NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N°. 90. Veertiende Jaargang A" 1873. Politiek Overzicht. SIII SS HBIMMID Oil Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs der Advertculiën van 15 regels 0,75 elke regel Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van F&mcr]«io* f IVnv daarboven ƒ0,1"2'/2. Groote letters naar het geial gewone Zeeland ƒ1.15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco UHlMld^ IO 1*0 V. regels die zij beslaan, per post ƒ1,30. Afzouderlijke Mummers ƒ0,05. Ingezonden Stukkeu en Brieven, de Redactie betreffende, beuevens Adverteutien en gewoue Berichten ot iMededeelingen vau Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. De commissie, benoemd om liet wets voorstel betrekkelijk de matsverleoging van Mac-Mahon te onderzoeken, heeft zich geconstitueerd. Hoewel de leiders der rechterzijde nog gehoopt hadden op ecu president van hunne partij,-was niettemin de meerderheid eenparig van gevoelen, dat de heer de Ré nusat hier de aangewezen man was en hebben'zij dien als haar pre sident en den lieer Bethmont al secretaris gekozen. Dit is misschien de eerste keer sedert langen tijd, dat de president en de secretaris van cene belangrijke commissiebeiden tot de republikeinsche partij belmoren. De commissie heeft in beginsel aangeno men de prorogatie der volmacht van den president der Republiek, op grond, dat zij aan de Nationale Vergadering het recht toekent om de volmacht te verlengen ook voor een langer lijd dan de tegenwoordige Nationale Vergadering duurl. In het Memorial Diplomatique wordt het volgende gelezen Wij kunnen thans zeggen hetgeen de betamelijkheid ons tot dusver ge bood te zwijgennamelijk dat de kabinet ten van Londen St. Petersburg eu Berlijn, en zelfs liet kabinet van Weenengeen vertrouwen stelden in het herstel der wettige monarchie Men geloofde niet aart de mogelijkheid en meende, dat deze res tauratie ook al mocht zij voor een korten tijd geslaagd zijn, weldra aanleiding zou hebben gegeven tot een omwenteling gelijk die van 1830of nog erger. De rapporten van onze gezanten en de uit die hoolsteden ontvangen bizondere berichten moeten op dit puilt onze Regeering hebben ingelicht. Naar het oordcel der genoemde kabinetten is de thans feitelijk bestaande Republiek in staat de rust in den lande te handhaven en een krachtig en bestendig Gouvernement te vestigenmits de hoogere klassen in oprechtheid baar steun aan dien regeerings- vorm verleenen geschiedt dit nietdan zou Frankrijk gevaar loopen van niet meer onder de groote mogendheden gerekend to worden en aan onophoudelijke schokken blootgesteld zijn. Thiers heeft cene deputatie uit het arron dissement Boulogne stir-Mer ontvangen en haar in zijn antwoord zijn vast vertrouwen in de handhaving dor republiek te kennen gegeven. De republiek beantwoordtnaar zijne meening, ten eenenmale aan het gevoelen dat thans onder het publiek heerscht. Het dagblad Ie Bien Public maakt een artikel openbaar ten gunste van liet beroep op het volk. Het blad zegt, dat auti den revolutionairen toestand door eene revolutie een einde gemaakt moet worden. De voortdurende samenzweeringen tegen de rechten van het volk en liet algemeen stemrecht, hebben den stoot onwederstaan- baar gemaakt, die aan het noodzakelijk beroep op het volk gegeven zal worden. Het linker centrum der Nationale Ver gadering heeft met eenparige stemmen eene resolutie aangenomenstrekkende om aan het provisorium een einde te maken. Het heeft zich bereid verklaard; om Mac-Mahons mandaat als President der Republiek te verlengen doch liet wil de prorogatie wet vastknoopen aan de constitutioneele wetten en aan de organisatie van de openbare machten der Republiek. Gisteren heeft de President de commissie yoor liet prorogatie-ontwerp ontvangen, en op de vraag van den heer de Bémusat verklaarddat hij de dringende noodzake lijkheid aan, het vaststellen der constitutio neele wetten erkende maar tevens dat de discussie daarover uitsluitend thuis behoort bij de Nationale Vergadering, aan wier beslissing hij zich altoos zou onderwerpen behoudens zijn recht om