NIEUWS- El «ElïllïIEiLIS VA! WESÏELIJI ZEEUWSOf VLAA10I1II. Veertiende Jaargang A° 1873. 1" O pi "p li li Bil Hf j* ipi pi pi Éi- Vrijdag 12 Sep}. lets over de ziekte der liberalen. 2e Gesprek. Politiek Overzicht. No. 71. O O H j MM t %J 11 H? Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland 1,15; voor do overige plaatsen des Rijks, franco per post 1,30. Prijs der Adverlentiën vau 1-5 regels ƒ0,75 elke regel daarboven 0,l-2»/2.Groote letters naar het getal gewone regels die zij bestaan. Afzonderlijke Nummers ƒ0.05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, beneveus Adverleutiëa en gewone Berichten of fvlededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. Ze zijn ziek! En dat terwijl onze tijd overvloeit van gezondheid en levenslust en levenskracht en levensvatbaarheid Zoo is het op papier of in theorie althans, want aan handboeken om gezond en geluk kig te leven ontbreekt het op geenerlei gebied. Maar wat mankeert ze dan toch wel. Apathie, neerslachtigheid, overprikkeling en de goede hemel weet, wat al nieuwmo- diesche ziekten. Nederland lijkt machtig veel op de maan, het heeft als zijne phaseu of schijngestalten; wc behoeven de geschiedenis niet hoog op te halen om het te zien. Onder de Bourgondiërs bereikte het een Imogen trap van luisterZijne schepen voerden een bezem in den top van den mast; ze hadden den oceaan schoon geveegd en voor het krijgsgeroep van Egmond sid derde de arglistige Franschman! Toen kwa men de bloedplakkaten en ze ruimden 't land of zwierven als ballingen door bosschen en velden of op de ongetrouwe zee en vloeden. Ze verhieven zichOranje had gesproken en de heldhaftigste worsteling, die de nieu were tijd ooit aanschouwde van een handje vol volks tegen over een vorst, in wiens rijk de zon niet onderging, verbaasde de wereld. Heldenfeit op heldenfeit werd ge pleegd; onder de Nassausche broeders ont stond eene nieuwe natie in den rei der volken, eene natie die voor een dier broeders eene nieuwe gravenkroon gesmeed en gevlochten had. Zoo ooit iemand het reine liberalisme vertegenwoordigde dan voorzeker Willem van Oranje, de groote zwijger, wiens heelden in onze halfslachtige eeuw luide spreken van een reusachtig heden. Van uit Delfts heiligdom tot aan de heuvelen van Dillenburg, over de wereldbareri zoolang nog eene trompet schettert of eene trom geroerd wordt of eene scheepsklok klinkt, weergalmt de naam van den vrijzinnigslen der vorsten die geen vrijzinnig volk vond, omdat hij in vrijzinnigheid zijnen lijd voor uit was en misschien wel zijne vrijzinnigheid grondde op ergernis en dwaasheid beider voor de wereld, het eeuwig Evangelium Nauwelijks rustte hij in den school der aarde, of de strijd tusschen vrijzinnigheid en achteruitgang ontbrandde feiler dan ooit, de schoonste democratie met hare loute rende aristocratische toevoegselendat schoono geheel van eene monarchale repu bliek vertoonde in Lei/cestersche en Loevc- steinsche factiën de sporen der vernietiging; de eindelijke zegepraal eener baa (zoekende olichargie, rcgecring van weinigen, familie regeering. 't Volk zelf was en bleef liberaal, doch het liberalisme sluimerde om vreeselijk te ontwaken. De Barnevelds tragedie was een voorspel; met bloed en vuur werd 1G72 in 's lands geschiedenis geboekstaafd Wederom viel een vertegenwoordiger der vrijzinnigheid, ditmaal als offer eener onvoorziene ramp. De wateren om het Hollandschdiep verslonden Hollands hope en de oligardrie putte nieuwe krachten uit den schoot des noodlots. Nog eens en niet voor 't laatst, hief het liberalisme 't hoofd op en Willem II en na hem zijn zoon beklommen den erfelijkco, stadhouderlijken zetel en regeerden in overleg met 's lands slaten. Doch dat Uvepde stad- houderlooze tijdvak had droeve kiemen gebaard; het had een volk gekweekt rijp voor den vijand, die uit het zuiden zachlkens aan in aantocht kwam. Daar ginds in Frankrijk kiemde het liberalisme naast de meest verdorvene (iwmglandij waar een ver vloekte XVe Lodeioi/k Frankrijks troon bezoedelde en eene bandeiooze wijsbegeerte de vrucht was van het zieke -het pest zieke liberalisme. De XVIe Lodewijk boette voor de zonde zijner vaderen, omdat hij geen man was, geen man die kon, geen