O NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N°. 73. Veertiende Jaargang IETS OVER DE ZIEKTE DER LIBERALEN. 3e Gesprek. Politiek Overzicht. A° 1873. Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeelaud ƒ1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post f 1,30. Vrijdag 19 Sept. Prijs der Advertentiën van 1-5 regels 0,75 elke regel daarboven 0,12/2. Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers ƒ0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentien en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten te bezorgenbij den Uitgever dezer, alles FRANCO, Ze zijn ziekOngelukkig komt daarbij de ouderdom met zijne gebreken met zijn bril, zijn krukje, zijn jichtvries en jicht- watten, zijn lange wake en zijn korte slaap jas, gebrek aan eetlust en gemis aan be hoorlijk voedingsvermogen 1 Uw beeld is akelig en toch er is veel waarheid in: ziekte zoowel in 't zedelijke, 't geestelijke als dierlijke leven wordt gevolgd door verslapping, zoo niet uitputting eu komt daar nu den ouden dag bij, dan mag men waarlijk in dezen wel wijzen op het treurig overschot van een veelbewogen leven. Wat zou de oorzaak der ziekte zijn Deze ligt voor de handde liberalen hebben te sterk geleefd. Neem b. v. hun grooten woordvoerder in der tijd Thorbecke, ik herhaal liet, een van Nederlands grootste en scherpzinnigste staatslieden van den jong slet! tijd. Was, zoo vragen we even onpartijdig als we daarop een onpartijdig antwoord durven verwachtenwas zijn laatste Ministerieele leven gelijk aan zijn eerste? Had hij in dat eerste zijn volk niet Ieeren kennen en waardeeren beide Ais Thorbecke zulk een man was, als Gij beweert, ware 't wel wensclielijk geweest dat onze grondwet, in plaats van voor ons kleine land al die zetels te scheppen, een voudig een raadsman des Konings kende een raadpensionaris, die de Minister geweest ware eri Z. M. ter zijde gestaan had als b. v. eenmaal Sul/y, Henri IV! Al kan ik u en al wil ik zelfs gaarne u dit toestemmen, al zou ik een verstandig autocraat of dictator verre verkiezen boven een knechlelijk Ministerie, zoo komt bet mij echter boven allen twijfel voor, dat die opmerking hier nu niet te pas komt en ik houde het er rond weg voor, dat eigenlijk de ware oorzaak van de ziekte der liberalen gebrek aan zelfverloochening isze maken zich met hunne denkbeelden te volmaakt te onfeilbaar. Hun beginsel is hun alles daarin leven ze, bewegen ze zich en zijn ze. ,,Hun beginsel is een afgod, maar dan ook een Saturnus. die zijn eigen kroost verslindt. Ieder liberaal denkbeeld, dat ten onzent ontstaat, draagt reeds bij zijne ge boorte de kiemen der ontbindingder ver rotting met zich om. Dat is een vreeseiijk hard oordeel! Maar 't is gegrond op mijne innige, op ervaring steunende overtuiging. Wij bezitten goede vrijziunige wetsvoordrachten, doch ze worden zoo al niet verworpen, dan toch verminkt door amandementen en toelichtingen, omdat elk kamerlid meent zijn uil de valk bij uitnemendheid te zijn. Wij bezitten goede 'vrijzinnige wetten, doch ze worden grootendeels voor het doel, waartoe ze gegeven- zijn, krachteloos door weisduiding en uitvoeringswijze. Ik dank den hemel, dat het wanschepsel, dat de Heer van Lijndin ter wereld zou brengen, nog voor de geboorte geslikt is. Het deed mij denken aan die kerkelijke en godsdiens tige weekblaadjes, die lievig te velde trekken tegen den vacciuedvvang eu de ongodsdiens- stige school en de brandassurantie-maatscliap- pijenmaar die advertentien opnemen van Hollowaijpillen, Magnetische volksbedriegers en bedelbrieven voor brandrampen! Welke combinatiën! men plaatst die advertentien voor een handvol gelds, om het blad in stand te houden, dus met een, enfin goed doel, doch men gebruikt, om dit doel te bereiken oneerlijke, onchristelijke, afschuwelijke mid delen, zoo was 'took met het amalgama van Lijnden De Baron van Lijnden heeft op christelijk historisch gebiedvoor zoover wij voor als nog geene redeoen hebben om aan zijne welmeenende eerlijkheid en overtuiging te twijfelen onze sympathie, maar