NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. DE CENSÜSWET. N#. 79. Veertiende Jaargang A0 1873. Vrijdag 10 Oct. Politiek Overzicht. S LIIIS mSMKBLAD Dit Weekblad verschijnt iederen OiNStfVfcMjn Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland ƒ1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post ƒ1,30. Prijs der Adverteutiën van 1-5 regels 0,75 elke regel daarboven ƒ0,l*2'/2.Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers ƒ0,05. Ingezouden Stukken eu Brieven, de Redactie betreffende, beneveas Adverteutiën en gewone Berichten of Mededeeliagen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. Men verwart de vrij- s heid des volks met de macht des volks de vrij heid met losbandigheid, de democratie met dema gogie. Moutesqineu. Het verheugt ons, dut tot op den dag van heden (4 October) de censuswet nog niet van het ministerieele programma ver dwenen is en wij hopen, dat ze aigemeene census verlaging zal voorstellen en niet die census verlaging alleen tot de steden be perken zal. Eenmaal de geldkwestie een onzer volks- rchien ziende beheersrhen mag er tusschen stad en platteland geen onderscheid zijn. Dat onderscheid te willen stellen is een verschil in 'ticven roepen, waarvoor wij geene andere reden kunnen vinden, dan de vrees der arislocratie voor de democratie en de vrijheidten gevolge van verwarring, door een beroemd staatsman, in de regelen van ons mottozoo juist geschetst. In no. 22 van Vooruit 1 weekblad voor school en huis leest men dat er ingeboren ondeugden bestaan, jaloezij en atgunst worden met name genoemd I Wij geloven terecht, al is ons standpunt op dat gebied misschien een ander dan dat des redacteurs van Vooruit. Maar wij gelovendal de lijst van ingeboren gebreken nog wel voor uitbreiding vatbaar is en dan zouden we nog wei durven stellen, dat er ook ingebo ren volksgebreken 'zijn en dat de wetten van een volk daarvan maar al te zeer den stempel vertoonen en dit ook het geval is roet onze kieswet, die de uitoefening vafi het heiligste recht des vnlks van het betalen cener zekere som in de belastingen afhan kelijk maakt. Wij geloven dat de census of geldelijke maatstaf die het kiesrecht verleent op eene valsche gevolgtrekking steunt: „Belastingen zijn noodig tot in stand en gaughouding der huishouding van het groote gezin, de staat genoemd. A. betaalt f 100 tot dat doel, B. slechts f 5,—. A. draagt dus tot de buishouding van den staat meer bij dan B en A moet dus meerdere rechten genie ten dan B." Deze gevolgtrekking is vol strekt valsch en de grond, waarop zij rust, is zelfs reeds valsch! A betaalt f 100 maar is een ezeldie door zijne domheid en 't bepalen zijner keuze lot onheil van den staat medewerkt; B. is toegerust met eene zoodanige mate van verstand, dat hij het lichaam der kiezers door zijne gepaste keuze tot sieraad zou verstrekken en tot heil des staats zou werken, doch hij kau niet omdat de beurs van A twinïigmalen zwaarder weegt dan de zijne, 't Springt immers in 't oug, dat dit alles een ellendige toestand is. Met C en D 't zelfde geval doch gewijzigd, C betaalt f 32 in de belas tingen en is kiezer, D betaatt-er 12 en is het niet. C betaalt een hoog patent als drankverkooper of vrachtrijderspersoneel, D is huisonderwijzerC is onontwikkeld lomp en plomp, van de toonbank naar de huisdeur waggelend en luisterend naar de politieke tinnegieterij van een wel betalend drinke broer, dien hij raadpleegt als zijn orakel. D verloochent zichzelven en werkt ijverig volgens de wet op het gebiéd van maat schappelijke en christelijke deugden Wie van beiden is de nuttigste voor het vaderland Doch de census kan niet altoos vermeden worden, want wezenlijk, hij die zijn vaderland het meest stoffelijk steunt heeft wel aanspraak op verdienstelijkheid jegens het zelve. GoedMaar dan meer redelijkheid ook in 'l algemeen. De wet stélle: ieder die f 25,en f 12,50 betaalt is kiezer voor de 2e kamer, voor de Provinciale staten of voor de gemeente, behalve zij, wier hooge aanslag een gevolg is van de meerder hooge belasting op de voorwerpen, waarin zij handelen of waarmede zij geld verdienen kan ieder die f 25,of f 15,betaalt