FEUILLETON. BUITENLAND. BINNENLAND. BELGIE. Sedert veertien dagen hebben te Oostende proef nemingen plaats met een monsterkanondal den vorm heeft van eene monsterachtige champagne- fleseh. Het wordt van achteren geladen, waar de laadruimte 25 centimeters bedraagt. Het stuk weegt 16,000 kilo. De kogel heeft den vorm van een suikerbrood en weegt 130 kilo. Elk schot vereischt 23 kilo buskruit. In twaalf seconden doorloopt de kogel tieu duizend vijftien mijlen en heeft dan nog zóóveel kracht dat hij een schip doorboort. Wij vonden dit bericht in het Utrechtsch Dag blad dat wij er de volle verantwoordelijkheid gaarne voor laten. Wanneer wij intusscheu op merken, dat een uur gaans vijf en een halve mijl is dan volgt er uit, dat deze kogel in 12 seconden een afstand doorloopt van 1821 uren, dat is dus meer dan een vierde van den omtrek der aarde. Om een denkbeeld van den afstand te geVen, één paar voorbeeldenvan Sint Petersburg tot de Kaapstadof vau Parijs naar Irkutsch Wij voor ons believen er niets van te geloven. DUITSCHLAND. Onlangs wekte des middernachts een politie agent te Berlijn een man, die op eene bank aan den openbaren weg lag te slapeu. De slaper bracht hem een vuistslag op de borst toe, zeg gende: „Ik beu de redder van Bismarck, laat mij in rust." Hij werd naar het politiebureau geleid en verscheen dezer dagen voor het gerecht. De rechter vroeg hem zijn naam. Karl Edward Arndt, was het antwoord. Het feit was waar; Karl Arndt ontrukte in I860 aan Karl Blind den revolver, waarmede deze op Bismarck reeds een schol gelost had. Arndt is vrijgesproken. De oudste bekende rozeboom is die, welke zich bevindt tegen den muur der hoofdkerk van flil- desheim (Hanover.) Hij is meer dan duizend jaren oud zijn hoofdstam beeft een voel mid dellijn eu er schieten zes takken uit, die eene hoogte van vijftien voet bereiken. FRANKRIJK. Ziehier het verhaal van een drama dat, ofschoon het zijue outknooping heeft gehad voor de cor- rectionneelo rechtbankonopgemerkt te Parijs is voorbijgegaan: 't is de wraak vau een verlaten meisje. Men zal zien, dit zij op voorhand gezegd, dat do namen der personen, die in het spel be trokken zijn, ongenoemd blijven. Een jongeliug van twintig jaren, de voornaamste klerk van een groot koopman, verkeerde met een schoon en vurig verliefd meisje. Uit liefde voor haar, werd hij dief. Gedurende twee jaron ontvreemde hij koopwaren uit het magazijn van zijn meester, doch niemand had de minste argwaan op hem. Op zekeren dag waren zijne ouders voornemens hem in het huwelijk te doen treden met een meisje, dat een grooten bruidschat aanbracht. Hij onderwierp zich aan den wil zijner ouders. Bij het vernemen dezer noodlottige tijding was zijne eerste verliefde razend van woede, doch weldra scheen zij zeer kalm te worden. Toen hij op zekeren avond bij haar binnentrad, vond hü haar dood liggen nevens een nog roo- kend met buskolen gevuld komfoor. Vol wanhoop, HET LAND VAN KARZAND EN ZIJNE BEWONERS. Eene vluchtige schets van G. P. Roos. Sedert ons een naam gonoemd is die zich, ondanks zijne elders meermalen uitgesproken af keuring van zoo iets, verschuilt onder den ver dichten naam van Zie rondzal Joris Nuchter niet meer over dit onderwerp schrijven, tenzij Zierond het al te bont make en dat mag, ondanks de pe dante artikels van zijnen ambtgenoot in do Zie- rikzeosche courant, al tamelijk ver gaan. Wij wenschen in eeuigo opstellen over Kadzand, Groedc, Biervliet, Oostburg en Aardenbu'g onpar tijdig te spreken, als achtende wij dit het boste tegengift tegen artikels als die van Zierond, welke wij de treurige eer van effect maken guuucD. was de ongelukkige nog nevens het lijk van 2ijn slachtoffer geknieldtoen een commissaris van politie binnentrad. Een brief, aan hem gericht, bevond zich op eené tafel. Deze brief was zeer lang en, na die oDtroerd doorloopen te hebben, naderde de magistraat den in wanhoop verkee renden jongeling en zeide bemMijnheer, ik moet u aanhouden, gij zijt een dief! 