NIEUWS- El ADVERTENTIEBLAD VA! WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREfl. N°, 86, Veertiende Jaargang A0 1873. Dinsdag 4 Nov. Politiek Overzicht. S LIIIS C BifWMBlAD Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor hel voormalig 4de district van Zeeland ƒ1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per posl f 1,30. Prijs der Adverlentiënvan 1-5 regels 0,75 elke regel daarboven/,0,121/2-Groote letters naar het getal gewoue regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers ƒ0,05. Ingezonden Stukkeu &$:J!frieviGïK de Redactie betreffende, benevens Adverlenliën en gewoue Berichten ot Mededeelingeu van Correspondenten te bezorgen bij den Uilgever dezer, alles FRANCO. Twee tijdingen, geiieel met elkander in tegenspraak, en die, de eene zoowel als de andere, een grooten invloed op den loop der zaken zullen kunnen uitoefenen, doen de rondte in de Parijsche dagbladen. Volgens het eene bericht verkeert het rechter-centrum in staat van ontbinding, en de meest gematigden van deze groep moe ten reeds onderhandelingen geopend hebben met Casimir Périer, uit het linkerrentrum, ten einde met hen te rade te gaan over de instelling eener conservatieve republiek, die aan den socialen toestand de meeste waar borgen geeft voor orde en vrijheid, welke zij in 't eerste zoozeer van de restauratie der monarchie verwachtten. Het andere nieuws bevat daarentegen dit, dat zich binnen kort eene wezenlijke kunstgreep zal voordoen, ten gunste van Henri V. Er moet namelijk van zijn hand een brief zijn verschenen, waarin al de verklaringen van den heer de Chesnelong, nopens het tus- schen hen beiden plaats gehad hebbend gesprek, bevestigd worden, ten einde al degenen, die zich niet blindelings aan zijn kant scharen, toch nog over te halen. Wan neer zulk een brief werkelijk bestaat, dan wordt het hoog tijd dat hij verschijnt. In afwachting van dezen brief, heeft de heer de Chesnelong er nog een het licht doen zien; deze is gericht aan het dagblad La Liberie. Daarin zegt hij, dat hij drie conferentiën met den graaf gehad heeft en dat geen enkele getuige daarbij is tegen woordig geweest. Bij gevolg heeft niemand iets van hetgeen daar gesproken is, kunnen hooren. Hij handhaaft voorts nogmaals ten zeerste de waarheid, en alles wat door hem in de conservatieve bijeenkomsten is verteld. Men zegt dat Thiers de monarchie in de Nationale Vergadering zal bestrijden, op grond van argumenten, die hij uit de bui- tenlandsche politiek en uit tien algemeeuen polilieken toestand geput heeft. Hij spreekt gaarne over zijne te houden redevoering en men stelt er zich groote uitwerking van voor. Ook schrijft men hem het voorne men toe, dat hij voor zich den post van Fransch gezant bij het Russische hof wil reserveeren, daar hij wel weet, dat de ver deeldheid der stemmen in de Nationale Vergadering te groot is, dan dat hij weder den presidentszetel zal bekleeden. In een ullramontaansch verkiezings-mani- fest. voorkomende in den Dusseldorfer Anz. leest men o. a. de volgende zinsneden; „Staat niet de Paus hooger dan de Keizer? Is niet de Paus de rechtstreeksche stede houder Gods op aarde, terwijl Keizer Wil helm slechts de 'vertegenvv'oordi'ger der wereldlijke macht is? Wien van beiden wij moeten volgen is duidelijk. Alleen die voor de regeering stemmen zijn tegen ons, laat ons dus stemmen met hen, die tegen haar zijn." Geheel anders klinkt de taal van den heer Houben, notaris en justilieraad te Mors, in een toespraak, door hem aan zijne Katho lieke geloofsgenooten in het dagblad dier stad gericht. Hij zegt daarin het volgende: „Gij weet, dat de ultramontaansche partij in onze kerk bestaat, en dat deze het rijk vijandig gezinde partij, welke haar vaderland niet in Duitschlaud, maar te Rome heeft, het daarom vooral op heeft gemunt. Zijt der halve op uwe hoede en gedraagt u manne lijk; wederstaat de verzoekingen om in rijks vijandigen zin te kiezen en werkt niet mede, om uw vaderland moeilijkheden te bereiden en den vrede te versloren. De kerkelijk politieke wetten randen onzen heiligen gods dienst niet aan; gelooft gerust deze verkla ring van een reeds bejaarden Katholiek, die zijn godsdienst steeds geacht en geëerd heeft en voornoemde wetten ook kent. Gedraagt u alzoo bij de aanstaande