FEUILLETON. BUITENLAND. BINNENLAND^" BEURSBERICHTEN. hardnekkig verblinden en altijd onverschillig zullen blijven voor een toestand, die de gevoelens van een groot deel hunner on derdanen diep moeten grieven. Eens zal de dag komen, waarop zij de onvermijdelijke noodzakelijkheid zullen gevoelen eene wanorde te herstellen, welke zij tot plicht en in de macht hadden te voorkomenzoo niet dan...." ja dan worden zij, zooals vanzelf spreektmet de hemelsche straffen be dreigd. Onze vaderen zouden dat noemen taxatoire en ongemesureerde expression. Het oogenblik schijnt ook niet gunstig ge kozen, nu de Duitsche. vorsten Victor Ema nuel gaan inhalen. DUITSCHLAND. Eenige dagen geleden is door een der Berlijn- sche dagbladen een bericht uit Parijs medegedeeld van den volgenden inhoud: de Fransche regecring heeft het vooruemen opgevat, om een kapitein der artillerie naar Berlijn te zenden, met het doel om een groot gedeelte van het geschut, in den jongslen oorlog buit gemaakt, aau te koopen en naar Frankrijk terug te voeren. Met het oog hierop, meldt de Berlijusche berichtgever der 'Weser-Ze.itung het volgende: Onder de Fransche officieren, die herwaarts zijn gezonden tot hijwo ning dei- groote wapeuoefeniugen van de ruiterij der garde, bevindt zich een kapitein der artille rie ordonnans van den minister van oorlog Bruoet. Hij is herwaarts gekomen ter vervolging van eene bizondere lastgeving, namelijk om met de regeering alhier te onderhandelen over den aankoop van eene groote hoeveelheid brons, waaraan in Frankrijk gebrek is en dat wij in veel ruimer mate bezitten dan wij behoeven. De Fransche regeeriug heeft het stalen geschut bij het leger niet ingevoerd, uit hoofde het Fran sche staal van geriuger hoedanigheid is dan het Engelsche en het Duitsche staal. Zij heeft het besluit genomen, om bronzen geschut te blijven behouden en dit wordt Ihaus naar het stelsel-Riflye gegoten. Deze soort geschut is eene navolging van het vroegere bronzen aehlerlaad- kanon, hij het Pruisische leger in gebruik, dat echter eenige verbetering in do kardoes heeft ondergaan. Aangaande den loop der onderhan delingen deswege is nog niets hekend geworden. Het halfofficieole daghlad.de Provincial Corres- Correspondenz bevat, in het jongst verschenen nummer een artikel onder het opschrift: Frank rijk en Duitschland. Nadat gesproken is over de thaus afbetaalde oorlogsschuid, wordt in een hel der licht gesteld de staalkundige richting door den heer Thiers gevolgd, waardoor het aan Frankrijk mogelijk is geweest die schuld in een korter tijds bestek, dan vroeger werd vermeld, aau te zuiveren waartoe do Duitsche regeering van hare zijde, zooveel in haar was, de hand heeft gebodeu. Aan het slot van hot artikel staan deze woor den te lezeu; Nu Frankrijk op vermelde wijze aan zijne verplichtingen jegens Duitschland heeft Omzwervingen door het voormalig Vierde district wn Zeelandhet zoogenaamde land van Kadiand. 8MIE8DSN& (Een brief.) Mijnheer de Redacteur! Toen we op den feestdag van St. Sefiriuus elkander te Oostburg ontmoetten, waarbij Gij wel zoo goed wildet wezen mij halfwego tegemoet te komen, bespraken wij tamelijk druk do brieven van zeke ren zie rond en giste ik, dat hel waarschijnlijk een dier indringende, roudschuimende, aanpre- kendc, sirooppol roerende, lui moet zijn, die gewoon zijn in hel duister Ie schuilen, over alles en op alles wat te zeggen hebben en onder schijn van negolio of negotie doende, zoo twee vliegen in een klap slaande, huu leedvermaak den ruimen voldaan en de laatste Duitsche bezettingstroepen teu gevolge daarvan uit Verdun zijn teruggetrok ken, staat Duitschland in geene andere betrekking lot den westelijken nabuur dan ton aanzien van eenige andere Staten het geval is. Met kalmte, met eenen onbevangen blik, zal Duitschland de