N°. 36 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. imi Veertiende Jaargang* A" 1873. Dinsdag 22 Juli. Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Priis per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland de overige plaatsen des Rijks, franco per post fjt&föt'ï' Prijs der Advertentiënvan 1-5 regels f 0,75 elke regel daarboven ƒ0,1*2y2.Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers 0,05. Ingezonden Stukken en Drieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentien en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. (NIETPOLITIEK MAAR HUISHOUDELIJK.) In plaats van de gevechten met den wand in de Fransche Nationale vergadering en met het moordtuig in Spanje geven wij 't volgende Mijnheer de Redacteur I Na eene tienjarige afwezigheid in Noord Amerika, heb ik het onuitsprekelijk genoegen mijne ouders en ook mijn vaderland te bezoe ken. Ik ziedat velen mijner landgenooten naar Amerika gaan en daar er misschien nog duizenden zijn die derwaarts wenschen te vertrekken, om hunne positie te verbeteren, ben ik tot het besluit gekomen, de vrijheid te nemen UEd. een paar woorden toe te zonden in de hoopdat gij het van eenig belang zult achten voor mijne landgenooten, om deze regelen een plaatsje te geven in uw geëerd blad tot bevordering van Land verhuizing. Met veel genoegen en belangstelling heb ik dat Maandblad gelezen het werd mij ter inzage aangeboden door mijnen geachten stadgenoot, den heer J. H. C. van Deinse, die onlangs met zijn geheele huisgezin naar Minnesota is vertrokken. Ik heb dus ook het stukje van den heer Obreenen do beantwoording daarvan door den heer van Deinse gelezen. Oprecht moet ik bekennen, dat ik voor mij de meening van den heer van Deinse omtrent Minnesota meer deel, dan die van den heer Obreenomtrent Californie. Als ik kiezen moestzou ik Minnesota verkiezen boven laatsgenoemden Slaat, altijd met het oog op landbouw, waarvoor de meeste Hollanders derwaarts gaan. Daar ik het vak van landbouw echter nooit heb uitgeoefend wil ik daarover niet verder uitweiden, en als volbloed Amerikaan ieders meening eerbiedigen. Ik heb Amerika, gedurende mijn tienjarig verblijf, van het Noorden naar het Zuiden, vau het Oosten naar het Westen doorreisd; de meeste Staten bezochtde verschillende zeden en gewoonten der bevolking gezien veel voorspoed maar ook tegenspoed onder vonden. Met het oog op Hollandsche zeden, gewoontenklimaat enz., weet ik op dezen oogenblik geen Staat aan te wijzen beter geschikt voor Hollandsche emigranten dan juist Minnesota. Het is een jonge, rijke en in bloei toenemende Staat de schatten die nog in zijn schoot verborgen liggen zijn onuitputtelijk. Miasmatische ziekten die in de Zuidelijke Staten gevonden worden waar eene bijna onverdragelijke warmte het geheele jaar door heerschtkent men daar niet- ln Minnesota heeft men even als in ieder en vrijheid om zijne meening en zijn oordeel omtrent politieke zaken uit te spreken. Om zich als Amerikaansch burger te laten? nav turaliseeren moet men vijf jaren in Amerika gewoond hebben. Als zoodanig deelt men in alle rechten éven als een geboren Amerikaande geringste burger kan en magwelk beroep hij ook uitoefenttot de hoogste betrekkingen verkozen worden. Ieder is vrij in zijn doen en laten, mits men de grenzen ran het fatsoen niet over schrijdt (limits of propriety.) Goede burgers worden in Amerika gezochtgeeerden verlangdmaarhelaas er is daaraan nog zooveel behoefte. Duizenden gaan naar Amerika en millioenen kunnen er nog ruimschoots hun brood verdienen; zij kunnen door vlijt op eene hoogte geraken, waartoe geen ander land hen verheffen kan. Hoe meer beschaafd publiek er heen gaat, hoe botervrijer en krachtiger de republiek der republieken worden zal. Doch velen be schouwen Amerika verkeerd en meenen dat men er rijk wordt door niets te doen. Wel degelijk moet men er werken om vooruit te komenmaar dan ook zal men zijn werk bekroond zien. Welk beroep