NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. FEUILLETON. N\ 94. Veertiende Jaargang A" 1873. Politiek Overzicht. SinSCIlfiWEffiliUD Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs der Adverlentiën van 1-5 regels f 0,75 elke regel Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van O in grift er Hpr» daarboven ƒ0,12'/2-Groote letters naar het "getal gewone Zeeland 1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco iLJllIöUcl^ -L/CUo regels die zij beslaan, per post 130. Afzonderlijke Nummers f 0,05. Ingezonden Stukkeu en Brieven, de Redactie betredendebenevens Adverleuliën en gewone Berichten ot Mededeelingeu van Correspondenten, te bezorgen bij den Uilgever dezer, alles FRANCO. Men zegt, dat de kardinalen te Rome reeds met eene groote meerderheid kardinaal Pecci hebben aangewezen om Pius als Paus op te volgen. Blijkens het antwoord van den Minister van Oorlog, op liet afdeelingsverslag der Tweede Kamer, zal de Regeering, met het oog op de discussiën over de militiewet, in Juni jl. gehouden, in het behoud der plaats vervanging berusten, met verbetering van het gehalte en de positie der zich aanmel dende personen. Verhooging van het militiecontingent zal noodig zijn en geregeld worden bij de nieuwe militiewet, met wier indiening niet zal worden gedraald. Wij hebben de Spaansche buitenlandsche zaken voor onze lezers eens bijeengevoegd om een overzicht van het geheel te hebben. Spanje heeft nu niet alleen met Amerika een appeltje te schillen, wat de geschiedenis met de Virginius betreft, maar ook met Engeland. Groot-Brittanje en de Unie zullen dus gezamenlijk handelen, daar er een aantal Engelsche zeelui aan boord waren. De Times heeft al dadelijk zeer stout gesproken en zich voor het plan verklaard om Cuba te erkennen als onafhankelijke staat onder bescherming van Engeland en Amerika. Ofschoon nu Amerika woedend is over de plotselinge terechtstelling van zoovele maatschappen van de Virginius, zal de zaak toch vermoedelijk niet zulk eene vaart loopen als men eerst gedacht had. Het blijkt nu, dat de Virginius al zeer lang eene heel leelijke rol gespeeld en steeds gediend heeft om dp opstandelingen op Cuba van wapenen en krijgsvoorraad te voorzien. De verbit tering der Spaansche autoriteiten is dus wel (Vervolg. De Ooslburgsche markl) Als men met den Kadzanteuaar eene meer dan oppervlakkige kennis wil maken moet men hem in zijn huiselijk en inwendig leven kunnen ga deslaan. Eene visite, een berbergontmoeting zijn de ware gelegenheden niet om hem te leereu kenuenmen moot eenigen tijd met hem omgaan eu men moet bovenal zaken met hem gedaan hebben, om hem op zijnen juisten prijs te leeren waardeereu. Als we zoo nu eu dau berichten uit Amerika ontvangen en daaruit zien, hoe spoedig de echte Kadzantenaar zich met hel vrije en toch eenigermale gestreng leven der Amerikanen weet te vereenigen, dao verwondert ons dat versebiju- sel volstrekt nietzijn karakter is degelijk en hjj te begrijpen. Daar komt nog bij dat vier der hoofden op de Virginius vroeger reeds bij verstek te Cuba ter dood veroordeeld waren wegens herhaalden opstand. Toen zij dus nu te Santiago werden opgebracht, behoefde slechts hunne identiteit te worden bewezen, om dat vroegere vonnis te kunnen voltrekken. De gewezen president der Spaansche Republiek, Figueras, is naar Lon den vertrukken om de Engelsche Regeering zoo goed mogelijk omtrent alles in te lich ten en eene schikking te bewerken. Toen de Spaansche Regeering het gebeurde ver nam, heeft zij dadelijk aan den kapitein- generaal een telegram gezonden, dat aan geen der gevangenen de doodstraf mocht voltrekken voor dat hunne zaak te Madrid was onderzocht. Te Madrid heeft men dus al het mogelijke gedaan, ofschoon de bevol king aldaar den Amerikaanschen gezant, die met den minister van Buitenlandsche Zaken lang over de zaak gesproken had, op straat zeer onbeschoft heeft bejegend. Intusschen hebben de afgevaardigden van de Rèpublikeinsche minderheid aan de per manente commissie het verzoek gedaan om de Cortes onmiddellijk bijeen te roepen, ten einde over die buitenlandsche verwikkeling te kunnen spreken. Zelfs de opstandelingen te Carthagena hebben zich uit zuivere vaderlandsliefde of omdat zij hunne zaak toch als wanhopend beschouwen bereid verklaard om zich te onderwerpen, opdat het eskader weder ter beschikking der