NIEUWS- El ADVERTENTIEBLAD VA! WESTELIJK ZEEUWS.CH-VLAAIHDEREN. FEUILLETON. N„. 68. Veertiende Jaargang A0 1873. Dinsdag 2 Sept. Politiek Overzicht. Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maasden voor het voormalig 4de district van Zeeland ƒ1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post ƒ1,30. Prijs der Advertentiënvan 1-5 regels ƒ0,75 elke regel daarboven 0,1 -2Va-Groote letters naar bet getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers ƒ0,05. Ingezonden Stukkeu en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advértentiën en gewone Berichten of Mededeelingea van Correspondenten, te bezorgen bij den Uilgever dezer, alles FRANCO, Op vele plaatsen van ons land is de ge denkdag van den slag bij Kijkduin op 21 Aug. 1673, door het uitsteken van vlaggen of andere feestelijkheden herdacht. Vooral te Sr.heveningen aan welks strand de over winning bevochten werd, vierde men dezen herinneringsdag. Denzelfden dag is Z. M. de Koning, na eene buitenlandsche reis van twee maanden, te 'sGravenbage teruggekeerd. Onmidde- lijk hebben de HH. ministers gezamenlijk hun ontslag aangeboden, zoodat, indien de Koning dit mocht aannemen, de nieuwe kamer mis schien reeds op lb Sept. aanstaande een nieuw ministerie tegenover zich vinden zal, dat, naar van zekere zijde wordt beweerd, uit convervatieve en kerkelijke elementen zou samengesteld worden. Anderen meenen dat Z. M. het aangeboden ontslag thans niet kan aannemen. De bekrooningen op de wereldtentoonstel ling te Weenen zijn bekend geworden; velen onzer inzenders zijn eene onderscheiding deelachtig geworden en vooral is de beel dende kunst bizonder goed bedacht. Te Geneve is de hertog Karei van Bruns- vvijk gestorven, een personaag. dal hier te lande zeer bekend was, wijl hij eene poos te 's Graveohage gewoond en een proces gevoerd heeft over de huur van een huis. Die zonderlinge man heeft zijn vermogen vermaakt aan de stad Genève. Het testa ment zal echter tot groote moeielijkheden aanleiding geven, daar volgens het hertog dom Brunswijk de erflater daarbij beschikt heeft over eigendommen, die de schatkist toebehoorden. De stad Geneve heeft dan ook de erfenis onder beneficie van inven taris aanvaard. Inmiddels is op het schrif telijk verzoek van den hertog zijn lijk geopend en zijn de ingewanden onderzocht, teneinde te kunnen verklaren, dat er geene vergiftiging heeft plaats gehad. In Spanje ziet de Hegeering den opstand nog altijd zeer ernstig in. Castelar wil voor alles de Republiek redden; daarvoor wenscht hij dat de Begeering de noodige geldmidde len en troepen krijge, dat de zittingen der Cortes worden geschorst en de beraadsla ging over de constitutie uitgesteld. De strijdkrachten, welke de Regeering nu tegen de Carlisten in het veld brengt, bedragen 90000 man geregelde troepen gendarmerie en carabiniers en 80000 man reserve, waarvan GOüOO tegen bet laatst van September zullen zijn gemobiliseerd. Ondanks deze meerderheid is de Regeering nog alles behalve zeker van bare zaak. Generaal Stancbez Bregna is met 12000 man Bilbao ingerukt; de carlisten hebben hunne stelling aan den oever der rivier verlaten. De overheden van Bilbao hebben aan allé vreemde vaartuigen een termijn van vier dagen gesteld om de rivier te ontrui men ten einde volle vrijheid van handelen te verzekeren aan de troepen. Het vuren der forten van Carthagena duurt voort, doch de belegeraars hebben nog niet geantwoord. Campos wacht bele geringsgeschut; hij gelooft tegen 1 Sep tember met het bombardement een begin te kunnen maken. Er is geen enkele poging in het werk gesteld om te onderhandelen maar de intransigenten zouden, naar zij beweeren, voldaan zijn indien de Regeering het kanton Murcia als onafhankelijk erkende. Binnen Carthagena heeft tusschen de bur gerlijke en militaire insurgenten eene botsing plaats gehad, waarbij dooden en gekwetsten zijn gevallen. Wat voorts den fmancieelen toestand van Spanje betreftzoo heeft de gewezen minister van Financien Riuz Gomez een geschrift uitgegeven, waarin hij betoogt, dat de Regeering voornamelijk moet trachten door hervormingen in het belastingstelsel de opbrengst der belastingen te verhoogen, en daardoor allengs bat jaarlijksch te kort te doen verdwijnen. Voorts is in eene vergadering van de meerderheid der Cortes besloten om te stemmen voor Castelar ais president en aan de regeering de manschappen en de geld middelen te verschaffen welke zij vraagt. In Duitschland's nieuwe rijksprovincie zijn de Duitsciiers bezig met vooral Metz te versterken, zoodat het bekende fort Saint Quentin van alle kanten den omtrek be- heerschen zal. De verhouding tusschen Franschen en Duitsciiers wordt daar echter niet