BINNENLAND. Ook heeft het gouvernement der Ver- eenigde Staten eene nota aan het bewind te Madrid gezonden, waarin gevraagd werd, of het de verantwoordelijkheid voor de handelingen der lot muiterij overgeslagen schepen op zich nam. Dit is door 't Madridsche bewind ontkennend beantwoord. Uit een en ander mag men dus opmaken, dat de mogendheden zich Spanje's zaken aantrekken. De Carlisten zijn Biscaye binnengerukt. Voortdurend hebben de onderscheidene bladen de vraag in hunne kolommen: „Op welke wijzen kan in onzen treurigen binnen- landschen toestand [verandering komen Kamerontbinding wordt door meerdere wenschelijk geacht. Het Handelsblad schijnt nog van een ander gevoelen te zijn, hoewel het goed beschouwd toch 't zelfde wil. Het liefst zag dit blad een nieuw, krachtig liberaal bewind, en als dat niet kan geschieden, dan worde het volgende beproefd. Het tegenwoordige ministerie houde, met een minister van oorlog ad interim, nog eenige maanden de teugels van het bewind in handen, en lokke de beslissing der Kamer uit over het gewich tigste punt, dat aan de orde is: de census verlaging. Terstond na afdoening der Indische begrooting zou de Tweede Kamer over het al of niet gewijzigde census ontwerp eene beslissing.[moeten nemen. Hoe deze ook moge uitvallen, altijd zal dan een ontbinding der Kamer noodig zijn. Wordt de census verlaging afgestemd, dan heeft de llegeering eene degelijke reden voor een beroep op de kiezers. Wordt zij aangenomen, en door de Eerste Kamer bekrachtigd, dan is wegens de uitbreiding van het kiezers personeel de uitschrijving van algeheele verkiezingen gewettigd. Dan kan de stemgerechtigde natie doen blijken, hoe ze wil bestuurd wordenin den geest van vooruitgang of in dien van clericale Reactie. Wij begrijpen niet, zegt O. terecht, waartoe die weg moet bewandeld worden, 't Is niet de kwestie, welk bewind regecren moet. Men miskent zoo den feitelijken toestand, t Is de vraag, in welke richting de natie wandelen wil. Geen der beslaande partijen heeft de meerderheid. Hieruit volgt, dat geen ministerie regecren kan. Wanneer het Dagblad van 's Hagc meent, dat een conservatief ministerie nu zal kunnen regeeren, rekent het buiten den waard, in dit geval de nog nietgehecl weg te cijferen partijen, voor welke de conservatieven of te ver of lang niet ver genoeg gaan. Waartoe eene bepaaldewet eerst in discussie gebracht? We begrijpen dit niet. En dan zal eene wet van zooveel belang, zoo diep ingrijpend als de census wet, behandeld verlaten was en zij aan zich zclven, zonder wacht woord of orders overgelaten waren. Tocli bieren zo op hunnen post tol half een in den nacht. In dozen toestand bloven zo echter niet lijdelijk staan maar trokken langs do linie op en neder en zoo kwamen zo ook op het fort, het Pri/c ge noemd, alwaar zij den kapitein Pieter Slok van Waterlandkerkje ontmoetten die hen als daar- medo heiast. mededeelde dat het order luidde om een «oed heen komen te zoeken en diep bewogen van hen scheidde. Alzoo werd dan deze belangrijke post, door de krijgskunde terecht als eene goede verdediging voor IJzendijkcr Ambacht, Oostburg eu Sehoondijke aangemerkt! laaghartig verlaten en op do dappere landzaten opwierlrouw.hoeweljgeheel aan zichzelven overgelaten werden een blaam vau lafhartigheid werd geworpen. Met een treurig hart verliet hetiaatslego- deelte der bezetting, doch in goede orde don cewich- tigen post, terwijI do corapagnio van Nieuwvliet zich achter het kanaal van Nieuwerhaven willende terugtrekken, om hot eiland van Kadzaud te heipen verdedigen, dwars over de brandende brug, door vuur en rook, dat kauaai bij Sehoondijke overtrok. Geon wonder dat eenige dagen later in den vollen krijgsraad lo Kadzand aller oogen op den majoor Obij.v gevestigd waren eu men van hem, daar de kolonel zich naar Zeeland begeven had inlichtingen in dezo duistcro zaak vorderde. Tot zijne eer mogen wij aanteekenen dat bij zich worden door de vertegenwoordiging in weike geene dor partijen de meerderheid heeft Dit waagstuk ware al te vermetel. Wij zouden het aanblijven van de meer derheid der ministers