NIEUWS- El ADVERTENTIEBLAD VA! WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAASDEREM. FEUILLETON NV 84. Veertiende Jaargang A" 1873. Politiek Overzicht. Omzwervingen door Zecawsch- V laanderen. SMIlSCHiMiBMD Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs der Adverteutiën van 1-5 regels 0,75 elke regel Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van TTjmcrïoo* Ooi daarboven 0,1*2y2.Groote letters naar het getal gewone Zeelaud f 1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco UlIlbUci^ ïdö viuu regels die zij beslaan, per post f 1,30. Afzonderlijke Nummers ƒ0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffendebenevens Advertentiëu en gewone Berichteu of Mededeelingen van Correspondenten, to bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. Een herinnering. Op den 29 September 1821 bracht de hertogin van Berry tot groote vreugde der Royalistendie het uitsterven van het huis van Bourbon vrees den een zoon ter wereld. De hertog van Angoulème had geen kindereu en de hertog van Berry waszeven maanden te voren door Louvel op de trappen der opera ver moord. Des morgens ten vijf ure wierden de Parijzenaars door saluutschoten gewekt, die de geboorte van een koninklijken prins verkondigden, terwijl eenige uren later odewijk XV11I op het balkon van zijn paleis verscheen en tot de verzamelde menigte sprak„Mijne vrienden I Uwe vreugde verdubbelt de mijne een kind is ons allen geboren. Dit kind zal eenmaal uw vader wordenhet zal u even zoo liefhebben als ik u liefheb en zoo als de geheele koninklijke familie ti bemint." Den volgenden dag noemde Chateaubriand den jonggeboren prins een wouderkind. Geluk- wenschen vloeiden van alle zijden toe. Het corps diplomatique maakte zijne opwachting hij den Koning, om Z. M. met den zegen, hem door de Voorzienigheid geschonken geluk te wenschen. „Dit kind der smarten is tevens de hoop van gansch Europa zoo luidde het in het den Koning aangeboden adres, liet is het voortceken en de waarborg voor den vrede en de rustdie na zooveel beroering komen zullen. De stad Parijs liet zich in haar adres van gelukwenschiug aldus uit: „Ja Sire! eenmaal zal hij aan den grooten Hendrik gelijk zijn wij zullen hem zien, zooals hij, waardig den stam waaruit hij gesproten is, het werk van Uwe Majesteit voltooit en zich ais Bearnais, den vader en vriend van zijn volk betoont." De prinswiens geboorte met zooveel geestdrift gevierd werd was de tegenwoor dige graaf van Cbambord, die den 29 September II. in zijn 33ste jaar trad. Het is niet gemakkelijk den stand der monarchale kwestie iederen dag duidelijk en getrouw aan te gevende gebeurtenissen en de verschillende kansen der partijen wisselen elkander zoo gedurig af, eo door die omstandigheid verandert de tuon der I'arijsche pers zoo dikwijls, dat het inderdaad zeer moeilijk is te ontdekken, wat waar is en wat ons minder, waarschijnlijk voorkomt. Eene ernstige kwestie is er bij voorbeeld weder ontstaan of de monarchie, wanneer ze namelijk werkelijk geproclameerd wordt, zal zijn eene nationale, erfelijke en constilu- tioneele monarchie, zooals in de commission d'études voorgesleld is; of dat zij er eene zal zijn zonder eenige verdere bijvoeging zooals in een, bij den heer AnissdirDupcrrou gehouden bijeenkomst van al de afdeelingen y der geheele rechterzijde is uitgemaakt? Voorwaar een kolosaal punt van verschil tusschen de zuivere en de parlementaire monar'chalen. Al die kibbelarijen, die meer dan eene stem ten gunste der monarchie zullen terughouden beletten de rechterzijde niet victorie te kraaien en te beweeren inniger dan ooit verbonden te zijn omtrent de voorstellendie hunne aanvoerders in de Nationale Vergadering zullen doen. Volgens hen is er nog maar één punt te regelen doch dat zal heden of.... later gebeuren, namelijk te weten, of de bijeenroepiug der nationale vertegenwoordiging niet spoediger, b. v. tegen den 27 (Jetober, dient te geschieden. In afwachting van dit .alles wordt ook van andere zijde alles tot den strijd gereed gemaakt, zoodat nu niet alleen al de groepen, zoowel van rechter- als van linkerzijde nog eens vóór den 27 dezer worden op