NIEUWS- El VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N°. 80. Veertiende Jaargang A0 1873. Dinsdag 14 Oct. Politiek Overzicht^ Omzwervingen door Zeeuwsch- "V laanderen. Dit Weekblad verschifht" iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland f 1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post f 1,30. Prijs der Advertentiën van 1-5 regels ƒ0,75 elke regel daarboven ƒ0,Groote letters naar bet getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers ƒ0,05. Ingezonden Stukkeu en Brieven, de Redactie betreffende, beneveus Adverleniiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO, In de Köin. Zlg. leest men Koningin Sophia van Holland, een Wurtembergsche prinseswordt gezegd eene groote vriendin van Frankrijk te zijn. De volgende brief, die de Koningin dd. 13 Juli 1S66 aan den loennialigen Franschen Keizer Louis Napo leon schreef en die in de N. Fr. Presse werd opgenomen, kan vooral in deze oo- genblikken van groot belang zijn. Die brief luidt: „SireGij maakt u zonderlinge illusies. Uw aanzien is sedert de laatste 14 dagen meer verminderd dan gedurende uwe geheeie regeering. Gij slaat toe, dat de zaken ver nietigd worden gij laat de onbeschaamdheid en de brutaliteit van uw naasten buur zonder palen aangroeien. Gij neemt een geschenk aan en verstaat niet eens hem een goed woord toe te voegendie het u geeft. Ik betreur het, dat gij mij in dit opzicht voor indringend houdten dat gij het onheilvolle gevaar van een machtig Duitschland en een machtig Italië niet inziet. Het is de dynastie, die bedreigd wordt en gij zijt het, die de gevolgen er van zult dragen. Ik zeg dit omdat het de waarheid is en opdat gij haar niet telaat zoudt erkennen. Geloof niet, dat het ongeluk van mijn vader land, dat mij drukt, mij tegelijk onrecht vaardig en wantrouwig maakt. Venetie is afgetreden, thans is liet noodig Oostenrijk te helpenden Piijn langs te marcheeren en uwe eischen voor te schrij ven. Laat gij Oostenrijk echter vernietigen, zoo begaat gij meer dan eene misdaad, gij begaat eene dwaling. Misschien is dit mijn laatste brief. Ik geloof aan een oude en ware vriendschap te kort te doen zoo ik niet deze laatste maal de volle waarheid spreek. Ik denk niet, dat er naar gehoord zal worden doch ik voor mij ben gerust dat ik alles gedaan heb om den ondergang te voorkomen van hem die mij zooveel vertrouwen en genegenheid inboezemde. Hoewel de Kölnische Zeitung een heel groot blad is en eer. Europeeschen naam heeft, believen wij van heel deze mededeeling geen woord to geloven, daar wij meerma len het gezond verstand Barer Majesteit hebben hooren roenlen. Wij kunnen ons niet verklaren, dat eene Germaansche vorstin, van een volk zoo na met het Germaansche verwant, dergelijke sympathiën zou koesteren voor den held van Straatsburg en Boulogne, laatstelijk berucht ais de man van Sedan en die van zijnen uit een krijgsmans oogpunt beschouwden oom niets had, -dan diens har- telooze koude wreedheid, die hem om eenig doe! geen offer hoe zwaarhoe groot ook, deed ontzien Of wil men .ons dwingen om overal met afschuw en walging bij de doolhoven der diplomatie te vertoeven? In dezen modderpoel te wroeten? De Kölnische Zeitung beschouwt de uitroeping van den graaf van Charnbord tot koning van Frankrijk als een stellig feit. Het schijnt, dat een nog al groot gedeelte der republikeinsche partij in de nationale vergadering genegen is om te werken ten voordeele der verienging van de volmachten van maarschalk Mac-Machon, doch de heer Thiers zou van een ander gevoelen zijn. Het zou dus wel kunnen gebeuren, dat de republikeinen al hunne krachten zuilen in spannen om de ontbinding der tegenwoor dige nationale vergadering te doen steramen. Zij koesteren de hoop, dat in eene nieuwe kamer liet republikeinsch clement de boven hand hebben zal. Volgens de Times zou eene nieuwe af vaardiging samengesteld uit legitimistische. leden der nationale vergadering, zich Maandag laatst naar Frohsdorf begeven hebben om den graaf van Chambord te verzoeken niet langer stilzwijgend te blijven. Volgens de llappei zouden de onderhandelaars der mo narchale partij maar Donderdag vertrokken zijn, en de bijeenkomst