FEÜBLLETGN. BUITENLAND. KADZAND EN DE KADZANTENAIIEN. BINNENLAND. BELGIE. Te Aulwerpen wordl men meer en meer onge rust over de concurrentie van Vlissingen. De Belgische bladen dringen er daarom bij de Regeering ten sterkste op aan, dal de spoorweg AntwerpenGladbach, over Nederland loopcude, maar die een korteren weg voor den handel naar Duitschland zal opleveren, worde gelegd; a's de Grand Central niet aan zijne verplichlingeu vol doet, moet de Regeering zelve den weg leggen. Zeker zou de haven van Vlissingen voor die van Antwerpen eene lastige concurrentie kunnen op leveren, als te Vlissingen maar genoegzame han delsgeest en vooral kapitaal aanwezig was. Hoe goed Vlissingen gelegen zij, zal het bij den tragen geest, aan vele Hollanders zoo eigen, vooreerst Antwerpen zooveel afbreuk niet berokkenen. Maar, men zal hier ten laatste wel wakker wor den, en danJa, dan zal men beproeven wat er te doen is, wanneer de schoonste gele genheid voor een deel voorbij .is. DUITSCHLAND. Vrij algemeen trekt de aandacht een strafproces tegen eene vrouw Beala Weiss geheeteu die zich als man verkleed, aan talrijke misdrijven heeft schuldig gemaakt. Haar uiterlijk dat ter terecht zitting veel aan eeu als vrouw verkleede man deed denken, was haar daarin zeer behulpzaam. Onder de vele vormen, waarin zij zich vermomd had, be- hooren o. a. die van schildersknecht, daarna van vaandrig iu een Pruisisch regiment in den oorlog van 1870, eindelijk van barmhartige broeder in hel klooster te Breslau terwijl ouder al die ver schillende loestaudcn nimmer haar geslacht was uitgekomen. In Augustus 1872 schijnt zij voor ont dekking bevreesd te zijn geweest en ontvluchtte voornoemd klooster, verschillende kleereu en ook eeu porteiuohnaie met geld mede nemende van de broeders, met welke zij dezelfde cel bewoonde. Hier door werd alles ontdekt en werd zij tot 1 jaar en 3 maanden tuchthuisstraf veroordeeld. In Duitschland is door de postadministratie weder eene uieuwe vrijgevige maatregel ingevoerd, dié ecDe geheele revolutie zal brengen in de orga nisatie van den boekhandel daar te lande. Voort aan zullen n. 1. pakketten tol en met 10 pond door het geheele Duitsche rijk vau wege deu post voor 2Vó Sgr. (15 centen) worden verzonden. FRANKRIJK. De dagbladen verwittigen het publiek, dat er sedert eenige dagen, eene hoeveelheid valsche stukken van 20 fr. iu omloop zijn. De stukken hebben dc zwaarte en grootte der goede en men kan er zich gemakkelijk in vergissen, te meer daar zij de juiste kleur van het goud hebben. Zij dragen hel jaartal 1864, met de gekrooude beel tenis van Napoleon UI en aan de keerzijde, do wapens van het keizerrijk, de woorden Empire francais cn hel cijfer 20 fr. Het alles is goed gegraveerd. Het ondervak is slecht gemaakt en de rand is afgebrokkeldhieraan alleen kau men ze erkennen. Er zijn op dit oogetihlik ook valsche bankno ten van 20 fr. in omloop, welke alle de num mers 988. 5252-1256 dragen; in het woord France is de F slecht gemaakt en gelijkt op eene T. O grond, in vroeger eeuw door 't schuimend nat bedolven, O grond, door Jt voorgeslacht ontwoekerd aan de golen, Gij dondert ons in 'fc oor met onwcerstaanhrc kracht: Bcmiu uw Vaderland J. F. HELMERS. Langs de kust der Noordzeeverheffen zich de duinen als bolwerken legen den oceaan, 't Is wat de landzaal, noemt de „Kasanlsche dune,1' ..deu dune" en het gebruikt, zijnen aard ken merkende, hoe taalkundig onjuist het naar de taalschroevingsspeHiugswijze ook zijn moge, een krachtige» vierden naamval! Wie eenmaal als wij met den ouden Sluischen beurtman de paardenmarkt bevoer, zag meerma len die witte kale rijduinen en bij de. betrekke lijk laugo vaart met hel platbodem vaartuig bood Over het proces van den maarschalk Bazaine doelt de Courrier de Paris een schrijven yan een Fransch officier van hoogen rang mede, waarin het volgende gezegd wordt: Indien het proces-Bazaine aan de drukpers een voortreffelijk middel oplevert om hare