NIEUWS- EH ABVERTESTIEBUO VAM WESTELIJK ZEEUffSCH-TUAIDEBEH. N°. 63. Veertiende Jaargang A0 1873. Vrijdag 15 Aug. Nog eens een allegaartje. 2e Gesprek «lil Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalij? 4de district van Zeeland ƒ1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post ƒ1.36. Prijs der Adverteuticn van 1-5 regels ƒ0,75 elke regel daarboven ƒ0,12/2.Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers ƒ0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Adverteuliëu en gewone Berichten ot iVlededeeliiigoa van Correspondenten, lo bezorgen hij den Uitgever dezer, alles FRANCO. Je spraakt verleden week over 't onze vader, ook in den mond der kinderen en jongen,'k heb er nóg over gedacht, maar,.; maar zulk een schoon gebed, want over zijne waarde zullen we 't wel eens wezen, is dat wel voor kinderen. Houdt in 'toog dat ik uit vele voorbeelden maar dit eene aanhaalde, doch buitendien 'k hou het volook voor kinderen I Opmerkelijk is het dat. zoolang de behoefte aan biddenlet wel aan bidden tot éérien die wil gebeden zijn bestaat, alle soorten van christenen het er over eens zijn, dat dit gebed, het gebed bij uitnemendheid en terecht het alier volmaakste genoemd, als uitmun tende door eenvoud en genoegzaamheid tevens, reeds vroeg, zeer vroeg behoort gekend te worden. De Protestant heeft het in zijne vraag- en gebedenboekjes en de minst kundige arbei ders vrouw leert het haren eersteling op haren schoot. De Katholiek, die de actie des gebeds, tot beschaming van velen, die zich zoo hoog verlicht, zoo wijs rekenen dat zij zelf zich de eenigszins openbare gebeden schamen, onder voorwendsel van dat voorschrift betreffende de binnen kamer, nog steeds uitoefent en zeer waardeert leert het vader ons zijn lievelingen en voegt er nog het naief, roerend wees gegroet aan toe. Kr komen, we geven het u gewonnen, voor de kleinen groote woorden in voor, waarover ze al licht struikelen, b. v. twee maal dat rijk of koninkrijk doch er kom al dadelijk van een Vader, van onze vader, van den hemel, van dagelijks brood (brood het iievclings voedsel van alle kleinen) er komt van vergeving in, kortom liet geheel is zoo eenvoudig dat het, mits een beetje hulp een handleiding voor kinderen, geloofs leer wordt, die hunne geestvermogens door begripsverwarring niet kan schaden en van het geheugen volstrekt geene te groote inspanning vordert. Kortom iaat een kind maar loeren, behoudens eerbied voor zijne eenvoudige begrippen en voor zijn leeder geheugen, en het za! geen wonderkind, geen kakstoel mirakel,geen Keesje Putbus worden! Wij zouden dit voorbeeld met honderde kunnen vermeerderenwe zoudori kunnen gewagen van eene keur uit van Alphen en 't Hoen cn meer andere schrijvers, doch 't is onnoodig. .Men geve niet veel op eens en slechts nu en dan, overigens spele het kind maarmen overdrijvo ook dat spel niet en malie het vooral niet doelloos en daardoor schadelijk; men Fröbele niet te veel? Dat schrijven over opvoeding en onderwijs, over bewaarscholen zelf, schijnt u dus een tecken des tijds te zijn Zeker en gewis, let op de tcekencn der tijden is eene goede les en ze zijn legio die teekenen en er is dus dubbelle oplettend heid noodig. We willen er vluchtig een ander beschouwen, omdat het almede in onze onmiddellijke omgeving valt, namelijk de Vlaamsche beweging. De Vlaamsche beweging cn de bewaar school, nou dat 's ook van den hak op den tak! Minder dan gij denkt, 't Zou niet moeie- lijk zijn de bewaarschool en de beweging op taalgebied met elkander in verband te brongen, doch wij voor ons hebben alleen iiu dit maar op 't oog, dat heiden teekenen des tijds zijn en als zoodanig gebruiken wij ze voor ons doel. De Vlaamsche beweging heeft ondanks miskenning, verhuizing en tegenwerking een flinke stap voorwaarts gedaan. De Vlamingen, hebben eene eerste schrede op den weg der overwinning gezet en wij durven gerust beweeren, dat ais de Vlamingen zelf willen de halve eeuw van Belgies volksbestaan niet vol zijn zal of ze zullen hunne