n kuiers BOUWLAND BOEKBESCHOUWING. MARKTBERICHT E liT* t B R O 0 a P B ij z E H. ADVERTENT1ËN. Verkoopiiig* TE VELDE, VERKOOPING DINGSDAS OEN 2G AUGUSTUS E873, dia hier verbouwd wordt, staat insgelijks goed. Van appels en peeren zal de opbrengst ver be neden hel middelmatige zijn, daar de boomen zeer veel door d en vorst geleden hebben. (N. M. C.) Naar wij vernemen zal reeds in Augustus het gewoue examen voor deu waterstaat plaats heb ben. Het getal vacante plaatsen in dat corps bedraagt twee. Het kan niemand verwonderen dat de minis terraad over de vraag: „Blijven of heengaan?" niet eenstemmig deukt. Het is evenzeer verklaar baar, dat mannen als Geerlsema en de Vries, om van Stirura niet te spreken, tot heengaan adviseereu als dat maonen als van da Putte en Gericke, die meer in het bizonder in de zaals. van Vlchin zijn betrokken tneeuen dat het on verantwoordelijk is, het bewind neer te leggen, alvorens de Sultan tol onderwerping is gebracht. Wat nu hei eind-resultaat van de overwegingen zal zijn, is nog een raadsel, maar onwaarschijnlijk acht ik het niet. dat in elk geval, van de Puite zijne portefeuille niet ter beschikking van Z. M. den Koning stelt. Bij herhaling heeft hij de Kamer gesommeerd om hem een votum van wantrouwen te geven indien zij meende, dal in deze kritieke omstan digheden het beheer onzer koloniën niet met gerustheid aan zijne handen kon worden toever trouwd en nu de Kamer daaraan niet voldaan beeft, heeft hijzelf geen recht vrijwillig hel be stuur neer te leggen. Uit goede bron verneem ik dan ook dat hij zich nog vóór eenigo dagen in dien geest heeft uitgelaten, dat hij in de ge geven omstandigheden op zijn post zal blijven, zoolang hij door de oppositie niet persoonlijk tot heeugaau wordt gedwougen. Ik voor mij zie dan ook in het aftreden van dit ministerie volstrekt geen heil. Er zijn zeer zeker alle termen aanwezig, om in gewone om standigheden eene demissie te wettigen maar de politieke toestand is nu eenmaal op dit oogenblik niet normaal. Bij de tegenwoordige partijver houding in de Kamer is geen ministerie, van welke richting ookin slaat hervormingen lot stand te brengen. Aan belasting-, census-, lëger- of recbtshervorming valt iu deu eersten tijd niet te denken; een ministerie, dat zich op dat terrein waagt, zal telkens worden geslagen en zal, wil het blijven leven zich tot de bescheiden rol van economischen administrateur moeien bepalen. Voor die rol nu is dit miuislerie zeker volstrekt niet minder geschikt dan eeuig ander. „Dit ministerie is daareuboveu geroepen om den oor log met Alchiti tot een goed einde te breugeu dit min slerie is niet ongelukkig in zijue pogingen om de raaleriëele welvaart te bevorderen door den aanleg vau communicatiemiddelen te steunen, de tarieven te verlagen enz." Tot welke oplossing het echter ook moge komen, de geestverwanten van dit ministerie, die dezen gespannen toestand in het leven hebben geroepen, hebben daardoor eene groole verantwoording op zich geladen. Hel valt niet te loochenen dat de liberale zaak in Nederland door de houding der liberale auli-miuisterieeleu bij velen in discrediet is geraakt, en dal de laatste verkiezingen daarvan reeds deu invloed hebben doen gevoelen. De houding der Aruhemsche Ct. bij de jongste ver- kieziugen te Deventer heeft de kroon op het werk gezet. Die artikels van de liberale Arnhemscben tegen van der Kaaij hebben der liberale zaak meer kwaad gedaan, dan een geheele jaargang van het Dagblad. Het Dagblad begreep dal zeer goed en bleef niet in gebreke de artikels met groote letters in extenso over te drukken. Nu de Arnh. Ct. het enfantterrible van de liberalen is gewordenis zij op eeus de lieveling van het ïlaagscho Dagblad. Dezer