BINNENLAND. Mengelwerk. In Frankrijk schrijft op. woelt men nog altijd over de zoogenaamde fusie. De Regeering schijnt vooral den weg tot de monarchie effen te willen maken. Dit ten minste mag men opmaken uit sommige zin sneden van eene toespraak, door den hertog do Broglio dezer dagen op een maaltijd tijd gehouden. Daarin zinspeelt hij op de gevaarlijke en langdurige worsteling welke de Uegeering onderneemt legen de voor de maatschappelijke ordo verderfelijke begin selen. Parijs wordt geheel versterkt met forten. Wanneer deze voltooid zijn, zal het onmo gelijk wezen de stad in te sluiten, gelijk dit in 1870 gebeurd is. Ook Engeland is op versterken bedacht; dezer dagen is de Britsche oorlogsvloot met drie nieuwe schepen versterkt ener zijn 15 andere nieuwe vaartuigen op do ver schillende landswerven in aanbouw. SLUIS 29 Augustus. lieden had in het Her vormd kerkgebouw alhier eene openbaro bijeen- kumst plaats van de Directie melde ouderwijzers en de kinderen der christelijke Bewaarschool die voor eeuige maanden hier tot stand is gekomen. Nadat de plechtigheid met gezang en gebed was ge opend en do president, onze predikant, eene toespraak had gehouden, gaf de Jufvrouw. S. P. van Beugen eene proeve van het onderwijs, dat op de school wordt gegeven. In eoue pauze, liet zich eerst het orgel hooren, bespeeld door den Heer P. Steiuz en uam daarna het woord de lieer II. Q. Janssen, predikant to St. Anna ter Muideu. Toen het tweede gedeelte van de les vas afgeloopen, hield do heer P, K. Dommisse, predikant der bewaarschool lo Oostburg eene toespraak, en daarna werd de bijeenkomst met dankzegging tot God en het zingen van een lof lied geëindigd. Een tamelijk talr(jk publiek toonde deze feestelijkheid bij, welke wij hopen, dat afgeloopen zij tot genoegen van allen, die tegenwoordig waren. Na afloop vau de plechtig:— tigheid, worden de kinderen iu het schoollokaal op lekkernijen onthaald, en daardoor verkwikt en versterkt na de iuspauning, die zjj hadden doorstaan in do kerk. Vrjjdag i aniddag viel een meisje, dat al spelende zich te ver op de rollaag had gewaagd, in de kaai. Het kind dreef op hare rokjes en werd gegrepen door II. Grahame, dio zich te water begaf eu er in slaagde om met behulp van andoren, die het van hem overuameu, het kind te redden. Verleden Douderdag uamen een 20tal hoofd en hulponderwijzers uit het 5e schooldistrict uiet huuneu schoopopziener, den heer H. Q. Janssen, in het badhuis te Kadzand deel aan de gewone jaarlijksche algemeene vergadering. Door den heer Verdooren van Aardenburg, eerelid dier vergadering, werd eene som van tien gulden be schikbaar gesteld als prijs voor een wedstrijd, in het improvisecren te houden tusscheu de leenen, doch dan ook kort en goed spoedig 'te handelen. lironcxault kon meer dan raad geven, hij stelde zich met zijne heide zonen de jonker Pietcr en Joost ter beschikking der stalen om een werkdadig aandeel aan den aanslag lo nemen. Hun aanbod werd aangenomen. Ze kregen do beschikking over eene beudo Vlaamsche soldaten en moesten zich in" vei binding stellen mei de Vlaamsche bezetting van Kortrijk, met welke zij te zamen den aanval zouden oudernemen. Do Droucxaults verzamelden spoedig en onge merkt een aautal soldaten op hunne hofstede bui ten Brugge en lieten de/o in alle stilte een goed getal stormladders en vertier» benoodigdheden voor hun doel in gereedheid brengen. Des avonds van den 21 October, toen de duisternis gevallen was. trokken zo in alle stilte uit Brugge cn be reikten nog, gedurende dc donkerheid voor vier ure van den volgenden morgei:, de werken van Meeuen en wel op den straatweg die van deze stad uaar Bouseiaere loopt. Hier ontvingen zy de lijding, dat vier vaandelen Vlaamsche soldaten uit do bezoltiug van Kortrijk met vaartuigen langs do Leijo gekomen waren en zich op den Kortrjjkscheu steenweg hadden nedergesiagen. Onmiddellijk werd de noodigo afspraak gemaakt om do niets kwaads vermoedende stad van weers zijden uiel alleen, maar ook nog op een paar andere punten aan te tasten