NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANOEREN. N". UI. Veertiende Jaargang A" 187.3. Een bedenkelijk VERSCHIJNSEL. Polis iele Overzicht. DE UELDCRISIS. snuscn Dit Weekblad verschijnt iedereo Dinsdag en Vrijdag. Prijs der Advertentiën, van 1 *5 regels ƒ0,75 elke regel Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Wiirlao* TVnv daarboven 0,1*2Groote letters naar het getal gewone Zeekind ƒ1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco J O lvUV. regels die zij beslaan, per post ƒ1,30. Afzonderlijke Nummers 0,05. Ingezonden Stukken en Drieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Kericbten ot Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. SCHIJN BKDHIEGT. oud volksgezegde. Terwijl men alom hoort gewagen van werk stakingen en strikes, hoort men in onze streken en in de naburige Vlaanderen do klacht over gebrek aan werkvolk en zelfs aan de plaaggeesten v in onzen tijd, de reeds volgens den veelschrijver Simon de Vries als door „seven duivelen" bezeten ge schetste dienstmeiden. Is de klacht gegrond Wij meenen ja. Is ze niet wat overdreven? Wij meenen almede toestemmend te moeten antwoorden. Daaruit volgt echter, dat er veel van aan is en dus de klacht werkelijk grond heeft iu het feil. Kent men de oorzaken De meer en meer veldwinnende landverhuizing, roept de eende verplaatsing onzer dienstmeiden naar de steden, zegt een andermet een woord, ieder heeft wat te zeggen. Wij voor ons willen een der redenen voor die klacht mede deeleo en ze is zeer gegrond, want ze is in haren samenhang inet andere redenen een der oorzaken van de landverhuizing. De schuld vau het feit ligt bij vele landbouwers zelve en deze worden verleid door de gemakkelijke whisten waartegen zij landerijen kunnen verhuren voor de zich meer en meer uitbreidende beetwortel teelt en, voeger, we er bij, vlasteelt. De laatste zou een zegen voor oas gewest kunnen zijn, doch levert maar al te vaak het verschijnsel op, dat een zegen in vloek verkeert. Een woorl over 't laatstede vlasteclt. De landbouwer bezoekt een zeker deel zijner landerijen en maakt die geschikt tot ontvangst vari het lijnzaad. Indien regen en zonneschijn, overdekte lucht cn nu en dan matig koele morgens tot Sint Jansdag aanhoudendan bestaat er uitzicht op een ruimen oogst als loon voor de zorgen be sleed, als vergoeding voor do erg aan zienlijke uitgaven, voorgeschölen door den uijveren landman. Het opgroeiend vlas wordt in 't begin met zorg behandeld het wieden met de hand is een noodzakelijk vereischte en vordert tal van arbeiders, die cr werk en brood bij vind -n. ervolgens komt liet plukken, het droogeu, het zaad oogstenhet opmentien en iu de „roote" brengen, het uit do roote halen hot uil- spreiden en keeren om te droogen het opmennen in do schuur en des winters het zwengelen dal behalve het dagloon voor den nijv'eren werkmannog andere voor deden als leemen klodden en dergelijke afwerpt. Dit is de zonnige zijde van liet tafereel, dal helaas! gelijk alle natuurtaferec- len in ons Noordelijk klimaat, maar zelden zich voordoet en in plaats van regel uit zondering is. De donkere schaduwzijde is anders. Al die uitgestrekte vlakten met welig wassend vlas bedekt, die we in zoo menig voorjaar aanschouwen, zijn geen zegen voor onzen arbeidersstand Die velden zijn door den landman met zijne gewone knechts en paarden geploegd en geëgd.en vervolgens verpacht aan Zuid Hollanders, Noord Bra banders Vlamingen en Fransehen. Ook dil feit heeft twee kanten de Zuid Hollan ders en Noord Brabanders met de dichts bijwonende Vlamingen, verergeren het kwaad. Nemen de verder af wonende Vlamingen en Franschen nog van ons werkvolk in dienst, de eorslgeiioemden zenden ons stoomboot- en waggonsvrachtcn werkvolk die op de hofsteden in de schöoicrskeelen huizen daar zoo mager mogelijk leven en na volbrachten arbeid mei liet grootste gedeelte van het hier verdiende loon naar elders verlrekken. Nog niet genoeg dat, wat hier verteerd wordt eenig voordeel zou afwerpen, ver van daar Sommige landbouwers zijn reeds begonnen met handel te drijven mot deze lui. en zegt men, er voor te bakken! Dat dit nu ten nadeele van ons werkvolk is, kan een kind zien. Een ander feit en we vestigen daar voor namelijk de aandacht op- is de beetvvor- telteelt. Deze teelt geeft den landbouwers groote voordeden als men rekent, dat ze het land voor die teelt verhuren voor f 130 per hectare en er verder weinig of niets aan te verrichten hebben, dan het vervoer na den oogst in hel najaar als de eigenlijke oogstook die der aardappelen, binnen is. 