FEIfSLLETOi. BUITENLAND. BINNENLAND. ontbloot na te gaanwelke middelen door sommige dagbladen al aangegrepen worden om eene regeering verdacht te maken; Als hot niet zoo insolent was, zouden wij het kluchtig vinden wat het Dagblad schrijft„Kon de overledene (Thorbecke) nog zijn rouw vertolken over hetgeen hij eenmaal deed of sprak, hij zou het zeker betreuren dat hij in '66 aan het Bewind- Heemskerk gebrek aan constitutioneeleu zin verweet." Aldus te beschikken over de meening van dooden, die juist het tegenovergestelde hebben beweerd, is eene groteske aanmatiging. Met evenveel recht zou men kunnen zeggen: Kon de overledene (Lion) nog zijn rouw vertolken over hetgeen hij eenmaal deed of sprak, hij zou het zeker betreuren, dat hij in '66 het Bewind-Heemskerk verdedigd heeft. Intusschen verzekeren ons betrouwbare liberale bladen, dat Z. M. de Koning per soonlijk wenscht dat het Ministerie aanblijve. Z, M. zal er niet door dolen in de achting van een volk, wiens glorierijk verleden hij dezer dagen zoo getrouw helpt vieren. Hij gevoelt de innigheid der banden tusschen Nederland en Oranje Nassau en Z. M. wenscht in dezen heeft voor ons meer waarde dan tien jaargangen van den Ami du Limbourg. BELGIE. Het gemeentebestuur van Luik had eene com missie beuoemd, met last om de proefnemingen van den vliegenden man te bewaken, zoowel in het belang der veiligheid van hel publiek in 't alge meen, als in dat van den vlieger zelf. De heer DWelschauwers en Jaspar, leden dezer commissie, hebben aan hel geraeenlebestuiïr twee verslagen gezonden. De verslaggevers zijn van o.ordeel dat de proefneming óm te vliegen geen gevaar ople vert voor iemand, binnen kort zal de Groot'eene nieuwe proef wagen. De kiezing van twee volksvertegenwoordigers voor het arrondissement Antwerpen, die Dinsdag heeft plaats gehad, hoeft den volgeuden uitslag opgeleverd De liberale kandidaten hebben bekomen de heereu de Wael 378G stemmed, van Havre 3782. Do katholieke kandidaten behaalden de heêren Guyot-Van Praet 3976 stemmenDe Decker- Havenilh 3965. Gevolgelijk werden do katholieke kandidaten lot volksvertegenwoordigers voor het arroudissemeut Autwerpon uitgeroepen. Er waren 8931 ingeschreven kiezers, en 77G6 hebben aan de stemming deel genomen. De stad Antwerpen heeft eene meerderheid van omlrcut 400 stemmen aan de liberale kandidaten gegeven do buiten- kiezers hebben omtrent 600 stemmen meerderheid aan de klerikale kandidaten bezorgd waardoor deze zegepraaldeu met eene meerderheid van 190 stemmen. FRANKRIJK. Volgens bericht van de- Virginië, het schip "l welk Rochefort en andore gedeporteerden naar Omzwervingen door het voormalig Vierde district van Zeelandhet zoogenaamde land van Kadzand. BNLEBDSNG (Een brief.) Er zijn er onder ons veel, onze gemeenten zijn niet dicht bevolkt. Weinigen onzer jonge lui heb ben in do laatstverloopcn jaren voor dit of dat vak bizonder gestudeerd en die het in den laat— sten tijd nog deden zijn op do examens gedropen of hebben do eer aan zich zeiven gehouden.en zijn van de studio afgestapt, vandaar dat, hoewel in dezen gelukkig vooruitgang op te merken is, weinig inboorlingen hier openbare ambten als van dominó, pastoor, schoolmeester, Notaris, Rijks hun verbanningsoord overbrengtging de reis voorspoedig. Do Virginië is in 13 dagen van Rochefort naar Las Palmas gereisd het weder was onafgebroken prachtig. Alle opvarenden genoten eene goede gezondheidvooral de heeren Roche fort, Ferry, Passedouet, Variet enz„De hee reu",zegt het bericht nu ze zien dat ont snappen onmogelijk is, spelen niet meer den zieke, maar dragen hun lot gedwee en verklaren, dat zij nooit zoo gezond zijn geweest als tegenwoordig. Zij breugeu hun tijd door met schaakpiket, dam, domino, ganzenbord of lotto te spelen. Weinigen lezen en nog minderen schrijvenbehalve nu en dan aan hunne familiën. Verleden Zondag morgen had er een groole volkstoeloop