Veertiende Jaargang Een woord over de Vlaamsche beweging en het Bonapartisme. Politiek Overzicht. Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs dèT-Advertentiën van 1-5 regels 0,75 elke regel Priisper drie maanden voor het voormalig 4de district van Vriirlio» A no* daarboven ƒ0,l^'/a-— Groote letters naar het getal gewone Zeelaud ƒ1,15voor de overige plaatsen des Rijks, franco /a-liq. regels die zij beslaan, per post l.,30. Afzonderlijke Nummers ƒ0.05. Ingezonden Slukkeu en Brieven, de Redactie betreffende, beueveus Advertentie» en gewone Berichten ol Mededeelingeu vau Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. Ongeveer 3,'4de eeuw geleden schreef de heer J. Ab. Utrecht Dressclhuis zijn district Sluis in Vlaanderen, dat wc nog altoos, ondanks het daarin overheerschend ongeluk kig stelsel der Heedenessenschorren der Slee of Ecde die eenmaal tot Zeeland zouden behoord hebben, voor zijn beste werk hou den. Hij gewaagt daarin van het treffend onderscheid der landen dezer en gener- zrjds den aloude.) Grave Jansdijli en is tegelijkertijd de tolk des volks, wien dat onderscheid sinds lang in 't oog gevallen was, zoodat, zonder geschreven beseheiden, de vader den zoon overbracht: de lande)) generzijds den dijk zijn geschapen gronden, die dezerzijdsch den dijk aangespoelde gron den. Is dit waar met betrekking tot de gron den, dit onderscheid namelijk, 't is evenwaar met betrekking tot het volk generzijdsch deu dijk (van over de grippe [grensscheiding] zeggen Vlaming en Zeeuwsch-Vlaming) zijn oorspronkelijke Vlamingen vluchtelingen ballingen van den alouden Angel-Saxischen, dus Germaanschen stam, doch eenigszius gewijzigd door Gallische elementen. Het volk dezerzijds dien dijk is voor 3/Me van Germaanschen voor 't overige van gemengd- Vlaamschen en voor een klein deel van Gallischen oorsprong. Vandaar het verschil in dialect, zede)) en godsdienst. Dezerzijdsch spreekt men Vlaamsch met Zeeuwsch ge mengd, generzijdsch Vlaamsch met Fransch gemengd. Dezerzijdsch is liet volkskarakter meer tot ernst en onafhankelijkheid over hellende, generzijdsch schikt inen zich licht in eene zekere afhankelijkheid, meerdere gedweeheid en is men over't algemeen lacii- hartiger gestemd. Dezerzijdsch heerscht het l'rotestanlismusginds het Katholicismus. Toch hebben beiden een gunstige» karak tertrek gemeen, vrijheid en vaderlandsliefde. Wee dengene, die den ernstigen, hoog lillenden, meer denkenden dan gevoeligen Zeeuwsch Vlaming uit zijnen doorgaanden, «enigermate sluimerachtigen levenskring wekt! Maar ook wee den gene, die den meer luchthartigen Vlaming in het dierste wat hij bezit aantast. Do dagen van Jozef II en van 183031 deden beider aard en karakter in het helderste licht verschijnen Deze verschijnselen zijn verblijdend. Neemt men de natuurlijke grenzen van een land tot basis van afscheiding, dan is voorzeker de flont of zoogenaamde Wester-Schelde de grens van Zeeland cn Vlaanderen, doch be schouwt men het volk, dan is de Grave Jansdljk de juiste grens, behoudens natuurlijk het hier en daar ineenvloeien der beide stam verwante volken en daarom noemden wij deze ver- schijnselen verblijdend. Wat moet daaruit nu volgen? Wat anders, dan dat alle Vlamingen door taal en handel en recht zich meer en meer moeten verbroederen en met elkander in de nauwste vriendschapsbetrekkingen leven. De Zeeuwsch Vlaming mag zijnen ernst temperen door iets over te nemen van de luchthartigheid zijns buurmans en dien buurman zou het volstrekt geen kwaad doen, wanneer hij iets overnam van den ernst zijns Noordelijken buurmans. Daar door zou de Vlaamsche beweging een grooten steun verkrijgen. De Vlaamsche beweging? Ja zekerWij Zeeuwen, wie der Vla mingen de Utopie moge najagen, wij verlangen de Staatkundige vereeriiging met Belgie niet meer, zelfs die riiet met de Vlaamsche provin cien juist, omdat aan gene zijde van Graaf Jansdijk (hij loopt van 't Haregras tot aan 't Vlaamsche hoofd) een geschapen grond ligt en wij onzen grond zelf geschapen hebben, juist omdat ginds een broedervolk van een anderen stam woont, dan zich hier vestigde, juist, omdat zeden en ja wel 't hooge