dagen namen eeuige Leidsche studenten een rijtuig. Bij 't klimmen op den bok vroeg de koetsier: „waarheeu Heeren?" en een der jonge lui riep: „Naar Engeland." Zouder iets te zeggen rijdt de koetsier naar Zandvoort en regelrecht zee in. Hij, op een hoogen bok gezeteu, krijgt voor eerst geen last van 't water; maar weldra rijst van uit het rijtuig de kreet op: „Koetsier! wil je ons verzuipen!" waarop T lakonieke antwoord völgt: „Dat uiet heeren! maar ge wilt naar Engelaud, en dan is dit de kortste weg." Naar men verneemt zijn alleen nit Rotterdam reeds circa 2500 Roomscb-Catholieken ter bedevaart naar het graf der H. martelaren van Gorcum in de Briel vertrokken. Bij het verleden week te Leeuwarden gehouden examen voor leerling apotheker zijn 15 van de 18 candidaten geslaagd. Ouder de geslaagden be- hooren ook drie jonge juffrouwen; zij waren, volgens H oordeel der commissie, do best ouder- wezenen. Men schrijft uit Hulst: In den nacht van 8 op 9 dezer is er een paard ontvreemd uit de weide eu teu uadeele van J. Verbust. landbouwer te Hontenisse. Na veel moeite in het werk te hebben gesteld mocht bet den wachtmeester der maré- chaussée P. de le Lijs, den 19 dezer gelukken den dader Elorentious Strooband, oud 29 jaren, land- bouwersLuecht te Siut Jan Steeu, in de gemeente Hulst te achterhalen eu aan te houden. Dit had inlusschen oene hevige worsteling ten gevolge, aaugezien de arrestant zich geweldadig verzette. De wachtmeester riep 5 a 10 minuten den om standers, en G. Lambiu bij naam genoemd, le ver geefs toe „Help mij, hel is de paardendief." Ten laatste schoten twee Yoorbygaande heeren H. T. J. Fassaertbierbrouwer to Hulst en W. J. Bui tendorp. hoofdonderwijzer te Clinge toe, met wier medehulp de arrestant naar het huis van bewariug alhier geleid werd, die vervolgeus deu 21 dezer naar het huis van arrest to Goes is overgebracht. Hij heeft zijue misdaad bekend. De eigenaar heeft het paard, dat reeds in België verkocht was, te ruggehaald. Volksuitgave van „De SmidsgezelDe Bijlhouwer en de Hopmansvrouio van Utrecht.'1'' door H. J. Van Lummel. UtrechtC. Van Bentum. Met een kort woord maakten we in een vroeger Nommer gewag vau de volksuitgave van dit werkje. Er zijn nu reeds drie afleveringen van versche nen. Opnieuw vestigen we de aandacht der leden onzer Chr. Jougeliugs- en Jongedochlers-veree- Digiugen op deze uitgave, lu ouzen tijd is het dubbel noodig dat de geschiedenis onzer vaderen, de ge- schiedeoisvau hun lijden eu strijden op riieuwdoorous jonge Hollaud wordt ter hand genomen. In vele op zichten wordt onze heerlijke vaderlandsche geschie denis verminkt. Een morderu {d. i. Iveidensch) on derwijzer, die aan hel hoofd eener school staal en onderwijs iu de vaderlandsche geschiedenis moet ge ven, wifniel erkennen dal God Almachtig door de wonderen Zijner liefde voor onze vaderen heeft gestreden. Zijn ouderwijs iu de vaderlandsche geschiedenis deugt dus niet. En zulke onderwij zers zijn er zeer velen aan onze hoogere en lagere scholen. Aan de andere zijde wordt onze geschie- deuis aan flarden gescheurd door de partij die onze vaderen tachtig jaar deed strijden. Van de zijde van Rome we deuken aan Nuijeus enz. wordt de nagedachtenis van den grooieu Willem bevlekt. De ürauje-heldcu, de edele zonen uit hel aloude geslacht van Nassau, die hun goed en bloed heb ben gewaagd voor de verdrukte Nederlanders wordeu eenvoudig voor schelmen en booswichteu uitgekreten. Daarom is bot hoog noodig dat de heerlijke geschiedenis oozes lands door mannen als Van Lummel, in wier adreu nog geuzenbloed, van vreemde smelten vrij, stroomt, iu haar eere worde gehaudhaafd. En dat heelt Van Lummel gedaan. Op een boeiende en onderhoudende wijze