NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N". 93. Veertiende Jaargang A" 1873. VARIA VOOR DE LANDBOUWERS M VEEHOUDERS. SMlSCiiWMBM» Dit Weekblad verschijnt iedereu Dinsdag eu Vrijdag. Prijs der Adverleutiën van 1-5 regels 0,75 elke regel Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van VriirljAO* TVn-ir daarboven ƒ0,1"2'/2. - Groote letters naar het getal gewone Zeeland 1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco J O blUV# regels die zij beslaan, per post ƒ1,30. Afzonderlijke Nummers 0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreflende, beuevens Adverleutiën en gewone Berichten ot Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO, Wezen we in ons vorig opstel op oor zaken en verschijnselen waaraan menigeen zoo oppervlakkig niet zou gedacht hebben we zouden dat onderwerp nog tot in het oneindige kunnen uilbreidende slof is bijna onuitputtelijk en, men weet heteen onderwerp mag niet uitgeput worden. Uit het voorbeeld der beschrijving van de uitgeputte, lot een woestijn geworden kuustgordel der Zuidelijke staten varr Noord Amerika (in ons vorig nummer) hebben we gezien, hoe de mensch zelf maar al te vaak zich zeiven in 't licht slaat en benadeelt, eene waarheiddie beide op natuurlijk en zedelijk gebied in 'toog valt: de mensch is zelf de schuld van ziju eigen ongeluk en schade' Wilden we 'I nog nader aanbinden we zouden in onze eigene omgeving voorbeelden, hoezeer de gierigheid steeds de wijsheid bedriegtin menigte kunnen vinden. We vragen bivoorbeeld. en onderwerpen ons daarbij aan het oordeel van onze meest gewone landbouwers, ziju de Sophia, AusterlitzDiomedeenz. nog dezelfde vruchtbare velden als, om niet te veel te eischenover 25 a 30 jaren Immers neen? Zij zijn op hunne wijze min of meer uitgeput, lioe komt dal? t Antwoord is weder eenvoudighunne krachten zijn niet ondersteund. Zon Ier bemeting heeft men jaren lang gezaaid en herzaai 1 en ingeoogst. De rijke oogsten werden in 't openbaar verkocht eri het stroo, dat voorname bestanddeel voor de slalvoeding en de mestvaalt, ging verloren voor ons. Thans moet men krachtig mesten terwijl waren de polders van t begin af ondersteund gewordende bemesting thans minder zou kosten dan nu 't geval is. Maar die polders waren in concessie bij vreemden? Juist, we wijten de behandeling Ook volstrekt niet aan onze landlieden, inaar wij gebruiken het feit als voorbeeld en waarschuwing voor de toekomst. De Eli zabeth, Thomaes, Zwin cn Willem Leopold zijn pas bedijkt eu niet in concessie, en aldaar kan het kwaad dus voorgekomen worden en kan men uit het verledene leeren. Hoe meer wij over ons gewest en zijne bevolking nadenkenhoe meer wij l be jammeren, dat door onkunde van allen, door achteloosheid op het wetgevend gebied, door gebrek aan onderzoek eu proefneming bij velenonze werkkrachten door land verhuizing verloren gaan en onze velden niet zestig vond ten minste opleveren. Wij moeten echter nog een oogenblik stilstaan hij de beruchte beetwortelen, eigenaardig suikerpeeën genoemd en wensch- ten wel, dat de wek, in het weekblad Vooruil voor school en huis gegeven, beter betracht werd en de nuttige kennis van het plantenrijk meer beoefend werd. Waarlijk, goedgunstige lezer! er is voor den landman, voor den arbeidervoor den jongeling en zelfs voor het meisje geen aangenamer studie, dan dio van het groeiend rijk en er is geene wetenschap meer geschikt om populair gemaakt te worden dan juist deze. Wij kennen er uit eigen ondervinding geene, die meer de geringe moeite ea inspanning, aan hare beoefening verbonden, loont dan deze. Men beginne maar-men beginne met bloemen, die liefelijke kinderen der natuur, die echte zedekundigen in de natuur. De grijze oudheid vermeld reeds mot hoogen lof van een barer beoefenaars, bij uitne mendheid de wijze Koning genoemd, dat hij schreef van den hysop die aan den wand wast tot aan den ceder van den Libanon. Men weet, hoe hij zich in de bergstreken van Palestina landelijke ver blijfplaatsen stichtte en met hoeveel voor liefde hij gewaagt van Karmels en I.ibanoas hoogten en valleijen I Dan, wij mogen niet dweepen, dus tot de werkelijkheid. Onder de vele famiiien van planten speelt