PLANKENBALKENEl, s1Ee^¥ddn^st ukken. 'BERICHTEN. ^"ADVERTENT! EN. trek gebeurt als Mijnheer A.'of B. of C. Héilla bezoekt. Wij zouden 't hcui kunneu zeggen wij zouden hem de menigte glossen'kunnen mede deelen die er over een en ander gemaakt worden, doch wij willen niet, wij willen niet gewagen van de wijze waarop Heillenaren zelf met het schoolplan en zijne voorstanders en ontwerpers spotten, wij willen heen niet mededeelen met welke uitdrukkingen zij de vereeniging der ker kelijke gemeente ileille met Sluis en Aardenburg (nagenoeg met dezelfde grenzen als die der Her vormde) benoemeü, want de laagste insinuatien! zou door Vooruit weergalmen. Ons gevoelen is ditHeille, zijn toestand en ligging in aanmerking geuomen, heeft behoefte aan twee buurtscholen zoo als de wet die toelaat en is het wel en overtuigend bewezen, dat de krachtea der gemeente dit niet toelaten dan moet de staat lusschen beide komen. De schoolkwestie te Ileille is dezelfde, als die der kerkkwestie was en wordt gevoed door onderlinge oneenigheid. Zoolang Nederland het verplichtend ouderwijs niet voorschrijft, zoo lang zullen er kinderen uit Heille, oudanks het schoolgeld daar geheven, do Micldelburgsche school bezoeken en waarom, dat weet de heer van Oijen bij eenig nadenken even zoo goed als wij omdat (we vatten allo bizon- derheden, ten einde geeue teedere punten aan te rakeu in dit eene punt samen,) omdat te Heille gecne kerk is. De kinderen gaau elders om hun godsdienst onderwijs, ze kunnen en passant ook elders school gaan. De arbeiders en arme kinde ren gaan niet lang omdat ze vroeg moeien gaan werken en de rijken gaau niet laag omdat ze bestemd zijn voor het Belgisch pensionaal, ziedaar de zaak Lage insinuatie! deze beschuldiging tegen ons verdient dezelfden naam: Do heer van Oijen moet ous volstrekt ontkennen eu ons van leugen overiuigen, of hij moet zijn woord intrekken want: Wij hebben herbergiers van Heille zelf booreu zeggen, dat ze eene school op oud Heille icilden om het voordeel van de veering en ze voegden er bij de man uit Aardenburg zal er wel voor zorgen! Een voegde er bij, dat hij 't verdomde om nog langer aangiften voor den l'urgelijkeu stand, te Sluis te gaan doeo, onder uitdrukkingen zoo echt Heilsch dat ik ze niet herhalen wil. Deze feilon behoort de heer van Oijen mij onwaar te maken of hij behoort zijne aantijging van laagste insinua tie in te trekken. De bezwaren die de heer V. O. als antwoord op de vraag „wat noemt de schrijver voldoende onderwijs? opsomt, blijken, (we mogen dan in zijn oog de kaart des lands al of' niet kennen) voor Nieuw Heille de zelfde als de school fo Oud Heille geslicht wordt. Onze vraag is eu blijft kunuen, bij goeden wil der belanghebbenden, in dezen de ouders, de Heilsche kinderen in Sluis en Aardenburg, niet even geregeld hun lager onderwijs ontvangen, als ze er nu hun godsdienst ouderwijs oulvangen? Ze van dat godsdienstig ouderwijs berooven is onmogelijk. De 11. Kalb. leek is zoo slipt in de uiloefening van wat hij godsdienstplichten acht, dat geene wereld iu staat is, hem iu "t algemeen die plichten te doen verzuimen. Wij hebben nog een paar punten met den heer van Oijen als Redacteur van Vooruil te bespre ken en dan nemen wijvoor goed afscheid van dat blad op het punt van controverse we zulleu er voortaan ons voor wachten en geene wrijving van gevoelens tegen partij meer uitlokken, omdat we zulk eene volstrekt niet humane behandeling van zijn Redacteur niet verdiend hebben, de - heer van Oijen beeft voortaan wat ons betreft alleen hel woord, hebbe hij.ook de wijsheid! Het eerste punt is dat Omdat naar aanleiding van een standaard artikel