stelt hij iu bovengenoemd werkje de geschiedenis uaar waarheid voor. Hel lijden onzer vadereu, de bange strijd om gewetensvrijheid, de sluwe en satanische listen van de Spaausche ineuschenslachters, opge stookt door de Jezuïteu, dit alles wordt dui delijk geschilderd in de geschiedenissen die hij verhaalt. Onze jongelingen en jongedochters moeten dit boekje helpeu verspreideu. De prijs is gering. Do uitgave is sierlijk eu de plaatjes ziju duidelijk. Voor twaalf Schellingen is dit uitnemend werkje met twaalf plateu bij den uitgever te verkrijgen. De Redacteur. GRAANMARKT te AARDENBURG. verkoopprijs pee hectoliter. Tarwe Rogge Winiergerst. Zomergerst. Haver Paardeboonen Erwten Koolzaad. Aardap. p.lOOk DLNGSDAG, 29 Juli 1873. /II,-- a 12.75 6,40 a 6,75 ,075 a 7,— 7,- 7,50 7,<t0 k 9,— „12.00 a 12.50 8,50 a 9,50 DLNGSDAG, 22 Juni 1873. fi 0.00 a f 12,— 6.90 a 7,00 „6,60 k 0.00 a 0,00 a 0,00 a Mo a „12.00 a 0,00 a 6,75 0,00 0,00 0,00 9,00 12,75 0,00 OOSTBURG30 Juli 1873. Ter markt van beden was weinig anders aange voerd dan Koolzaad, meest van goede kleur eu qu- aliteit, doch met nog al wat verschil in droogte. £r deden zich aanvankelijk eenige koopers op voor f 12,—, waartoe piaar schoorvoetend werd afgegeveu. Later gaf men voor de beste mousters f 12,25, f 12,50, enkel nog f 12,75. Er werd echter geen 10de van den grooten aauvoer verkocht. Tarwe werd door gebruikers f 12,50 betaald, enkele puike f 12,75, voorts van f 12.— tot f 10,— geboden, Gerst bijna niet ge toond eu op f8,— gehouden. Men bood f7,50 tot f 7,75 voor dadelijk gebruik. Paardonboonen op f8,50 en f8,2o gehouden, bleven onverkocht. Vau nieuwe Rogge werd een mouster geloond, dat van puike qualileit was. Nieuwe Gerst nog uiet aan, schoon die in veie gemeenten reeds is oog emend. In de volgende week zal denkelijk wel worden ge monsterd. SLUIS. Tarwebrood fijn liet Ned. pd. f 0,21 Idem grof 0,14% Roggebrood 0,10'/. AARDENBURG. Tarwebrood fijn hel Ned. pd. 2ia22ct. sroi „17„18„ O.tdertroowd C. V. van OOSTERWIJK STERN co A. J. van den BROECKE. Aardenbürg, 24 Juli 1873. Heden overleed alhier, in den ouderdom van 47 jaren, tot diepe droefheid harer betrekkingen CORNELIA VAN DE PLAS, eclitgenoote van ROELOF JOIIANMOGGRÉ, nalatende vijf nog minderjarige, meest nog hulpbehoevende kinderen. Aardesbgrg, 27 Juli 187B. De ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling, ontvangen bij de geboorte van hun kindje. J. C. M. BLANKER!. M. C. P. BLANKER!'-Hennequin. Sluis, den 1 Augustus 1873. Idem Roggebrood 12% De Notaris K. F. EOKSMA te Sluiszal op Zalurdag den 9 Augustus 187Sdes namiddags ten 2 ure preciesten verzoeke van den heer J. M. HENNEQUIN te Sluis, in de gemeente Retranchement en aldaar in den Zwinpolder, in het openbaar verkoopen: Ongeveer 7 hectaren extra goede PAARDEBOONEN en Ongeveer 4 hectaren schoone 2e snede KLAVERS, alles wassende in genoemden polder. Vergadering in de herberg van Van der Meulén in den Zwinpolder. V r ij e uit- en invoer. Ieder voorzie zicli van goede borgen. ZEGT HET VOORT. van een partij té De Notaris C. LE NOBELresiderende te Oostburg, zal op des namiddags ten twee uren, in het Lo gement 't Hof van Holland", bewoond door F. B. JACQUES, op de markt te Aardenburg, in het openbaar verkoopen: 2 Hectaren 65 Aren of 5 Gemeten 297 BQUWLAN0 gelegen in den Beoosten Eedepolder te Aardenburg bij de stad en steenweg naar Maldegem, kadastraal bekend Sectie C. Nos. 124 en 125in pacht bij den heer Burgemeester M. C. de DIE te Sint Kruis tot 1 Oc tober 1874. Nader zijn inlichtingen te bekomen bij voornoemden Notaris LE NOBEL, en den heer Burgemeester Fr. HUIJGHE te Sint Laureijns. ZEGT BET VOORT.

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 3