zich terug te trekken, indien zij meende niet de uitvoerder barer besluiten te kunnen zijn. Voorts verklaarde hij dat hij voor zich onmogelijk kan begrijpendat men de constitutioneele we'.'e i niet levens zou willen vaststellen. Immers deze alleen kunnen aan hem en zijn Gouvernement de duurzaamheid eii het gezag geven welke zij noodig hebben. De iieer Casimir Périer heeft in de zitting der Commissie van Vijftienen zijn voorst'I in dien zin gewijzigd dat bij Mac-Mahon vijf jaren aan 't bestuur wil laten na de bijeenkomst der nieuwe Kamer. De leden der rechterzijde handhaafden den termijn van tien jaren maar liet eersle artikel van het voorstel der heeren Casimir Pèrier is aangenomen met 8 tegen 7 stemmen. Vervolgens zijn ook de andere artikelen goedgekeurd. Men schrijft aan de Koln. Zeil. Men mag als zeker aannemen, dat de Paus op hel schrijven des Keizers van 3 Sept. heeft geantwoord. Men gist alleen nog naar de redenen, waarom niet ook dit schrijven is openbaar gemaakt. De Germania verzekert, dal liet Ministerie vreest dit schrijven be kend te laten worden, oindal de onder scheiden punten, van het Keizerlijke antwoord daarin al te stellig wederlegd z'jn andere bladen geloven dat dit Pause lijke wederantwoord wat al te grof is uitgevallen. Intusschcn is liet overbodig naar bizondere redenen te zoeken, daar deze correspondentie toch moeielijk in liet-onein dige voor de oogen van het publiek voort gezet kan worden. Het is voldoende, dut de Duitsche natie vernomen hoeft, welkL. aanspraken de Paus te Rome maakt, en lioe vastberaden de Duitsche Keizer die heeft afgewezen. Daar het Duitsche rijk herrezen is, schijnen ook de oude twisten tusschen Paus en Keizer vernieuwd te moeten w< rden. Men herinnert zich, dat al onze grootste en beste Keizers door den Paus in den ban werden gedaan, en dat zelfs Frederik II nog onder den banvloek van den Paus lag. toen hij op aandrang van dezen hel Heilige Land voor de Christenheid veroverde. De gezamenlijke dislricts-regeering der Pruisische monarchie zijn thans aangeschreven om langs den gebrulkelijken weg openbaar te maken, dat de gekozen Katholieke bisschop, prof. J. II. Reinkens, door den Slaat erkend is; dat hij den eed van trouw afgelegd en zijn zetel te Bonn gevestigd heeft. Dr. Döllinger is, bij gelegenheid van liet SOjarig jubilé van zijn professoraat, door Keizer Wilhelm met de ridderorde van den Rooden Adelaar 2de kl. begiftigd. Tot eene deputatie van monniken, die hem een adres kwam aanbieden, heeft de Paus dezer dagen eenige zeer merkwaardige woorden gericht. De II. Vader zeide namelijk, van Rome sprekende, dat de onderdrukking der geestelijke corporation wel eens eene Straffende daad van de Voorzienigheid zou kunnen zijn, aangezien sedert langen lijd onder de corporation zoo weinig tucht heerschle. Wanneer in gelukkiger tijd en, voegde Z. II. er hij, liet u weer zal worden vergund u te vereenigen, zal het noodig zijn zeer strenge hervor mingen in te voeren. De gezamclijken katholieke geestelijken Ie Breslau zijn thans door de Koninklijke Eegeering, afdeeling kerk- en schoolwezen, aangeschreven, dat zij belmoren zorg Ie dragen, dat in de kerkregisters hunner onderlinge parochiën ook de doop-, trouw en sterfgevallen der oud- Katho lieke leckeu worden ingeschreven, daar anders elk verzuim of weigering van dien aard met eene geldboete van S llilr. zal gestraft worden. Tevens is lulu kennis gegeven, dat de oud- Katholieken als medeleden der Kalhblièke kerk volkomen recht op. het medegebruik der Katholieke kerkhoven hebben, en in dat recht door de Begeering zullen gehand haafd worden. Ten gevolge van het verzet der Katholieke geestelijkheid in Mexico legen de nieuwe wetgeving en het bedreigen door haar van den banvloek over al diegenen te zullen uitspreken, welke de nieuwe besluiten va i liet Mexicaansch congres helpen ton u'tvoer leggen of daaraan gehoorzamen, heeft de president dier republiek, de heer Lerda de Tsjada, een bevel uitgevaardigd, waarbij d n Jezuïeten liet langer verblijf in Mexico wordt ontzegd.

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1