verkiezingen als trouwe en oprechte Katholieken treedt met vaderlaudlievenden zin tot de stembus, en geeft daar den Keizer wat des Keizers is; kiest geen ultramontaansche, d. i, het rijk vijandig gezinde kiezers, en wanneer gij daarna het ruime kerkgebouw zijt binnengetreden, geeft dan uit een vroom gemoed aan God, wat Godes is en aan Hem alleen de eer. Zoo zult gij de voorschriften van uwen heiligen godsdienst naar waarheid opvolgen." De toestand der belegerde opstandelingen in Carthageria wordt niet den dag hache lijker. Zij hebben Zondag eene vruchlelooze poging gedaan om de linie der belegeraars te verbreken. Zij zijn onder elkaar ver deeld, de schepen zijn in een allerellendig- sten toestand, het geld is op, kortom, de toestand is gelijk aan dien van Parijs onder de commune. Men denkt dan ook wel, dat de tegenstand der intransigenten op zijn einde loopt. De Regeering heeft nu besloten eene laatste (linke poging te wagen en is van plan eerstdaags een grooten aanval ge lijktijdig te land en ter zee te ondernemen, wanneer het blokkade-eskader van admiraal Lobo, dat ieder oogenblik verwacht wordt, verschenen zul zijn, In het Noorden van Spanje en in Cata- lonie zijn de krijgsverrichtingen geschorst. Behalve een vrij beleekenend gevecht in de provincie Lerida, dat door Tristany gewon nen werdwagen de Corlisten zich niet meer dan aan kleine schermutselingen en van den anderen kant wacht Moriones versterkingen af, om tegeft Estalla, waar don Carlos zijn hoofdkwartier gevestigd heeftte ageereri. Amerikaansclie bladen van den 29 Sept. bevatten den volgenden karakteristieken brief van den Duitschen Rijkskanselier von Bis marck, waarin deze de leugen, dat hij in een onderhoud met een correspondent van de New-York Daily World zich zou uitge laten hebben als wilde hij het geloof aan God door het geloof aan de almacht van den Staat verdringen, aan de kaak stelt: „Varzin, 12 Augustus 1873. Den weled. geb. heer dr. D. Bendaute Dresden. Uwe mededeeling heb ik met verplichten dank ontvangen. Er wordt zooveel op mijne rekening gelogendat ik mij ook over deze schaamtelooze uitvinding niet verwonder. Ik weet niet of er lieden gevonden worden, die dom genoeg zijn aan zoo iets geloof te slaan; maar zeker is het, dat ik nooit een onderhoud, over een onderwerp als the Weekly Suo aangeeft, met iemand, wien ookgehad heb. Er kan alzoo niet een misverstand tot verontschuldiging voor die leugen aangevoerd worden. Mij dunkt echter, dat de zinsnede „te crush Rome, in order to crush Christianity" (Bome te vernietigen, om het christendom te vernie tigen) bron en doel genoegzaam aanwijst. Dat mijne overtuiging en mijn gelouf het tegendeel zijn van die, welke deze fabel mij in den mond legt, wordt in Duitschlaud niet betwijfelden ook in Amerika zal men wel zeggen, dat iemand, die goddeloos genoeg is om zoo te denken, toch wel niet zoo dom zal zijn om aldus te spreken. V. Bismarck." Het bezoek door Keizer Wilhelm, op zijne terugreis uit Weenen naar Berlijnop het landgoed van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden te Moskauin Silezie, afgelegd, zou, naar men verzekert, met de aanstaande regeling der Noord Slees- vvijksche kwestie in verband staan. Zooals men weet, bevindt zich de Kroonprins van Denemarken voor het oogenblik op dat landgoed, ten bezoeke bij zijn vorstelijke» grootvader van de zijde zijner gemalin, wier moeder, Louise van Oranje, met Karei XV. van Zweden en Noorwegen gehuwd was. In verband met het bericht van den Parijschen correspondent van het D. v. Zuidh., betreffende de memorie van Atchinaan het Fransche gouvernement aangeboden en door maarschalk Mac-Mahon aan onze Regeering gezondenschrijft Ie Mémoria diplomatique „Mag men de dagbladen in Konstantinopel geloovenbetrekkelijk de vraag der Atchineezen, die de souvereioiteit van de Verheven Porte erkennen, dan zou het Ottomanisch Gouvernement gemeend hebben tusschen beide te moeten komen bij de Nedeiiandsche Regeering, aan welke het vriendschappelijke verloogen heeft gedaan ten gunste van den Sultan van Atchin. Het antwoord van Nederland aan de Verheven Porte zou voldoende wezenen de moge lijkheid schijnt te bestaan tot het koesteren van de verwachting, dat het beslaand con-

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1