derzulken roeping is die van het zout en het zuurdeeg: het geheele deeg te doortrekken. Dezulken moeten als rijkewelvarende steden op bergen gebouwd, met krachtige arbeidzame inwoners voorzienzich voordoen en zich gedragen. In een woord, door reine en zuivere vroomheid en godsvrucht moeten ze hunne daden openbaren en alzoo de wereld overtuigen en dan eerst zullen ze de wereld overwinnen, want de wereld zal willen overwonnen zijn. De wereld is niet onoverwinnelijk, integendeel deze vesting heeft duizend zwakke plaatsen dan genoeg, om zulk eene vesting te overwinnen moet men niet diegenen tot bondgenoten kiezen, die overal elders lijnrecht tegen ons over staan lusschen wie een diepe klove gaap; die haten en op hunne beurt gehaat worden, in een woord, geene combinatie van water en vuur! Maar, Ge spraakt ook van verdeeldheid der liberalen ik dacht dat liberaal, liberaal was en bleef? Dus hebt Ge in onzen lijd niet het tegendeel gezien, b. v. om iets uit veel te noemen, de liberaal Jonckbloel tegenover zijne liberale kiezers? Maar eigenlijk is het de vraag of dezulken wel liberaal zijn. Ik hoor ze doodverven als radicalen Ja, dat 's weer een van die groote woorden wier beteekenis men miskent. Zoudt ge wel gelooven, dat ik wenschte dat alle menschen van den Koning af tot den min sten arbeider liberaaldemocratisch en radicaalte gelijk waren. Liberaal om aan anderen te doen, wat zij zelve vvenschen dat aan hen gedaan zou worden. Alle menschen wenschen en streven naar geluk, wanneer ze de ware middelen aanwenden om dat te bereiken. Ik wensch gelukkig te worden, welnu dan moet ik trachten om mijn buurman gelukkig te makenmijn buurman moet trachten om zijn buurman gelukkig te maken en deze weder een ander en zoo altoos voort, want ik kan niet gelukkig zijn, zoodra daar een ongeluk kige naast mijne deur woont. Een land, waar zulk eene scherpe afscheiding is lus schen bezitters en niet bezitterstusschen werkgevers en werkers als Nederland, is een ongelukkig land en al wie niet tracht dien ongelukkigen toestand te verbeteren ieder in zijnen kring (als ik geen kinine kan koopen gebruik ik wilgen bast of wor tels van paardeboonen is niet liberaal of hij is een heel ziek en ellendig liberaal! Zóó zijn er velen! Demokralischzoo dat niemand zich heter aclille dan een onder, zelf al bezat hij de bewustheid dezen door talent en macht te overtreffen, maar integendeel dit talent, deze macht dienstbaar te maken tot wezenlijk nut van 't algemeen. Zóó zijn er--weinigen! Radicaal, om alle onkruid met wortel en tak uitteroeien om verkan kerde deelen te branden of af te zetten verzettende wonden met vaste hand uit te snijden, lamheid te electriseeren en ver stervende dorheid te galvaniseeren Dat durft helaas geen enkele Maar is 't wel mogelijk Juist dat vragen naar de mogelijkheid is een der oorzaken, waarom men de hand niet aan 't werk slaat. De mogelijkheid moest-ieder voor oogen staari, omdat ze werkelijk en persoonlijk aanwezig is als eene onsterfelijke kracht Vergeef mij maar ik ken die kracht niet! Juist, Ge kent die kracht niet, van dezul ken is hope. Wat men niet kent, kan men Ieeren kennen, maar zie je, dit is 't onge lukkige, zoodra men die groote kracht heeft ieeren kennen schamen en dat de maeh- tigsten en de invloed rijksten velen, zeer velen zich de kennis aan die kracht of zoeken die kracht, waar ze niet te vinden is. Ze is niet te Geneve of bij Groen of Abm. Kuyper of van Lijndenze is niet te Leiden bij Scholten of Knenenze is niet te Bome bij Pius IX: ze is in het eeuwig Evangelie en clat heeft ons slechts óénen 'gepredikt en wij dwazen, die wij zijn, liooren niet! We zijn allen ziek. 15 September. Wat men aau de departemeutalo raden onthou den hoeft,nemen do landbouwersvereeuigingen voor zich, namelijk het recht ooi over den algemeenen staatkundigen toestand des lands lo spreken. Men moge doen wat men wil, do openbare opinie is niet te smooren en zoekt elke gelegenheid om zich lucht te geven. De laudbouwvereenigiügen,

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1