Beschouwingen van Zie ronds verder geschrijf. WANöELIM DOOR MWM. VARIA! doch zij kochten niet;'integendeel palraden ze eenige voorwerpen binnen, zoo dikwijls als zij er kans too zagenalzoo hebben zij verscheidene paren bottines, regenschermen enz, ontvreemd. Het onderzoek duurt voort. DUITSCÜLAND. Generaal MaoteuHel, verheven lot de hoogste militaire waardigheid, by liet eindigen zijner be dieningen van opperbevelhebber van het bezet tingsleger, is op den ouderdom van 60 jaar de jongste der Duilsche veldmaarschalken, do ko ninklijke prinsen van Pruisen en Yau Saksen en prins Frederik Karei uitgezonderd. Graaf voa Mollke was 70 jaar als hij den maarschalksstaf bekwam bij het eindigen van den laatsten oorlog en graaf von Roon heeft denzelfden ouderdom. Sedert den tijd van den grooten Frederik is llcr- warth dc eeuigo officier van het Pruisisch leger, die deu graad van maarschalk iu zijn ouden dag heeft bekomen ter beloouing voor vroeger be wezen dienstenwant deze oude soldaat heeft geen gevecht meer bijgewoond, sedert de gevech ten in I860 in Bohemen. Hei is waar, dat hij in 'l begin ,'yau. deu laatsteu oorlog gewichtige diensten iu -sfjpf bevelhebberschap over den Rhijn heeft bewezen. - FRANKRIJK. Men leest in de Figaro: Ziehier nog een hoofd stuk, hetwelk bij de lange martelaarslijst der kunstenaars kan worden gevoegd Mev. O'Connell, wier werken verscheidene malen de tentoonstel lingen van ..schoone kunsten hebben versierden voor wie de kritiek een welgemeenden lof en het publiek wel verdiende bewondering over had, Mev. O'Connell kwijnt in eene kamer yau den Boule vard St. Michel, 115. Hier is het do ellende niet die aan de deur der kunstenares is komen klop pen, het is do verschrikkelijke ziekte, welke de hersenen 'aanrandt. Verzwakt en ziek, is die ongelukkige vrouw lot een slaat vau afmatting gfekomeu waaruit het onmogelijk is weder op te staan. Binnen weinige dagen za! een ouverbiude- lijke eigenaar, om een jaar huur to bokomen, de meubelen en schilderijen der kunstenares, voor eene som van 1500 fr. doen verkoopeu. Deze vrouw, wier versland verzwakt is, heeft een voogd, ccn familieraad noodigom hare zaken to bestu- rcQ cu hare verzameling schilderijen te reddon. ENGELAND Te Manchester is Dinsdag ecno avondvergade ring gehouden van vrienden der International Arbitrage. Een brief van Jacob Bright, dien men had uitgenoodigd het voorzitterschap waar te ne men doch dio daariu verhinderd werd hield in: Dat dc verspreiding van nuttige kennis het voor naamste wapen der vrienden behoorde te ziju. Indien het volk waarlijk verlicht was, zoude oorlog lot do zeldzaamheden behooren. Do bar- baarschheid die iu Engeland nog bestaatwas zijns inziens groolcndeols het gevolg vau de lang durige oorlogen hunner voorouderswant de kracht der natie was voorheen verspild in buileji- landsche geschillen, in plaats van ten voordeele van het gehcele volk te worden besteed aan de ontwikkeling van den geest en de beschaving van hel gemoed. Op deze avondvergadering werd voornamelijk het woord gevoerd door dc zuster van John. Bright. De leverzieke Zie rond schrijft uit Ooslburg een brief vol gal en alsem; do totaal indruk van dat schrijven is de spiegel, die ons een blik iu 's mans gemoed vergunt. Het gaat hem als zeker reiziger van wieu wij lezen, dat hij door een schoon land trok, doch het niet zoo schoon vond als vroegere reizigers 't vonden, hij vond het namelijk heel somber en allo voorwerpen door eene gele tint omringd, zoouat hij in zijn logement gokomen, go- heel en al ongesteld was, een ourustigen nacht doorbracht en des morgens een doctor moest SPANJE. Een brief uit San-Sebasliani luidt als volgt Sedert de aftocht voor Tolosa hoort men zoo 'wei nig over de Carlislen sprekenalsof zij nooit be staan hadden. De richting welke zij genomen hebben is niet bokend. Hier begiüt do vervolging op nieuw en reods zijn twee geeslelijken der kerk San Vicento aangehouden. De