HIEUWS- E« ADVERTENTIEBLAD VAI WESTELIJK ZEEUWSCH-YLAAIBEBEI. N°, 9(j. Veertiende Jaargang A' 1813. Dinsdag 9 Dec. Politiek Overzicht. Bill lïiNXAND. O O Dit Weekblad verschij.it .ederca Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland f 1.15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post f 1,31). Prijs der Adverteutiën van 1-5 regels 0,75 elke regel daarboven/"O,l"21/2.(Dooie letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers f 0,05. Ingezonden Stukken en Brievop, de Redactie betredende, benevens Adverteutiën en gewone Berichleu ol Medccieéliagen van Correspondenten, te bezorgen bij deu Uitgever dezer, alles FRANCO. Bij de behandeling der slaatsbegrooling loon 'e de heer van tck onze vertegen woordiger in de tweede kamer der Stalen- Generaa!, behoorlijk op zijnen post'te staan, toen het een deel der belangen van ons gewest gold. Wij deelen het bewijs hieronder mede door Z. K. opmerkingen naar het bijblad letterlijk weder te geven en behouden ons voor, om er in een onzer volgende nummers ook o ts woord over te zeggen. De heer van Bek sprak het. volg,e,nde Men heeft zich in het voorloopig Verslag beklaagd, dat de kosten van aanleg van het uitwaleringskanaal in het voormalig vierde district van Zeeland zijn tegengevallen. De Minister geeft daarvoor als reden op, dat het materieel en andere zaken aanzienlijk duurder zijn geworden Met doet den Minister ook leed, maar ten gevolge daarvan komt hij tot eene allerzonderlingste conclusie. Er staat toch op hel einde der Memorie van Beantwoording op dit artikel; „dat de Minister uit hoofde dier verhooging gewei gerd heeft te, voldoen aan het bij herhaling geuit en door het gewestelijk bestuur on dersteund verlangen dat van Rijkswege aan de uitwateringssluis van het nieuwe kanaal eene los- en ladingsplaats zou worden ge maakt, ter vervanging van de haven van Retranchcméntdie door den aanleg van het kanaalonbruikbaar is geworden." Ik ben niet door de belanghebbenden ingelicht en durf dus niet uit te maken of die haven van Retranchement van zooveel belang is, dat daaraan werken moeten wor den verricht of niet. Als ik evenwel zie wal de Uegeering zelve daaromtrent mede deelt dan blijkt daaruit dat het verlangen om eene los- en ladings'plaals te maken, ter vervanging van de haven door het gewestelijk bestuur wordt ondersteund. Daaruit, blijkt dus dat hel gewestelijk bestuur het niet zonder belang acht dat dat werk gemaakt worde. Maar dan vraagjk of, ais de kosten van het kabaal,werk tegenvallen, ivei billijk is om dat op Relranchement te verhalen en of de Regeering niet zedelijk verplicht is om nu de haven door dat de Staat een uilwuteringskanaal heeft ge maakt vervallen isterug te geven wat Re tranche-ment vroeger bezaten of die gemeente nu tot straf verstoken moeten zijn van eene haven. Zulk een maatregel zou onbillijk zijn. Daarom wensch ik der Regeering in overweging te geven of zij van oordeel is dut die straf moet blijven toe gepast op het onschuldige Relranchement Oveiigensluid de kroniek der laatste dagen als volgt liet Engelsrh blad The Standard, spre kende over den Atchinceschen oorlogis van meening dat de tweede Nederlandsche expeditie bezwaarlijk mislukken kan, en dat naar alle waarschijnlijkheid de Hollanders den Sultan in zijn eigen paleis hunne voorwaar den zullen opleggen. Welke'die voorwaarden zijn zullen is zegt het bladvan weinig belang voor Engeland dut uitdrukkelijk zich verbonden heeft om Nederland ongestoord op Sumatra te laten handelen. Mocht het plan, in hel oüeieele .orgaan van Nederland beschreven, volvoerd, worden, dan kunnen we zeker zijn, <|at; ér weldra geen schaduw meer van heli.