Politiek Overzicht. BLllLNLANÜ. iiliNJNENLAÏNÜ. Menig landman, dus sprak een vriend wien ik mijn opste! voorlas, zal over uw geschrijf de schouders ophalen en U als een Saul onder de profeten beschouwen Ik antwoorddeBat hij het doe, doch ik vertrouw, dat onze landbouwers hun wel begrepen eigenbelang te veel waardeeren om niet even over het onderwerp na te denken en er zich minder aan storen wie iets zegt, dan wel wat er gezegd wordt. Bat vele krasmajakkers, karoters, plamoters en door vreemde eigenaars gevilde boeren, zich met de beden ophouden kan ik begrij pen; ik keu er, die hunnen groeienden oogst aan derden verkochten om maar aan de centen te liggen. Nood zoekt troost, las ik op het klooster te Vilvoorden en 'k zei, dat is waar, maar ik las ook elders. Nood zoekt list ('t was een commentaar op Iieineke de Vos) en 'li zei, dat 's ook waar, dus even als er menschen zijn, die geld uitgeven voor Ilamberger en Nassouer loten en in lee ningen voor de stad Butharest doen, eveneens zal men lui vinden, die beetwortelen planten om veel te verdienen en die Gods water over Gods akker latende loopenzeggen na ons kome de zondvloed; een staaltje van Fransche zedeieer in het bekende après nous Ie délugc. Doch je behoeft nu niet te denken, dat ik dit alles maar zoo op mijn eigen houtje schreef, wel neen man ik heb er een auto riteit voor. Zonder ling verschijnsel onzes lijds, de cene verwerpt alle autoriteits geloof, geloof op gezag en een ander vraagt naar autoriteit en een derde wederom wil van niets anders dan ervaring weten; de laatste vergeet veelal, dat de ervaring eerst jaren na ons hare uitkomsten geeft, ge woonlijk als het te laat is. Doch enl'in! mijn autoriteit is de heer E. C. Enklaar, wat de landjeugd behoeft, een boekske uit gegeven onder toezicht en mei een voor bericht van Professor C. A. J. A. Outle- 'nans, beiden als eerste autoriteiten bekend. 24 November. De Nationale Vergadering heeft in hare zitting van Woensdag-avond hel eerste artikel van het tegen-oulwerp door Depeyre ingediend aange nomen met 383 legen 317 stemmen. Volgens dit artikel wordt de volmacht van Mac-Makou verlengd voor den lijd van zeven jaren. Do be slissing werd genomen met eene betrekkelijk groole meerderheid eu het beginsel der verlenging is dus gereed. Een amendement op artikel 2 vau hetzelfde ontwerp, strekkende om te bepalen dat vóór de slemmiug over de constilulioneele wetsontwerpen V3 van de Kamer zon worden vernieuwd is verworpen. Artikel 2 dat de benoeming van eeue commissie verlangt, door de Kamer in eene opeu- bare vergadering en niet door de afdeelingen benoemd, eu belast om rapport over Dufaurcs wetsontwerpen uil lo brengen werd aangenomen niet 37U tegen 330 stemmen eu het geheele outwerp-Depeyre is vervolgens met 378 legen 310 stemmen aangenomen. Na de zitting hebben de Ministers gezamenlijk hunne portefeuilles in handen van Mac-Mahon gesteld. Mac-Mahou heeft hen verzocht die te behoudeu tot dat er een nieuw kahinet zou ge vormd zijn. Men gelooft, dat dit vóór Maandag zal plaats hebben. Er heerschl eene volmaakte rust te Parijs en in geheel Frankrijk. In de redevoering, welke de procureur-generaal van het hof van appèl te Rome, volgens hel be staande gebruik, in do eerste zitting van dat hof na.de rechterlijke vacantia hieldgaf hij een verslag van don uitslag der pogingen door de Regeering aangewend om de zedelijke eu maat schappelijke wedergeboorte vau Rome te bevor dereneu wees hij levens de groote moeiiijkhc- dou aan waarmede de Regeering daar!; i te kampen had. Zoo deelde hij mede dat, hoewel de wet geen huwelijk als wettig erkent, dal niet ten overstaan van ten burgerlijk ambten;', r ge sloten is, twee dei den der te Home gesloten hu welijk. uitsluitend door da geestelijkheid worden Yoilrokkeu, zoodat de echtgeuooleu vrijwillig voor hen eu hunne kinderen afzien van alle burger lijke rechleuwelke de wel aan de echtelingen en aan de uit een wettig huwelijk geboren kin deren toekent. Voorts geeft hij een guustig ge tuigenis