BINNENLAND. Eenige hinders kwamen om hel dier loopen en springen, zoodat de koord welhaast gansch otn den staak gedraaid was en de vaars dicht bij den paal slaande hield. Een dezer jonge dierenpla- gers nam een hoornblies er mede in het oor van het dier dat woedend werd en zich losrukte. Do kleine deugnieten hadden zich kunnen uit de Voe'en maken en gelukkig voor hen; zij zijn aan hel groot onheil ontsnaptdal helaas cene schuldelooze meid getroffen heeft; niet ver van daar arbeidde op het land Rosalie Coney, eene 26j>rige jonge dochter; de woedende vaars kwam recht op haar aan en voor zij den tijd had te vluchten had het dolle dier haar reeds bereikt woedend nam het do meid op de horens en tot viermaal wierp het haar ten gronde ongelukkig viel do arme meid in een grachthet dier volgde haar nog steeds en drukte zijn knieën op de borst der ongelukkige, hield haar onder water, haar verscheidene wonden toebrengende met den kop. Met overgroole moeite hebben moedige mannen zich van 't dier meesier gemaakt en het ter af making iu het slachthuis dezer stad gebracht. Vvai Rosalia Coney betreftal hare kleederen waren van het lichaam afgerukt; de wonden, die zij aan het hoofd en den buik ontvangen heeftzijn zeer gevaarlijk en men vreest voor haar leven. DUITSCHLAND. De Beiersche dagbladen deelen den volgenden brief mede: Mijn waarde Rijksraad dr. von Döllinger! Morgen is het vijftig jaren geleden dat gij uw leeraarsambl z;;t ingetreden. Slechts weinigen is het gegeven, een zoo lange wetenschappelijke loop haan af te leggen, en slechts zelden heeft het voorwaarts streven op die baan zulke gewichtige resultaten opgeleverd als de uwe. Beieren deelt in don roem van uw naam en iu de vreugde van uw jubileum. Ook uw Koning biedt u vau gauscher harte zijn innigsten heilweosch aau. Mijn waarde Rijksraad dr. vou Döllinger, neem hij het bewust zijn der groote resultaten door uw scheppenden geest verkregen, op nieuw de ver zekering aan van mijne bizondere toegenegen heid waarmede ik mij noem Hohcn Schwaugau, Uw hoogachtende Kouiug, 12 Nov. 1873. Lodewijk. ENGELAND De Standard heeft een cxlra-uoramcr uitge geven waarin gemel 1 wirdt, dat de Engelsche mariniers nabij Elmiua een landing gedaan, de Ashantijnen, na een levendig gevecht verslagen en vijf dorpen verbrand hebben. De Ashantijnen hadden onmiddellijk hun hoofdkamp opgebroken, cn waren iu de richting der Prah afgetrokken. Binnenkort is te Londen de verschijuiug te verwachten, van Motley's nieuw werk over het leven en den dood van Johan vau Oldenbarne- veid, benevens dc voornaamste oorzaken van deu 8 'jarigen oorlog. De haven van Kingston io Ierland was dezer dagen het looneel van een roereud drama. Deu 10 Nov., 1 uur 's nachts, deed eeu groote koop- vaarder, met allo zeilen bij, moeite oin den ;„gang der haven te bereiken. Toen hij dicht die wapen rustingen beschouwd en aau dat ijzeren harnas, dat hij nauwelijks kan oplichten tilt, dan staal hij stom van verbazing en vraagt welke mannen hot toch waren die behalve dat ijzeren pantser nog een stevig gesmeden helm droegen bovendien nog arm en kniestukken en stevels uil hetzelfde ineetaal gesmeed. En dan die strijdwapenen, dat lauge brcede tweehandigo en twee snijdoude slagzwaard tegelijk slooldegenen, die lange zware speer waarbij men aan Golialhs spies als een weversboom denkt, die biiukende, vlijm scherpe akst of sir'jdhijl en dien 'langen scherpen dolk dio dc openingen en hcchlsclen derwapenrustig doorboort, o, nog eens dat wa ren mannen en de twijfelende roou der IXe eeuw, die met de beschrijving-der Enaks kinderen spot, mocht zich wel tweemaal bedenken, alvorens zijnen twijfel verder te voeden of voedsel te zoe ken voor zijn spotlust. Boven de ijzeren rusting golft eeu fluweelen of zijden wapenrok om-de leden van den edelman. De hand der burchtvrouw of die barer dochters ridderlijke jonkvrouwen wier goedkeurende lachje op valkenjacht of in loruooi of steekspel, bij was, merkte men dat het schip in brand stond en de bemanniog nicteens