wenschen, maar dat is heden de kwestie niet, of mag het althans niet zijn. Wie waarlijk het vaderland wil bevoordeelen, en niet eenig partijbelang zoekt, moet er op aandringen, dat er een toestand geboren worde, waarin het aan mannen van een beslist karakter en van eene besliste keuze mogelijk zal zijn, de teugels van het bewind in handen te nemen. Daarom ai ware het, dat er aanstonds talentvolle, liberale mannen konden gevonden worden die de portefeuilles zouden willen aanvaarden, zouden wij het een dwaasheid vinden, dezulken aaa bet kansspel te wagen, dat heden door iedere regeering gespeeld moet worden. Erger dan dat: onvergeefeltjk zouden wij het vinden, de natie eens aan zulk een spel bloot te stellen. Maar nog erger: misdadig zou het zijn, de grondslagen, waarop onze volksvertegenwoordiging rust, te laten afbreken of vernieuwen door eene Kamer, die niets kan doen, waarbij verschil van beginselen in 't spel komt. Hoe de uitslag van de nieuwe verkiezingen zou zijn weten we niet. Alle kansrekening moet in zulke ernstige oogenblikken vergeten worden. Wij vragen alleen wat werkelijk geacht kan worden in 't belang van 't vaderland te zijn, en dan blijft ons antwoord: Een beroep op de kiezers. Willen deze zelf geene verandering welnu, dar. is Nederland onmachtig, om zich zelf te regeeren, en we moet en een betere toekomst afwachten, eer, toekomst waarin een wijzer geslacht ter stembus zal kunnen opkomen. Zoo ernstig beschouwen wij den toestand van 't oogenblik, dat wij meenen, dat heden over de toekomst van ons vaderland beslist zal moeten worden, ten minste over de naaste. SLUIS, 9 Augustus. Naar wij vernemen is de heer A. van ïlooff, ingenieur bij den waterstaat, door Z. M. don Koning der Belgen met de Leopoldsorde begiftigd. Z. M. de Koning van Belgie heeft de Commis saris des Konings in deze provincie benoemd tot kommandeur der Leopoldsorde. Te 's Gravenhage zal don 8en September e. k. de jaarvergadering van de broederschap van candidaat-notarisseu plaats hebben. Onder de te behandelen zaken is een voorstel vau den heer A. Saksen, om op eene herziening der wettelijke regeling van het notarisambt aan te driugen. Men meldt ons uit Wemeldinge, het volgende: Eenigen lijd geleden, was er aan 't kauaai in omloop een Sceutstukjo met de beeldl6nis van Wil— voldoende verantwoorden kon. Rij had getrouw alleen en onverzeld do posten gevisiteerd; hij had zich tot den Engelschen opperbevelhebber gewond om van dezen hot woord te bekomen, doch ont ving het meer dan verdachte antwoord, eene arm zalige uitvlucht! dat hij het woord niet geven kon, alzoo hij het in zijn koffer gesloten had. De oud burgemeester kolonel Kraeije, was, ondanks öbmns nasporiugen nergens te vinden En waarom hij niet terugkeerde? Wel hij had hier en daar of de posten reeds verlaten gevonden of de land zaten iu vollen aftocht ontmoet ea vernam officieel, dat er algemeen order gekomen was, zonder lo weten dat dit order de uitersto post niet bereikt had om terug lo trekken, derhalve had hij zich hij eenige relirecrende laudzatcn gevoegd en was huiswaarts gekeerd. „Uit dit alles blijkt, zegt de „krijgsraad dat de voorschrcve landzaten ten „overvloede stand gehouden hebben, en geens zins te beschuldigen zijn, alsof zij geloopen had- „denMaar dal zij alles gedaan hebben, wat men „in diergelijke gevallen, volgens haren eed ende „plicht, van haar cissen koude of verwachten." Do ritmeester Joost Risseeüw henevens de compagniën te voet van Kadzand en Zuidzando die zooals we zagen des morgens Yan dezen nood lottige!? dag afgelost waren eu drie uren te mar- cheeren hadden om hunne verzamelplaats te be reiken, waren evenmin van verzuim te beschuldigen. Uit het volgende zal blijken, dal zoodra de wapon- lem I. dragende het jaartal 18-23: - onlangs werd het in betaling gegeven hij den kastelein Marinus Wisse, te Wemeldingc, die er thans eigenaar vanj is. Men beweert, dat er in dat jaar 1825, slecht» 50 stuks van geslagen-zijn. Bereids is er door een liefhebber van oude munten uit 'sHage navraag naar geweest. Men meldt uit Sloten (Noord-Holland): „Gen droevig ongeval