van het herleveu van handel eu bedrij vigheid in de hoofdstad van Italië. Minder verblijdend echter was het door hem geschetste tafereel van do in Rome gepleegde misdrijven en den bij de vcrvolgiug daarvan aan het licht ge komen lagen trap van onlwikkeiiug der bevolking. De vergrijpen legeu hel leven vau persoueu waren toegenomenhun totaalcijfer bedroeg 1U94 in 1872, waarvan 738 moorden gepleegd waren op kerkelijke feestdagen eu 3oG op gewone dagen. De gevallcu van roof met samenspanning waren afgenomen, en baddou in acht maauden tijds slechts het cijfer vau vier bereikt. Verder was hel getal vervolgingen wegens diefstal cu wegeus verwondingen eu beleedigiugen aanmerkelijk af- geuomen. Van de 120(10 getuigenwelke in de instructie getuigenis aflegden waren er slechts j09G in siaat bet proces-verbaal huuner onder vraging te onderteckeuende 10904 andere ver- klaardeu niet te kunnen schrijven. Deze om standigheid meende de procureur-generaal in de hoogste male bedroeveud te moeten uoenien omdat de bedoelde personen niet uilsluitend tot de lagere volksklasse behoorden maar daaronder aaugetroffeu werden in de stad wonende grond eigenaars eigenaars vau villa's eu vaste goederen in de omstreken van Rome, persoueu, m één woord welke in bet maatschappelijke leven aanzien eu vertrouwen geuielen. BELGIS. Men melJt uit Brugge. Maandag aanstaande, 1 December, wordt de voorstelling vau het stuk Jan Breijdel eu Pieter de Couinck of de verlos sing van Brugge in 1302 gegeven in stads schouw burg, ten vourdeclo van hel op te richten stand beeld Breydel en de Couinck. iu de Middeb. courant van '25 November treft men ouder meer het volgende aan: dat er, ten gevolge van een commissaris vau politie met den procureur-generaal in Zuid-Hollaud gehouden overleg iu de cel van Yerusd eeue spiritistische séance hoeft plaats gehad met het doel om hem zijne medeplichtigheid aan den moord te doen bekennen. De schrouielijksle auarebie is thans op de meest officiële wijze geconsladeerd bij de flaagsche po- litie. Hier zieu wij een commissaris van politie, uiol eens den hooid-commissarismaar een een voudig afdeeliugs commissarisdie zich met de iuslructie ceuer strafzaak even weinig te bemoeien heeft en even weinig bemoeieu mag als gij of ik, builen zijn chef deu hoofd-commissaris om, builen den rechter-commissaris om,buiten deu officier yau justitie omraadplegende met deu procureur- generaal die zich evenmiu als hij met do in structie eeuer strafzaak bemoeien magover de onzinnigste experimenten die men zich kan voorstellen; en die experimenten op eigen houtje, zonder eeuig verzet van de autoriteiten der gevangenis io prahliek brengende. Eu zulk een mau handhaaft men in zijn betrekking.1 Eilieve waarom niet? vragen wo don Ilaagschen correspondent der M. Ct. Hij zelf geeft het ant woord Als men iu den liaag alle personeu wilde ontslaan, die zich iu de iuslructie der straf zaken van ongeoorloofde middelen bedienen of nalatig zijn uil overleg of onvermogen dan zou men er veel moeten ontslaan en dan nog niet lot echo volkomene opruiming komen. Do minis ter heeft zich legeu het verwijl dat de Uaagstbe justitie met twee maten meet verdedigd uil zijue verdediging echter bleek, dat het verwijt niet ongegrond was. Wat moet men van dat alles deuken? Immers dit, dat waar het arme drommels geldt; kleine ambtenaren b. v. wier overtreding en eer den naam van dwalingen verdienen veelal uog of in t belang van 'l publiek of ten gevolge vau de houding en gewoonten des publieks, aan den dijk gejaagd worden doch de groolere eu hoogere straffeloos blijven. Dat iu den Haag? Dat inde hoögverüchle XlXe eeuw? *1 !s prachtig mooi! Onze vertegenwoordigers van Kerkwerk eu Berg maan verdienen allen lof voor hunne houding legen over deze gruwelen. De een bracht ze aan 'tJicht, de ander brandmerkte ze met zijne ver ontwaardiging en ook de correspondent der M. CR verdient lof voor zijne mededeeliug; dergelijke gruwelijke schandalen kunnen niet genoeg hekend gemaakt worden. Ook onze