NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. FEUILLETON. N°. 92. Veertiende Jaargang A0 1873. Politiek Overzicht. BUITENLAND. UIINtllirahltU!) Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs der Advertentiën van 1-5 regels ƒ0,75 elke regel Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van FSmcrlao* IVnxr daarboven ƒ0,12y2. Groote letters naar het getal gewone Zeeland ƒ1.15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco JJ'illaUtl^ IvUV. regels die zij beslaan, per post 1,30. Afzonderlijke Nummers ƒ0.05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betrefleudebenevens Adverlenliëu en gewooe Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uilgever dezer, alles FRANCO. In de Fransche Nationale Vergadering heeft de hertog de Broglie een boodschap van Mac-Mahon voorgelezen waarin deze zegt: Vóór de opening der discussie over de verlenging mijner volmachtacht ik mij verplicht te omschrijven welke voorwaarden Frankrijk verlangt gesteld te zien. Het land, verlangende naar stabiliteit van gezag, zou niet begrijpen wat het heeft aan een machtwier duur reeds bij hare vaststelling afhankelijk werd gemaakt van zekere reser ves die eerst bij de constitutioneele wetten zouden kunnen bepaald worden. Het zou zijn alsof men wilde zeggen dat hetgeen thans zal worden besloten na verloop van weinige dagen weer in quaestie zal worden gesteld. Meer dan ieder ander moet ik verlangendat de constitutioneele wetten zonder langer oponthoud in beraadslaging worden gebrachtmaar zou menmet de prorogatie afhankelijk te stellen van die wetten de volmacht niet onzeker maken Indien ik alleen naar mijn verlangen te werk ging, zou ik van den duur dier volmacht niet spreken. Ik begrijp de gedachten van hen, die, om aan de ontwikkeling der zaken een ruime vlucht te geveneen termijn van lien jaren voorstellen. Na rijpe overweging geloof ik evenwel dat een lijd van zeven jaren meer geëvenredigd zou zijn aan de krachten die ik aan het land kan wijden. In allen gevalle zal ik van de volmachtdie mij zal worden opgedragen gebruik maken ten dienste der der conser vatieve deukbeelden dewijl ik overtuigd ben dat de meerderheid des lands daaraan vast gehecht is. Nadat de zitting geschorst was tot 5 uren, zeidé de heer Labouiaye dat de commissie te boodschap nog eenmaal gelezen had. Daaruit was haar toen gebleken, dat zij een geheel ander karakter moest toekennen aan een daarin voorkomende zinsnede, die zij niet duidelijk had verstaan en toen eenige sensatie bij haar had te weeg ge bracht. Zij wilde vooraf de Ministers hooren. In een daarop gevolgde bijeenkomst bleek dat de Ministers hadden verklaard dat zij volstrekt niet voornemens zijn een voorstel te doen tot het samenstellen van een Gouvernement, dat in eenig opzicht zou gelijken naar een dictatuur. Zij be schouwen d.e constitutioneele wetten als urgent, maar huns inziens zou het als een bewijs ven wantrouwen moeten worden beschouwd, als men vóór de behandeling van de wellen niet wilde stemmen over de verlenging der volmacht van Mac-Mahon. Wat deze in zijn boodschap heeft gezegd, moet niet slechts gelden als een besluit van zijn Kabinetmaar als een beslissing van het geneele Gouvernement. De commissie van vijftien uit de fransche Nationale Vergadering is bereid om den termijn van zeven jaren voor de verlenging van dat mandaat van Mac-Mahon aan te nemen, mits er concessiën gedaan worden ten opzichte van artikel 3 en de prorogatie- wet met de constitutioneele wetten één geheel uitmaken. De rapporteur de Labouiaye heeft aan de'Nationale Vergadering mededeeling daar van gedaan. Hij besloot met te zeggen dat aangezien de Ministers in art. 3 een opschortende voorwaarde zien, en er vol gens de commissis in het geheele ontwerp geen zoodanige veorwaarde bestaatde hoop op verzoening vervlogen isen hij dus in zijn rapport dezelfde conclusie als te voren handhaaft met artikel 3 er bij. De afgevaardigde Bertauld heeft daarop uit naam van het linker-centrum de machts verlenging bestreden en met veel scherp zinnigheid betoogd dat de eenige oplossing die men aan al de intriges kon geven, waaraan Frankrijk reeds sedert drie