1 J N°. 18. Veertiende Jaargang A" 1873. I 1 l1 raW8-HI ADïERTEflTIEBUD Hl WESTELIJK Politiek Overzicht. BUITENLAND. Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag cu Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4do district van Zeeland ƒ1.15; voor de overige plaatsen des llijks, franco per post ƒ1,30. Prijs der Advertentiën, van 1-5 regels ƒ0,75 elke regel daarboven f0,1.'2yó.Groole letters naar liet getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers 0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten oi Mededeel»,-nn v„, rI te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO, Correspondenten, Het voorstel door den hoofdredacteur van den Avenir National, de Portalis, om een bondgenootschap met de Bonapartisten aan te gaanwordt door een ieder zoo kwalijk genomen, dat vier mede-redacteuren zich genoodzaakt hebben gezien bekend te maken, dut zij van af heden opgehouden hebben leden van de redactie te zijn. Even weinig succes heeft prins Napoleon met zijn brief; zijn isolement wordt er slechts met den dag te grooter door, het droombeeld van den Avenir heeft zich dusevenmin ais deze geheelo manoeuvre, verwezenlijkt. AVat de fusie zelve betreft deze blijft op hetzelfde standpuntwat voor besluiten er ook genomen worden in de tallooze bijeen komsten de voorstanders eener restauratie der Bourbons blijven standvastig verdeeld in twee partijen, üe een wil er slechts toe medewerkenwanneer de nationale vergadering van Versailles de toekomstige monarchale constitutie van Frankrijk zal opgesteld hebben. De andere partij volgt cene meer logische redeneering en eischt vóór alles dat de door het algemeen stem recht verkozenende koninklijke macht erkennen en Hendrik V als zoodanig uit roepen zullenzij kunnen dan later uit 's konings handen al die vrijheden ontvangen, die hij hun zou willen toestaan. Tot nu toe begrijpt men nog niet hoe deze twee par tijen het ooit eens zullen kuunen worden eu op welk punt de verzoening zal mogelijk worden gemaakt. De Fransche Minister van Openbare Werken heeft aan de verschillende kamers van koophandel advies gevraagd over een ontwerp tot verbinding van Frankrijk aan Engeland door middel van een tunnel onder het Kanaal. Reeds lang geleden was er sprake van dit plandat echter wegens ünancieele bezwaren niet ten uitvoer is gebracht. Thans heeft zicli op nieuw een Fransch-Engelsche maatschappij gevormd en zicli lot de Regeering gewend ditmaal echter geen subsidie maar alleen een con cessie ten eeuwigen dage en een uitsluitend privilegie verzoekende. Ue Minister deelt in eeue nevensgaande circulaire aan de ka mers van koophandel mededat de Regoe- ring geenerlei bezwaar heeft tegen het werk zelf, maar zich hierover tot de Britselie Kegeering heeft gewendmet do mededee- ling dat zij bereid was over liet gemeen schappelijk verleenen der concessie in onderhandeling te treden doch ziel', onge negen moest verklaren aan die concessie eenig uilsluitend privilegie of monopolie te verbinden. Langzamerhand komt er cenig nieuws opdagen aangaande de verkiezingen uit de departementendie op den 12 Oct. hunne kiezers ter stembus hebben te sturen. Over liet algemeen staan de kansen hierbij gunstig voor de republikeinsche partij, zoodat sommige conservatieve dagbladen hunne lezers reeds beginnen voor te bereiden op een mogelijke echec, waarvan zij nu reeds een voorgevoel beginnen te krijgenwant de meest heilige voorstander der monarchie rekent slechts op cene meerderheid van 25 stemmenen men kan zich een denkbeeld vormen van de illusion die zij zicli maken wanneer men hoort, dat zij rekenen op du stem van den heer Léon Saydie indertijd minister van den heer Thiers en een zijner intiemste vrienden was en nog steeds is, eu die ais hoofdredacteur van het Journal des Débats nu meer dan ooit eene flinke en energieke houding op iiet republikeinsche standpunt aanneemt. Wat vooral de repu blikeinsche parlij veel goed doet isdat zij openlijk en vrij hare. kleuren toont. De conservatieve candidaten daarentegen, zijn door een bevel uit iiet hoofdkwartier ge dwongen hunne preferentiëii geheim te houden. De graaf v^in Chambord heeft aan een afgevaardigde uit het district l'Hérault, met name de Kodez Bénaventeen