kerken zijn geslo ten met uitzondering van een enkele levens is er eene nieuwe soort van belasting ingevoerd namelijk, dat elke verdieping van een huis eene matras moet leveren aan het militaire bestuur. Generaal Pdoriones is te Pampeluna. Hij wil geen nieuwen veldtocht aanvangen, dan na zijne troepen goed uitgerust en van levensmiddelen voorzien te hebben. De laatste tijdingou uit Garthagena zeggen, dat de oproerlingen zeer neerslachtig ziju over hunne nederlaag voor Alicante. Er blijven nog slechts 12 artilleurs in de stad. Het bataillon Mendigorria heeft eeno poging lot opslaud beproefd. Het grootste deel der verdedigers vau de stad is ge neigd de plaats over to geven hiertegen verzet ten zich alleen de galeiboeven en eene compagnie vrijwilligers. AAilDENBGRG 3 Oct. 1873. Heden kwamen alhier in eene vergadering van Kerkvoogden en Notabelen der Hervormde gemeentede plans en bestekken ter tafel tot verandering der zitplaatsen iu de kerk en verplaatsiug vau den predikstoel. Een en ander is ontworpen door den bouwmees ter Krijger van Middelburg, dezelfde onder wiens opzicht deu aanbouw van 't Burger Gasthuis al hier plaats heeft. Hel is te hopen, dat de acous- tiek iu d8 kerk hierdoor verbeteren zal en men do sprekers voortaan overal zal kuuueu verstaan. De plannen zijn voor 't oog ook uit een oogpunt van goeden smaak zeer fraai en mocht het doel, met eeu en ander beoogd, bereikt worden dan ho pen we dat „zie rond" de bekende lasteraar en spotter, dio thans ouzo streken schijnt verlaten te hebben** een kijkje zal komeu nemen. Trof het dan, dat er naar Psalm 140 vs. 23 en 24 gepredikt werd dan zou hot den man misschien dubbel goed doen I In de Goesche Ct. komt een schrijven voor van den heer J. II. G. van Deinse, godagleekcnd Auoka, (Miucsola) Augustus 1873, waarin ge noemde heer zijue vroegere landgenooten waar schuwt tegen de al te gunstige en rooskleurige berichten van hel maandblad de Landverhui zer, dat, als gesalarieerde der North Pacific, door gunstige en opgeschroefdo berichten om trent die lijn, do landverhuizers naar de lan den dier maatschappij tracht te lokken. Z>j, die zich daar lot nog toe vestigden, ondervonden niets dan teleurstellingen, zoodat dan ook de meeste dier koloniën uit elkander gegaan en meer zuidelijk getrokken ziju. De onveiligheid is daar tot eene schrikbarende hoogte geklommen, zoodat o. a. eeno Engeische kolouie, die nog getracht had zich daar slaande te houden, nadat hun alles ontstolen was, tot zelfs do gouden sieraden hunner vrouwen, de zaak heeft moeten opgeven en thans elders werk zoekt. De schrijver verklaart ten slotte de emigratie naar Minesota wel to kunnen aanraden, doch in raadplegen, die bevoud dat ouzo reiziger aan geel zucht leed. Deze tweede brief bevat louter per sonaliteiten en de schrijver heeft blijkbaar eene bepaalde plaats op 't oog. Zijne afgeluisterde gesprekken zullen wo daar laten, we hoordeu dergelijke van Heiile tot Delfzijl en van 't Nieuwe- diep tot Heere en Leende, zelfs iu koffihuizen en sociëteiten onzer sleden: do Amsterdammer praatte over Holland op zijn smalst ou de Rotterdammer over 't verbindingsspooor en den nieuwen water weg. Maar de couranten lectuur! De schrijver, die anders nogal herborgen bezocht heeft, maar slechts roud gezien anders had hij hier en daar nog al menig ander blad gevonden, ook Belgische bui ten de door hem genoemde Eeclooscho weekbla den; of telt de Gazello van Eecloo niet méde, een onpartijdig blad, dat er zich bizonder op toelegt om de wezenlijke belangen vau iiot District Eecloo en het voormalig District Sluis mot fiver en zaak kennis voor te staan Hij vergeet Vooruit van den Heer van üijen, het Gendschc fondsenblad en nog eene menigte Induslrieeie en Handelsbladen, wier optelling ieder plaats van het noorden meer in het zuiden, als le Sherburn, Anoka, Noblos of Rosk Gonty waar veiligheid en orde heerscht in staat, school en kerk. Met dit