N#. 64. Veertiende Jaargang A0 1873. HEUSS- El ADVERTENTIEBLAD VAI WESTELIJK ZEEUVSCH-VLAAMEREI. Dinsdag 19 Aug. Politiek Overzicht. BINNENLAND. FEUILLETON. Dit Weekblad verschijnt icderen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland ƒ1.15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post f 1,30. O O Prijs der Advertentiënvan 1-5 regels ƒ0,75 elke regel daarboven ƒ0,121/,.Groole letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers 0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreflendebenevens Advertentiëu en gewoue Berichten ot Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. Zooais men denken kan houden al de Fransche dagbladen zich onledig met het vraagstuk der versmelting lusschen de twee takken van de familie der Bourbons. De legitimistische dagbladen juichen de versmel ting toe en de republikeinsche randen die nan. Onder het volk worden allerlei ge ruchten rondgestrooid. Zoo zegt men, dat de voornaamste republikeinen bewaakt wor den om op het beslissend oogenblik, wan neer men de monarchie zal uitroepen, te worden aangehouden; men zou de kiezingen door bedrog of geweld vervalschen; men zou de drukpers aan banden leggen; in 't kort, met de medeplichtigheid van het tegenwoor dig gouvernement zou men alles voorberei den voor oen staatsaanslag. Van een anderen kant wordt gezegd, dat het Fransche gouvernement in het geheel niet te vreden is over de rol, die de rech terzijde, in overeenstemming met de orle- anisten. het wil doen spelen. Het zou er zelf op bedacht zijn om aan de tegenwoor dige nationale vergadering de verlenging te vragen der volmachten van maarschalk Mac Mtthon, om aldus de behoudende republiek steviger in te richten de leden van het tegenwoordig bewind zouden dan de eerste rol blijven spelen en daardoor al de hoop van het kleine hof van FrohsdorfT den bodem inslaan. De stroom van bezoekers bij het kleine hof van den graaf van Chambord groeit dage lijks aan. Het voorbeeld der prinsen van Orleans moest natuurlijk talrijke navolgers vinden. De postjagers en plaatsenverzoekers komen reeds den aanstaanden koning van Frankrijk begroeten. Ook de legitimistische staatsmannen trachten reeds den graaf van Chambord tot zekere toegefelijkheden te overhalen, die noodzakelijk zijn. teneinde in de nationale vergadering eene meerderheid kunne gevonden worden, die hem tot koning van Frankrijk zou willen uitroepen. De afgevaardigden der linkerzijde die deel maken van de bestendige commissie der nationale vergadering, zijn voornemens in de aanstaande zitting onderzoek te doen naar de stappen, die door de leden der rechter zijde te Frohsdorff zijn aangewend. Wat er van al die geruchten, waarvan het eene in strijd is met het andere, waar is, kunnen wij natuurlijk niet weten; dit zal de toekomst ons moeten leeren. Stellig is het, dat er in Frankrijk veel onrust heerscht. Het protestanlsch congres is Donderdag te Leipzig geopend geworden voor een zeer talrijk publiek Na langdurige beraadsla gingen werd de invoering van liet burgerlijk huwelijk als noodzaklijke erkend. Eene commissie werd gelast de noodige maatre gelen te nemen, om de invoering te kunnen bekomen. Den tweeden September aanstaande zal er te Leipzig een nationaal feest gevierd worden, ter nagedachtenis der overwinning van Sedan. De laatste tijdingen uit Madrid luiden, dat de minderheid der Cortes besloten heeft de vergaderingen te blijven bijwonen. Een telegram uit Perpignan meldt, dat de aanval van Berga den 10 dezer is begon nen om vier uur bood de stad het zicht van een uilgebrèiden brand aan. Er zijn troepen gezonden ter ondersteu ning van Berga. De dagblndleurders schreeu wen op straat dat kolonel Marti de Carlisten voor Berga verslagen heeft en 300 hunner soldaten buiten gevecht stelde. Een zeker aantal republikeinen, die in de zaal van den algemeenen raad vergaderd waren, hebben per telegraaf aan het gouvernement ge vraagd, om de vorming van eene junta goed te keuren welke met burgerlijke en mili taire macht zou bekleed zijn om naar de middelen uit te zien, teneinde