zich de Heilsche zaak van meer dan eene zijde liet bezien omdat we uit hetgeen wij lezeu bleek, dat de schooislichtiugs zucht ook overdreveu kan worden, omdat we er uit opmaakten dat de wetgever meer op voldoend ouderwijs dan op de plaats waar het gegeven wordt ziet, hebben we aau Vooruit onze vraag gericht. Daar kwam bij, onze ervaring met die hooggeroemde Heilsche herbergiers, die ons naakt en klaar hunne eigeu belang zucht vertoonden. Was dus geen mosterd na den maaltijd, hel Fricsche leit was pas ter sprake des publieks ge bracht, wij meenden,doch genoeg zonder nader onderzoek werden wij door den R..edacleur. van Vooruit met den titel van lage insinuanl ge brandmerkt en dal door iemand die eene officieele daarstelling als handlanger van „hooger hand" schijnt tc bezitten Alen heeft uitgestrooid, dat en dat (zie de noot kolom i no. 30 van Vooruit.) Boven dergelijke uitstrooisels moest een Redacteur verheven zijn. Hij spreekt van eene onzuivero bron. Weetje wat eene onzuivere bron is? Dat is die „hooger hand" die sedert de invoering der tegenwoordige schoolwet legen Heille nooit is opgeheven geweest, of zoo ze'tal was nimmer ernstig heelt gehandeld, maar hare zwakheid tot heden toe verraadt eu in het feit een onderwijzer, wiens werkkring elders is, te verlagen tot plaatselijk onderzoeker. Wij voor ons geloven den heer vau Oijen op zijn woord, als hij ous zegt, hoeveel kinderen naar zijne overtuiging hier of daar school gaan; wij geloven échter uiel, 'dal beta 't juiste getal be kend is; wat wij wei gelóven is dit, dat geen hooger hand op dergelijke gegevens eenig besluit mag gronden. T Zöu een besluit van hooreu zeg- geu zijn, omdat builen de gemeente beslureu uiemaud in eene gemeente, iu gemeente zaken, een olficieel karakter bezit. Om voor de uitvoering dor wetten en verorde ningen te waken heeft hooger hand hare veld wachters en Marechaussees, kortom alles, wat lot justitie cn politie behoort. De Burgemeester vau Heille had hier hooger hand ien dienste moeten staau eu de Hoofdon derwijzer vau Aa.rdenburg niet! Red. Zieroud O hebt kortelings geleden in een uwer brieven gemeld, dal de Kadzauteuarea te weinig beschaafd zijn eu hel hen leveus als een gebrek aangerekend, dal zij zich te veel met hunue eigen zaken bemoeien. Zieroud, iudieu U dan zelf werkelijk een beschaafd man zijl, hoe is het dan mogelijk, dat uwe pen niets oplevert dat iels te heteekonen heeft of ècnig nut slicht. Al wat ik hog vau gelezen heb is kritiek spot of bele diging van deze of gene het zij rechtstreeks of door omwegen. ZieroudU moet toch wel een zwartgallig meusch zijn om daar lust in to hebben eu or genot iu te vinden. Zierouddoor menseheuhaat gedreven oulziet gij U niet omoudereeu verbloemden naam dio te beledigen ea nog wel zonder de minste redeneu waar l! vriendschap genoten hebt, en alzoo levert U hel bewijs dat diegeeu, die met Li omgaat, geen boter lot ie wachten beeft want Uwe wispelturigheid is onovertrefbaarmets is gemakkelijker lo bewijzen als dal Zierond als gij l) ook met Uw oigen zaken bemoeidezoo als de Kadzandieuaars doen eu dal steeds gedaan liadt, hel nog sleeds deed eu het bij het vervolg bleef doen: dan zou U toonen een verstandig man te zijn. Maar door zelf te schrijven dat li een verstan dig meusch zijt, zoo als tweemaal in LTw schrijven voorkomtgeeft gij geen bewijs van versland daden moeten hut looneu maar zoo ais gij dezen zomer gehandeld hebt, dat is heneden de waar digheid vau een muu van Uwen stand. Zieroud hoe gij den spot met de Kadzandte- naars wilt drijven, hun karakter is 2eer verre boven het Uwe verheveu. Zij bespotten of bele digen zoo niemand zij zotteu