Politiek Overzicht. BINNENLAND. De dagbladen houden zich nog altyd bezig met de fusie (samensmelting van do beide takken van hot huis der Bourbons,) en leveren daaromtrent zoo velerlei beschouwingen, dat daaruit niets anders dan eeno groote confusie van denkbeelden kan voortvloeien. Zij meenen, dat in de samen komst van den graaf van Parijs en Hendrik V. zooals bij dan, in legilimistischen ziu slipt geno men zou moeten heeten, afspraken gehoudea en overeenkomsten gesloten zouden zijn, alsof deze twee iets overeen te komen hadden. Verlangt men de wettige monarchie te herstellen, omdat men daarin eeu regeerkracht ziet, welke Frank rijk sedert nagenoeg eene eeuw mist, en wil men bet bereiken van dat doel gemakkelijker maken door verbrokkeling van stemmen te voorkomen, dau heeft de graaf van Parijs niets anders te verklaren en valt er niets anders overeen te ko- meD, dan dat hij zich geen candidaat stelt voor den troon. Daardoor wordt de kans van den graaf van Chambord, hoewel uiterst zwak, voor zeker iels beter. Nog beter zou die worden, indien de personaliteit van den hertog een andere ware en hij meer verlichte denkbeelden koesterde, doch het doet er van het standpunt der monar chalen zoo vee! niet toe, als men vermeent. Deze graaf is, altijd uit het oogpunt der legitimisten beschouwd, de wettige Kouing van Frankrijk. Maar hoe? Hij kan niet anders opvolgen dan in de rechten van Karei X en die deze hem heeft afgestaan, evenals de herlog van Angoulême, die hem moest voorgaan, 2ulks gedaan heeft, en dat waren de rechten eener getemperden monarchie. Karei de Xde was gebonden door eene grondwet door twee Kamers. Volgt Hendrik V op, dan kan hij geene verdere aanspraken maken, dau Karei X kon doen gelden, voor hij zijne kroon door schending van de grondwet verbeurde. Dit is het uiterste wat Hendrik V zou kunnen eischen, en er valt dus over hel verleenen van een char ter uit de volheid zijuer genade volstrekt niet te onderhandelen. Ia de meest legilimistischen zin opgenomen, zou zijne Regeering slechts zya do continuatie van Karei den Xde, zooals deze die bezat, gelijk in Engeland de rogeering van Karei U de voortzet ting was der regeering van Karei I met een par- loment.V an abseluut gezag kan geen sprake ziju. Verlangde Hendrik V dit, hij zou geen wollig vorst zijn, maar een overweldiger, en daarmede zou hij teniet doen al die rechten, in welker naam uien hem op den troon zou willeu plaatsen. Dat kan niet ernstig gemeend zijn. Het groote voor recht eener monarchie, het prestige, de iudruk dien zj op de bevolking maakt, is door langdu rige revolution reeds uitermate verzwakt; zij is vervreemd geraakt vau de bevolking en hare ge- schiodcuis is niet meer saamgeweveu met de roem rijkste tijdperken der geschiedenis van de natie. Haar herstel kan nimmer het uitvloeisel ziju van eenige geestdrift, maar zou, alleen wegens een gevoel van noodzakelijkheid, om bestendigheid in de regeering te brengen, kuunen slagen, maar dan zal men dat herstel toch aannemelijk moeten makeu door het te omgeven met die waarborgen, die de natie eischt, en niet die, welke eeu verouderd mao, met bekrompen inzichteo, wil verleeneu. Maar het slaat er nog niet naar, dat men dit zelfs reeds zou willen beproeven. De meerder heid, waardoor de jongste wijziging in de regee- tot stand gekomen is, was niet groot, 362 tegen 348 stemmen, en gaandeweg ontslaan er vacatures in de Nationale Vergadering, welke die meerder heid in eene minderheid kunnen doen overslaan. Op dit oogenblik zijn er weder derlien waarin moet voorzien worden. Hot zal weldra moetcu blijken in welken geest de meerderheid der districten, waarvoor zij gekozen moeten worden, gestemd is. Onder die omstaudigheld zou het eene zeer gewaagde onderneming zijn, indien de regeering zich in een avontuurlijke politiek ging werpen, waarhij zij nog weder den steun der imperialisten zouden verliezeu, Onder do Orleanisten begint daarom, gelijk men beweert, het denkbeeld eener republiek veld te winnen, met eeu