brief ge schreven die in het kamp der fusionisten in ruime mate geëxploiteerd zul worden doch die geen enkele kwestie, in zake liet herstel der wettige monarchie in Frankrijk, oplost. De graaf betreurt in dien brief de revolutionaire propagandahij protesteert tegen het denkbeeld dat men hem toeschrijft, om de feodale rechten weder in 'lieven te willen roepen of een oorlog te ondernemen, onder onmogelijke toestanden; om kort te zijn hij werpt zich opniet als de verte genwoordiger eener partijmaar als die van een grondbeginsel dat alleen in slaat is Frankrijk te redden en van zijn onder gang op socialistisch gebied af te handen. In dienzeifdci, zin moet men de verzoening van den 5 Augustus beschouwen. Wat de vlag betreft van Frankrijk, daarover spreekt de graaf niet, evenmin over Frankrijk's vrijheden en zijn organisatie op politiek, civiel en administratief gebied. Ja, zelfs in zijn protest tegen den terugkeer lot de vorige instellingenvermijdt hij zorgvuldig zich over hare waarde uit te laten. De Fransche Regeering heeft besloten geene enkele vergunning meer te verleenen tot het oprichten van een dagblad van welke kleur ook. Mon kun er een oordeel uit opmaken hoe groot op dit oogenbiik in Frankrijk de drukpersvrijheid is. De heer Thiers zal deze week weder i naar Parijs terugkomen. Zijne legenwoor- j digheid zai moeten dienen om al de ver schillende kleuren der republikeinsche partij tot een te brengen daar hij tot nog toe door een ieder het meest vertrouwd wordt en dus de meeste kans zal hebben hierin te slagen. Hij zou dan als leider der geheele linkerzijde optreden en al de groepen (lier partij zouden dan een gemeenschappe lijk manifest aan de natie uitvaardigen! In een overzicht van den finanrieelen toestand der Fransche gemeenten, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken heeft doen opmakenkomt aangaande de los scheuring van Elsas-Lotharingen het vol gende voor. Frankrijk heeft daardoor verloren 1689 gemeenten met eene opper vlakte van l,447,Li6 hectaren en eene bevolking van 1,597,223 zielen. De gewone inkomsten dier gemeenten bedroegen in 1898 frs. 20,271,525, de gewone uitgaven frs. 18,919,lét). Bij de vergelijkingen lus- schen de dienstjaren 1868 en 1371 is voortdurend de ünancieele toestand dezer van Frankrijk losgemaakte gemeenten van hét totaal afgetrokken. BELG1E. Maandag is to Brussel dc trekking aangevangen der verloting van de Nederlandsehe Vereeuiging van Weldadigheid, onder bescherming van Z. M. den Koning der Nederlanden. Do prijsdoor den beschermheer geschonken bestaande in eou zil veren waterketel, is govalleu op uo. 12684. Bin nen eeuige dagen zai de lijstbevattende den goheelen uilslag der verloting, a 5 cents ver krijgbaar zijn bij de heeren Gebroeders Belifante boekhandelaarste den Haag. Men meldt uit Gent, 4 Oct. Een bedwagon van Belgische uitvinding, is over eenige dagen naar Frankrijk gezonden om lot model te dienen voor de compagnie du Norddie zich voorsteller verscheidene te laten maken. Deze wagon gelijkt in niets op diegenewelke tegenwoordig gebruikt worden. Tot nu toe heeft men nog uicts geraak- kciijkers uitgedacht. Hij is verdeeld in vier com partimenten ieder van vier plaatsen. Deze com partimenten vormen ieder een kleine salon, heb bende een tafel en eeu lamp. Bezijden deze appartementen loopt een gaug, waar men wande len en roókon kan. Men vindt daar alle gemak ken. Er zijn toilelkabiuetlen water-closets niets ontbreekt. Als de nacht komt, worden de vier plaatsen vau ieder compartiment in een oogwenk iu volledige bedden herschapen met matras, oor kussens en dekens. Een bizondere bediende be vindt zich in den wagon eu is ter beschikking der reizigers, die hem kunnen roepen door middel eener electrische bel. Deze bediende is gelast den reiziger te wekken als hij ter bestemder plaats aankomt. Men schrijft uit .Antwerpen De policie der Ie wijk heeft vier Duitschers, drie mannen en eene vrouw, aangehouden., onder beschuldiging van verscheidene diefstallen ten uadcele van neering- doendc personen alhier, gepleegd te hebben. De schelmen bezochten verschillende winkels ouder voorwendsel hc'. een of ander tc willen koopen

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1