en zoo mogelijk te hulponderwijzers van dit district. Na hel behan delen der huishoudelijke zaken werd de ver gadering, die in een volgend jaar te St. Kruis zal gehouden wordenmet een broederlijken maaltijd gesloten. Zaterdag avond werd hier een jongentje van ruim 6 jaar {vermist. Do ouders gingen uit om hun iund le zoeken, maar dit zoeken bleek al spoedig vruchteloos le zyn. Eenigen herinnerdeu zich het kind des namiddags spelende te hebben gezien in een tuin, toebehoorende aan J.v. d. Velde, en in welks midden, gelijk met den beganen grond, eeu put ligt, waarvan de zijden met gras zijn overgroeid. Bij dien put staat een peeren- boom en men vermoedde dat het kind, peeren wiileude plukken, er kon ingevallen zijn, hetgeen bij nader onderzoek ook maar al te zeer bewaar heid werd. Men verbeelde zich de droefheid der ouders die, van het zoeken teruggekomen, hun kind uit het water opgehaald terug vonden Wij doen alleen deze vraagIs het niet onver antwoordelijk zulk een putj zonder afschutting opeu tc laten liggen Door don Commissaris des Koniugs in de provin cie Zeeland,3 wordt bekend gemaakt, dat de opeuing der jacht op klein wild in deze provincie is bepaald op Zaterdag 6 September aanstaande. Voorts, dat de korte jacht dagelijks, mot uit— zonderiog van den Zondag, en de lange jacht op deu Maandag, Woensdag ou Zaterdag van iedere week alsmede op de vier dagen, voorafgaande aan do sluiting der jacht, zal geoorloofd ziju. Wy lezen in de Provinciale Fricssche courant vau den 20 jl. In deze lijden van finanlieele crisis, wijzen wij met ingenomenheid, op eene gunstige uitzonde ring, onder vele treurige voorbeelden. De Maatschappij voor Landontginning le Apel doorn, in den korten tijd van haar bestaan, reeds gunstig hekend, geeft dezer dagen eene tweede Preinieleeniug uit, ditmaal echter lot een kleiner bedrag; waaraan thans, evenals ten vorigo male prijzen in vast goed, en nu ook verlotingen in geld verbonden zullen zijn. De geringe prijs der Obligation do vele kansen en de soliede waarborgen dezer Maatschappij zul len ongetwijfeld velen lot deelname nopen. Moge het gevolg hiervan zijn dat de Maatschap pij voor Landontginning, zooals wij vernemen dat bij welslagen haar plan is, in de gelegenheid gesteh.l worde, tolken jare een dergelijke uit— gifie te doen. Hoe afkeerig wij over 1t algemeen van kans of loterij spel zijn deze kunnen wij aanbevelen omdat hare strekking is do nationale welvaart le vermeerderen door een van hare beste bronnen, de landbouw, te openen. AARDENBURG 28 Augustus. Naar men ver neemt zal reeds spoedig een begin worden ge maakt met de werkzaamheden voortvloeiende uit de laatste wet óp de Grondbelasting waarbij do herziening van do huurwaarde der gebouwde eigeudommen is bepaald, althans aan II. H. Con troleurs moet eene voordracht ziju gevraagd van do personen die hem als leden der commissie daarbij zullen terzijde staan en van de beloouing, dio uit den aard der werkzaamheden niet onaan zienlijk kan zyn, eventueel aan die leden toe to keuueu. In ons vorig nommer leest men in bovenstaand bericht aanzienlijk, dit moet zijn Onaanzienlijk. overweldigen, daartoe afsprekende om zoodra de klok to Meeuen vier uro sloeg den aanval van alle zijden lo doen. Nauwelijks was do laatste klokslag van dat uur gevallen of de staatschen richtten hunne stormladders en beklommen van do beide aangegeven punten de wallen even als of er iu de stad gecne vijanden waren eu als of zij niet anders te doen hadden dan eeno oefening zooals de krijgslieden wel meer gewoon zijn te houden, een spiegelgevecht, want do verrassing geschiedde zoo snel, do schildwachten verlieten zoo schielijk hunne posten, dal aanvallers en ver dedigers, zoo als mén zegt, hot wit van elkanders oogen niet gezien hadden. Was dan de bezetting niet werkzaam of was zo zoo zwak, dat zo geen tegenweer bieden kon? Mecnen was immers de groole leger en stapel plaats der malcontenten en zal dus wel dubbel bezorgd moeten geweest zijn? Toch was het laatste hol geval niet en de bezet ting