geroepen om elkander een riem onder het hart te steken, maar de afdeelingen der 4 groepen van de linkerzijde zelf besloten hebben, persoonlijke brieven te richten tot al do repubiikeinsgezinde afgevaardigden om hen op hun post terug te roepen. Men wordt in Frankrijk als 'l ware over stroomd door berichten die u verzekeren dat de graaf van Cbambord eindelijk zijne' stijfhoofdigheid laat varen. Parijs en de dagbladen zijn vol van deze geruchten en de beurs zelf gelooft ze. Het wordt dan ook stellig genoeg beweerd „dat de mo narchie thans verzekerd is," en: „dat de natie nu alles verkrijgt, zonder dat de Koning iets behoeft op te offeren.' Wij- nemen echter de vrijheid voorshands nog niet veel geloof te hechten aan dit alles, en wel op grond, dat liet tot nog toe onmogelijk is te oordeelen in hoeverre de G. den 26 October. Uwen wenk als antwoord op mijn F. S. van de verledens weck. meen ik begrepen te hebben; ik wil dus voortaan Zie rund een handje blijven helpen om hem zoo mogelijk helderder cu oubovooroordcelder te leereu kijken. 't Gaat toch met de beoordeeling net ais vroe ger, die kunst maakt geen vooruitgang; hel be- oordeclen is eenmaal in veioordeelen ontaard eu veroordeeld heeft geen oYertrelïeudeu trap, tenzij men de redeneerkunde van Zie rond mocht vol gen „vaderlands liefde is ecu gevolg van gebrek triomfkreten van al die fusionistische bladen door de feiten gerechtvaardigd worden, voor en aleer een authentieke tekst ons in kennis zal hebben gesteld inet al die be weerde concessiën van den kleinzoon van Karei X. Men vraagt zich af, welke rol speelt het gouvernement toch onder dit alles Het ministerie de Broglie dat lot nog toe zich op den achtergrond gehouden had, schijnt zich schrap te willen zetten. Volgens den Francais is het vóór de restauratie gestemd. De kwestie over de machtsverlenging van Mac~Mahon schijnt geheel van het politiek terrein verdwenen te zijn. Deze zou zijne functiën nederleggen en door generaal Ladrnirauldt vervangen worden gedurende het interim, dat er zou verloopen tusschen het uitroepen van Henri V tot Koning van Frankrijk (altijd als de Nationale Vergadering het wil), en den triomfalen intocht van dien koning in-Parijs. Te gelijker tijd zou de heer Magne uit het kabinet treden en in zijn val den heer Deseilligay medesleepen, die vertegenwoordiger is van de groep Target. De repubiikeinsche linkerzijde heeft eene bijeenkomst gehouden te Parijs. Ruim 100 afgevaardigden waren tegenwoordig. Volgens het proces-verbaal melden de berichten uit de departementendat de pogingen tot herstel van de monarchie in het land eene diepe verontwaardiging verwekken. De ver gadering schonk hare goedkeuring aan de voorstellen die sinds een paar weken het bureau hadden bezig gehoudenen droeg de zorg voor liet ten uitvoer bggen van de genomen besluiten aan bizondere com- missiën op. Voorts nam de vergadering met voldoening kennis van de resultaten van den nauwgezetten arbeid van haar bureau die aantoonen dat er in de ver gadering een bepaalde meerderheid tegen aau aluemeene mensGheuiiefde", de scnoouo deugd door Helmcrs en duizend anderen aangepredikt is Diets anders dan het gevolg van een gebrek Verwondere zich nu nog wie zich verwonderen kan als hij ergens leest, dat de zonde geen kwaad is, maar niets anders dau het streven der inen- schelijke natuur naar volmaaktheid, naar harmonie In onze jeugd vonden we er aardigheid in om iemand ie overbluffen; 't is misschien op de groote vernuften onzer eeuw overgegaau en waar men ons nimmer het bluffied op do lippen heeft hooren nemen, zouden we haast lust gaan ge voelen om mee te zingen „Bluf! Bluf! Allemaal bluf! Zonder bluf is 'l leven duf!" *t Marcheert goed hoor, dat moet er van ge zegd wezen! Verbeeld je een schoolknaap, in mijne jeugd heb ik nog eon blauwe Maandag op de Lalijusche schoolbanken gezeten maar ik kan er niet tegen; 'k werd ziek, ik kreeg de langdurige, hevige deidendaagscbe koorts eu toch zeide mij mijn doctor, dat do koorts niets anders was dau ceue poging der natuur om een door kte verbroken evenwicht te herstellen. Welnu

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1