^lclyneesch.e sultanaat zal overgebleven /{jJÊ, eb dal de Hollanders het land volkomen aan hun gezag onderwerpen zullen. Niets zal immers na de verovering des lands gemakkelijker voor de Hollanders wezen dan een voorwendsel tot twist te vinden met den "nominale» vorst, en hem eu zijne dynastie voor goed den troon te ontnemen, inderdaadin dien geest laten zich de geïnspireerde bladen van 's Graven- hage uit, die onverholen het niet verwij derde tijdstip te gemoet zien waarop Sumatra van Noord en Zuid op de kaart als een zuiver Nederlandsche bezitting za! aangegeven staan. Engeland kan hoegenaamd geen grond hebben om dezen schijnbaar onvermijdelijken loop van zaken te weer streven. Maar aan den anderen kant zijn er belangen die bescherming behoeven en geen dier havens, welke onze kooplieden, of de inlundsche handelaars, die voor hen ageeren gewoon waren te bezoeken (voor namelijk gedurende liet peper seizoen) kunnen onder de beslaande IralUauts-bepalingen gesloten worden. Want voor de Straits Settlements is een vrij verkeer met Alchin van geen gering belang, en de Kuru- peesche nederzettingen Aldaar zien mei' groote bezorgdheid de gevolgen te ge- moet van de stoute politiek door Neder land toegepast, in zoover alleen is het dat wij met de. zaak te maken heb-en. De gezant der Yerèenigde Staten heeft aan deu Spaanscheu Minister van i-Bu tni- hmdsche Zaken eene nota- overhandigd, waarin gevraagd werd: de afzetti g van den kapitein generaal Jovellar het instaat van beschuldiging stellen van de autoriteiten, welke tot (Ie execution der gevangenen hebben last gegeven en de mededeeüug der stukken van het proces, ten einde te doen onderzoeken of daarbij de voorschriften der Spaansche wet en van het internatio nale recht naar behooren zijn opgevolgd. De Spaansche Regeering heeft op die riota geantwoord, dat zij van de autoriteit op Cuba inlichtingen zou vragen. Zoodra deze inlichtingen zullen ontvangen zijn, zullen die bij den vollen Staatsraad, onder voorzitting van den heer Cifstclar, als pre sident van liet Uitvoerend Bewindin behandeling worden gebracht, welk lichaam daarover een met redene t omkleed rapport zal uitbrengen. Bovendien zal de Regeering de adviezen vragen der beroeraste rechts geleerden van het land. Eerst wanneer al die adviezen zullen ontvangen zijn zal de Regeering met volledige kennis van zaken een besluit nemen en een definitief antwoord zenden op de nota van den staals-seereturis Fish, welke een diepen indruk heeft gemaakt. De Britsöhó gezant Lnyard heeft mede een nota van het Londensche departement van Buiteniandsche Zaken over de vermees tering van de Yirginius en hel ter dood brengen van zes Rritsche onrt rJunen aan den heer Carvajai overhandigd. Daarin wordt erkend dat volgens de Spaansche wetgeving de aurlonteiieo op Cuba de bevoegdheid hadden de doodstraf toe te passen op zeeschuimers, welke de wapen-en voerden tegen eene Spaansche kolonie alsmede dat zeeschuimers geen nationaliteit bezitten en ipso jure buiten de wet staan. Zoodra de Brilsche Regeering de overtuiging za! hebben ontvangen, dal de op de Yirginius aanwezige' Brilsche onderdanen zeeschuimers waren zal zij voldaan zijp. Het is te hopen, dat de Yereenigde Staten, na zich te hebben beraden, dezelfde houding zullen aannemen en hel plan tot eenü interventie op Cuba ten gunste van dö oorstanders der onafhankelijkheid dier kolonie opgeven zullen. Het gebeurde zelf heel't alleen eene zoo ernstige beleekenis erlangj door de intrigues, welke New_York door d(» uitgeweken rijke Cubanen van Havanna es, Santiago de Cuba worden opgezet. Deze uitgewekenen willen tot eiken prijs Ceba 'van Spanje afscheuren en vinden steun b;j de vijandige gezindheid der Noord-Amefikiu tien tegen de slavernij en bij hun verlangen om het Monroe-stelsel ;n alle tot Amerika beboerende oorden en streken toe te passen. BELG Ir! Op '{grondgebied der gemeente Mahleghom is een manslag gepleegd, die met vee! gebeimzinnigheid omhuld blijft. Zekere Pieter Verniesl, houtzager te Knessclare, wijk ËenvcLI, was des morgeus to vier uur mol zijn zoon naar do bo-ischon op B.urkel gekomen om er Sneppen to lichten. Daartoe behoort een bak waarin eeu licht brandt dat dé Sneppen aantrekt. Slechlskorteu tijd waren je bezig, toen zij. zoo verhaalt de jongen, een zestal mannen op hen zagen afkomen. Vader cu -zoon namen do vlucht maar op hetzelfde oogeublik viel er een schot, en vader Veruiès't, een man van 52 ja$tr, viel dood neder. Hij was met gekapt lood getroffen in liet hoofd. Het par ket is ter plaats geweest en een onderzoek wordt gedaan'; doch de dader blijft onbekend. Gisteren op den middag ging Thereze Claes vrouw van Frauci.es De Roes, klompeukapp er alhier, tiaar ftlaldegkem, ten einde er eene som

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1