prins aan hot hoofd, als do vooriooper van het herstel der monarchie. Die prins zou dan de herlog vau Aumale moeien zijn. pen en kreeg zelf dc cholera. Na 7 uren schrik kelijk lijden, gaf hij den geest. Een groot getal zijner collegas waren toegesneld om hem te hel pen, doch te vergeefs. Er is thans door een commissie van professoren, onder leiding van den bisschop Reinkens, een synodaal- en gemeentereglement voor de oud- Katholieken van het Duitsche rijk ontworpen, welks inhoud, wat de opleiding en de aanstelling van geestelijken enz. betreffen, ten eeneraale overeenstemt met hetgeen daaromtrent door de nieuwe kerkelijke politieke wetten wordt voor geschreven. Gemeld reglement zal iu het ophanden zijnde congres der oud-Katholieken te Constanz, alsmede in de door hen in 1874 te houden synode, ter overweging en goedkeuring worden voorgelegd. FRANKRIJK. Dezer dagen heoft de Parijsche policie beslag gelegd op een zeker aantal gedenkpenningen, op gebeurtenissen betrekking hebbende, welke onder de Commune zijn voorgevallen en die in een winkel in een der wijkon van den linker-oever der Seine werden verkocht. Het naar aanleiding hiervan ingestelde onderzoek heeft geleid tot het ontdekken van de fabriek dezer penningen, met de daartoe gebezigde werktuigen,ingrediënten enz. alsmede van een elfhonderdtal exemplaren, mce- rendeels van lood of brons, maar gedeeltelijk ook, door middel der galvanoplastiek, met vrijveei zorg verguld of verzilverd. De op die penningen afgebeelde monumenten van het Parijsche oproer zijn voorzien van inscripliëu nagenoeg uitsluitend ontleend aan het Journal Officiel der Commune. On der de meest curieuse exemplaren der uit eeu40tal verschillende specimens bestaande collectie behoo- ren: een vergulde penning ter grootte van een stuk van 100 fr.t ter eere vau bet „battaljon des petroleurs, geuaamd: Enfants dn Tounerre, 20 Mai 1871. Op de voorzijde is eene phrygische muts afgebeeld, met do woorden „Commune van Parijs, 1872": op de keerzijde leest men: „De burgers Parisel en Ciffault voorzien de vrouwen en kinderon van kwasten en pannen om de muren te gaan bestrijken en de huizen in brand te steken", een nog grootere vergulden penning op den door den burger Rochefort voorgestelden verkoop van Corsica, liefst aan Pius IX, om er zich met al de Eminenliën op te vestigen; oen groote looden penning op do vrouwen-ma nifestatie van 8 April 1871, toen ongeveer duizend vrouwen, terwijl de gefedereerden op weg uaar Versailles vochten, door de straat Rivoli en de boulevards trokken met vaandelstrommen en trompetten, onder het aanheffen vau de kreet. „Leve de Commune!" een kleiue bronzen spotpenning op Napeleou Hl, wiens gelaat daarop vreeselijk verminkt is afgebeeld terwijl op de keerzijde een nachtuil met uitgespreide vlerken een paar gekruiste doodsbeenderen iu den bek houdt, benevens een schild met do inscription „Fraukrijks vampyr? Ziehier wat er van den grootste» der Keizers rest. Parijs. 2 Dec. 1831 Sedan, 2 Sept. 1870"; voorts onderscheidene penningen met het portret vau Rochefort, voor zien van vleiende lofspraken. De dagleokening en uitvoering laten over het geheel veel te wen- scbeu over, en de inscripliëu zondigen niet weinig tegen spelüug en taalregelen. De collectie en de werktuigen ziju in beslag genomen het atelier is verzegeld; maar de fabrikauten en de verkoo- pers zijn vooreerst op vrije voeten gelalen. Bij een voorloopig verhoor heeft de graveur of ver vaardiger dor penningen verklaard, dat zij niet bestemd waren om de daarop afgebeelde of ver melde feiten vau den opstand te verheerlijken, maar alleen om er het aandenken aan te bewareD. TURKE1JE. Ecu in Algiers groeiende plant, zegt de Illustr. Welt, is in weinige jaren van groot belang ge worden, en zal binnen kort tot de gewichtigste arlikelon vau invoer hehooren. Het is het Esparto-gras (Slipi teuacissima), dat in Algiers den naam „Alfa" draagt. De reusachtingo ont wikkeling, die do boekdrukkerij in do laatste jaren heeft ondergaan, veroorzaakte