schrijven wordt verklaard in te stem men door een vijftal Hollanders, sedert 1867 in Minesota gevestigd. Woensdagavond viel de dienstbode J. W. voor de Nieuwe Markt in den Burgwal. De in do buurt wonende turfschipper Musquet gaat dade lijk iu een boot en heeft het geluk, de vrouw te reddeu. Terzelfder tijd komt de vrouw van Mus quet aan de leuning om te zien wat er gebeurt en valt door de opening. Musquet heeft ook het geluk deze le redden en ontdekt nu, dat het zijne andere helft is. Verleden week is eene hoogst belangrijke en brutale diefstal gepleegd op het buitenverblijf van den J. S. Havinga oortwijn, te Euvelgunne (gem. Noorddijk), een half uur van de stad Gro- niugen. De dieven hebben een ijzeren geldkist weggenomen, nadat zij den eigenaar hadden ge- chloroformiseerd: om den slaap wat lauger te doen duren, hebben zij een sponsje met chloroform,, door touwen aan het hoofdkussen bevestigd, onder den neus van den slapende gebonden. De kist. die ongeveer f 60,000 aan bankpapier, behalve de effecten en juweeleu bevatte, is open en van de waarde beroofd, iu eeu sloot nabij de woning teruggevonden. Sporen van braak in of aan de woning zijn niet le ontdekken. Meu vermoedt, dat de diefstal ongeveer ten 3 uur in deu nacht heeft plaats gevonden. De justitie doet onderzoek, de bestolene beeft eene goede belooning uitge loofd voor hen, wier aanwijzingen lot ontdekking der daders leiden. Er is sprake van eene groote nieuwigheid In de vischkunst. De Noorwegers hebben in de scheepvaart en op hunne kustvaarders het gebruik van den telescoop aangenomen; zij hebben hem zelfs ingevoerd iu de vischvangst. Al de noor- weegsche visschers ziju voorzien vau een teles coop of huis van 3 tot 4 voet lang; men steekt het uitoiudo van den telescoop iu het water en ziet aldus do voorwerpen op 10 of 15 vademon dieptejuist alsof zij op de oppervlakte waren. Men begrijpt van welk nut dergelijke uitvinding voor do visschers is. ONTBIJT. In een logement in zeker stadje, had do chef geen spiritus meer in huis om het water voor do thee voor het ontbijt der reizigers warm le houdeu, en in de buurt was er niets meer te vinden. Eeu reiziger, die daar logeerde, trok een flacon uit zijn zak en goot het spirituspotje vol met Eau d'Anvers (Royale) van deu sterksten daar het Eau d'Anvers op wijnspiritus gestookt is brandde het met een zeer heldere vlam. Na eeuigo oogonblikken begon do geheele kamer zoo heerlijk te ruiken, dat al de reizigers van boven kwamen, om te zien wat zulk eene heer lijke reuk verspreidde. Het Eau d'Anvers wordt dus in het bizouder aangeraden om het in plaats van spiritus te gebruiken om théé en koffie to warmen, daar het tegelijk eene heerlijke reuk in de kamer verspreidt. onpartijdigo doet zien, dat de bewoners van dit gewest alles behalve onverschillig zijn voor het nut der dagbladeu. Zijne domme onkunde of boosaardigo handelwijze, om eenvoudig te ver zwijgen wat hij weet of weten kon, al naar 't hem iu zijn kraam lo pas komt, springt bij iederen 'ozer iu "t oog, eu waar hij klaagt over don onwil waarmede men hier courauten schrijvers bejegent, versterkt hij dien onwil doorzijn geschrijf! Waar lijk door hem en reizigers van ziju soort (adres aan den reiziger, Belgische volksvertegenwoordi ger Coomans) wordt do juisto waardeeriag van couranten schrijvers niet bevorderd, zij misbruiken de pers- lot baldadigheid toe; we kennen ze die geheime inzenders aan Asmodée en de Ekster; die lui die, den eenen dag de katholieken lasteren in een proteslansch blad en den andereu dag eeue kolom van Calholieke stemmen of Noord-Braban- fer vuldeu met lastertaal tegen de protestanten. Waarlijk Roosvan Gij en, van Aclur en meer anderen, zijn deze lui gecu dank schuldig. Waar do genoemden ieder naar zijue krachten en ver mogens, werkzaam zijn om volksverlichting ea beschaving te bevorderen zaaien Zie rond en zijn

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 2