't Was een bliksemslag, welke door de zelfmoor- denares aan haren outrouwen minnaarbij testa ment was bemaakt geworden. In den brief, welke geschreven waste midden van den doodelijken baat der jaloezie, verhaalde zij met vurige harts tocht hare razernij omdat zij verlaten was ge worden. Zij voegde er bijdat het walgelijk was om met een dief in het huwelijk te treden en zijne aanstaande een al te deftig en le eerlijk meisje was om met een dief te trouweD. Zij vervloekte hem dien zij vroeger had aangebeden, en als laatste vaarwelstuurde zij hem de namen toe van: dief! dief! ENGELAND Verleden Dinsdag heeft le Londen eene ont ploffing plaats gehad bij een vuurwerkraaker. Acht personen hebben daarbij het leven verloren te weten: een man, vier vrouwen en drie kin deren. ITALIË. In Pompeï heeft meu een goed bewaard raen- schelijk lichaam opgedolven. Alle gelaatstrekken zijn duidelijk herkenbaar: een haviksneus, dikke lippengroote ooren. De pose is van een sla- peudehet gelaat noch de ledematen duiden eenigen doodstrijd aan. Over het lichaam waar van welgeslaagde gipsafdrukken zijn genomen lagen koperen en zilveren munten verspreid. Met zegt, dat een der gips afdrukken present gedaan is aan een Holiandsch geleerde, de ont dekker der voor zoudvloedsche meuscheneters. 8LU1S7 Nov. Inde zitting der provinciale staten van Zeeland zijn o. a. de volgende beslui ten genomenDe voorstellen van gedeputeerde Staten, - naar aanleiding van adressen der gemeen teraden te Hoofdplaat, Eede en Retranchement tot toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs, ter bestrijding der uitgaven veroor zaakt le Hootdplaat door bet stichten eeuer school en onderwijzerswoning op het gehucht Slijkplaal; le Eede en Retranchement door verhoogiug der onderwijzers traclementen- zijn aangenomen. AARDENBURG. Mon deelt ons de volgende bizonderheid mede die zeker menig onzer lezers met welgevallen zullen vernemenDen 17 Juli dezes jaars vierde de Heer Jacob Mullié, te Milwaukee (N. Amerika) zijn gouden bruiloft Ouder de feestgasteu bevonden zich zijne drie gehuwde dochters met hare echlgeuooten en 23 kinderen, benevens zijne vierde nog ongehuwde dochter, onderwijzeres in den staat llinois. De heer Mullié huwde io 1823 met Mejuffrouw Calharina vau Wuijckhuijze le Aardenburg. In 1848 vertrokken ze naar de vereenigde stalen en namen ouder andere herinneringen mede de gekroonde pijp des bruidegoms en den bloemruiker der bruid. De bruidegom rookte na vijftig jaren uit die pijp en de bruid was met den haar voor vijf tig jaren geschonken ruiker gelooid. Het land van Kadzand is naast Aardeuhurg en Oostburg het oudste gedeelte van Noordelijk Vlaanderen en wel van het Noordwestelijk ge deelte van dat gewest, dat we thaus als Zeeuwsch Vlaanderen bewesten deu Brakman kennen, zijne geschiedenis klimt op tot de Xe eeuw onzer jaar telling. 't Lust ons van dat gewest en zijne bewo- wers eene vluchtige en onpartijdige schets te leveren ten einde vooral nog eens en voor de zooveelste maal eene lans te breken voor zijue eer, want de waarheid, dat Zeeland het Galilea van Nederland is en Sluis het Nazareth dier streek, schijnt men met dolle geweld te willen vereeuwigen. Waarom Uit oud vooroordeel. Voor Ingezonden stukken tegen hem, kunnen en mogen wij natuurlijk niet weigereu; wij zelf zul len echter niet tegen hem schrijven, omdat wij ons die moeite niet ivillen geven. Onze artikelen zullen vluchtig zijn, omdat het geschiedkundige gedeelte, dat wij zouden kunnen leveren, is opge nomen in hel Woordenboek bij den Heer Brons wijk ter perse en reeds lot in hel Artikel KadzanJ afgedrukt, waarheen we dus den belangstellenden lezer verwijzen. EEDE. flH. Ged. Staten van Zeeland hebben geadviseerd om afwijzend te beschikken op een adres van den raad dezer gemeente om subsidie van het rijk ten einde in de kosten van 't lager onderwijs aldaar te voorzien. Geen wonder, op de begrooling dier gemeente komt maar effen een