woord moet er vrij uit! gods dienst zooveel verschillen. Zijn we nu onverdraagzaam Volstrekt niet, wij vertrouwen beider belangen te behartigen; de Viaming is nog niet rijp voor den ernst, de Zeeuwsch Vlaming weet zijnen ernst nog to weinig te temperen; te nauwe vereeniging zou tot botsing aanleiding geven. Als twee voorwer pen volmaakt raken, breekt een dezer of wel beiden; toch kunnen ze elkander ongeioofelijk dicht naderen en allersterkst aantrekken. Na dit alles zullen onze Vlaamsche broe ders 't ons wel niet euvel duiden, dat we eene grieve tegen hen hebben die we. wenschen opgeheven te zien. Eene grieve Ja zekerze nemen te weinig deel onze grensbewoners aan de Vlaamsche beweging; ze zijn npg te trotsch op hun Fransch. Treedt b. v. tien herber gen binnen en in negen zult ge tooneelen uit de Napoleontische oorlogen den wand zien versieren, zoo niet liet beeld van den gewetenloozen.j koudbioedigen menschen- moorder? Foei mijne broeders! Foei, met die beel tenis, die nog maar ai te.vaak aan den wand praalt, daar waar Christus soms versmeten wordt! O, 'k zie liever dat kruisbeeld met dat waarschuwend onderschrift: hier vloekt men niet! in uwe nederige dorpsherberg, want het herinnert mij aan liefde en zelfsverloo- chening, terwijl dat andere beeld, als dat van een vervloektevrij van koude zelfszucht, van vurig eigenbelang spreekt. Als Protestant erger ik mij niet aan dat kruisbeeld als mensch, wel eens dat Stoïcijns gelaat van een Bonaparte; aan die buste van een menschenraoorder uit de school der Jacobi/nen 1 OZuiden! liet Noorden heeft het oog op u gevestigd, omdat het Noorden begint te gevoelen, hoe zeer het zich bezoedelt met het wufte shjk van liet Gallicisme in de taal, irCden tempel van de kunst en zelfs in de kerk! Laat ons ai te samen deze verfoeiselen uit ons midden weg doen, deel nemende aan de Vlaamsche beweging zonder politiekons afwendende van het Bonapar tisme en Gailicisme(meerendeels o Vlamingen, een bespottelijk Fransquillionisme) met politiek. 16 Augustus. Eenige afgevaardigde» van de linkerzijde, der Fransche Nationale Vergadering in de permanente commissie, zijn voornemens, zoodra deze com missie weder bijeenkomt, eens erustig te bespre ken, wat er alzoo waar is van al de geruchten, die er gedurende den laatsten tijd loopen over de fusie, en bovenal over de slappen, die te Frohs- dorff door sommige afgevaardigden van de rech terzijde genomen zijn. De afgevaardigde Journauil zou hierbij de woordvoerder ziju. Men verzekert echter, dat de meerderheid deze vragen niet zal bespreken. Volgens de Patrie zullen de hertogen van Nemours en van Aurnale insgelijks naar Frohs- dorff vertrekken, om een bezoek te brengen aan den graaf van Chambord. Doch dit bezoek zal eer niet plaats hebben, dan na eenige dagen vóór de hervatting der parlementaire werkzaamheden. Er zou in de nieuwe bijeenkomst gehandeld wor den over de gedragslijn, die do Örleauislische. prinsen in zekere gevallen zouden volgen. De graaf vau Parijs komt weder spoedig naar Parys terug. Alle leden van de meerderheid zijn van plan hem dan een bezoek te gaan brengen om hem te overtuigen vau ue onverbreekbare overeenstemming, die er voor immer lusscheu do conservatieven en het koninklijke huis van Fraukrjjk bestaat, ten gunste van de weder her stelling van het kouingschap. Volgens telegrafische berichten uit Madrid is generaal Contreras volkomen verslagon op het óogeublik dat hij gereed stond, aan het hoofd vau ongeveer 2000 opstandelingen, naar Madrid op te rukken, om daar de regeeriug omver te werpen. Een dOQlaf van zijnet manschappen zijn krijgsge vangen gemaakthij zelf is echter kunnen out- vluchleu. Deze nederlaag, gevoegd bij het innemen van Sevilla, Grenada, Cadix eo Valencia, brengt er het noodige toe bij om het prestige van het kabinet van Salmeron te vergrooten, en veroor looft te veronderstellen, dat hij spoedig met de inlraosigeuten en hunne voortdurende oproerig heden zal afgerekend hebben. Diegenen van hen, die nog leden van de Cortes gehleven zijn, willou voor huuce voormaligs geoslverwanteu algeheelo

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1