hunne dagelijksche werkzaamheden voort zij regelen hunne uitgaven naar hunne inkomsten (iets dal zeker ook wel doet) en zorgen alzoo voor don ouden dag om dan eenige couponnetjes te kunuen knippeu een artikel vau weelde meestal hij meuschca van Uw slag onbek-end. Een Kadzantenaar. Aardk.nbükg', 26 November 1873'. Mijnheer de Redacteur! Sn uw weekblad no. 92 komt ouder de nieuws tijdingen een ingezondeu bericht voor aangaande een rechtsgeding tegen eeu der ii. 11. notarisseu in dit district. Daarbij slaat er in dat bericht 2al waar schijnlijk aan 't licht komen, op welke wijze do aaudacht der justitie op dit onwillekeurig verzuim gevestigd is; on verder, veler verwachting is dan ook omtrent den afloop dezer zaak zeer gespannen. Om die „sterk gespaunen verwachting" eenigs- zins te ontspannen is 't mij een waar genoegen te kunnen mededeelen, dat ik vermoed, dat ik de oorzaak vau dat rechtsgeding ben, terwijl ik mij bereid verklaar aan allen, die in deze zaak eenig belang stellen, de volledigste inlichtingen tegeyen, zonder welke niemand een juist inzicht in dö zaak kan krijgen. Zeer zou het mij verheugen, iudien het inge zonden bericht ou deze mededeeling konden strekken niet om do zaak te doen ziju het onder werp vau vertrouwelijke ..commérages maar van eeu publiek onderzoek. Mij vleiende, dat gij déze weinige regels in het eerstvolgend nummer zult willen doeu opuemen ben ik Uw dieuaar, G. A. Vorsterman van Oijen. Do Redactie plaatst met genoegen 't boven staande: zj had hooren mompeleu dat de Nolari* waarvan sprake is, aan de justitie zou verraden zijn; een ander meende weer wat anders en daar men vau veel hooreu zeggen iu den regel veel hoort liegen verwijzen wij de gespannen nieuws gierigen naar het bovenstaand adres. Redo GRAANMARKT te AARDENBURG. VERKOOPPRIJS PER HECTOLITER. Tarwre Rogge Winiergerst. Zomergerst. Haver Paardeboonen Erwten Koolzaad. Aardap. p.löOk DINGS DAG, 25 Nov. 1873 ƒ13,00 a „10,30 a 8.83 a 8,20 a 4.75 a 8,50 a 14,25 10,40 8.90 8,30 i, 5,00 8,75 a DINGSDAG 18 Nov. 1873. ƒ12.00 a 14.00 „10,40 a 10,50 8.50 a 7,95 a 5,00 a 8,80 a -,0b a -.00 a 3,50 a 8.85 8,10 5.10 9,00 -,00 -.00 3,75 OOST BURG, 26 Nov. 1873. De aanvoer van granen was ook heden weder niet ruim, in aanmerking genomen de tijd van het jaar en de zoo goed als geeindigde veldarbeid. Van tarwe kwam echter iels meer voor dan ia de laatste weken en evenzoo van Wintergerst. Beide artikelen werden druk gevraagd eu zijn volkomen prijshoudend verkocht. Zomergerst was hooger. Paardenboonen, Haver en Erwten bij schaarscbe aaubiediug omtrent als voren te verkoopen. Men besleede voor: Tarwe f 14, f 13,50, f 13, f 12 a f 11 uaar quali- teit. Rogge niet getoond. Wintergerst f 8,90, f 8,75 a f 8,50. Zomergerst f 8,50 f 8,25, f 8 a f 7,50. Haver bij zeer uiteeoloopende qnaliteit f 5,25, f 5, f 4,50 a t' 3. Paardenboouen f 8,60, f 8,25 a f 8. Erwten f 10,25, f 9,50 a f 9. 0.21 0,16 - 0,12 BROODPRIJZEN. SLUIS. Tarwebrood fijn het Ned. pd, Idem grof Roggebrood AARDENBURG. Tarwebrood fijn het Ned. pd. f 2-2 a 23 ct. Idem grof 17 „18 Roggebrood „1"2V2 RETRANCHEfflENT. De Notaris K. F. KOKSMA. Ic Sluis, zal ten verzoeke van de DIRECTIE DER WATERING CADZ AND op Zaturdag den 0 December J873des namiddags ten 1 ure precies in liet openbaar verkoopen 23 sluks greinen PLANKEN zwaar 4 bij 30 Cent. lengte van 5.00 tot 5.20 Meter. 78 stuks dennen PLANKEN zwaar 8 bij 33 Cent. lengte van 2.80 lot 5.00 Meters. 32 stuks eiken PLANKEN zwaar 8 bij 30 Cent. lengte van 1.70 tot 5.00 Meters. 22 stuks eiken BALKEN zwaar 30 bij 30 Cent. lengte van 3.00 tot 4 00 Meters.

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 3