moeite deed om zeil te mindereu. Groote ousLeltenis De haven was vol vau tol vertrek gereed liggende schepen. Vergeefs dat het schip dadelijk zijne ankers liet vallenzij hielden niet en de drijvende vuur massa kwam tegen ecu .zwaar beladen schooner die zonk. De equipage redde zich door over springen. De brander liep toen op een sloep, wierp dezen legen de rotsen, waarop zij verbrij zeld werd. De kapitein, door den schok te water geslingerd, verdween een ander zeeman ging denzelfden weg. Maar nu strandde ook het brandend vaartuig. Daar daagde hulp voor de bemauning, die aan land werd gebracht. Het schip bleef branden, en meu besloot het in deu groud te schieleo. De Nangpore zoo was de naam kwam van Calcutta met een lading katoen voor Liverpool. Reeds vier dagen had het vuur gesmeuld. Daar men wcgeös tegen wind Holyhead niet kon aandoen, zette hij het met alle zeilen op Kingston aau. De equipage was zoo uitgeput, dat zij zich bijna niet meer verroeren koude. AMERIKA. De fiuantieele toestand te New-York blijft zeer ongunstig. Het faillissement van A. W. Spra- guede grootste fabrikanten van manufacturen der Vereeuigde Stalen te Providence (Rhode Island), eu van Hoyt Sprague Co., mauufac- tuurhaudelareu te New-York bracht eene groote malaise iu finantieele kringen teweeg. Het actief van de gezamenlijke fabrieken eigeudommeu en inrichtingen van Sprague wordt door eeu Comité, daartoe benoemd, geschat op 19,49501)0 en het passief op 11,473,443 dollars zoodat er een ruim surplus voorhanden is. De geruchten daarna verspreid dat 11. B. Claflin Co. te New-York, na Stewart do grootste handelaren iu manufactu ren der Vereeuigde Stalen, de betalingen hadden moeteu slaken, werdeu wel gedurende eenige da gen tegengesproken doch deze kolossale firma heeft zich genoodzaakt gezien uitstel van betaling te vragen. Vele andere faillissementen vau klei ner omvang hadden buitendien plaats, Door het faillissement van Sprague alleen wer den 1C,C00 werklieden buiten arbeid gesteld en bovendien worden de werkloonén overal verlaagd. Het sluiten der fabrieken of vermiuderen van den arbeid wordt zoo algemeen dat overal maatre gelen voor den aanstaanden wintor genomen worden. In New-York heeft het Armbestuur van den Gemeenteraad vergunning verkregen ledig— staande sladsgebouwen zooals kazernes eu ande rein te richten om behoefligen 's nachts eeu onderkomen te verschaffeu. Zij uie hiervan ge bruik willen maken zullen kosteloos ecu slaap plaats. het noodige ter reiuiging en een eenvou dig ontbijt ontvaugen. SLUIS. Men verneemt dat tegen 2 December voor het kautougerechl alhier de zaak zal behan deld worden van een der Heeren Notarissen in dit kanton, die de oude benamingen der laad- maal in een aankondigingsbillet heeft gebezigd. Daarbij zal waarschijnlijk- aau 'l licht komen op welke wijze de aandacht der politie op dit onwil- des ridders schoonste belooning isversierde dat kleed door veelkleurig stiksel dat nog de bewon dering van den oudheidkundige en kunstkenner wekt. Op deu wapenrok des ridders praalde zijn geslachts wapen. Dat der burggraven van Cud- zand is karakteristiek; eeu hert door de geopende burchtpoort ontvluchtende, 't Is wel vreedzaam het wijst op de stille genoegeus der jacht, ja! maar zou het misschien ook hoogere beteekcuis hebben? Hoe weerloos het bert ook zijn moge tegenover dat ruwe geweld en die overmacht biedt hel toch ais de vlucht onmogelijk geworden is deu woeslen houden hei hoofd en begraaft niet zelden zijne lakken in dezer ingewanden eu wee deu ceuïgen jager die het niet vooraf door pijl schoten of lanssteken getroffen heeft afgejaagd, hij zal onder de slooten van hel schijnbaar vrees achtige dier bezwijken Docb wellicht heeft het wapen hoogere betee- kenis eu leert het ons hoe de vrij geborene de slavernij ontvlucht? Dan voorzeker kenmerkt het deu ficren aard der mannen in wier huiselijke kringen reeds iu die zeilde donkere middeleeu wen de zaden der vrijheid kiemden bare eerste iekeurig begaan feit gevestigd is - wij zeggen on