plaats aan de -pon tv d1' Auslerlilz, waar een man van veertigjarigen ouder'dodi poogde zijn houd in do Seine te doen zwemmen. Het dier scheen echter weinig trek tot die water- oefeniug. te hebben, en daar de hond na lang aarzelen, bepaald weigerde in hét water te sprin gen, nam zijn meester hem bij de huid van den nek en wierp hem in den stroom. Nauwelijks lag de houd in het water of hij zwom naar deü kaut; maar daar de rivier hier zeer stijl was, kon bet dier daar niet tegen op klauteren. Zijn meester moest op den buik gaan liggen, ten einde den houd te helpen iu het op klimmen. Ongelukkig verloor hij hierbij hel evenwicht en viel zelf in het water. Er kwamen twee zeelieden toegesneld, die hem een stok toe staken en er in slaagden hem en ziju hond onge deerd aan wal te bréngen. Toen hij uit zijn nat bad gered was, voelde hij in zijne zakken, en in plaats van verheugd te zijn over zijne redding gaf hij leekens van de grootste wanhoop. Door de omstanders hierover ondervraagd zijnde, ant woordde. hij dat, op het oogenblik waarop hij zijn houd had willen grijpen, zijn geldtasch die in den zak van zijn jas stak, er was uitgegleden en in hot water gevallen. Een straatbengel bood zich aan om die te gaan zoeken, waarop de heer hem eeue goede bèloohing beloofde, indien hij er in gelukte do tasch weer te vinden. Hét kind sprong in het watérduikelde ver- scheidcue malen maakte door zijn lang onder water blijven de omstanders ongerust, maar komt eindelijk boven en houdt zegepralend het ver lorene in do hand. Hij brengt hel zijn eigenaar terug; doch alvorens do tasch af te geven, steekt hij do andere hand uit. De heer had aan de omstanders gezegd, dat zij 850 fr. inhield, en bood nu, tol groote verontwaardiging der menigte, den armen jongen een franc aan. Deze zou misschien de schrale beloouing aangenomen hebben, indien een nieuw bijkomende niet geroepen hadDie heer wil u een franc geven. Ik geef er u twee als gij dat ding terug in het water Werpt. De heer springt toe, maar te laatdoor de vlugge hand des straatbeugels voortgeslingerd, vloog de geldtasch reeds de Seine in. „Hoeveel geeft gij uu om ze er uit te halen „werd er langs allo kanten aan den eigenaar gevraagd. „Vijf francs, was zijn antwoord." „Dat is niet genoeg vijftig francs moet gij er voor betalen," riep de menigte. Do koop werd gesloten de straatbengel dui kelde opnieuw en bracht, onder het gelach eu gejuich der omstanders, de geldtasch weer boven ontvanger, Geue.esheer, enz. enz., bekleedeu en de uieeslen dezer titularissen vreemdelingen, dat is; geeiie inboorlingen dezer streken zijn; doch er zijn er nog; er zijn er die door de een of andere oorzaak, b. v. do Belgische revolutie, familie be trekking, kennismaking elders, en meer andere oorzaken zich iu ons midden hebben gevestigd. Zij wisten hart en hand eener erfdochter te ver werven en hieven onder onsVan deze allen moge wij van de eersten en de laatsten, zonder overdrijving, bijna zonder eene uitzondering, ge- luigeu: zij zijn do ouzen, zij behooren onder ons, zij hebben zich met ons verzwagerd, zich met ons vereenzelvigd. Ook zijn er die tijdelijk slechts in ons land verbleven doch uog altoos met genoegen die dagen zich herinneren en dankbaar hier ge- noteu ontvangst erkennen. Maar er i9 eene andere klasse: het zjjn diegenen, die kaal en berooid tot ons kwamen in ambt of bediening, of ons om de drie of vier maanden bezoeken. Zij ontvangen even als die anderen dezelfde welkome ontvangst; zij gedroegen zich iu den beginne waardig en fatsoenlijk, ja doden zich voor als beschaafd, geleerd in een woord, als Conime fav.t! water. De gierigaard moest betalen doch deed dit al mompelend en ging zeer misnoegd voort. SPANJE. Do oproerlingen van Garthagena doen dagelijks uitvallen en lichten het vee op in de omliggende dorpen, zonder in het minst bij die uitvallen Ver ontrust te worden. Z\j doen voortdurend