ontwikkeliug der zaken in Frankrijk kunnen gadeslaan. Naar gelang Duilschland in kracht heeft toegenomennaar gelang de waarborgen voor Builschlauds veiligheid, in den ganschen omvang van het rijk, hechter en duurzamer zijn, naar die mate weuschen wij vuriger, dat het aan Frankrijk zal gelukken, hij de nieuwe regeliug zijner hinoenlandsche aangelegenheden, zich der wijze te herscheppen, dat waro orde en vrijheid daardoor zullen worden bevestigd en dat aan het behoud van den algemeenen vrede daardoor nieuwe en hechte waarborgen zullen worden ge schonken. FRANKRIJK. Maandag vierenVorscheidene werklieden vierden Maandag in eene herberg van de rue Beaubourg te Parijs. Eensklaps komt eene vrouw in de herberg geloopen oa zich tot een der werklieden wendende^ die gerust met de kaarten speelde zeide zij „Ik veronderstel, dat gij vandaag uog niet naar huis z\ËL korneu eten. daarom breng ik u uw middagnraal. „Eu zij plaatste een schotel, die in een doek gebonden was, voor hem waarna zij vertrok. „*t Is toch wel een good wijfje, dat gij hebt, zegt een der spelers tot den werkman, zij zorgt voor uw eten. Maar dat we er eens van proefden? „We zullen er eens van proeven, „zeide de werkman en nam het deksel van de schotel. De schotel was ledig. Op. den bodem lag echter een briefje met de volgende woorden „'t Is hetzelfde als dat, 't welk wij te huis hebben/1 De heer Louis de Semein te Parijs heeft het plan gevormd om, gelijk aldaar in de Fransche taal do meest-algemeen bekende Zwitsersche en Rus sische orgaueu met succes verschijueu. een groot dagblad op te richten la Gazette des Bays-Bas, ten doel hebbende, om het buitenland en de vreemdelingen, die zich in Nederland ophouden, bekend te maken met de Nederlandsche politieke en sociale toestanden, de handelsbeweging, de beurszaken, den laudbouw en hetgeen op weten schappelijk en kunstgebied voorvalt. Men kondigt het aanstaande huwelijk aan van prins Louis Mural, zoon van prins Joachim, met prinses Orheliani, weduwe van eeu hooggeplaal- sleu Rus. Prins Louis Mural heeft sedert eenige jaren dienst genomen in het zweodsche leger, en is thans officier der garde van den kouing van Zweden. Het gehucht Bonguon, gemeente Ary-sur-Euro is voor een derde door het vuur vernield. Zon dag, gedurende de mis, vond een kiud van zes jaar, eeu lucifer op een tafel liggen en stak die in den zak. Een oogenblik daarna nam de jongen vau een hoop stroo, dat tegen den muur lag, eeu handvol en slak het in brand. De vlam verbrandde hem de handen; hij liet het stroo vallen en in een oogwenk stond de gansche hoop in brand. teugel vieren. Deze sinjeurs groeien op als de paddestoelen, het wemelt er vau op onze groote wegen eu zo voeren den hoogsten toon in her- hergen, koffihuizen en zelfs in sociëteiten; Hoe 't laatste mogelijk is begrijp ik niet, omdat ik mij niet kan verklaren, hoe een fatsoenlijk man zich ophouden kan met paddestoelen, vooral van het soort die hier teercu, die niet alleen volstrekt on eetbaar zijn, maar hoven al in bleekvelden, muren, plankenvloeren, paal en sluis-werken, het kenmerk zijn eener zekere verrotting, die ons geheel en al met afkeer en walging vervult en welker beeld dragers door ieder fatsoenlijk man dood verklaard moesten worden. Bij die samenkomst verteldct gij mij ook. c!at men te Aardenburg vermoedens logen iemand koesterde en Gij vau uwe zijde noch aau vermoedens voedsel wenschlet te geveu, omdat Gij hij ondervinding weet hoe hitter het hij des bewuste onschuld het valtonder vermoe dens te gerakeu eu hoe vreesclijk zedelijk en stoffelijk uadeeiig vermoedens soms zelfs hij do groote menigte werken. Doch Gij wist niet dat ik een paar lieden ge sproken had, tamelijk op de hoogte, die mij ver- Dadelijk kwam het geheele huis in vlam als^ mede drie of vier aanpalende met