gebrek aan lompen, en iu dé plaats hiervan kan de vezelige slof van het Esparto-gras dienen, dat voortreffe lijk papier oplevert. De Times eu Illustrated Louden News worden op dorgelijk stevig Espartc- papier gedrukt. Een Eagelsch schip bracht iu 1868 hel eerst eene lading van dit gewas naar Londen; in 1863 leverde de provincie Oran 21,000, hectaren; in 1869 reeds 90,000 en ia 1870,370,000 hectaren. Als cijfers ooit iets bewijzen, dan is liet hier. De hectaro kost iu Algiers even f 4, iu Liverpool f 6'/a en het papier dat men daar- vau verkrijgt is even hoog in prijs als het papier uit lompen, maar is sterker en duurzamer. De aanbouw van het gewas vordert zorg, maar de opbrengst loont ook de moeite, en het kan voor de kolonisten eeu bron van inkomsten worden. ITALIË. De berichten omtrent de cholera zijn in de laatste dagen meer geruststellend. Uit Veuetie wordt gemeld, dat de ziekte daar merkelijk aan het afnemen is. In Dresden en omstreken hoeft zij bijna geheel en al opgehouden. In Beieren verminderen de gevallen zeer. Alleen uit Maag denburg komen minder gunstige berichten. Den 19en zijn daar 71 personen door de cholera aan getast en 38 aan de gevolgen doarvan bezweken. Van den 16en tot den 18en dezer was het aantal choleragevallen onder de burgerlijke bevolking en de militaire bezetting geklommen tot 863 daarvan overleden 377 personen binnen dat paar dagen. De gezoudheids-commissio te Berlijn heeft in haar rapport aan den gemeenteraad medoge- deeld, dat aldaar tot den 20 dezer door do cho lera zijn aangetast 129 personen waarvan er 90 zijn overleden. Te Berlijn is dr. Obenneyer door de cholera weggerukt. Hij was adsisleut hij prof. Virchow en hield zich onledig met microscopische onderzoekiugen betreffende 'zwamvormiug iu het bloed eu de uitwerpselen van typhus- en cholc- ralijders. Bij zulk een ouderzoek werd hij be smet. Hel aantal officieel geconstateerde nieuwe choleragevallen te Weenen en in de voorsteden bedroeg van 's middags den 17em tol 's middags den 18en dezer 38; van den 18en up den 19en dezer 31den volgen dag 29. Te Warfhuizen heerscht de varkensziekte in hevigeu male. Vele boeren vinden 's morgens de vaakeus dood, hoewel deze deu vorigen avond nog gezond waren. De slagers hebben het druk. om de varkens, die ia de eerste periode dor ziekte zijn, te slachten. Sommige veehouders heb ben reeds vau 4 tot 6 varkens aau die ziekte verloren. De decoraliën te Vlissingen beloven sierlijk e-i soms grootsch te zijn vooral de verschillende eere- hogen waaronder een aan den ingaug der stad, welke eene hoogte verkrijgt van 14 ellen, bij eene breedte van 15 elleuaan den top zullen geplaats worden Neptunus enMercurius, voorstellende do zeevaart en den koophandel in het midden zijn voorgesteld de dc vier werelddeelen, en van ouder zijn 8 groote beelden aangebracht, voorstel lende toonkunst, houwkunst, heeldhouwkuust schilderkunstvrede?, wijsheid gerechtigheid en eendracht. Een der scheepstrappen op de voorma lige werf wordt ingericht lot een coucerlzaal met bijbehoorende restauratie en kleedkamers. In deze zaal, die bij een breedte van 18 ellen, 50 elleu lang zal zijnzulleu concerten enz. gegeven wor den. Naar de toebereidselen te oordeelenbelooft dc allegorische optocht, bestaande in drie afdeelingen, met 60 verschillende corporaliën en vereenigingen, vertegenwoordigende de takken vau scheepvaart, landbouw, handel en Dijverheid, allerprachtigst te zijn. Onder de hierbij behoorendo triumfwagens zul len vooral uitmunten die van koophandelnijver heid, Flora eu Nederlaud en die van de heeren Arntz ïf Comp.voorstellende een in werking zijndo draaierij, gieterij enz., waarin tijdens den optocht medailles worden vervaardigd, ter herinnering aan dit feest. s Met 1 September is een rechlstreeksch verkeer voor goederen en passagiers in werking getreden van de noorder-duilsche spoorwegen met de Rhciusche Eisenhahnou Maatschappij tot exploi tatie Yan Staatsspoorwegen.

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 2