taalrechten veroverd hebben. Daarom jammert ons, niet de weinige dadelijke bemoeiing van de Noordnederlanders met deze beweging,jmaar de miskenning door sommigen hunner, die zich bijvoorbeeld uit in de zoogenaamde Belgische brieven der Middelburgschc courant, welks schrijver geen Vlaming is of zijn kan, 't geen door zijn lauwen, bijna afkeurenden en toch oud- schoolmeesterachtigen, pedanten toon bewezen wordt. Zoo iemand deel moest nemen in de Vlaamsche beweging, dan voorzeker de Zeeu wen en hunne organen, want diezelfde Vlaamsche beweging, gaat verder, dan men .denkt; het is tevens een streven om het Germaansche element, het jaren onderdrukte, hel overwicht te verschaffen boven het KoinaauscheDaarbij hebben wij Zeeuwen, als de naaste taalbroeders der Vlamingen, groot belang en daarom kunnen wij er rond vooruit, dat wij walgen van die verachte lijke naiiperij ook ten onzent, die zoo soetsappig en toch zoo dom en dwaas offert op het altaar der Franschen! Al wat zich maar een beetje verheeld te zijn, schrijft, leesten spreekt, althans radbraakt zijn Fraosch. Men heeft Fransche modekerken cn Frunsche comedies en bezoldigt ze soms met pen ningen der Nederlaridschc belastingschul digen. Wij Zeeuwen en Nederlanders moesten ons diep, diep schamen over ons weinig en koud medegevoel voor den geestelijken strijd, die onze broederen daar in 't zuiden strijden! Wij moesten het diep beseffen, dat iedere overwinning ginds eene overwin ning is, die ons gebied meer en meer beveiligt. Onze staatsmannen der XVIIe eeuw wisten niet wat zededen toen, ze met hunne uitzichten met hunne gegevens om zich't zuiden, dat ze niet staatkundig hadden kunnen aan zich sluiten, steeds wensch- ten te behouden als een voormuur legen het uiterste zuiden. Nauwelijks heeft Spanje de Ncderlaudsche republiek in 1648 erkend of ziet, die republiek wordt Spanje's bond genoot tegen Frankrijk en ze verovert later het geheele zuiden voor het huis van Oos tenrijk en ze trekt partij voor de beleedigde en miskende keizers dochter in haren nood; ze strijd voor Maria Theresia België's veelgeliefde vorstin. Welnu, dit moet nog ons streven zijn. Het Waalsche element vorme den overgang tot het Fransche; daar tusschen in moet zich het Vlaamsche krachtig kunnen hand haven en het Noordncderlandsche moet den Vlaming zijn zedelijken steun verleencn! Maar de Vlaamsche beweging is eeri streven der reactie, om weder met Noord nederland verecnigd te worden? En zijn er ja die dit denken en hopen, anderen die het vreezen. Is het echter waar in 't algemeen. Men wete dan dit. Vlaanderen heeft meermalen getracht zich door koophandel en zeevaart te verheffen getuige de oprichting der Oost-Indische compagnie van Oostende in de vorige eeuw! Te midden der onderdrukking van den vreemde, bleef de Vlaming zijne taal in cere houden cn de XVHe en XVIII eeuw geven lichtpunten op letterkundig gebied, waarop nog het oog met liefde rust, en de tegen woordige Vlaamsche letterkunde verhief zich eerst toen Belgie een zelfstandig volk werd en zou zich nog meer verheven hebben zonder eene ruim dertigjarige onderdrukking door de Walen. Daar bij komt oog ietsvan 1830 namen ook de Vlamingen deel aan het petionneraent ten dienste van het FranschThans diende het ten dienste van het Vlaamsch! Dit leert ons. dat ze sedert 1830 van één onrecht terug gekomen zijn en eene groote dwaling op dit punt erkennen, welnu, dit moet den Noordnederlander zooveel zeit' voldoening schenken, dat hij den Vlaming zedelijk ondersteune hij zijn streven, in plaats van met minachting te spreken van de Vlaamsche beweging. Maakt de Vlaming zicli aan aanmatiging schuldig, men wijze hem af, recht is recht; doch dit doet de onbevooroordeelde Vlaming niet. De luidste schreeuwers voor de Vlaam sche zaait onder de Vlaamsche grensbewo ners zijn ijdele snappers, die van de bewe ging niets kennen of weten. Toch komt ook in dezen meer licht cn wordt do Vlaamsche beweging meer en meer de zaak des volks.

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1