EH ALLEGAARTJE. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N9. 57 Veertiende Jaargang A° 1873. S1IS C BHWM1IUD Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs der Advertentiënvan 1-5 regels f 0,75 elke regel Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Tnli daarboven f 0,1*2J/2. Groote letters naar het getal gewone Zeeland ƒ1.15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco J O regels die zij beslaan, per post ƒ1,30. Afzonderlijke Nummers f 0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewoue Berichten of Mededeelingen van Correspondenten ^3 KVte bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. De verkiezingen. Duurte van het vleesch. Aardappelziekte. Vaccine en Brundassurantie. Een buurpraatje. Laatst had ik een grap. Er was een Rotterdammer bij mij, die een werkman noodig had om zijne monsters te kruien. De roan had geen beesten of wanschepsels te kijkmaar hij deed in manufacturen en hij had de monsters of stalen bij zich. Of dit monster van het werkwoord monsteren, nazien uitzoeken uitlezen afkomtdan of het werkwoord van het naamwoord komt is even eens als de vraag, wat er eerst ge weest ishet ei of het hoen. Zegt men het ei, want daar komen de kippen, van dan zegt een andere olijkaart, ja, maar als je geen hoenders hebt heb je geen eieren, en zoo draait het rondmaar zoo bomt een eenvoudig mensch. die toch iets meer doet dan eten en drinken, tot het besluit er moet toch een begin geweest zijn. Nu dan, 't is heel gued dat de menschen denken en dan is 't weer goed, dat een krantenschrijver zoo eens rondvliegt met zijne gedachtendan gaan de menschen ook eens denken. Nu dan, mijn Rotterdammer moest een kruier hebben. O zei ik „een kleine zwarigheid, die zal ik u wel opschommelen'k zal even naar de beurs loopen." Naar de beurs Wat zette de man groote oogen op, hij dacht zeker hou je er iu jelui apenland ook al een beurs op na Maar toch, wellicht kent menig lezer onze beur zen niet en weet niet wat er verhandeld wordt. Onze beurzen zijn de hoeken der straten en markten, de hoefstallen der smeden, de kaaipoortde leuning aan de kaai, de balie aan den ingang van het dorp, enz. enz. En wat er verhandeld wordt? Wel nieuws en kritiek en politiek en goeden raad en 't betaalmiddel? o, dat is eenvoudig, de een kritiseert en wordt met goeden raad betaald een ander geeft nieuws en ontvangt politiek. Te Sluis noemt meu zulk eene plaats de leugenaarte Sint Anne de beurs eu in 't land van ter Goes, recht eigenaardig, de klapbanke. Uit enkele woorden, die ik bij deze ge legenheid Ier beurze opving, besloot ik om later eens te gaan luisteren en dit plan volvoerde ik op zekeren avond. II; moest een der beursmannen spreken en kon zoo ongemerkt een halfuurtje blijven en luisteren en zoo heb ik dezer dagen meermaleu ge luisterd. Zuo dat pretje van de verkiezingen hebben we weêr gehad 'k Las gister de krant bij den laas en daar stonden de uitslagen van Vele gemeenten in, maar 't was meest overal 't oude liedje en 'l bleef bij 't oude. Te Aar denburg was iemand die op zijn stembriefje beleefdelijk verzocht, om „de ouden" maar te houden„S. v. p. de ouden", nu dat is volstrekt geen kwaad, want alle verandering is geene verbetering, maar dat vind ik flauw, dat de kiezers zoo slecht opkomen en nu weet ik hoe dat het komt, dat het in de Staten (hij meende de Staten-Generaal) zoo beroerd gaat. 