NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N°. 88. Veertiende Jaargang A0 1873. Dinsdag 11 Nov. Politiek Overzicht. sliimbBbmbmd Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland ƒ1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post ƒ1,30. O -Prijs der Advertentiënvan 1=5 regels 0,75 elke regel daarboven 0,1*2 Groole letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers ƒ0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichteu of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. In het kamp der monarchalen in Frank rijk is men geheel uit het veld geslagen. De brief van den graaf van Charabord verplettert alle vooruitzichten van die partij, en maakt den Koning voor altijd onmogelijk. Dit evenwel kan niet ontkend worden, dat hij met eere liet veld ruimt. Dit kau niet gezegd worden van de Prinsen uit het Huis van Orleans, die thans medegesleept worden door den ouderen tak, terwijl zij met hunne beginselen en de traditiën aan hun naam verbonden, zich gemakkelijk met de Republiek hadden kuunen verzoenen. De breuk tus- schen den graaf van Chambord en de koningsgezinden is voor het oogenblik on herstelbaar. Het behoeft geen betoog, dat nu allerlei meeningen elkander ieder oogenblik afwis selen, en dat alle fractiën druk aan 't vergaderen zijnom ieder voor hare be langen te waken. Ook de Ministers zijn tot dit laatste over gegaan en hebben eenparig besloten, om de inachtsverlenging van maarschalk Mac-Mahon, als President der conservatieve republiek te ondersteunen zoodra dit voorstel in de Nationale Vergadering mocht worden gedaan. In dezen zelfden zin heeft Mac-Mahon zich uitgelatendat hij zich tot geen andere combinatie zou leencndan tot zijne machts verlenging, door de conservatieven onder steund en met coristitutioneele garantiën die in staat waren haar een vasten duur te verzekeren. Elke andere combinatie strekkende om hem, hetzij luitenant-generaal van het koningschaphetzij regent van Frankrijk te makenzou hij van de hand wijzen. Om nu tot eene algeheele overeenstemming te gerakenhebben de afdeelingen der rechterzijde en van het rechter centrum ook eene vergadering gehoudenen hierop scheen in het eerst de volgende oplossing het meest bijval te ondervinden. Het proclameeren der monarchie, het aanstellen van een stadhouder-generaal over het koninkrijk, het opdragen van deze betrekking aan den Prins van Joinvilletotdat de Koning en de Nationale Vergadering het eens zouden zijn geworden. Men besloot hieromtrent nog geen dadelijke beslissing te nemenmaar deze aan de commissie van negenen over te laten. In ieder geval zou de meerderheidalvorens zich te ver klaren, het Gouvernement moeten raadplegen. De Prinsen van Orleans hebben echter bij monde van eenige conservatieven in eene gehouden bijeenkomst verklaard dit voor stel door de rechterzijde gedaan, niet te willen aannemen, daar zij tegenover Cham bord niet als pretendenten wilden optreden. Daarom kan er dus nu ook geen sprake zijn van eene mededinging naar het koning schap, want dan zouden de Prinsen den schijn op zich laden, alsof zij zijdelings het aan den graaf van Chambord gegeven woord schonden. Men is het dus ten slotte ook in de conservatieve kringen eens geworden de macht van Mac-Mahon te verlengen. Dit was ook volgens den Prins van Joinville de beste oplossing voor liet oogenblik. Het linker-centrum schijnt van plan te zijn een voorstel te doentot organisatie der republiek en aanvulling der Nationale Vergadering door complémentaire verkie zingen. In de bijeenkomst der rechterzijde, van de Fransche Nationale Vergaderinghield de heer Chesnelong eene rede, welke zeer is toegejuicht. Hij heeft gezegd, dat hij uit eerbied voor den Koning besloten heeft het stilzwijgen te bewaren. Nu de Prinsen van Orleans weigeren hel stedehouderschap te aanvaardenschijnt de bijeenkomst be sloten te zijn, het mandaat van den maarschalk Mac-Mahon te verlengen. Sommigen stelden voor die prorogatie levenslang te doen duren, anderen