Catalonië te redden. Yan hunne zijde hebben de plaat selijke en provinciale localiteilen ook per telegraaf geprotesteerd, tegen de vorming dier junta. Wij moeten een bekwanri generaal hebben, zeggen zij, met genoegzame macht om de tucht te hersteilen de orde te handhaven en het earlistisch oproer te dempen. Uit Hendoye wordt getelegrafeerd dat bet republikeinsch leger naar Vergara vertrok ken is en dat de Carlisten dien dag weer in den omtrek verschenen waren. Men zegt dat zij talrijk zijn tusschen Irun en Oyarzun. Er is geen enkel rijtuig aange komen en de personen, welke naar Irun wilden gaan om die plaats van voorraad te voorzien, zijn de stad niet kunnen naderen. De stoomboot', welke eergisteren in de baai van Fónlarabië aanlandde, is er giste ren morgen ten 4 uur uit vertrokken na na des nachts wapenen en amunitiën ontscheept te hebben. Men zag gisteren morgen rond Fontara- bie carlistische voetgangers, een 40ta! ruiters en 13 tot 20 wagens. Het vervoer der wapens moet ongestoord hebben plaats gegrepen, want er is hier geen enkel ge weerschot gehoord. In den nacht zijn er ontploffingen van geweervuur opgegaan langs den kant van San-Martial. Uit Constantinopel wordt bericht, dat de Levant Herald gedurende twee maanden is opgeschorst geworden, wegens aanrandingen tegen het turksch gouvernement te hebben in minachting willen brengen. Het grieksch dagblad Constantinopel is afgeschaft, om lasterende aantijgingen tegen het russisch gouvernoment te hebben afgekondigd. Don 9eu September zal te Vlissingcn een con cert gegeven worden door het muziek der grene- diers cu jagers des avonds ten'7Va ure; naafloop daarvan, bal. Ter inlichting van het publiek wordt medege deeld, dat het gebruik van spek, vet en vleesch, afkomstig van varkens, die aan de zoogenaamde varkensziekte lijdeu, zonder schadejjvoor de ge zondheid kan plaats hebben, wanneer de bedoelde varkeus in hel begin der ziekte geslacht zijn, voordat de huid miskleurig of bont gevlekt is. Is de ziekte „echter zoover gevorderd, dat er uitwendig blauwe of zwartachtige plekken zicht baar zijn, dan is^het gebruik zeer af te raden. Varkens aan de geuoemde ziekte gestorven, zijn voor de"oComsumtie ongeschikt. Eene nog te weinig bekende onderneming, die echter meerdere populariteit ten volle waardig is doet dezer dageu weder van zich spreken. Wij bedoelen de Maatschappij voor Landoutgin ning to Apeldoorn. In de maand Augustus e. k# toch zal zij bare eerste jaarlijksche Premieleeuing uilgeven. Een woord van aanbeveling zal voor eene zaak als deze, die al ware hel het alleeu iu hare kas siers de heeren Lens en Bergsma te Arnhem reeds meer dau voldoende waarborg geeft, wel overbodig zijn. Toch kunnen wij haar een woord van sympathie niet onthouden. Moge zij in allen deele zoowei nu als later naar wensch slagen. Nu het geroep over aardappelziekte alweer be gint niettegenstaande al hel gejammer over het totaal mislukken van den gelieeleu oogst waar op we ia't voorjaar vergast werden toen er geen regen en zonneschijn kwam op den tijd, waarop die naar 't begrip der weermakers komen moesten zoo kennelijk gelogenstraft is, door de uitkomsten van 't verbouw van al wat nu reeds goed was om te oogsleu, verdient wel eenigc aandacht, wat een correspondent in de Aruh. Ct. Iaat volgen op een Een Historisch feil en een spreekwoord medegedeeld door G. P. ROOS. Zie zoo recht en slecht verteld en toch door bewijzen uit de oude papieren geslaafd, mag ik. die bijdragen tol de yaderlandscho geschiedeuis wel lezen, krijgen we nu na uw verhaal van den inval der Franschen iu 1708, iels over 1672? „Belofte maakt schuld" zegt het spreekwoord, maar weet je wel, dat men dat spreekwoord ook. omkeerea kau en lezen: „schuld maakt beloften." Ei, die is wel aardig en 't is toch zoo, maar wat wil je er nu mcè zeggen? 'k Wil er dit mede zeggen, dat ik het opstel over 1G72 vooreerst nog schuldig blijf, omdat mij nog enkele stukken ontbreken, doch die bij mijnen arbeid aau "t Aardeuburger archief terecht zullen

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1