zou te Brussel plaats grijpen, alwaar de graaf van Chambord binnen kort verwacht wordt. De Provinciale Correspondenz bevesligt, dat Keizer Wilhelm, vergezeld van den groothertog en de groothertogin van Baden, den 16 October te Weonen zal aankomen. Volgens het zelfde blad zal de Pruisische Kamer der afgevaardigden ontbonden worden; de primaire kiezingen zullen bepaald worden op 28 October en die der afgevaardigden op 4 November. Men denkt, dat de nieuwe Kamer in de eerste helft der maand No vember zal bijeen geroepen worden. Men zegt dat de kanselier van liet Duitsche keizerrijk voornemens is binnen kort aan den bondsraad een wetsontwerp voor te dragenbetreffende de inrichting van een middenbestuur voor de zaken van het rijkdie het zeewezen betreffen. Eene depeche uit Gerieve meldt, dat de nieuwe wet op de inrichting van den ka tholieken eeredienst hare toepassing ontvan gen heeft. Acht honderd personen hebben zich bij de stemming voor ürie opengeval len plaatsen van pastoor aangeboden en hunnen keus laten vallen op den oud pater Hyacintheden kanonik Hurtault en den priester Chavard. Een dagblad van Florence schrijft, dat Pius IX de documenten van het Pausdom van Pius VI, gedurende de omwentelings vervolging van 1793 doet besludeeren ten einde voor Zwitserland de maatregelen te nemen die alsdan in Frankrijk bevolen werden. Het gerucht, dat do heer Sella tot mi nister van financiën van Italië is benoemd. (Vervolg) Zie rond eindigde zijnen tweeden brief uil Oost burg met het bericht, „ik ga morgen mede op do eenden jacht (zoo'n dier noemen ze hier een boel.) Eene prachtige gelegenheid om meuschen en ge woonten te leeren kennen." Aan den klauw kont men den leeuw hij moet eone soort van machine hebben om hatelijk te kunnen zijn. Apropos-! hij heeft lang gezwegen en de Redac teur van de Zierikzccschc courant heeft gemeend zich in de strijd te moeten mengen (zie hoofdar tikel no. 79 van dit blad) vrees niet, dat ik het dus te warm zal krijgen, ik beu in den lande van Schouwen en Duiveland tamelijk wel bekend en tveet dat en die Redacteur en Zie rond eikander kennen, waardeer en en. doch voor "t oogen- blik genoeg, niet vooruit geloopenHet „lik je mij, ik lik je weer!" zal later zijne beurt misschien krijgen. in dat slot stellen wij twee hatelijkheden vast: de eenden jacht beschouwd als gelegenheid om menschen en gewoonten te leeren bennen! Doch fiat do connecties van sommige lui zijn zoo won derlijk en zij bezigen tot het bekomen van kennis zulke reine bronnen, dat we ze ook wel 'l jacht vermaak zullen moeten gunnen, iets wat wij ter ontspanning voor zulke hoogvliegende opinerkers wel noodig achten. Of is het geen hoogvliegende scherpzinnige opmerking dat men eene eend hier boel noemt? Ge zult zeggen neen! watt het is vooreerst al niet waar, men noemt ze bode met eeue kort uitgesprokenc oe en eene slonsje, schoon eenigszios gerekte slot e, doch 'dit is evenmin belachelijk, als dat men hare jongen in sommige streken van Holland pallen noemt en het dier zeii' in Vlaanderen aande, welk laatste bovendien de middel Nederlandsche schrijf taal voor zich heeft. Zulk eene scherts is flauw Dat eon vreemdeling zich over ons dialect ver- wondere, dat een geleorde cr over uavorsche, fiat! Wij zelve doen dat ten opzichte van-hot Waicherscke, Schouwsche, Noordbrabautsche en Geldersche dialed mot alle welke het onze zeer wel de vergelijking kan doorstaau, 't geen ik, als geen inboorling zijude, misschien boter kau beoor- oordeelen dan Gij lieden doch genoeg van deze kwestie en brief, no. 3 vluchtig bekeken. Zie roncl begint met ons 't belangrijk nieuws (zijn epistel is in Alexander Dumas stijl en toon geschreven!) mede te deeieu, dat h(j niet gelukkig geweest is op zijne boelen jacht, iels wat mij volstrekt niet verwondert daar de snuggere kijker deze diertjes als groot wil<l beschouwt en kogels voor die onschuldige jacht gebruikt, zoodat wij met zekere verbazing, vernemen, dat do man werkelijk één eendvogel schoot. Zijne rampen doen hem raas kallen. Verbeeldt, U hij stelt het jachtrec/it (laat den nadruk op do tweede lettergreep vallen want

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1