't Is al de schuld van de kiezers. Je zeg nog al veel 't Is toch zoo. Je moet nu b. v. Aar- dcnbnrg voor den gemeenteraad niet rekenen. Als er van de 99 kiezers drie uit de ge meente afwezig zijn, blijven er 96 over en als van die 96 er 84 opkomenblijven er maar twaalf te huis en daaronder kunnen er dan nog zijn, die heel goede redenen hebben om te huis te blijvenmaar zie de lijsten eens na; van de meeste andere ge meenten als er een beetje meer dan de helft opkwamdan is het al wel en dal toont machtig veel belangstelling. Zou je er een middel op weten om het te verbeteren Wel twee zelfVooreerst zou men de gemeenteverkiezingen kunnen opluisteren door het uitzetten van programma's eenige weken te voren, waarin luisterrijke volks feesten beloofd werdenwaarbij de herber giers en voerlui, geen klein bestanddeel van ons geldig kiezerslichaam, welvaren. Uit dankbaarheid zouden natuurlijk alle kiezers naar de stembus snellen en de gemeentevooral de voerlui en de herber giers, zouden er wel bij varen en uit dankbaarheid hunne stem uitbrengen, zelfs in de gewenschte richting Maar dat zou eene gemeene kies-machine zijn Gemeen? dat weet ik niet, de kwalificatie van iets hangt tegenwoordig nog al veel van de waarde af en wel van de geldelijke waarde, doch als je er zoo over deDkt zal ik het tweede middel noemen en dat is, de uitbreiding van het stemrecht. Zie je ware de censuswet aangenomen, dan zou het anders zijn. Het lichaam der kiezers zou met eenige personen meer versterkt worden, die zeker stemmen zouden, omdat ze jaren hebben zien stemmen en er geen deel aan mochte; noemen omdat ze tewcinig betaalden, terwijl Jan Slaapmutsedie genoeg betaalde en daarom kiezer was, slil 't huis bleef. Dit zou veel beter zijn dan een man met den lammerzak rond zenden om te vragen: voor wien stem je? Denk je dat het helpen zou? Wel zeker en 'k zal je eens een voorbeeld geven van wat men onder lastige omstan digheden kan, als men wil. Het vleesch is heel duur; buiten een konijntje, als 't niet gestolen wordt, krijgt de werkman er geen en vele kleine burgers alleen des Zondags. Toch zijn er vrouwen van dia kleine burgers, die, wegens hun knecht, daar zij ambachtsman met een knecht zijn en dien tengevolge een gedeelte van hun vleeschgeld aan personeel en patent moeten geven, die er allerlei huismiddeltjes op weten, om het vleesch te doen strekken. Mijnheer A men noemt de man Mijnheer, omdat hij 't verdient, wegens zijne stille levensmanier; zekeren graad van beschaving en de zorg waarmede hij zijne zes kinderen tracht groot te brengen, ofschoon hij eigenlijk maar een baas en nog wel een kleine baas is Mijnheer A. heeft eene kloeke huisvrouw zulk eene als waarvan Salomo reeds in de oudheid den lof bezong en dat wel goed zal zijn al is het oud want Schiller deed het hem na Deze vrouw heeft een mid del uitgevonden om het vleesch te doen strekken. Maar moeten de menschen vleesch eten kunnen ze er niet buiten Och je valt me altoos in de rede lees de boekjes van nut, maar en al wat tegenwoordig in populairen vorm over huishouding en leven en gezondheid ge schreven wordt en dan zal je zien, dat de menschals vleeschvretend diervleesch moet eten. Daarbij Mijnheer A. houdt een knecht, en baas en knecht moeten vlijtig timmeren en dan hebben ze volgens de boekjes van 't nut en de geneeskundige politie vleesch noodig, en 't vleesch is pe perduur en 't Amerikaansch spek deugt niet veel en beteekent het iets, dan is het ook al duur en daarom practiseerde onze kloeke huisvrouw en vond het volgende recept. Ze neemt een kilo rundvleesch gehakteen kilo gehakt varkensvleesch of worsttwee eieren en twee sneden twee- baks brood en maakt van die door een geknede massa bollen en weet dit voor de geheele week te doen strekken. Dat kost haar juist 2,en dat is dus f 104, voor een geheel jaar. Voeg daar nu bij de noodige aardappelen boonen gort en rijst en dan heb je de middag menage voor zulk een gezin, dat acht maanden van 'tjaar werkzaam is. Nu zullen we van botereieren melkzeepzout (de twee laatste artikelen zijn accijnsgoederen steenkolen en hout maar niet spreken evenmin als van dure koffi en thee en dan mag er geen aardappelziekte en geen nut jaar komen. Neem nu nog in uwe gedach ten de personeele belasting en het palent en maak je rekening! Dat hoorde ik op de beursnatuurlijk in andere woorden en de rest hoop ik bij eene volgende gelegenheid te vertellen.

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1