in 't menschelijk leven de familie der Melden of Ganzenvoeten eene groote rol. Toen we dit onlangs een geacht landbouwerszoon vertelden, was de eerste vraag eene belijdenis van onkunde. Melden! Melden wal zijn dat? En toen ik hern vroeg kent ge dan onze bekende Mille nietdie om haar zacht voeding ondersteunings vermogen door velen boven de meer zware spinazie verkozen wordt en die men gewoonlijk in de tuinpaden of langs de randen der bedden plaatst? Nu ja, die ken ik wel, maar we spraken over suikerpeeën? En hij zette een paar groole oogen op toen ik hem verleide, dat die suikerpeeën en onze gewone zachte geel achtig groene Mille tot eene en dezelfde familie, die der chenupodia, eeën of Ganzen voelen behoorden eu hij vroeg mij om een overzicht dier familie. Ik zei hem, dat ik er hem eenige soorten van wilde opnoemen, juist om de verscheidenheid die ze aanbiedt en zoowel schadelijk onkruid als hoogst nuttige planten bevatte, die allen dit ge meenschappelijk kenmerk hebben,, door dat zij veelal hoogst onaanzienlijke, groenkleu rige bloemen dragen. Hij had moeite om mij geloof te schenken toen ik hem zeide, dat daartoe ook de zeekoraal of zoutcrik behoorde. Doch genoeg, voor ons oogmerk herinneren wij, als tot deze familie behoorende, de meest bekenden: De zeekoraal, de Tuin melde,bloedroode en gele,de Luismel, een zeer lastig onkruid dat eene ongeloofelijkc hoeveel zaad oplevert, de winter en zomer Spinazie, de Snijbiet. die 't bekende zwitsorsch moes levert, de donker en lichtroods biet, kroot of karate, dc gewone en de suikermnngelwortel, de laatste sedert den Franschen tijd in 't vergeet boek geraakt, doch thans weder zoo bekend, dat ze onder ons,en daaruit kon men oordeelen hoever hare teelt reeds verspreid is vele namen draagt, als die van Mangelworlel, Suikerpee, Betteraven, Beetwortel, Beeten, Roobeelen (verbastering van Boode Beeten) enz. Na de hervoering onzer onafhankelijkheid en de teruggave onzer koloniën, waarin zoo als men weet, de teelt van het suikerriet op groote schaal wordt uitgeoefend, raakte de beetwortelteelt, onder Bonaparte ingevoerd, hier in 't vergeet boek; doch in Duitschland en Frankrijk bleef ze bestaan en zijn in die beide landen honderd duizenden hectares met dat gewas bezet, deels om de bestaande voordeelige suikerfabrieken in stand te houden, deels om de groote hoeveelheid beesten voeder der uitgeperste wortels, dat zeer goed koop verkregen wordt. Dan ziet, dit maakt juist de teelt van dit gewas zoo diep ramp zalig voor Zeeuwsch Vlaanderen wij hebben geene suikerfabriekende hier geteelde wortelen worden uitgevoerd en het goed- koope, voedzame, raestlevereude beestenvoed- sel gaat mede uit het land! Door voordeel voor enkelen uitgelokt, neemt men hier de teelt ter hand en de kinderen zullen eenmaal boelen voor de zonden der vaderen in deze bedreven. De beetwortel put vooral den ondergrond uit, dien grond, die zoo hoog noodig is voor de teelt van tarwe en andere meer edele gewassen. Kweekte nu dé landbouwer zijne beetwortelen slechts onder voorwaarde dat, al maakte hij er dan eenigszins minderen prijs voor, dat alle afval naar zijne hofstede wederkeerde, trachtte hij de uitputting door zware kunslbemesting maar te voorkomen, bewerkte hij zijne gronden maar met de noodige en geschikte werktuigen, dan ware het kwaad niet zoo erg, maar hij geeft alles weg voor veel geld en besteelt bij voorraad zijne nakomelingschap on de geheeie maat schappij. Om met goed succes beetwortelen voor den verkoop te leeten en het land zoo min mogelijk uit te putten, komt het erop de bemesting eu bewerking hoofdzakelijk op aan. De grond moet alle minerale bestanddeelen terug ontvangen; de grond, vooral de ondergond, moet in genoegzaam vruchtbaren staal verkeeren; de bemesting moet voor den winter plaatshebben en men moet bij voorkeur stalmest met beendermaal of superphoxpliaat gebruiken. De omwer king van den grond door den ploeg moet 35 tot dO centimeters (Nederlandsche dui men) diep gaan. Iu Frankrijk b.v. is men daarvan zoo overtuigd dat men er een opzettelijke» ploeg voor vervaardigd heeft, Revolution of omwenteling genaamd.

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1