bladzijden te vullen eu de nieuwsgierigheid van hare lezers te priükelen, dan heeft het tevens het treurig gevolg onzeu vijaudeu de gelegeuheid aan te biedenom zich over ouze inconsequentieu vrooiijk te maken. Wat zullen ouze overwiunaars van ons leger denken zij die in zoo hooge mate gewoon Ejjn het gezag te eerbiedigen? Wat moeten zij denkenwanneer zij zien hoe generaals vau middelmatiger) of twijfelachtigeu naam hunnen maarschalk aanklagenhem met beschuldigingen overladen en in de scherpste uildrukkingeu zijne hevelen beknibbelen zonder de gedachte te kenueu, welke zo heeft ingegeven, eu zonder de noodige bekwaamheid le hebben gehad om de bevelen uit te voereu? Wat moe ten zij denkeu over de getuigenis van een voor- maligen majoor der geniedie wel is waar heden generaal ismaar nooit eeu bataillon aangevoerd heeft en desniettemin uit de hoogte met groote gestrengheid oordeel velt over de strategische ètï traclische beschikkingen vau eeu opperbevelheb ber, welke gewoon was legers aau te voeren? Kan men aan zulk eeu getuige vertrouwen schen ken En wat zal ik zeggeu van die getuigen welke elkauder tegenspreken welke op de dag vaarding niet verschijnen of welke gelijk Reg- uieroNer de greuzen vluchten uit vrees van zelve, op de bauk der beschuldigden plaatste moeten nemen Dat alles is bedroevendhoogst bedroevend. Ik wil den maarschalk uiet verdedigen noch be schuldigen, maar ik wil alleen vaststellen, dat het verstandiger geweest ware, zijn geweten met do fouten, zoo bij dio bogaau heeftbezwaard te latendan zoovele andere menscben iu da noodzakelijkheid te plaatsen om de door ben zelve begaue feilen aau het licht le brengen. Alle onderhoorigeu vau den maarschalk hebben het protocol ouderteekeudwaarin vastgesteld werd, dat Metz uiet langer le houden was. Nie mand van heu heelt pogingen tot een uitval ge daan. Allen hebben vervolgens de overgaaf ou derteekeud of leu mibste daariu toegestemd door hare voorwaarden aan te nemen. Zij allen heb ben zich derhalve heden wegens dien grooten rampspoed te verantwoorden. „Voor eenige dagen heette het, dat raen twee koiouel3 gistereu dat meu twee generaals ge vangen had gezetheden dat generaal Soleille krankzinnig geworden was. Die geruchten be rusten wel is waar op verzinsels; maar het is toch waarlijk om krankzinnig le worden, wanneer men dit drama in het Triauou bijwoont en ziet, hoe het leger in zijne generaals en door zijne generaals vernederd wordt. De Romeinen, zegt men, gingen hunne overwonnen geueraals te geinoet en prezen heu, dat zij niet aan het vaderland gewanhoopt hadden. De Carthagers hingen hunne generaals, die een slag verloren hadden, aan de galg. Wij doen erger. Wij stellen zo aau de kaak wij vernederen hen en laten die vernedering ten slotte op ons zeiven noderkomen.1' die „duue" zeker weiuig aangename rustpunten voor het oog; de lange lijn werd alleen afgebro ken door de „rieskeete" (rijskeel) van den polder en soms een enkele wandelaar ovor dat duin of een mosselraper of strandwerker laugs „het strange"! Het toneel is veranderdDe stokstijve Kad- zanlenaar, zoo als men hem noemde, was vol strekt niet doof voor de stem vau deu geest des tijds en de teekeuen van ziju lijd terwijl het hooger bestuur met hem samenwerkte om het eentonig tafereel als 't ware op te frisschen. De rijskect staat uiet meer alleen hier en daar verheft zich eene directickeet vóór het aloude dorp een wit - geel eenvoudig badhuis; bij de sluis aan de VVielingeii eeu eenvoudig, geheel in het landschap passend paviljoeu. De schilderij is op en uitgewerkt en die nu van den nieuwen dijk des Wilem Leopolds polders het oog over de duinenrij laat weiden spreekt niet meer over een tonigheid en verheugt er zich over dat de rustige, kloeke Kaelzanlenaarzonder direct met het nog onbeproefde nieuwe weg te vliegenhel nuttig eu noodig gebleken nieuwe wist' le waardce.ren en het zich eigen tc maken, zoodra hel denkbeeld ENGELAND De graaf van Shaftesbury bouwt