post voor van f 529-10 voor buitengewone uitgaven Welke uitgaven hiermede bedoeld zijn is ons onbekend, evenals wij niet weten of de hoofdelijke omslag dier gemeente tol bet veroorloofde maximum is opgevoerd. Wat wij echter wel weten is dit: dat die belasting productiever kon zijn, zonder de reeds aangeslagenen nog te verhoogen, door het getal aangeslagenen uit to breiden. Wij zijn verzekerd, dat er nog onder scheidene personen zouden kunnen betalen, die thans vrij loopen, en van wie men het bedrag zou kunnen innen, indien men 't ernstig wilde. In de Volksvriend lezen Wij 't onderstaand op stel dat, hoe men ook over de kwestie denken moge, alle overweging verdient: In de Memorie van beantwoording op het Voor- loopig verslag betreffende bet wetsontwerp der Rijksmiddelen voor 1874 zegt de Minister aan gaande de vragen aan het hoofd van ons voor gaand nr. medegedeeld Het nemen van wettelijke maatregelen tegen het misbruik van sterken drank en openbar© dronkenschap ligt op het gebied der strafwetge ving. Het eeuige middel tot beteugeling, wat door de belastingwetten kan worden aangewend, is do heffing van een accijns van al het gedistilleerd dat in consumtie wordt gebracht. En iets verder: Eene verhooging van den accijns op het gedis tilleerd zoukunnen strekken tot opheffing of vermindering van andere Jasten. In 1865 verklaarden de Ministers van Finan cienJustitie eu Binnenlandsche Zaken, in ant woord op de door de Tweede Kamer aan Hunoe Excellentien gerenvoyeerde adressen, met verzoek om de Kamer dienaangaande te willen voorlichten: dat wel is waar het misbruik van sterken drank geweldig was toegenomen doch dat de wetgever niet meer doen kon dan belasting heffen (toen van f 50 per hectoliter) en dat zoo die booge belasting vermindering van gebruik teweeg mocht brengen de Regeering zich daarover zou verheu gen doch dal dit overigens niet op haren weg lag de zeden des volks te richten; dal de ge meenteraden plaatselijke maatregelen van politie konden nemen ook ten aanzieu van tapperijen en openbare dronkenschap, doch dat het onder werp verder moest worden overgelaten aan de» invloed der godsdienst en van het ouderwijs, eu aan den ijver der Nederlandsche Vereeniging lot afschaffing van sterken drank. Eene schrede voorwaarts merken wij hier dank baar op, nu de Minister van Financien de ove rigens nog onbestemde verklaring aflegt, dat het Domen van wettelijke maatregelen tegen het misbruik van sterken drank en opeubare dron kenschap ligt: op het gebied der strafwetgeving. Men zou hieruit kunnen opmakendat onze strafwetgeving-, die zich tot nog toe aan dit on derwerp niet liet gelegen liggen staat verrijkt te worden met bepalingen als die der wel bekende fransche wet van dit jaar. Eene stellige toezeg ging behelst deze verklaring evenwel niet 1749 beschouwde men deze streek als een gewest van poelen en moerassen, door roerdompen, rei gers en domme boeren bewoond, omdat enkele omstandigheden nu e» dan voedsel gaven aan dat vooroordeel. Zijn gebrek aan stroomende zoele waterenf; zijn rijkdom aan kreken met brak water en zeearmen met zoutwater; zijne talrijke bij iedere eb droogloopende schorren; de tot moe rassen vergroeide grachten zijner verwaarloosde vestingen waren schrikbeelden die nog in 1830—32, met het oog op de verbazende sterfte onder de Nederlandsche soldateo, den reizigers uit andere gewesten de koorts, de vreeselijKe polder koorts, ruim zoo erg als de gele koorts va» New Orleans of West-Indiè op het lijf joegen. Ze droomden van bleeke fletse gezichten, magere ingevallen kaken, dikke buiken en holoogige aangezichten. Ze omgordden zich met flanel en vries de lendenen en deu rug. Ze bekleedden zich de beenen met geoliede slobkousen. Ze genoeg, zo deden alles behalven hun vooroordeel iu Holland of Noordbrabant achterlaten. Waarom ze ons bezochten Eenvoudig om onze duiten. Onder de kooplui in Holland en Noordbrabant

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 2