NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREI. N°. 72. Veertiende Jaargang 1873. Dinsdag 18 Sept. Politiek Overzicht. O O SIIIS t HBMSBLID Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland 1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post ƒ1,30. Prijs der Advertentiën van 1-5 regels ƒ0,75 elke regel daarboven 0,12'/2-Groote letters naar het getal gewone regeis"7ffie"~zij beslaan. Afzonderlijke Nummers ƒ0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiëu en gewone Berichten ol Mededeeliugeu van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. Sedert eenige dagen bestond er in den boezem van den Spannsclien ministerraad verschil over de gewichtige vraagof de doodstraf zal worden toegepast in de ge vallen waarin die bij de nog van kracht zijnde militaire wetten bedreigd wordt. Minister Salmeron en de minister van kolo niën beantwoordden die vraag ontkennend doch de ministers van Oorlog en Marine ondersteund door de groote meerderheid der officieren van de land- en zeemacht bewezen juist dat de krijgstucht met de grootste gestrengheid moet gehandhaafd worden en dat het een zeer slechten indruk bij het leger zou maken, indien men van de doodstraf gratie verleende in de zeer weinige, doch ernstige gevallen, waarin zij in de militaire wetten wordt bedreigd. Ofschoon nu over het voorstel, betreffende de krijgswet in de Spaansche Cortes, geene eindstemming had plaats gehad, werd de zaak toch eingenlijk reeds beslist door het verwerpen van bet amendement van Navar- rete dat de strekking had om de doodstraf uit de wet te ligten. Zoodra dit gebeurd washeeft hel ministerie zijn ontslag inge diend. Salmeron heeft dit in zijne hoeda nigheid van president-minister, tevens hoofd van het uitvoerend gezagaangenomen. Castelar werd daarop tot president minister gekozen met 133 stemmen legen G7 welke op PiY Margal waren uitgebracht, maar heeft een paar dagen tijd van beraad ge vraagd en daarna de benoeming met eene krachtige rede aanvaard. Te Madrid hebben 1500 oficieren over die doodstrafvraag eene vergadering gehou den. De Jonge Orenseeen ware republi kein maar die in Catalonië zich in persoon heeft overtuigd van de gevaren die Spanje bedreigen, wanneer de tucht blijft verslappen, heeft eene rede gehoudenwaarin hij ten krachtigste aandrong op maatregelen tot herstel der tuchtdie juist in Catalonië het meest geleden heeft. De uitslag der vergadering is geweest dat eene Commissie werd benoemd onder het voorzitterschap van generaal Casolswelke Commissie is belast om aan de regeering de stipte naleving der krijgswet te vragen. De flinke houding dezer vergadering heeft ongetwijfeld tot de beslissing der Cortes veel bijgedragen. Eene andere commissiedoor genoemde vergade ring verkozen zou opheldering vragen aan generaal Hidalgo het groote struikelblok op den weg der schikking met de artillerie officieren, Hildalgo is echter sedert ontslagen als kapitein-generaal van Madrid en Lagunero tot zijn opvolger benoemd. Als voorwaarde om een ministerie te vormen, heeft Castelar verlangd, dat er gestemd zou word» in voortdurende zitting over de dringiSpste wetsontwerpen; dat de zittingen der Cortes tot 1 December geschorst worden, en eindelijk, dat men hem de meest uitgebreide volmacht geve, waaronder het recht van gratie ea dat om eene gedwongen leening uit te schrijven. Het door hem samengesteld ministerie bestaat uit: Carvajal, buiten!, zaken; Bcrges, Justitie; Pedregalfinanciën; Cervera, openbare werken Sancher Bregu, oorlog; Oreiro marine; Maisoinave, biunenl. zaken; Solarkoloniën. Castelar wil nuter ver mijding van een langdurige;! oorlog, 130,000 man van de leger-reserve en 500,000 man van de militie oproepenten einde op deze wijze, nog dezen winter, aan den strijd een einde te maken. De Cariisten toch hebben met al hun zwetsen geen enkel gewichtig punt bezet. Serrano is te Madrid aange komen en zal vermoedelijk met liet bevel over het noorderleger worden belast, terwijl Espartéro aan bet hoofd van liet gansche leger za! staan. De Engelsche admiraal Yelverton