wenschten die op tien jaren weder anderen op zes jaren bepaald te zien. Er werd geen enkel besluit genomen. De rechterzijde wil met het Gouvernement medegaan. Afgevaardigden van de conservatieve fractiën hebben eene conferentie gehouden met het Gouvernement over de voorwaarden, waarop het mandaat van Mac-Mahon zal worden verlengd. Er schijnt besloten te zijn aan den maarschalk zulk eene verlenging en zoodanige waarborgen toe te slaan als het Gouvernement zal vaststellen. De boodschap zal waarschijnlijk aanstaan den donderdag in de Nationale Vergadering worden gelezen. In de bijeenkomst der linkerzijde is met algemeene stemmen besloten, onmiddellijk na de hervatting van de werkzaamheden der Nationale Vergadering de Regeering te interpelleerenover hare houding ten op zichte der monarchale beweging. Intusschen zijn de parlementaire werk zaamheden door de Nationale Vergadering hervat, en werd daarbij de boodschap van den President ingediend. Daarin komt o. a. voordat de afgevaardigdenbij hunne terugkomst te VersaillesFrankrijk weer in vrede en geheel eu al door vreemde troepen verlaten terug zien. Europa is verzekerd van Frankrijks ernstig voornemen, om den vrede te handhaven. De kwestie omtrent den deünilieven staatsvorm is weer op den voorgrond gelreden. Het kan dus niemand verwonderendat dit vraagstuk door verschillende personen met levendig heid in hun geest wordt bepleit. liet is de roeping van den President niet, om zich in dezen strijd te mengen. Het Gouverne ment moet zich enkel daartoe bepalen, dat het de discussiën binnen de wettige termen houdt. Misschien zal men bij den tegen- woordigen staat der gemoederen aan het vestigen van een definitief Gouvernement denken, iets waaraan ernstige moeielijkhedeu verbonden zijn. Misschien zal men het voorzichtiger oordeelende tegenwoordige instellingen en het karakter daarvan in stand te houdenwaardoor het gezag alle voorstanders der ordezonder onderscheid van partijaan zich kan verbinden. - Tot het verzekeren van de openbare rust heeft het tegenwoordig régime noch duurzaamheid nog gezag genoeg. Daar het Gouvernement eiken dag kan veranderen wordt zijn recht van bestaan telkens in twijfel getrokken. Daarom wijs ik op de noodzakelijkheid, om aan het Gouvernement duurzaamheid te geven. Het ondervindt dikwijls dat zijn gezag te kort schietom de fractiën te ontmoedigen en gehoorzaamheid voor zijn agenten te verkrijgen. Straffeloos slaat de drukpers tot hevige aanvallen over, die ten slotte den geest der bevolking zouden be derven. Er zijn Gemeenteradengekozen Lichamen, die vergeten, dat zij organen der wet zijn. Gij zult aan die gevaren denken en een duurzaam en krachtig uit voerend gezag in 't leven roepen dat de maatschappij nadrukkelijk kan verdedigen. Bij de Kamer is ook nog het voorstel ingekomenom Mac-Mahous mandaat te verlengen. Het is met eene groote meer derheid urgeut verklaard. Na de lezing der boodschap van den President in de Nationale Vergadering is de machtsverlenging het onderwerp van een voorloopig debat geworden waarin de par tijen hare krachten gemeten hebben. De heer Dufaure heeft zeer logisch en juist gevraagd, om het voorstel naar eene com missie te zendendie de Kamer toch eerstdaags moet benoemen, ten einde de constitutioneele wetsontwerpen, die door het vorig gouvernement bewerkt zijnte onderzoeken. De Minister de Broglie verzette zich hiertegenhij verzocht de kwestie ^enigermate op te lossendoor al het andere zoolang uit te stellen en eene speciale commissie te benoemen belast met het onderzoek hiervan. De Kamer heeft toen met 362 tegen 348 stemmen aan den Minister te Broglie gelijk gegeven tegenover den heer Dufaure. Het is dus eene nederlaag geweest voor de vereenigde linkerzijden. Het cijfer der stemmen is precies hetzelfde geweest als dat van den 24 Meitoen tot den val van den heer Thiers besloten werd. Dezelfde meerderheid van 14 stemmen heeft thans over de moreele orle beschikt.

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1