stroo over dekt. Daar de wind zeer hevig was, zette de vlam zich bliksemsnel voort. Negen en twintig gebou wen zyn gansch vernield, achttien geziünen zijn zonder schuilplaats en zonder brood. De verliezen Worden op ongeveer 100,000 francs berekend, en er is maar voor 8000 francs verzekerd. De Commissaris des Konings in Zeeland heeft een telegram van Z. M. den Koning ontvangen, van deu volgenden inhoud „Het strekt mij lot bizonder genoegen Hoog Welgb. te berichten, dat ik goedgevonden heb de heereu Burgemeesters van de steden, Veere Mid delburg en Vlissingen te benoemen tot ridders der orde van den Nederlandschen Leeuw, en den heer hoofdingenieur der waterwerken, Simon, tot ridder der orde van den Gouden Leeuw van Nassau, U Hoog Welgeh.als persoonlijk blijk van hoogschatting voor alles wal B Hoog Welgb. in zakegder calamiteuse polders van Zeeland/zoo wel als in zake der groolscho kanaal- en haven werken, gisteren door mij geopend, heeft verricht 9 te benoemen tot ridder 2e klasse van den Gouden Leeuw van het.Huis van Nassau daar elke dienst aan de provincie Zeeland bewezen, onafscheidelijk verbonden is aan het welzijn van het Huis van Oranje Nassau. „Willem.11 Naar men uit Maastricht meldt, heeft de heer Smulders, piauo-fahrikaut aldaar, eene hoogst belangrijke uitvinding gedaan. Hij heeft op zeer kunstige wijze een instrument samengesteld dat dienen moet om het carr.Üion te bespelen op dezelfde manier als het orgel, namelijk door mid del Jvan klavieren, eu dat zoo weinig kracht ver- eischt, dat voor een kind van 14 jaar het bespelen niet te moeielijk is; Als eene hizonderheid uil het Ieveu van wijlen den gouverneur géneraal] Pahud, deelt men ons mede, dat hij als jongeling tegelijk met den heer Wilkens, hier hoofdonderwijzer te Samarang, zijn examen aflegde voor den derden onderwijzersrang. Hij droop en werd later gouverneur-generaal van Nederl.-Iudie. De heer Wilkens kwam er door, eu bleef schoolmeester. Do aandacht van de onderwijzers hier te lande wordt er op gevestigd, dat nog altijd voor den dienst in Nëderlaudsch-ludie benoodigd zijn eenige onderwijzers, die in het bezit zijn eeoer acte van bekwaamheid als hoofd- of als hulponderwijzer eu vau eene aanteekening voor eene vreemde taal, hij voorkeur de Frausche. De voordeden eu verplichtingen, verhonden aan eene uitzending van hier en plaatsiug als onderwijzers der derde klasse in Nederlandsch. Indie, zijn opgenomen in de Nederlandsche Staats-couraut van den llden Juli 1873, no. 162. PRIJS-COURANT DER EPFECTEH. AMSTERDAM 15 September. Nederland. öCertific. W. Schuld. 2'/2 pet, 57u/1# dito dito 3 haalden hoe er hier eu daar clubs beslaan met breede of heter gezegd laege vertakkingen, die elkander den bal over eu weder toekaatsea en alzoo in 't geheim lasteren on eerrooveu. Het zijn zoogenaamde maatschappelijke hervor mers die democraten, internationalen en onver- genoegden vleien en hunne hervorminsplannen trachten te verwezenlijken door slopen en afbreken Tegen deze woede is, ja do waarheid bestand, tegenover de waarheid is hunno woede maebte- looze razernij, doch hunne helsche taktiek, om altoos en ten allen tijde maar te lasteren, immers vol te houden met lasteren omdat altoos toch iels aan den belasterde kleven blijft, is voor dien belasterde altoos onpleizierjg en krenkend en zulk eene handelwijze is volstrekt in strijd met de eerste regelen van het bloote fatsoen, gezwe gen van de eischen der maatschappelijke deugd l Daar nu mijne connectien van dien aard zijn, dat ik die lui hoe ze ook naar hunnen aard in het duister werken, in de kaart kan zien stelde ik U gisteren voor, eeriigen tijd de ruimte van uw feuilleton lo gebruiken teneinde daarin eenige wandelingen door ons gewest te doen plaatsen.

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 2