koning, geen mail die vermocht. Uit bioed en vuur en rook damp verrezen heldengestalten van het liberalisme, die naar loutering dorstten en door bloed en vuur naar een verheven doel streefden. Banton, Brissot en zoo velen als daar vielen a's martelaars voor vrijheid en vrijzinnigheid, omdat ze een oogenblik geduld hadden, dat helsche monsters als Robbespierre, Fouguier, Marat cn zoo velen meer den naam en de leuze van vrijzin nigheid cn vrijheid misbruikten tot loszin nigheid en losbandigheid En Nederland! Ach op flauwe, armhartige wijze boeleerde en koketteerde bet met de godin der rede en dat geene guillotine in Amstelsstralen verrees en geene edele en onedele hoofden vielen, hoe kwam dat? De kiemen der apolhie, die eene natie doorkankerl, huisden ook in de massaas! 't Was geene volksdeugd dat we ze ginds niet in alles navolgden; 't was niet zijne braafheid, zijn karakter van Nederlander die een Daendels bewaarden voor de rol tan een koudbloedige»lagen, zelfzuch- tigen Buonaparte, wiens verwanten we nog iri onzen tijd zagen fêteren en vieren door dan genoeg! Nederland heeft er zwaar voor geboet, doch gelouterd was het nooit. In 1813 ltwatn de vrijzinnigste der vorsten aan de regeering. Hij ('ie het liberalisme kende en begreep! hoe werd hij geloond? Omdat hij dat liberalisme duurzaam v,'i!de bevestigen omdat hij het tred voor trede wilde doen vooruitgaan, maar door deszelfs onwil gedwongen werd het den tetigel-aifn te leggen moest hij vallen als hield hij, door zijnen troonsafstand de eer aan zich zeiven Na zijn dood herleefde nogthans 't liberalis me Men handhaaft grondwetsverziening en vrije verkiezingen en vlaggen en muziek en vreugdeschoten en Thorbecke Van Thorbecke geen kwaad: Ik ben vol bloed Oranjeman 'doch mij rouwt Barne- velds naam naast den naam der de Witten zoo bloedig te zien aangeteekend; zoo rouwt het mij en doet het mij wee Thorbecke te hooren miskennen omdat hij doctrinair meende te moeten besturen een volk, dat liberaal in theorie of met woorden, des poliek of lijdelijk in daden, in een woord, liberaal maar ziekelijk liberaal was. Over drijven we ga naar do stembus en ge ziet telkerts en telkens en tot vervelens toe dezelfde namen van ministeriesloopers er uit te voorschijn komen als uit de urne der noodlottigheid en 't volk blijft even liberaal blind, omdat het het ware libera lisme niet kent! Over zwakte, ouderdom en verdeeldheid de volgende week, hopen we| De overtuiging wint veld bij de meer bezadigde voorstanders van het herstel van den troon der Bourbons, en niet hel minst bij de ministers, dat dit denkbeeld, vooreerst althans, moet opgegeven worden en zij beginnen reeds naar bontgenoolen om te zien, door wier hulp zij zich zouden kun nen staande houden, zonder daarom juist de legi- limistische partij voor hel hoofd te stooten want ook deze die hen in den zadel heeft geholpen, kun nen zij niet onlheere». De poslie wordt moeielijk» Voor versterking behoeven zij natuurlijk hel lin- kerccnlrurn en trachten met behulp van dit eene verlenging van liet status quo te verkrijgen, met den maarschalk Mac-Mahon aan hel hoofd. Het valt niet te betwijfelen of die mannen, die vroeger wel overhelden tot de constitutioneel© mouarchie, maar later de onmogelijkheid inziende om die to herstellen, lot do denkbeelden van dan heer Thiers zijn overgegaan, om een conservatieve republiek te vestigen, zich hiertoe zuilen laten vin den. Het wordt moeielijk, daar nu ook de laatste termijn van de oorlogsschatting, wordt betaald cn nog deze maand de vesting' Verdun zai verlaten worden, wanneer weder hol gchceio grondgebied van Frankrijk za 1 onlrui rad zijn. Uet is altijd begrepen geweest, dat ook dan hel tijdstip daar zou zijn, om tol de grondwettelijke regeling over te gaan en aan Frankrijk eene meer vaste regeeriog to geven. Wil de tegenwoordige Nationale Vergadering zich de macht loeëigenen om dit tc doen, dan zai zij in de eerste plaats hebben over to gaan tot do behandeling van do aanhangige coustilulioueele wellen. Dit zal dan wei het uiterste zijn wat van het linker-centrum tc verkrijgeu is, maar eens eenvoudige verlenging van den voorloop«geu toe-

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1