigte klnpperboomen en djagongveldeii en veel vee werd bespeurd, en de bevolking scheen niet slecht gezind daar zij zich ongewapend aan het strand vertoonde. In den morgen van den 18 werd de luitenant ter zee 2de kl. Sieup met een gewapende barkas naar den wal gezonden, om opnemingen te doen en zich zoo mo gelijk met de bevolking in betrekking te stéllen. Toen de barkas dicht bij den wal kwam, vertoonden zich achter de boomen eenige inlanders met klewangs, pieken en geweeren gewapend, die, toen van de barkas met een witten zakdoek gewuifd werd, met vijandige gebaren antwoordden. De luitenant Steup debarqueerde evenwel met fi mariniers en 2 matrozen. De inlanders waren het boscli ingegaan maar vertoonden zich na eenigen tijd weder, waarop de luitenant --Lrajlrtj# hen te ontmoeten. Met twee 'f l^iMWjjHèvvam hij in gesprek. Hij vernam ^'SiHt^Tieiidat er, behalie de kampong in hunne nabijheid nog een kampong aan de andere zijde van het eiland was. De een verhaalde, dat de bevolking uit 100, do ander, dat zij uit 3000 zielen bestond. Terwijl dit gesprek gevoerd werd. nader den van alle kanten inlanders allen met klewangs en krissende meesten ook met geweeren en donderbussen gewapend. Enke len gaven den luitenant Steup de hand anderen namen eene meer dreigende houding aan en hielden zich eenigszins achteraf. Daar de inlanders zich bereid verklaard hadden tegen betaling sappies le leveren zeide de luitenant bun dat hij naar boord wilde terugkeeren om geld te halen. Men liet hem en zijn geleide ongehinderd ver trekken; allen kwamen ongedeerd in de sloep, maar toen de dreg zou gelicht worden vielen plotseling een tiental schoten van den walwaarvan een lusschen den luiten. Steup en den schiemansmaat de Wijk doorging. Van de sloep werd terstond met geweervuur geantwoord waarop de inlan ders ijlings de vlucht namen. Ter bestraffing van den verraderlijken aanval werd de kam pong vervolgens door bet geschut van de Amboina beschoten, totdat de geheelo bevolking van daar de wijk genomen had. BELG IE. Er is tegenwoordig eene verbazende hoeveel heid valsche vyfifrancstukken iu omloop: zy ziju volmaakt nagevolgd zoo dat hel oiisseu allerge makkelijkst is. Die stukken zijn samengesteld uil zilver, koper en tin eu hebben geheel het voorkomen van zilvere vijffrancstukkeu; zij -geven den zelfden klank als (Vervolg.) Langs don waud der betrekkelijk to kleine gc- lachkatner slaat eeue lange smalle tafel bedekt met koffi gereedschap en eenige stapels krenten broodjes, langwerpig smal van vorm eu wei bekend ouder deu naam vau Vollaart of vollcri, vu 1 r. Als de Kadzantenaar zich langs deze, tafel aan welker hoofdeinde de kasteleiuesse ten troon zit, schikt, hoort uit-n «een enkel woord uil zijn mond; zijne zaken op do markt, zyue zaken op de kantoren, ziju te huis, alles is vergeten alles rus tijdeus hel géiiot van een kop kofli met suiker en een paar warme goed geboterde vollaarts. Dit tweede ontbijt, hetwelk echter een muggen maal is vergeleken bij wat onze overzeesche buren onder dergelijke omstandigheden gebruikeu, vor dert al 's mans aandacht en hij wordt als't ware niet eerder aan de werkelijkheid overgegeven dan wan neer op zijne vraag: vrouwe oeveei is 'i 7 heui 'l antwoord gegeven wordt en hy ziju geld afpast. Bijna zvrjgcud reikt hij hel meestal juist gepaste do kasleleinesse over en hij ontwaakt eigenlijk eerst uit zijne „ik en weel niet wat" toestand als meu het eigenaardige geluid hoort van een hollen pijpen kop op de hand uitgeslagen, want hij zal zyu tonbak eens doen branden. Alvorens verder te gaan. moeten we zijne kioediug even ia ©ogen schouw nemen hij draagt sedert een halve eeuw geen korte broek met kuitgespan meer,, iule.eudoci de lan«e pantalon, een eukelo maal nog van zwart fluweel doch in deu regel van stevig zwart faken, dal het nauwkeurig ouiieizoek zijne vrouw of dochter doorslaan iieefi en dus niet zoo nu t katoen vermengd i? als de kleedingstof van menig modisch heer; ziju vest is >au tlezeddo

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1