heeft ten slotte de beide Japansche schepen in het gezicht der opstandelingen en tegen hun uitdrukkelijk verklaarden wilweg laten brengen. Het gevaar was dreigend alles voorspelde eene uitbarstingdoch de oproerlingen te Carthagena hebben eieren voor hun geld gekozen. De bewuste fregatten Almansa en Victoria zijn nu te Gibraltar en de autoriteiten dezer stad wachten op hevelen, om die schepen aan do Spaansche regeering uit te leveren. De Spaansche dagbladen maken met vee! lof melding van de afscheidsrede van den heer Salmeronzeggende dat nooit eenig hoofd van bestuur met zoo veel waardigheid gevallen is. Allen hopendat hij za! terug komen van het denkbeeld om zich van het slaatstooneel terug terug te trekken. Voor den eerlijken man is het niet te hopen; afgetreden omdat hij inziet, dat met zijn sedert jaren beleden beginsel het doel niet te bereiken iszou liij daarmede geen nut kunnen stichten in eene andere staatsbetrek king of hij zou ze moeien verzaken. Had hij dat kunnen doendan zou hij niet noodig gehad hebben af te treden. Met die weeke begrippen van algemeene menschenmin, ook jegens de grootste schurken, kan men niet regeeren. Daarmede kan men dwepen in zijn binnenkamer, maar op het slaatstooneel belmoren zulke lieden niet te huis. Men kan achting hebben voor hun persoon maar in 's lands regeering zijn zij onbruikbaar, en daarom doen zij weleenmaal daar toevallig aan geland terug te treden en hunne onge schiktheid te erkennen. De heer Castelar, die thans aan het roer is, schijnt minder gemoedsbezwaren te hebber; om eene frontverandering te maken. Nog blijft hij we! do federatieve republiek aanklevenmaar niettemin de eenheid op den voorgrond stellen. Het schijnt wel wat raadselachtig. Intusschen do neiging is duidelijk, eer: terugkeer tut de vroegere meer gematigde begrippen en daardoor keeren dan ook de meer gematigde mannen van vroeger terug, zooals Olozaga en Serano. Dit zalzoo wij hopenwat regeerkracht geven. De toestand van het Fransche ministerie op dit oogenblik is ver van behagelijk. Wer- waarts het de oogen wendt, overal ziet liet vijanden en nergens is de kiem van eene meerderheid te ontdekken. Door eene combinatie van minderheden aan hut roer gekomenondervindt het nu de gevolgen van zulk een valschen oorsprong. Nu het op uitvoeren aankomt spat de meerderheid uiteen en wordt.de regeering heen en weder geslingerdde speelbal van alle partijen. Zij is thans tot volkomen wer keloosheid gedoemd en moet afwachten wat de toekomst baren zal. Zij iiuivert reeds voor den uilslag der verkiezingen ter aan vulling van do ontstane vacaturen in de Nationale Vergadering, en aarzelt daarom tot een besluit te komen. Men ontziet zich niet dit toe te schrijven 'aan allerlei booze plannen, ten aanzien van de Nationale Vergadering. Wij deelen dit gevoelen niet, wij schrijven het alleen toe aan besluite loosheid maar daardoor geeft juist de regeering aan a! die verdachtmakingen voedsel. Hoe komt liet ministerie nog uit dit gedrang? Door eene ontbinding van de Nationale Vergadering zou in een grond wettig geregeerd land het gereede antwoord zijn. Maar dan was het zeker gedaan met het tegenwoordig stelsel van laveeren en temporiseeren en de ministers willen voor alles blijven. Dan is het ook maar het best dat zij niets doen. Daar kan men het langst mede houden. De aartsbisschop van Parijs heeft den 14 September, den dag der kruisverheffing, plechtige gebeden uitgeschreven voor de kerk der Heiligen Stoei. In het mandement wordt de verwachting uitgedrukt, dat do Paus weldra in zijn wereldlijk gezag za! hersteld zijn. De uitdrukkingendie de aartsbisschop gebezigd heeft, munten niet uit door gematigheid. In den tekst van liet mandement leest men onder anderen „De inneming van Rome is de stoutmoe digste schending van hot leven der chris tenheid. Het is een aanslag in het eerste hoofd tegen den godsdienst en tegen de maatschappij." Verder roept hij Europa in het geschil. „Wij kunnen niet gelooven, dat de Europeesche mogendheden zich-

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1