HEWS- El ADVERTEKTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUVSCH-YUiUIOERQL N„. 10. Veertiende Jaargang A0 1873. Dinsdag 9 Sept. Politiek Overzicht. BINNENLAND. Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig ide district van Zeeland 1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post ƒ1.30. Prijs der Advertentiën, van 1-5 regels ƒ0,75 elke regel daarboven ƒ0,12!/2.Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers ƒ0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffendebenevens Advertentiën eu gewone Berichten ot Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. Het Journal des Debats bevatte weder een artikel van den heer Lemoine, tot nadere verklaring zijner cneening. Hel blijkt evenwel daaruit duidelijk, dat hij werkelijk eene wending gemaakt, maar nu inziet, dat hij den draai te kort genomen heeft. Thans worden de bochten wat flauwer getrokken, zoodat hij weder gemakkelijk den terugweg kan vinden. Indien hij zich nu voor de monarchie verklaart, dan is dat op zulke voorwaarden, dat zij moeielijk te verwezen lijken zullen zijn en dan kan hij weder republikeiusch worden, gelijk hij het nog kort geleden geweest is. De reden, waarom hij zich thans voor dc monarchie verklaart is, omdat de rupubliek te zeer verdeeld is. Dat licht is hem opgegaan door de verkie zing te Parijs. Daarentegen is de verdeeld heid in de monarchale partij verdwenen. De toestand is machtig vereenvoudigd. Iti plaats van twee pretedenten hebben wij er slechts éón, want de graaf van Parijs heeft afstand gedaan van zijne aanspraken op den troon. Er is, in geval dat men de konink lijke macht zou willen herstellen, slechts een koning mogelijk en deze is de graaf van Chainbord. Maar hij ziet in dien graaf geen Koning bij de gratie Gods, maar een historieele en erfelijke overlevering en daarom wil hij hem binden aan een char ter, waardoor de vrijheden en rechten der natie gewaarborgd worden. Dit nu is juist het punt, waarop de monarchale plannen zullen stranden. Hij schijnt het te bevroe den. Ziehier zijne merkwaardige conclusie „Wij weten niet of de achter-neef van Lodewijk XVIII begiftigd is inet den hel deren blik van zijn oud-oom. Voorzeker is hij meester om het gelukkige voorbeeld van de republiek te volgen en zich nog onmogelijker te maken dan zij; maar dan, tusschen de witte en de roode dwaasheden weten wij niet, of liever wij weten het ongelukkig maar al te goed, wat er van Frankrijk worden zal." Meer en meer blijkt, dat de Fransche Regeering, inziende, dat de mijn verkeerd springt, zich afscheidt van de woeiingen der monarchalen en nu overhelt tot eene verlenging van de volmacht van den presi dent Mac Mahon, waarvan dan de verlen ging der Nationale Vergadering het onver mijdelijk gevolg zou zijn. De voortzetting aizoo van den voorloopigcn toestand. Wal het eerste betreft, daarvoor zal gemakkelijk eene meerderheid te rerkrijgen zijn, want hiervoor is natuurlijk dèlinkerzijdegèstemd, en het tweede zal ooi; niet moeileijk te bereiken zijn, want bestaat er geene kans om de monar chie lot stand te brengen dan zal de rechter zijde toch gaarne aanblijven, want zonder haar komt, da republiek zeker tot stand. Men zal dus weder een tijd lang voortdob beren in afwachting van hetgeen het verloop van den lijd zal opleveren. Da regeering is zeer beducht voor de gevolgen van de verhoogde broodprijzen en heeft zich niet alleen bepaald bij het besluit tot opheffing van de verhoogde scheepvaart en entrepot-tochten op de granen, maar zich ook tot de verschillende spoorwegmaatschappijen gewend om eene tariefsverlaging voor het vervoer van granen le verkrijgen. Ook wordt de verwachting te kennen gegeven, dat de prefect der Seine in overleg zal treden met de bakkers van Parijs om de caisse de la boulangerie weder in het leven te roepen. Men weet, dat dit eene uitvinding is om dc prijzen van het brood in evenwicht le houden, eene broodzetting die bij lage graanprijzen de bakkers ver oorlooft iets meer te rekenen, belgeen dan in een kas gestort wordt, waaruit zij restitutie ontvangen, voor hetgeen zij bij liooge graanprijzen, te min mogen rekenen. Onder het opschriftLa restauration de 1874 leest men in de XIX Siècle: „Een nieuwe restauralie zou een nieuwe oorlog zijn." „Het zou zijn een oorlog