in deze gemeente heeft: opnieuw bewezen, dat men niet te voorzichtig met goladen geweeren kan omgaan. Een onzer ingezetenen, die zich op de jacht bevond, had juist het geweer nedergelegd, toen het door een onge lukkig toeval, men zegt door dat de haan met de lijn eener schuit in aanraking kwam, op eens ontbrandde. Een boerenknaap, die 2ijn werk had verlaten om het bedrijf van den jager gade te I slaan, werd vlak in de borst getroffen, en was onmiddellijk een lijk." Wij vernemen het volgende: „Korten tijd na het overlijden van den heer P. H. B. Molké te midden van de belangrijke zending, die hem door de Nederiandsche Begeering was opgedragen, werd in een bijeenkomst vau mannen, welke hem gedurende zijn kort verblijf in Indië leeren hoogschatten, besloten ter zijuer gedachtenis een blijvend gedenkteeken op zijn graf te Pekalongan le plaatsen. Ter verwezenlij king van dat denkbeeld is de medewerking van zijn vrienden hier te lande ingeroepen. Daaraan is iu zooverre gevolg gegeven, dat op den 18 Juni te 's Gravenhage eenige belangstellenden zijn bijeengekomen om dat plan te bespreken. Allen verklaarden zich bereid om de uitvoering daarvan te bevorderen, echter onder voorbehoud, dat van de bijeen le brengen gelden een toereikende som zou afgezonderd worden om in de geboorteplaats van Molké een herinnering te plaatsen aan den man, die zich in zijn werkzaam leven, niet het minst in Nederland, de trouwe vriendschap van zoo velen wist te verzekeren. De commissie, die zich in genoemde bijeenkomst h?eft gevormd, zal zich met do zorg voor de uitvoering van het ge denkteeken in zijn geboorteplaats. Thorn in Lim burg, belasten. Tot het ontvangen vau bijdragen hebben zich bereid verklaard de heeren W. A. Schollen te Groningen ror. C. IJ. L. Cornells, te Roermond mr. W. A. P. Verkerk Pislorius, te 's Gravenhage; W. C. P. Toewater, te Rotterdam; A. Volkmaars, te Amsterdam A. J. R. A. de Ceva, te Eindhoven; H. M. li. van Wessein, te Haarlem. Do heer Motké is ook bij ons met lof bekend. Zijne Heilliaheid Paus Pius IX is zoo aan zekere zaken gehecht, dat het lastig ja zelf treurig is, indien men er hem geene meer kau verschaffen. Sedert 5 jaren maakt hij dagelijks gebruik van het Eau d1 Anvers, dal hij zoo aangenaam en heer lijk vindt, dat hij het op ieder oogenblik gebruikt, hij stort er van op zijn zakdoek op zijne priester lijke Ulceding, op zijn handen. Deze goede grijsaard waaraan God een lang leven toestaat, is zoo aan deze parfumerie gehechtdat hij er haast geen oogenblk van schelden kan door velen gekweld is het misschien het eenige genoegen, wat hij nog in dit leven heeft en van alle hoeken der wereld kreet hun oor boreikle zij, ongeacht vermoeieni5 en ongewoonte, op nieuw gereed waren om den vijand tegen te trekken. Zij ontvingen geene tijding van het aanrukken desvijands. De bode, dio deze tijding bracht, reed zwijgend door Zuidzando naar ter Hofstede, van waar het volk, nola bene, zooals wc zagon reeds aan de linie stond en keerdozonder Kadzand aan te doennaar Zuidzande terug waar hij met het vallen van den donker eerst aankwam. Gelukkig had men een half uur voor zonnenondergang te Kadzand do alarmseinen der naburige plaatsen gezien en gehoord en wareo de compagniën van daar met den meesten spoed naar het Ooslburger veer getrokken oil daar gelukkig nog voor den donker over geraakt, om naar do algemeene ver zamelplaats op Waterlandkerkje heen to snellen. Omstreeks negen ure was de Zuid/.andsche com pagnie reeds aan de oostzijde van Oostburg, aan de hofstede van Cruson, terwijl die van Kadzand zich zoo gespoed hadden, dat ze terzelfder tijd reeds in do oude stad Oostburg waren terwijl de compagnie te paard slechts eenige minuten later over 't veer ging. De eerste dien zij ontmoetten was hun kolonel, burgemeester Kraeije. Deze zich aan de optrekkende» bekend gemaakt heb bende voerde hun toe: „Mannen gaal naar huis, het is gedaan" en herbaalde dit tot tweemaal toe, weshalve zij zich verplicht vonden om dit order te gehoorzamen te meer, daar do kolonel een zeei?

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 2