Regeeriug zoude komen voor het geval, dat er zich moeielijkheden in de Virginiusquaeslie mogten voordoen. Intusschen blijkt uit alles, dat de zaak van de Virginius niet tot eene bloedige oplossing zal leiden, en gelooft men, dat men aan eene groote mogendheiden wel Duitschland, zal opdrageu daarin als scheids rechter op te treden. is rechtgeaard. Welk eene vergelijking Amerika met zjjue werkstakingen en bankroeten en spoor weg schelmerijenalles op groote reusachtige schaal; met zijne revolvers en bowie messen! Ja, zie je, we kuuuen zoo als sommigen doen, overal de uitersten eu uitzouderingen opzoeken, of zoo als anderen een lossen greep in deu groo- Leu hoop doen, of zoo als oog anderen onze kennis van het toeval laleu afhangen eu dau kau het niet missen of we krijgeu eene scheeve voorstelling, door uit hizonderhedeu tot het geheel Ie willen besluiten. De een misvormt zijn beeld tol eene sombere, afgetrokkeue, zwartgallige figuur; de andere loopt gevaar eene vreemde soort Ie leve ren, die met het geheel niets anders genieeu heeft daQ de woonplaats; de derde eiudelijk vervormt zijn karakterbeeld lot eeue karikatuur of spolprcut; 'l laatste is mei een weinig geest eu eeue groote hoeveelheid klatergouds verunft in 't geheel niet moeielijk eu wat er ouder de handen van zulke vlugge teekeum esters van Januis eu Janna van Kobus en Janueke komt is niet moeielijk te raden. Niet allen gelijken ouzeu Minister van lliuneu- laudsche zaken in het beoordeelen van een Yolk. Uit Amerika zijn de finantieele lijdingen overigens nog zeer onrustbarend. Men gaat er den winter met schrik tegemoet. Moord en diefstal bij klaarlichten dag, op de open bare straat, zijn nu reeds geene zeldzaamheid. De geldkantoren zijn nog altijd waggelend, en in alle vakken is er bijna werkstaking. Een telegram uit Washington bevat, dat het Spaansche gouvernement aan de gezag voerders zijner oorlogsschepen in de West Indische wateren gelast heeft, om de uiterste omzichtigheid bij het in aanraking komen met Amerikaansche oorlogsvaartuigen in acht te nemen, en alle oorzaken tot verbittering te voorkomen. De Times weel te vermelden, dat de Spaansche Minister van Koloniën, die in persoon naar Cuba is vertrokken, uit Havanna heeft getelegrafeerd, dat de noodige maat regelen waren genomen om aan de Amerikanen hun prijsgemaakte geld en goed terug te geven. Het Amerikaansche Congres zou voorts geneigd zijn tot eene minnelijke regeling van het geschil mede te werken. De Regeering van Washington zet intus schen hare krijgstoerustingen voort49 schepen met 643 vuurmonden worden in dienst gesteld, en 20 daarvan kunnen reeds binnen drie weken in de wateren van Cuba voor anker komen. Het Kabinet heeft uitgemaakt, dat de Virginius van behoorlijke Amerikaansche scheepspapieren was voorzien; het verlangt nu overgave van het schip en de nog in leven zijnde bemanning; ver- schoouing voor de aangedane heleediging; schadevergoeding aan de nabestaanden der geëxecuteerdenbestraffing of uillevering van de voor de executiën verantwoordelijke personen, en maatregelen tot teruggave van het ontnomen eigendom. Van de afschaf fing der slavernij wordt geen eiscli maar een wensch gemaakt, en de „heleediging'' van den generaal Sickles wordt niet vervolgd I III ui aDe weesteu lydeu aai» oppervlakkigheid. Doch, waartoe verder uitgeweid Aan het hoofd dezer schets staal de Oostburger markt. Ze is bekend uren in den omtrek bij ingezeten en nabuur en terecht; ze is het middelpunt van oDZen plalte- landscben graan-, zaad- en vee-handel, dank bare gunstige ligging. Eenmaal de aloude koop stad, die de schatteo der Ooster- en Westerlingen, binnen hare muren zag samenvloeien,- doorleefde ze eeuwen van jammer en kwijniug eu vertoont thans, in gedaante veranderd O'u vervormd, bet beeld van een stil marktvlek. Stil is ze Vzoo' als al onze plaatsen; sti! zoo als, op eene enkele uitzondering na, het groote, aloude Brugge; doch bezoekt men baar des Woensdags morgens, dan is ze vol leven en beweging. Wfj naderen ze van de zuidzijde, we gaan marktcD. Waren hebben we nieL te koop, docii we vinden tbans gelegenheid om menschen te zien en te spreken, die wij of die ons aldaas a't geen Mr. Hafmans zeer euvel opnam, 't gold den meerderen vooruitgang der Noordelijke Prov. boven Noord Brabant eu Limburg.

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1