vertegenwoordiger de heer van Eek, handelde edel. Hij handhaafde den Minister tegeuover eenen Hafmans, de licht behoevende in zake 't onderwijs eu had gelijk, dat de som der bevrediging over 25 jaren hem niet voldeed. Zij voldeed geen eukel welmeeuend burger! Onder 't opschrift „Nogeens Heille" geeft de Redacteur vau „Vooruit in ziju nummer van 24 November een opstel, dat ons veel stof tol denken geeft. De heer Vorsterman van Oijen vindt goed ons lage insinuatien toe te dichten, immers met dien naam bestempelt hij eene door ons gedane vraag, gedaan ten gevolge der ouuervinding, die wij omtrent Heiile hebben opgedaan, jaren vóór dat de naam des Redacteurs van Vooruit nog tea onzent bekend was. Welnu wij willen den heer V. O. nog nader toelichten in de hoop hem zijne kwalificatie „lage insinuatien11 te zieu terug trekken Zoo als men weet bestaat de bevolking van Heille minstens voor 3/ie uit Roomsch Kathol ietceu eu behoorden deze tot aan de eiudregeling van deu loestaDd, tengevolge van het vredestractaat met Belgie, sedert jaren lot het Bisdom van Gent, dat zich over geheel Zeenwsch-Vlaanderen en Vlissingen uitstrekte. Aau dezen toeslaud werd na do eiudregeling der geschillen eeu einde ge maakt door genoemd gewest onder hel Bisdom van 's Hertogenbosch te plaatsen. Heille bezit vrij aanzieulijke armen- en kerke lijke goedereu hiervan was men iu 1840 zoodanig overtuigd, dal men aandrong op eeue scheidiug van de gemeente Middelburg in Vlaanderen, tot welke parochie de R. C. ingezetenen van Heille behoorden. Weldra was de zonderlinge gemeente in beweging, er was al dadelijk sprake van het stichten eeuer kerk en wij kennen, dank zij onze reiatien mei deu toenüaaligen Burgemeester van Heille, de geheele geschiedenis van dat plan. Hoe het mislukt is doet hier niets ter zake, genoeg zij het te vermelden, dat men bel alles behalve eens was over de plaats waar de kerk zou gesticht worden en dit meermalen tot ern stige geschillen aanleiding gaf. Eigen belang en eigen gemak waren, zoo als gewoonlijk ook hier de drijfveeren, die een goed plan onuitvoerbaar maakten. Het stichten eener keik, zou hel slichten van woningen iu hare nabijheid bevorderd hebben, ja wij weten zeker, dal het plan bestond om ook, nabij de kruisscbaus als 't ware het middelpunt tusschen Oud en Nieuw Heille eeu molen enz te stichten, mits de kerk daar gebouwd wierde, dan, zoo redeneerden de voorstanders van dit plan, daa zou ook daar de school kunnen komen. Dit plan was goed, "l geen ieder, die voor den localen toestand van Heille niet blind is. zal moe ten erkennen. Wij herhalen het, aan de stiershoek kreek nabij den Kruisdijk is het middelpunt tus schen do beide deeleri vau Heille. De bewoners der buurt do Ronduit bezitten een steenweg, die er rechtstreeks en gemakkelijk henen leidt. De bewoners van de bnurt de Krabbe bezitten ge schikte voetpaden om riccr deu blauwen weg er zich heen le begeven terw ijl die van de Wester Ec er langs deuzeifdeu weg of uog nader langs het voetpad vau de oude vaart kunnen komen. Van oud Heille fcehoelt geeue sprake le zijn, van den Noordereu Brugweg en den steenweg leidt ce Sluisweg, met zijne wel onderhouden zandpa den er heen eu *t piiut is nabij do woningen van 'l Lapseheurschc gal; alleen Nieuw Heille nabij de Draaibrug en hel Zwin blijven er tamelijk ver van verwijderd, doch zij hebben dit gemeeu met de polder- en buurt bewoners elders, zoo als b. v0 Liter, Maagdenberg, Scharbier, Olieslager, enz. De heer vau Oijen moet nog weinig ondervin ding hebben vau het plattelands beheer eu ge- politiek in onzen omtrek, anders zou hij een geheel ander oordeel over Heille uitspreken. O, wij gelooveu '(gaarne, als de heer vau Oijeu met zijne ijverige huisvaders aan 'l redeneeren is daa gaat alles goed, hij heeft eene wijze van zich uit le drukken die hel volk aan zijne lippen doet hangen maar hij schijnt in eeue gelul k:ge onwe tendheid le verkeereu over geen er na zijn ter-

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 2