batte- rijeu in de forten oprichten, daar zij er in geslaagd zijn treinen voor hunne artillerie te maken en ook een corps ruiterij in te richten. De paardeD, welke voor het eerste werk gebruikt werden, zijn aan hunne eigenaars terug gegeven. De joodsche kooplieden, weike de staven goud en zilver te Carhagena opkochten, zijn te Algiers en Oran aangehouden. De bevelhebber der artillerie te Puycerda is tot Carlisten overgegaade: deze laatste schatten hunne strijdmacht in Catalonië op 8900 man. Cabecilla Valles is Gandesa, in de provincie Reus, binnengedrongen en heeft daarna Villalba bezet, zonder den minsten tegenstand te ontmoe ten van de vrijwilligers, welke naar Mequioenza achlcruit trokken. In het N. v. d. Dag van Woensdag 17 Sept. lezeu wij Men verneemt uit Scheveuingen dat aldaar uit zee is aangespoeld een balkdie vele jaren sommige deskundigen beweeren wel een 25talop een of ander rif moet hebben vastgeze tenen daarvau nu vermoedelijk door een der jongste stormen is losgeraakt en weggeslagen. Men maakt die langdurige vaslhechting daaruit op, dat de balk geheel bezet is met eene soort van wor men waarvan de koppen door schelpen zijn ge dekt, welke schelpen vau eene lichtblauwe kleur zijn met gele randen en den vorm hebben van mos selschelpen. Uit de schelpen, of liever uit de daarin bevestigde koppen komt eene soort van klauwen in den vorm van een veèr, als die der krab, bij tusschenpozen te voorscbijn. Niemand kan zich herinneren die soort van wormen die de dikte hebben van een mansvinger en door schijnend rooskleurig zijn, ooit té hebben gezien; men houdt ze voor eene soort van paal- of hout worm die de schepen doorknagen, waarvan men in reisbeschrijvingen menig voorbeeld leest. In tusschen wanueer bet waar mocht zijn dat die dieren lot de bedoelde houtwormen behooren mag voorzichtigheid worden aanbevolen, daar men in de vorige eeüw van paalwormen genoeg hier te lande geleden heeft. Natuurkundigen zullen zich zeker wel met een onderzoek belasten. Ook te Retranchement is eene paal gevonden, waaraan verscheidene van deze wormen gehecht waren. Verleden Zaterdag heb ik er twee te Sluis gezien waarvan de eeüe eeue lengte had van ongeveer dertig, de andere van twintig centime ters. Volgens de beschrijving is bet juist dezelfde soort vau worm als die, welke men te Scheve- niugen ouldekt heeft. Niemand herinnerde zich ook te Retranchement ze ooit gezien te hebben. Aangaande deze wormen lezen wij nog in het N. v. d. Dag van 20 September hel volgende Omtrent, den te Scheveniogen aangespoelden balk met wormen deelt Dr. Maes alhier ons het volgende mede: De ook door mij beschouwde balk was bezet met duizeude zoogenaamde Een- Dau ziet, nauwelijks is een nieuw pak kleeren aangeschaft, vooreerst op krediet; nauwelijks be gint de huishouding er een beetje fatsoenlijk uit te zien; nauwelijks zijn ze zoo eigea geworden, dat 20 weten, dal hunne komst mot verlangen wordt te gemoel gezien, of ze kunnen de weelde niet meer dragen; ze stèken 't hoofd op en open baren hunnen lagen aard; de schurftige houd bijt in de hand des gevers, die hem voedt. Wij ken nen immers sedert lang dat deuntje van dat apenland hier; van het bij ons is het söo; wij doen dat zóó, dat behoort zóó en meer van dien aard, terwijl het, als wij wel aaan.kijkeu er te huis aller deerlijkst, allerdroevigst uitziet! Zoödat onze nuohtore Kadzantenaar er den neus voor ophaalt en van kale madam en kale mijnheer spreekt, onder wiens tafel hij noode zijne voeten zou wil len zetten en ouder wiens slaaplakens hij zich niet zou willeu bezoedelen. Ziev dat is veelal 't loon van uwe landgenoten; uwe zeg ik want ik behoor ook tol de van elders gekomenen, die men bij u door 't woord vreemdeling aanduidt. Ze ontvangen de vreemdeliugen open en gul; ze trachten hem, als waren ze den uederigen, ietwat achterlijken

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 2