beter, en van de 40,000 inwoners die Metz vroeger telde, zijn er nu nog maar 30,000. Een ander gevolg van den Duitsch- Fransohen oorlog komt nu heel onverwacht den Duitsciiers ten goede. Een aantal bekwame Duitsche werklieden, die de haat der Franschen uit Parijs verjoeg, hebben zicli allengs in Duilschlarid gevestigd; som migen hunner zijn in staat gesteld geworden eene fabriek te vestigen, en van daar nu het verschijnsel, datdeze nieuwe inrichtingen aan de Parijsche nijverheid afbreuk begin nen te doen. Te Pruisiche minister van Koophandel houdt dezer dagen eene vergadering met de directeuren der spoorbanen om over het toenemen der spoorwegongelukken en de middelen om die te verhoeden le beraadslagen. In Egypte is den heer Ruijssenaars, Nederlandsch Consul generaal in Egypte, door den onder koning aldaar opgedragen, hem een verslag in te dienen omtrent het etelsel der walerkeeringen in Nederland. Egypte heeft in dit opzicht, wegens het periodieke wassen van den Nijl, veel over eenkomst met Nederland. Een Historisch feit en een spreekwoord, medegedeeld düor G. P. ROOS. Te Meenen leefde in dien tijd een zekere brou wer Pieter Verkruijsse genoemd, die gebukt ging. onder de beschuldiging eene afschuwelijke misdaad gepleegd te hebben, uiet meer of minder dari dal hij eeu dorniné gehuisvest had. Wij, die zoowel den predikant -als den pastoor iu ons huis ont vangen of met een of ander hunner op de wan deling eeu praatje maken, bij plechtige of buiten gewone gelegenheden zelis elkanders kerken durven bezoekeu, kunnen het ons nauwelijks meor voorstellen, dat het misdrijf van Verkruijsse, ingo- val het bewezen werd zoo vreeselijk zou zijn dat zijn leven zelfs gevaar liep en in dat opzicht begeeren wij den modernen tijdwaarin geen wereldlijke raaebt iels meer over bet geweten van den mensch te zeggen heeft enden openbaren godsdienst (schoon iu den regel ordeshalve, bin nen de muren beperkt) volkomen vrij is, zoolang hare uitoefening of de dadon barer bedienaars niet volstrekt iu botsing komt met de onzijdigheid der alle belijders gelijkelijk beschermende regee- riug. Hoe dit zijn moge Verkruyses toestand was te Meenen alles behalve aangenaam en hij stond als verdachte, om 't zoo te noemen, onder het loezicht der hooge policie door de Walen uitge oefend, ja werd zeli' door dezen meermalen met den dood gedreigd. Verkruijsse wasechter geen kat zonder hand schoenen eeu forsche pooügo vent, misschien wel niel vreemd aan de boschgeuzen en meende dat het leven toch wel waard was, dat men er iels voor waagde, al moest hij het gezegde ook be waarheden al wal de mench hoeft zal hij geven voor zyn leven en dus huis en hof, brouwerij en voorraad opofferen. Op zekeren morgen, ua weder eeoige liefelijk heden van do Walen oudergaan. te hebben nam en volvoerde hij een kloek besluit. Hij verkleedde zich als hoer en sloop langs achter, straten en omwegen uil zijne brouwerij naar de Brugsche poort. Daar echter zijne spraak hem zou verra- deu hebben en de daar staande schildwacht dage gel ij ks bericht moest geveu wio de stad alzoo uit en ingingen|, besloot hij eon stouten slag te slaan. Hij nam het oogenblik waar, waarop wei nig of geen volk bij de poort was, hij greep den schildwacht, die lusteloos op ou neer kuierde bij den kraag, ontweldigde hem zijnen hellebaard en stelde hein buiten gevecht, waarop Irij zich onmiddellijk naar het wachthuis begaf en de beide daarin ver toevende wachters aangreep en mede door eenige wel aangebrachte slagen weerloos maakte. Na even rond gezien te hebben en bespeurende dat zijn aauslag volkomen gelukt was, ging hij bedaard naar builen, doch speelde zoo wel met zijne bee- nen, dat hij vrij spoedig Brugge, dat toeii nog de zijde van Oranje hield, bereikte en zich naar den burgemeester jacobus Broucxault begaf. De Burgemeester Broucxault was, zoo als wo zagen, de partij van Oranje toegedaan en nauwe lijks had hy de wederwaardigheden van onzen brouwer vernomen, of hij govoelde de innigste sijmpaihio voor dsn kloeken uast, welke nog ver sterkt werd uoor de mededeeling van Verkruijsscn dal hij niet alleen Meenen verlaten had om het veege lijf te bergen, maar ook om naar middelen uit te zien om do stad, dio op 't oogenblik. 't geen ook de zwakke poortbezelting met drie helle baardiers wel aan toonde, sleehls van eeno kleine bezetting voorzien was, te overvallen en aan *s Priusen zijde le brengen. De Burgemeester, na het voorstel rijpelijk over wogen te hebben, meende uiet stil le mogen zitten, maar deelde een en ander mede aan de Vlaamsche Stalen, die 't geheelejpiau zoo aanne melijk vonden, dat ze besloten orde hand aan to

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1