maan den ten prooi wasbestond in het ontslag van den Minister-President de Broglie. Spreker verklaarde het op dit punt volkomen met den afgevaardigde Prax-Paris eens te zijn men moest een beroep op het volk doen. De heer Prax-Paris nam dadelijk de gelegenheid waar en herinnerde aan het verbond van Bordeaux. Hij zeide dat de heer Thiers omvergeworpen was omdat hij niet genoeg de onzijdigheid had gehand haafd; hij voor zich beweerde dat het tegenwoordig Gouvernement vrij wat verder gegaan washet had de onzijdigheid verbroken door een poging om de Monarchie in 't leven te roepen. Hel speet hem dat dit Kabinet den Maarschalk-President als het ware gedwongen haduit zijn rol te (Vervolg.) Ovei den naamsoorsprong van het land en dus ook van het dorp zullen we nu maar niet verder uitweiden we bewandelen ditmaal het veld der dorre en afgetrokkene geleerdheid uict, maar dat der uitspanning. We zitten op het badhuis te Kadzaud en we hebben ditmaal de prachtige zee den rug toegekeerd niet uit minachting verre van daar! neen, we wilden den nooit verzadigden blik laten waren over het vruchtbare land dat in de vormen zijner dijken in de richting zijner olmen dreven welke die dijken krooneu en het overigens vlakke land den stempel der eentonig heid ontnemen en oudauks het heerlijke gezicht over dijk en veld over groenend boomloof en treden die boven alle partijen verheven moest zijn hij drong daarom ook op het ontslag van het Ministerie aan. Het rechter-centrumalsnu bewogen met het lot van den hertog de Broglieheeft op middelen gepeinsd om hem het onaan gename van een nieuwe berisping over zijn gedrag te besparen. Het eischle daarom onmiddeiijke staking van het debatmaar de Kamer heeft aan dit verlangen niet willen voldoen. De heer Jules Simon heeft daarna het Gouvernement nog eens bestreden er» de heer Castellane hel verdedigdtotdat ten slotte de heer Chesnelong ccri monarchaal manifest voorlas, waarin gezegd werd, dat de monarchalen zonder hunne medewerking te willen ontzeggen aan de herstelling van het Gouvernement van maarschalk Mac- Mahon desniettemin van meeriing blijven dat de Monarchie den natuurlijken en noodzakelijken regeeringsvorm voor Frank rijk is. De zitting is geëindigd met een rede van den Minister van Finnntisn, den heer Ernoul. Deze heeft de deugden van Mac-Mahon hemelhoog geprezen, doch het is hem evenmin gelukt de afgevaardigden te over tuigen van de noodzakelijkheid en de nuttigheid der machtsverlengingonder zoodanige voorwaarden als zij gevraagd wordt. BELGIE. Men meldt uit Nieuwpoort, 12 Novernbr. Men vindt kindersdie hun vermaak scheppen met allerhande dieren te plagen eu te tergen oube- wust zijnde vau de erge gevolgen welke dit laakbaar vermaak na zich kan slepen zoo is er dezer dagen een zeer betreurenswaardig ongeluk voorgevallen, dat misschien het leven kosten zal aan eene vrouw van Oostduiukerke. Ue jaarling vaars van P. do Bruyne. was op diens land aan aan een slaak vastgemaakt om er te weiden. ruisoheude korenakkers verliezen we ons weder in het 'verledene en denken we terug aan do dagen van ouds omdat ze ons de dagen vau heden juist op die waarde leeren schatten waarop zo behooren geschat te worden niet als de volmaakte tijd, maar ook niet achterstaande voor de dagen van bloed en geweld allerminst voor den nacht der-middeleeuwen en toch weder niet zoo schoon als punten en slippen, die, als zoovele heldere^ sterren diou nacht hebben verlicht. Wij droomen ons terug in de dagen der Burggraven van Cade- zaudede fiere vorsten gelijken ginds op den ouden Grevestein in innig verhoud met die van Wulpen Coxie of Croxhoucke of met deze in onmin eu vetede een den audere als zoovele mogeudhedeu iu eenen miniatuur slaat bestrij dende en beurtelings elkanders ert verwoesteude of den ongeluKkigeu vasal, den Vlaamscheu kerel onderdrukkende. Ons oog rust op een ridder om ringd door lansknechten en boogschutters allen met ijzeren rustingen bedekt eu op vurige rossen even eens in ijzeren harnassen gesloten gezeten. Dat waren iuderdaad mannen. Als een onzer thans ia een museum vau oudheden verwonderd

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1