't Is weer: het bee'.en planten en laten steken en van liet loof ontdoen geeft cenigen tijd vele handen werk en we moeten 'I gul weg erkennende planters geven een zeer goed loon cn zelfs vrouwen en knapen kunnen er een daggeld mede verdienen, doch het werk duurt kort cn het ontrooft een aantal handen aan den gewonen landbouw. Een ander nadeel dezer teelt is, dat ze natuurlijk in botsing moet komen met onzen kolonialen handel, daar de bcetvvortelsuiker natuurlijk een mededinger der rielsuiker is cn in hoe verre dit nu lot de gezonde huishoudkunde ecuer koloniale mogenheid behoort, mogen deskundigen beoordeelen, lot ons onderwerp doet het weinig af. Iels ergers echter is liet volgende de werkman kan bijna geen stukje grond meer bekomen voor de teelt, van wat helaas! zijn hoofdvoedsel geworden isde aardappel. Geen wonder, voor beclwortelland ontvangt de landbouwer huur legen 150 per hec tare voor aardappelland slechts tegen 130 en minder Moet dus de werkman niet murmureeren? Is het dus wel te verwonderen, dat ze vlas en beetwortels vervloeken, of den landbou wers laten zitten met hun werk en in de becten gaan werken om meerder loon De landbouwer berooft dus zichzclven van werkkrachten cn bevordert den onwil en de ontevredenheid onder de werkende klasse, wier eenig voorland Amerika wordt! Ook voor den landbouwer zelf nog iets Neem eens, als onpartijdig onderzoeker, een handboek der aardrijkskunde ter hand, zoo als crgoed geschreven ten onzent ook thans beslaan. Welk een tafereel levert o is de beschrijving van de gordel tusscbeo hel zeestrand en de hooglanden der Zui delijke stalen Akelige moerassen met riet begroeiil. zandige vlakten waarop nauwelijks de heidestruik voortkomen wil. Toch waren die streken eenmaal paradijzen, waar do Oranje cn de Druif welig tierden. Hoe zijn die lachende beemden lot woestijnen vervormd Hoe komt liet, dat men jaren aan jaren uil hare voortbrengselen schallen vergaderde 't Antwoord is kort cn zakelijk men lieeft jaren achtereen katoen verbouwd het katoen is een der meest uitputtende gewassen die men kent endat is ook ondanks de sterkste bemesting zelf de beetwortel voor onze streken. De landbouwer oordeele en neme eene wehneenende waarschuwing ter harte! IS November. Feate, Pradin{ziedaar namen onder 't uitspre ken, waarvan de geschiedenisbehandelaar ondanks zichzehe i een schriIJcn toon aanslaat. Ze toonden in Frankrijk tol welk eene laagte de hoogere standen, de groote natie onder da mooarchiegder schijnheiligheid gezonken was. Thans treft ons een ander verschijnsel van bederf en zedeloosheid onder de aristocratie van het geld en daar hel geld, en dus de vreeselijke bankroeten en diefstallen, waarvan men alorame gewaagt zeer zeker op den staatkundigen toe stand der wereld drukken, mag in ons kroniek matig overzicht zeer zeker een overzicht daarvan niet ontbreken en drukken wij met groote letters: Dc groole zaak is tegenwoordig de geldcrisis: de opslag van-het goud, da aM.ig vau het zilver, do schaarschheid der gemunte specie, do duurte van het geld door den hoogen intrest, de maat regelen overal aan do orde om dit te verholpen en ten laatste da gevolgen, waaraa 1 de toestand onderhevig is. Een ieder heelt belang bij de z?ak! de land bouwer zelfs meer dan hij denkt. Wie toch zou geen belang hebben bij eon crisis van het geld hel geld de ziel van koophandel, nijverheid en landbouw, hel geld de groote spil waarom alles draait? Zoo willen wij oo'; eens over de gek!- crisis spreken.'

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1