men ook ter hand nemeen in welke betrekking men ook geplaatst zij men wordt gezien geacht en geëerd, zooolang men dat beroep met eer en deugd bekieedt. Hooge standen of Aristocratie worden daar niet aangetroffen, zoodat ieder in staat is zich in zijne maat schappelijke en huiselijke positie te verheffen. Daarbij komt, dat iedereen, rijk of arm, overal kan komen zijne tegenwoordigheid wordt overal gedoogd ja verlangd. Maarwaarde landgenooten een woord ter waarschuwing is noodzakelijken acht ik van veel belang voor u. Hollanders wanneer gij in Amerika voet aan wal zetweest voorzichtig en past op komt zoo min mogelijk in aanraking met vreemden, hoe aardig, behulpzaam en in- teresant zij zich ook voordoen. Houdt u bij uw eenmaal vastgesteld planen sluit u bij uwe aankomst aanbij die personendie door het landverhuizersgenootschap zijn aangesteld, om u te ontvangen. Die personen zijn verantwoordelijken zullen u goed op recht, eerlijk en zonder eigenbelang behan delen u den rechten weg en de beste gelegenheid voor alles aanwijzenu met hunnen raad behulpzaam zijn en u helpen om in uwe eerste behoeften te voorzien. Past vooral op voor die beleefde logement- representanten hotehagentensaletjonkers en straatloopersdie gij op alle wegen en plaatsen ontmoet, en u zoo beleefd toeschij nen. Men noemt hen in AmerikaLoafers, hotel-drummerspick-pocketsetc. Gij kunt hen aan hunne kleeren niet kennen ja, gij zoudl hen soms voorhoogst beschaafde menschen aazienlater echter zoudt gij u New-York, de stad bij uitnemendheidis ook eene stad vol van slechtheidhet is de schoonste maar ook de gemeenstede hoogste maar ook de laagstede achtbaarste maar ook de verleidelijkste stadof metro polis van Amerika. Weest overal op uwe hoedeop de „stoombootenin de loge menten", in de spoorwagons, in de herbergen, op de straten, ja op alle plaatsen. Vertrouwt niemandmaar behandelt iedereen beleefd met zoo weinig mogelijk vertrouwen beschouwt iedereen als een schurk tot dat gij hem beter leert kennen, en dan nog, „weest voorzichtig." Ten slotte raad ik mijnen landgenooten die hunne positie in de Maatschappijvan welken aard ook verbeteren willenzich gerust overtegeven aan de bescherming van het agentschap ter bevordering van landver huizing. In latere jaren zullen zijdie nu van hier als arme handwerkslieden vertrekken, door hun vlijt en arbeidzaamheid zich zelven en hunne kinderen in welvaart zien toenemen, en welgezeten burgers zien worden van het land „of the free and the home of the brave." Ik ben van plan om met mijne vrouw spoedig weder naar Minnesota te gaan. Zoo er misschien landgenooten zijn die zich ook derwaarts willen begevendan zal mij niets aangenamer zijn, dan met hen in kennis of briefwisseling te gerakenten einde hun met raad behulpzaam te zijn. Ik stel gaarne mij zelven ten dienste, waar het geldt, de welvaart mijner landgenooten te bevorderen. DordrechtJuni. Met hoogachting J. C. Schotel. Dit ontleenden wij aan het jongste nummer van den landverhuizer en kan misschien zijn nut voor ons gewest hebben Het volgende gaat ons ook ter harte In uw blad van Vrijdag 11 Juli wordt onder de particuliere berichten van Sumatra's Noord- en Oostkust omtrent de Atchinee- sche expeditie medegedeeld Het is nu gebleken dat de generaal Kohier niet is gesneuveld bij het bestormen van den Missegitmaar bij gelegenheid r.adat de Missigit reeds in ons bezit gn de vijand er uitgejaagd wasdat hij eene verkenning aan den open kant van het achterdeel van het gebouw deed. Toen schijnt een schot met een poemaras op hem door den vijand gemunt te zijn dat door den linkerarm heen het hart wondde en onmiddellijk den dood veroorzaakte. Volgens een schrijven van iemand, die bij deze affaire tegenwoordig washeeft zich dat anders toegedragen; het luidt: Ik heb onzen braven generaal, onzen dapperen opperbevelhebber Kohier op een paar passen afstands van mij zien vallen

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1