in do zuide lijke voorstad van LondeuWandwortbeen arbeidersstad waarvan reeds vescheidene straten met een gebouw lol hel houden vau voorlezingen en eene handwerkschool zijn geopend. De ge heele kolonie woidt gebouwd op eene aan den graaf behoorendo oppervlakte van ongeveer 40 morgends en zal in het geheel 1200 huizen be vatten waarvan reeds 350 gereed ziju. De stra ten van 30 lot 40 voet breed zijn met asphalt geplaveiden aan weerszijden met hoornen be plant, zoodat zij kleine boulevards vormen. De kolonie zat haar cigeu scholenbadinrichtingen en. bibliotheek hebbeumaar geéne herbergen. Ongeveer drie akkers in het midden gelegen wor den voor publieke waudelplaats en gymnastiek inrichting bestemd. Om de inwoners de moeite te hesparen-hunne iukoopen buiten de kolonie le gaan doen wordl aldaar een coöperatief magazijn geslicht. SPANJE. Repubiikeinsche bizouderhedea over de inne ming van Cardedeo door de Carlisteu, melden dat er 12 vrijwilligers in de kerk verbrand zfin, ter wijl 18 gevangenen door den kop geschoten wer den. Verschillende huizen werden geplunderd, waarin de vrijwilligers 18 uren weerstand Loden. De hulptroepen uil Barcelona vertrokken, kwa men 25 uren le laat. Andere bericbleu zeggen, dat do Carlisten der provincie Calalouie, Carde- den zijn binnen gedrongen, dank aan de slechte voorwaarden waarin het gebouw verkeerde, dat de vrijwilligers ais middelpunt van verdediging uilgekozen hadden. De vrijwilligers maakten hef geheele garnizoeu der plaats uit. De Carlisteu gingen lot buitensporigheden eu brandslichliug over. Zij wilden vervolgeus San-Ccloui aanran den, maar trokkea terug, loeu zij vernamen, dat de kolom vau brigadier Reijes in aantocht was. AMERIKA. De dagbladen van New-York drukken de vrees uit dat de aaustaaude wiuter iu de Vereeuigde- Slaten zeer streng zal ziju. Men spreekt iu ge heel hot land van besparingen op de persoonlijke uitgaven. Veel naaisters eu dieuslmeideu bevin den zich zonder werk. De begoede lieden begin nen hunne rijtuigen af to schaffen eu zon verlie zen ook koetsiers en rijtuigmakers huuue bezig heid. Ia bijua al dc werkhuizeu, waar voorwerpen van weelde wordcu gemaakt, heerscht hetzelfde gebrek aaa werk. De smederijbazen van Pits- burg, iu Pensylvanie, hebbeu besloten hot dagloon hunner werklieden 10% te vermiudercn. Do ondernemers van New-York hebben besloteu het dagloon der metselaars van 4'/2 dollars op 3% dollars te breugeu. De timmerlieden zullen ook afgetrokken worden. De schoenmakers hebben ook te lijdener loopeu er velen zonder werk. Op hel oogeublik des vertreks van deu koerrier, bevonden zich te Philadelphia 35J0 personen zouder bezigheid, en 400 ambachtslieden alsook 1000 daglooners waren van de werven van Was hington weggezonden. ZU1DZANDE, 16 November. De vrouw van J. vau Halle arbeider le Kadzaud is op deu 13en er van zich gezond eu krachtig, dus levensvatbaar, voor zijnen géést opdeed. Was van uit de Noordzee gezien en de schilde rij en hare omlijstiug eentonig eu treuriggeheel auders was en is het voor T oog van deu rusligeu wandelaar, die, waadeleude om to genieten, ziende met oogen niet beneveld door vooroordeel of vitlust, niet verblind door het vaak valsche licht des tijds, dat men boven hel ware beproefde licht poogt le stellen zich verlustigt in de schoou- heden eeuer natuur, die met menig punt onzes vaderlauds wedijveren kan en noch voor schouwen, noch voor het zoo luid geprezen Zuidbeveland moet onderdoen en met de natuurtoneelen vau Noord Brabant ruimschoots kan wedijveren. Waarlijk de oubeyoöroordeeldenonpartijdigeu beschouwer vallen hier zoowel Floraas bevallig» kinderen als Pomonaos kostelijke vruchten naast de milde gaven van Ceres in 't oog op de meest verrassende wijze en om minder dichteriijk te spiekeu, het kleed door de hand der natuur zelve* geweven de door de vlijt des menscben rijk beplante tuinen, boomgaarden en akkers; de met

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 2