ÜSSEÜWS- Ei AÖVERTEiTIEBLAÖ VAI WESTELIJK ZÈEOWSCH-VlMiOEBEi. F EU 8 LL ETON. N°. <6. Veertiende Jaargang A0 1873. Dinsdag 30 Sept. Politiek Overzicht. Kadzandsche Brieven. in. Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor liet voormalig 4de district van Zeeland ƒ1,15; voor do overige plaatsen des Rijks, franco per post ƒ1,30. Prijs der Advertentiën, van 1-5 regels ƒ0,75 elke re<zel daarboven ƒ0,l"2!/2.Groote letters naar liet getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers 0,05. Ingezonden Stukkeu en Brieven, de Redactie betredende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingeü van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. Indien men de bladen leest, dan zou de graaf van Cliambord aan een weerhaan ge lijk zijn. Wel concessiëugeen concessiën, al naar gelang men de Soir of wel de France in handen neemt. Heden is het weer iets dergelijks. Zoo heeft men alge meen den kroonpretendent van FrohsdorfF het voornemen toegedicht omeenmaal op den troon zijndevoor den Paus in de bres te springen tegenover Italië. Neen, wordt thans weder verzekerd, dit is niet zoo, en de graaf van Chambord heeft in de vorige week aan een afgevaardigde van het rechter- centrum, die hem over dat voornemen, om Italië den oorlog aan te doen ondervroeg, geantwoord: Het is een dwaasheid die men mij toeschrijft; ik weet dat Frankrijk niet in staat is den oorlog te verklarenhet moet zich ingetogen houden en zich con- stitueeren. Overigens, laat vori Bismarck maar begaanhij zelf zal zijn werk wel afbreken. De eenige gevolgtrekking die men uit al die tegenstrijdige berichten maken kanis dan ook dat al de aanhangers van den graaf niet stelligs weten zoodat het niet te verwonderen is, dat zij allo moeite doen om van hem thans voor goed te weten te komen, waaraan zij zich Ie houden hebben. Terwijl de monarchaalgezinden zoo nog steeds heer: en weer worden geslingerd en diegenen hunnerdie zich bij bij de aan staande verkiezingen candidaat willen stellen, in hunne manifesten niet eens er voor durven uitkomen dat zij, bij een cventueele benoe ming tot lid der Nationale Vergadering voor Hendrik V zullen stemmen, gaan de republikeinschgezinden voort met rondweg hunne gevoelens te belijden. Drie afge vaardigden namelijk van het departement Puy-de-Döme, de heeren Bardonx, lloux en Salneuve, hebben weder een zeer gematigd manifest in de wereld gezondeneri zich daarin ten sterkste gekant tegen alle po gingen om de monarchie in Frankrijk uit te roepen. Ook van den heer Antoniu Lefebvre-Pontaliswiens republikeinsche gevoelens voor niet zeer vast doorgingen is dezer dageri een dergelijk stuk verschenen. Gelijk men weetzijn in de vorige week een paar leden der rechterzijde naar Frohs- dorff geweestom van den graaf van Chambord thans definitief te vernemen, wat hij wil. Het waren de heeren de Sugny en Merveilleux-Ouvignaux. Zij hebben naar men nader verneemtden prins den toestand uiteengezet en zijn aandacht geves tigd op de godsdienstige kwestiede con stitutie en de vlag. De graaf van Chambord heeft, in antwoord daarop, geprotesteerd tegen de pogingen zijner tegenstandersdie trachten te doen geloren dat zijn terugkeer het teeken tot een godsdienstoorlog zou zijn. De prins is van oordeel dat de staatkunde van Frankrijk eene staatkunde van vrede en van ingetogenheid moet zijn. Hoezeer Katholiek acht hij zich niet gerechtigd tot het op spel zetten van Fraukrijks lotsbe stemming om eeri zaak hoe heilig deze dan ook zij. Ten aanzien der constitutie heeft hij geenszins het plan een charter uit te schrijvenmaar gaf hij te verstaan dat het charter van 1814in overstemming gebracht met den tegenwoordigen toestand en door de vergadering behandeldhem toescheen iedereen te kunnen voldoen. Wat betreft de kwestie van het algemeen stemrecht en de decentralisatie, voegde hij er bij daaromtrent begrippen te hebben, die bij inoeielijk zou kunnen laten varen. Ten aanzien van de vlag eindelijk hopen de bejde gedelegeerden op eene schikking, aangezien de prins verklaard beeft, dat het de tegen woordige vergadering was en geen andere, die de monarchie moest vestigen. De ge- deiegeerden antwoordden daarop Maar die vergadering zal nimmer de monarchie uitroepen dari met behoud der driekleurige vlag. De graaf zeide hierop: Ik weet zulks. Overigens gelooft men dat de graaf van Chambord vóór do bijeenkomst der Kamer, een verzoenend en liberaal manifest zal uitvaardigen. Indien dit een en ander zich bevestigt, dan zouden toch zij gelijk hebben, die steeds beweerden dat de pretendent tot concessiën geneigd is e:i wel vóór dat