kiezen, doch men zondere sommige bedrijven en beroepen uit wier hooge belasting toe vallig of buitengewoon is; zoo als houders van drankhuizen hoe ook genaamd, houders van danszalen en dergelijke inrichtingen, terwijl men in de wet steile, dat ieder die aan eenige inrichting van hooger onderwijs een graad behaald heeftieder die een openbaar staatsambt bekleed tot zekeren rang, ieder die een Provinciaal- of gemeente ambt bekleed al weder tot zekeren rang, ieder die het eind examen op eene hoogere burgerschool heeft afgelegdieder die in 't bezit is eener acte van hoofdonderwijzer, is kiezer. Dan zou men b. v. geen Burgemeester, Wethouders Kaadsleden Rechtsgeleerden liechtersenz. enz. zender kiesrecht zien. De ongelijkheid, onredelijkheid dus, der tegenwoordige wet springt nog meer in 't oog, als we zien, dat het toezicht op- en soms de uitspraak over de verkiezingen is opgedragen aan mannen, onwaardig geoor deeld om het kiesrecht uit te oefenen. Niet onwaardig, omdat zij geene flinke Burgemeesters, geene goede Wethouders, geene practische raadsleden zijn, maar onwaardig omdat ze maar 31,99 of/15,99 eri geen f 32,en f 16,- in de belas tingen betalen. Moet de niet betalende, wetenschappelijk gevormde arts, advocaat, geestelijke; moet de controleur, de rijksontvanger, de offi cier, allen hoognoodig iu het raderwerk der staatsmachine; allen onmisbaar in de _wel ingerichte goed geordende maatschappij achterstaan bij den kroeghouderbij den houder van een bordeeltwee hoogst nut tige instellingen om de vruchten van onze universiteitenatheneums, hoogere burger scholen en lagere en meer uitgebreid lagere scholen te verwoesten Mag dat in duld worden Is de census, hoe laag of hoog ook, de bloote stoffelijke census het onfeilbaar middel om kiezers te scheppen? Schrijver dezes betaald f 32,en kiest vrij en vrank kamerledenstaten, leden gemeenteraads lenen naar hartelust heeft er iemand begeerte om zijn recht te koopen 1 Hoe, 'l kiesrecht veilen Maar dat is het werk van een dollen democraat I Vergeving Mijnheer! ik veil mijn kiesrecht niet, ik veil mijne zaakdat het kiesrecht er een gevolg van isis mijne schuld niet doch 't feit verdient wel overweging, dunkt me Sedert de heer Thiers te Parijs is terug geko men ziet men de aanhangers der republiek met meer kracht dan vroeger samenwerken «m hunne zaak te doen zegepralen. L)e tegenwoordigheid van den doorluchten staatsman is voldoende ge weest om den moed der schuchteren op te beuren en hen, die aarzelen, weder tot de schare der vu rige verdedigers van de republiek te doen terug- keeren. Dit heeft tot gevolg dat de dagbladen die de monarchie voorslaan, het.gedrag van den heer Thiers hevig laken. Zij gaan zelfs zoover, dat zij hem den scheldnaam van communard toe werpen en zijne aanhouding vragen, als zijnde de groote leider der republikcinsche woeling. Het'is aan den invloed van den heer Thiers, dat de republikeinen het te danken hebben, dat de heer de Remusal nu do caudidatuur heeft aangenomen welke hij nog in Opper-Garoune weigerde. Do oud miuisler van buitenlandsche zaken heeft begrepen dat, niettegenstaande zijn ouderdom en zijne bewezen dienstenhij niet weigeren kon het voorbeeld van den heer Thiers le volgen en hom moest ter zijde staan om de beginselen waaraan zij hun leven hebben toege-, wijd te Verdedigen. Paris- Journal beval1 eenige nieuwe bizooderhe- (ien over de beslissingen genomen op de laatste vereehigiug der bureaux vat» de rechterzijde en het rechler-cenlrtmi. Indien men dit blad gelo ven mag dan zal het voorstel eeuer herstelling der monarchie, gebazeerd op het charter vau 1814 dit zou gewijzigd zijn— op den dag j dal de nati onale vergadering hare zittingen zal hervatten nedergelegd worden. Hetzij men het tegenwoor dig kabiuet mistrouwt hetzij men het niet krach tig genoeg vindt, er zou reeds eeu nieuw bestuur aangewezen zijn saraéugcsteld uit drie leden der rechterzijde vier leden van hel rechter-ceutrum' en twee leden der vereeniging Paradié, om het gezag in handen te nemen. Hel proces Bazaiue is Maaudag aangevangen. De zittingen zulleu clkeu Maandag., Woensdag,.

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1