tusschen de verbonden mogendheden Duitschland en Italië en het verdeelde Frankrijk. Er bestaat in dit opzicht geen twijfel, want wij weten het zeker, dat zoodra de graaf van Chambord den troon zijner voor vaderen weder beklimt en den titel van Henri V, Koning van Frankrijk aanneemt, hem door het Italiaansche Gouvernement de erkenning van de eenheid van Italië zal worden afgevraagd, en dat ingeval van weigering, al is het ook door uitvluchten, hem onmiddellijk door Victor Emanuel, die Keizer Wiihelm lot bondgeooot heeft den oorlog zal verklaard worden. Dit even- tuede bondgenootschap is geen geheim voor den hertog de Broglie, minister van bui- tenlandseha zaken. „Is het nog niet genoeg reeds den Elzas en Lotharingen verloren en eene schatting van milliards betaald te hebben? Moet men zich nu nog in gevaar stellen van eene tweede schatting te moeten betalen en het verlies van Savoye en de Zeealpen? Verder haalt het blad nog een tal van brieven aan uit een boek getiteld Monsieur le comle dc Chambord (correspondcnlien van 1841 tot 1871) die niet den minsten twijfel laten omtrent de houding van Henri V, Koning van Frankrijk, ten opzichte van de herstelling van den Paus in zijne pauselijke staten. Hieraan te wantrouwen, zegt het blad, zou eene beleediging zijn van de oprecht heid van zijn karakter en de vastheid van zijn geioof. AARDENBUG. lu de zitting van den gemeen teraad van Dinsdag 2 September is met aigemeene stemmen en zonder eeuige discussie besloten, ouder nader te bepalen voorwaarden, eene toelage van f 300. "s jaars te verleenen voor een posl- wagan dienst, dagelijks van hier op Maldegliem. Een des wege strekkend verzoekschrift uit de ueringdoende burgers, die Ier bevordering dezer zaak eeue commissie benoemd hadden, werd gelezen. Als gecommitteerden te dezer zaak fungeeren de stellers van het verzoekschrift namelijk de heereu G. A. Vorste.rman van Oijen, Hoofdonderwijzer enz. voorzitter, A. Caloa, reuleuier en 1. W. van de Piassche, Secretaris. Wij hopeu, dat deze onderuemiug wel slagen moge dan zal zie rond zich kunnen overtuigen dal het natuurlijk gebrek aan middelen van ver voer, die bevolkte streken eigeu, niet overal aan de ingezetenen behoort geweten te worden. Ter waarschuwing het volgende Omstreeks de helft van Juli jl. ontving G. J. Nijrolder koopman in eieren te Rcltrum, ge meente Eibergen, ecu in hot Hollaüdsch geschre- veu brief uit Londen, „!U9 Borough Highslreet London Bridge." geteekeud: Twiddy en Co., waarin hem voorgesteld werd om aan die firma eene partij eieren to leveren. Nijrolder schreef terug dat hij daartoe bereid was, doch dat hij vooruitbetaling verlangde. Hij onlviug daarop weder een brief van dezelfde firma, waarbij deze hem verzocht do eieren te zenden, en hoezeer dit anders niet hare gewoonte was, hem in het vooruil ecu cheque ad 25 pond sterling, getee keud Twiddy en Co., cp „Mess. üarlland en Co. the Contiuenlalbank," ovormaakle. Nijrolder dis conteerde de cheque bij een kassier te Arnhem, en verzond de eiaren per Rijuspoorweg en ver der per stoomboot naar Loudeu. Eenige dagen later is de cheque onbetaald en geprotesteerd teruggekomen, en zou, volgens informatie, er te Londen, in de Borough Highslreet no. 211, een firma Twiddy en Co. beslaan, welke solide is, doch „schijnen de heereu van no". 109 Borough Highstreet dien naam met ceu zeer twijfelachtig deel te hebben aangenomen," en zou er sprake zijn van cheques, die onbetaald zijn teruggekomen, Wij onlleeneu aan de Nieuwe Arnhemsche cou rant hel volgende: Premieleening, Geldverlotiog, ziedaar woorden, die, naar de- ondervinding leert, voor hel publiek veel aantrekkelijks hebben, leder wil wel graag eens ziju geluk beproeven en talrijk zijn dan ook de ondernemingen, vo. ral in Duitschland, die Nedcrlaudsch kapitaal door hunne loten zoeken ie trekken. Een gelukkig verschijnsel achten wij het daarom, dat thans hier te lande eeue Loterij is opengesteld, die wij van ganscher harte kun nen aanbevelen. Vruchtbaar maken van den Nederlandschen bodem is het schoone doel der Maatschappij voor Land ontginning, to Apeldoorn gevestigd. Het geld, dat iu hare handen komt, helpt in Nederland welvaart verhoogeu en boven dien was er nimmer eene Loterij, die zoo gun-

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1