hij tot Koning is uitgeroepen. Een andere weg is dan ook trouwens voor de fusjonistenhoe gezind zij den graaf van Chambord mogen zijn, niet denkbaar, want door te bewilligen dat de pretendent eerst werd uitgeroepen, om daarna zijne concessiën af te wachten zouden zij zich handen en voeten binden en moeten afwachten of de graaf, eenmaal Koning zijnde, de Kamer niet naar huis zou zenden indien deze geen genoegen nam met hetgeen het hem gocddacht in te voerenom zich daarna een meer gedwee vertegenwoordiging te verschaffen. Intusschen heeft het land volstrekt geen zin om af te wachtenwat het einde zal zijn van de ergerlijke intrigues, die buitens huis worden gespannen en bewerkt door de Nationale Vergadering, die in geen enkel opzicht meer de Vertegenwoordiging der natie mag boelen. Men vermoedtdat de minderheid in de permanente commissie te Versailles, zal aandringen op de spoedige bijeenroeping der Nationale Vergadering; hetzelfde wordt verlangd door Ie Bien Public, het bijkans reeds weder vergeten orgaan van den beer Thiers en Thiers zelf heeft te Ouchy vrij duidelijk te kennen gegeven, dat hij en zijn vrienden de beslissende crisis Aan Observator cn verdere vrienden. Wij hebben deze ruimte coleend aan Joris Nuchter (wie hij is, is zijn geheim) om ous laud en volk te verdedigen logen het schotschrift van den zich noemenden zie rond, wien we intusschen de lezing aaubevelen van den Nedcrlaudschen volksalmanak van 1824, althans het daarin voor- komeudo opstel over de kunst van zieu dal zal hem geen kwaad doen. Intusscheu ontvingen wij achter slaaud schrijven uit Groede, dat wij ook als er eigenaardig in behooreude, eeu plaatsje in de ruimte des feuilletons verleeueu, zonder daarom ons plan op te geven om in dat zeilde feuilleton met onze lezers hel laud van Kadzand te door wandelen; doch eerst inoct Joris Nuchter met Mijnheer zie rond afgedaan hebben. Hij kan hem in den sprong niet volgen, want 's mans manier van reizeu heeft veel vau ik en weel niet hoe 'I Ware voor hem te weuscheu, dal hij van de luchtvaart gebruik kou maken, doch hij behelpt zich misschien mot de mantel van Dr. Fausl, de ring van Gijges, de Egyptische tooverslaf, de wonder bril en de speer vau llburiël, en derge- lijken, die in onzen lijd weer opgeld doen, als. met de gochelkunst, die men voor natuurkunde vent en de beoefening van het spiritisme, dat men weleuschap durft noemen, in zeer nauw verband slaande. Onze goede vrieud Observator hebbe nu 't woord. Zijne humaniteit zal "t ons niet ten kwade duiden, dat we eeu enkele observatie, of le wel aanmerking bij zijn werk maken. Mijnheer do Redacteur! Schoenmaker houdt u bij uw leest, is terecht een goed spreekwoord. Het is uw uezegde, dat meor algemeen in praktijk moest gebracht wor den. Geen regel zonder uitzondering en derhalve vind ik hel ook niet kwaad dat van het boven staande spreekwoord zoo rui en dan eens wordt afgeweken. De leest van mijn couranten geschrijf is iu grove trekkcu deze: Schrijf over zelfgc- vorindo ideen, over gebreken in de maatschappij om die te doen wegnemen. Aanmerkingen te maken op het geschrijf vau anderen valt dus bui- teu mijn kring. Evenwel moet ik na het gcie- zene van Joris Nuchter, voorkomende in uw blad van II. Vrijdag, weinige plaats in uw weekblad verzoeken, waarvoor ik bij voorraad mijn op rechten dank betuig. Wie Zierond en Joris Nuchter zijn weet ik niet. Ik gis, doch gissen doet missen en het heeft misschien zijne goede zijde dal ik met die perso nen onbekend ben, daar ik dan ton minste ge vrijwaard blijf voor persoonlijke insinuation of iets dergelijks. Joris Nuchter schrijft Kadzandsche brieven uit G. wanneer go nu de gemeenten uit het zoogenaamde land van Kadzand opsomt, dan vindt ge alleen Groede. dal met eene G begint; hieruit volgt dus Joris Nuchter woont le Groede. Ik zal hier loei) niet aan misleiding mogen den ken. Welnu dan. Parochianen strijden voor elkander, doch dan alleen wanneer het strijden is met afdoende middelen voor eene goede zaak. Dal Joris het land van Kadzand in bescherming neemt, ja zoekt te verdedigen legen de niet prij zenswaardige brieven van zie rond, noem ik hifle- lijk. Ik wil Joris daarin gaarne bijstaan, doch dat hij .dan|alles ten minste zoo weerlogge, dal het de proef kan doorstaan. Versta mij wel. ik schrijf niet om zie rond le verdedigen, volstrekt niet; ik zelf ben geen Kadzantenaar, ik woon slechts eenige jaren in deze environs, maar het goede dat ik hier heb ondervonden, tic humane ""est, die do meeste inwoners v.an dit gewest beziel.dit

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1