willekeurig want de bedoelde Notaris was een der eersten die do nieuwe benamingen bezigde. Veler verwachliug is dau ook omtrent den ofloop dezer zaak zeer gespannen. (Ingezonden.) EEDE. De nieuwe school en onderwijzerswo ning alhier zijn reeds,geheel onder dak en zoo verre afgewerkt dat meu reeds druk aan het inwendige bezig is. Door het stichten dezer gebouwen en eeno klompenmakerij met winkelhuis daarnaast krijgt dit gedeelte vau den Bricverswcg, dat voor eenigo jaren bestraat is en den groolcn rijksweg met deu dorpsweg verbindt het aanzien eeuer fraaie dorp straat. Hel dorp Rclranchementwordt tegenwoordig door eeu vreeselijke ziekte geteisterd. In de Noordslraat aldaar, eene recks van schamele woningen, vindt meu huis aan huis slachtoffers van typheuse koortsen. Zoo ligt in hel gezin eener weduwe de moeder zelve met vier harer kinderen op het ziekbed. Vrees voor besmetting houdt velen van het bieden van bulp terug, of schoon de predikant op treffeode wijze iu liefde betoon voorgaat. Men meent dat de ziekte is veroorzaakt door de schadelijke uildampinuen van deu in don laalsten zomer ingedijklen Willera- Leopolds-polder. Bij Koninklijk besluit is, ten opzigle van vrij— stelliug van de nationale militie als eenige wet tige zoon of wegens broederdienst beslist, dut onder het getal zonen eener familie niet wordt medegerekeud de broeder of halve broeder, die wegens zijne vreemde nationaliteit, volgens de slotbepaling van art. 15 der mililiewel, niet voor „ingezeten" te houden is. Te oordeelen naar de iugediende teekening van het plau voor het standbeeld van van der Werff, door den heer Koelman te 's Gravenhage outwor- pen, heeft men met dit model eene uitmuntende keuze gedaan. Hel ontwerp stelt van der WrrlT voor in levensgrootte, geplaatst op een trotsch breed voetstuk, dal op drie zijden looneeleu uit liet beleg en ontzet van Leiden vertoont, waar onder de spreuken: Concordia res parvae cres- cunt en Pugno propatria met herinnering van 3 October 1574. Naar men uil Londen mededeelt aan de Mid del!). Ct. is de directie der Great Eastern Spoor weg-Maatschappij sinds eenigen tijd met onze Regeeriug iu onderhandeling over eeu directen dagelijkscheu mail-dienst naar Nederland, ovrr Vlissingeo. Die dienst zou, wauneer de Neder- laudsche Regeeri ig in de door de maatschappij ge- wenschle fiuancieele schikking mocht willen tre den, in verband worden gebracht met een door de maatschappij in te richten dagelijksche vaart van Harwich op Antwerpen, waarvan do booten tot hel afgeven van mailpakketle i, passagiers en goederen Vlissingeu zouden aa idoen. Na het zetten van boveuslaaud bericht over de postgevoerschap mot Engeland direct over Vlis- singen, lezen wij in 't Handelsblad van 21 dezer eeu kort krachtig artikel ten voordeele van dezen maatregel. Walcheren en het overige van 'tAr- zwakke loten gekweekt eu gekoesterd werden! Wij worden iu on/.c mijmering gestoord en schrikken wakker als uil eeneu aaugenamen droomluide klanken dringeu in ons oor een gezelschap vreemdelingen beklimt het duin vau het badhuis onder lachen en schertsen en van een jong man die eenige dames gelijd hooren wij de vragen? Is dat nu Kadzaud 'k Heb er wel van gehoord, bij ons zegt men dit of dal staat net als de huizen in Kadzand. Het geheele tooneel valt blijkbaar do hoofsche joffers en hare geleider niet mede. Het giggeleud gelach waarmede zij zich uitlaten over onze stevig gerokte landmeisjes, wier kloediugslof in degelijkheid eu duurzaam heid der vruften prouk, .den blaai zeggen ze terecht, der juffers verre overtreft en wier eigen aardig hoofdtooisel, do bekende ronde mutse, een maal ook door Blanche van Navarre en Jakoba van lieijeren gedragen, alsmede niet weiuig te verduren heeft van de radde tongen der juffer tjes. Ik meende ze zoo even hoofsch, doch dat is hel woord nietblijkens hunne taal en wijze van uitdrukken behooren de exemplaren dezer aan gekleeds apensoort lot dal ras van lui, dat mijn

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 2