op dat oogenblik zeer verzwakt, doch dit wisten de aanvallers niet, en ten opzichte der verdedigers bedroog de gieiigheid de wijsheid! Hoe ging dit toe De Heeren d' AUaines en van der Erp bevelvoerders der malcontenten in Mecnen hadden bericht ontvangen, dat een gedeelte van de bezetting van Kortrijk deze stad deu 2i October zou verlaten ten einde 'teen ofandere plau uit te voeren, zonder echter te kunnen gissen dat juist deze uittocht voor een. aanslag op het De volgende dichtregelen, merkwaardig om de plaats ook van waar ze komen, verleenen we gaarne een plaatsje en bevelen ze allen geeste lijken van welk kerkgenootschap ook, aan PASTOOR EDELHART. Van T nederig dorp ben ik de Herder; En in de hut en in 't kasteel Wordt ik bemind; en 'k vraag niets verder. Want waar geluk is hier mijn deel. Willen mijn buren tweedracht zaaien, Ik houd de vrede in mijne schaar. Ik help mijn broeders eendracht maaien, En 'k bid voor hen aan Gods altaar. Dat de Bisschop 't mij vergeve. Zoo 'k niet doe naar zijn gedacht. Slechts mijn Christus na te leven Is al wat ik op aard' betracht. In mijn sermonen straalt geen reden Als dio der liefde en vriendschap door. Geen politiek zet ooit zijn schreden lo mijne kerk; daar zorg ik voor Neen, Christus woorden breed verkonden: „Bemint elkander meer en meer." En balsem gieten op de wonden Van 't lijdend hart, is 't wat ik leer. Dat de Bisschop, euz. Wanneer er zondaars voor mij knielen. Berouwend om een schuldig feit, l)an recht ik weder, zij die vielen En schel met liefde hun zonden kwijt! En 'k leg hun op: voor hunne boet Een kort gebed en goede werken; O, wat is zoo vergeven zoet! Dat de Bisschop enz. Ik breng ook troost aan alle zieken In de arme woon, in 's rijken zaal. Eu min ik ook do Katholieken, 'k Heb even lief deu Liboraal Een liberaal mot goede werke. Die de arme weldoet, waar hij kan. Al gaat bij dan ook min ter kerke, Is in mijn oog eeu christen man. Dat de Bisschop enz. Zijn er dan ook soms kiezings dagon. Voor Land, Gemeenten of Gewest. Allo gezindheid komt mij vragen „Mijnheer Pastoor, wie kiost men 't best Beraden leg ik, zonder blozen. De kandidaten in do schaal Wie overhelt dia wordt, gekozen, 't Zij katholiek of liberaal. Dat de Bisschop, euz. Zoo slijt ik g'rust in 't dorp mijn dagen. Waar arm en ryk mij even mint; Waar rijk en arm op 1 aanzicht dragen „Mijnheer Pastoor is onze vrind!" O wat geluk was hier op aarde, Zoo klinkt het dikwijls iu mijn oor Als ieder Herder cn Eerwaarde Een christen was lijk onz' Pastoor. Dat de Bisschop enz. Hasselt, 24 Februari 1873. A. van den Brande. sterke Meeuen bepaald was, iets waaraan ze in de vertste verte niet dachten, terwijl ze op Ver- hruijsse geenerlei vermoeden konden hebbeu, daar deze spoorloos verdwenen scheen. De beide Meenensche hevelhebbers besloten van deze gunstige gelegenheid gebruik te maken, om eene kaus op Kortrijk, nu deels vau bezetting ontbloot, te wagen eu kozen daartoe insgelijks het vroego morgeuuur van den 22 October. Do Kortrykscho soldaten waren te scheep langs de Leijo getogen, zon als wo boven zagen, terwijl <J« Meener soldaten do heerbaan hielden zoodat zij in den donkeren nacht buitendien niets van eikander vernamen cn alzoo een mogelijk ontijdig treffen der vijanden vermeden werd. Zagen we den aanslag op Meeuen volkomen gelukken, die op Kortrijk liep deerlijk iu 't riet. dAUaines was bezig met do diepte der grach ten te onderzoeken, terwijl de Hoogbaljuw van Kortrijk bezig was met de posleu te ouderzoeken eene waakzaamheid der burgers, die zeker bij de gedeeltelijk verminderde bezetting dubbel nood zakelijk was. De baljuw riep een der schildwach ten toe „hoort gij nog niets?" Waarop de schild wacht echter ontkennend antwoordde en de baljuw zijne bezorgdheid lucht gaf door de luid uitgespro ken opmerking „dat is toch zonderling, het is reeds hoog tijd." De baljuw meende natuurlijk dat men reeds den aanval op Meeuen moest kun nen booreu, terwijl d' AUaines nietauders denken

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 2