BINNENLAND. VARIA! De Shaft beeft zijn eigen barbier maar zijn ge- *ojg meet zich getroosten met die gewone ster velingen welke dezen dienst aan de leden der kamer bewijzen. Zoomin terwijl zij geschoren worden, als wanneer zij door de kamers van het paleis wandelen verlaat de lange rieten stok hunne handen. Gistereu waren eenigen hunner in het Théatrc-Francais en het Théalre du Vaudeville, 's Morgens was het reisgoed van den Shah in het paleis van het Wetgevend Lichaam aauRokoraen. Het bestaat uit 818 kisten die niet minder wegeu dan 2.500 kilos. De opene plaats leverde een zonderling gezicht op, terwijl de doorgang bijna geheel versperd werd. Er waren kisten van alle vormen en g-ootle, met allerlei soorten van op schriften koffers met roode of blauwe kleuren geverwd en met groole hangsloten zooals er iu de middeleeuwen gebruikt werden; een leger dienstboden iu Perzische kleederdracht met wijde broeken, jassen, als rokken zoo lang mot smalle plooien en daarop de mutsen van astrakan. Daar tusschen zag men Franscbe werklieden met blauwe kielen en schorten. De Shah is een groot liefhebber van rijst en heeft daarom zijn eigen kokdie deze uaiionale spijs voor hem bereidt. Er is eene afzonderlijke slachterij ingericht, waarin schapen en ossen voor hem en zijn gevolg geslacht worden, waut ook zijn slachter volgt hem overal na. Zijn diner wordt hem op fransche manier voorgezetmaar hat scheen hem niet te bevallen zoo bijna in het Eubliek te moeten eten en hij gaf de stelligste evelendat voortaan de franscho bedienden, welke met den tafeldienst belast zijn. alleen zou den biuuenkomen en dan weer vertrekken. L)e Shah heeft gedurende deo dag een bezoek afge legd in de diergaarde. Hij doorwaudelde bijua den gchcelen tuiu eu vertoefde bij voorkeur voor de hokken der groole jachtdieren zooals herten, reebokkenantiloppeuenz. Voornamelijk het het aquarium wekte de belangstelling vau den Shah op. Het was zes ure, loeu hel pcrziche gezelschap dcu tuin verliet. Vrijdag te half drie ure hebben de personen van ziju gevolg, welke op bet diner te Versailles uiigeuoodigd wareu Parijs verlaten. De andere personendie alleen op de soirée verzocht warenvertrokken eerst te 7 uren. De Shah heeft per rijtuig de parken cn hoven doorkruist. Te 5 uren werden de groote wate ren in beweging gebracht. Te 7 uren was er groot banket in de galerij der spiegels. Die ga lerij cene der prachtigste van het paleis der koningiuis 73 meters lang bij 13 hoog. Fr zijn 17 ramen welke alleen op den tuin uilzien. 6e zoldering is prachtig in 17 deelen verdeeld die bjjna alle voorvollen uit de regeering vau bode wijk XIV voorstellen. In die galerij, zegt de „Bioniteurwerd door bodewijk XIV, de af gezant vau Perzie ontvangen, nu bijna 200 jaar geleden cn bet is uil oorzaak van die geschied kundige heriunering. dat deze galerij gekozen werdom er den Shah in te ontvangen. Het getal der uitgeaoodigde personen bedroeg 150 hoewel er slechts op 120 gerekend werd De zaal der spiegels bevatte uiet minder dan 15 luchters die met 2500 waskaarsen versierd waren. Het gezicht hiervan was verrassend. Na het diner, was er nachtfeest eu vuurwerk in de kom van .Neptunes. De laan welke naar de kom vau batone voert, was niet spriugfouteiuen versierd, die door gekleurde lampions verlicht werden. Het park werd vroegtijdig gesloten en er kwam nie mand biuncn die gccne kaart bezat. De policie van Sainl-Gcrmain-en-baye heefteen eiude gemaakt aan de opsluiting van een kind. Eenige dagen geleden zegt de Petit-Monilcur. hoorde eene buurvrouw der echtgenooten X..„ bij wie men lot nu toe slechts twee kinderen gezien had, klachten uil hunne kamer komen. Do ouders en de twee kinderen waren afwezig alleen een jong meisje, de schoonzuster van den man, stond aau de deur. De buurvrouw vroeg haarHebt go dan een derde kind Ja, antwoordde het jonge meisje komt er maar eens naar zien. Eu zij leidde de buurvrouw naar eene donkere kamer waar deze ceu jongeu knaap bemerkte, schier naakt, met wonden en vuiligheid bedekt, doov ongedierte verknaagd. Hij 2at naast eene kruik in het midden van een vuilnishoopwij willen het echte woord cit gebruiken. Deze ontdekking deed al de andere bewoners des huizes toesnellen en terwijl eenige veront waardigde buren het jongentje verzorgden, gingen andereo de policie verwittigen. Men moest de grootste voorzorgen nemen om hem onder het licht te brengen, alsook om hem te doen eten. Hij weigerde het voedsel dal men hem voorzette, omdat hij he( niet kende, en wilde io den beginne niets anders dan brood, dat hij met gretigheid verslond. Het zien van eenige aardbeziën en krieken, welke men bracht, deed hem als uit de lucht vallenhij wist niet wat er meê le doen en wilde er niet van eten Dit kind is 9 jaar ond maar het heeft nauwelijks de gestalte van een 3jarig knaapje; zijne beeuen zijn zoo zwak, dat ze moeielijk zijn lijf kunnen dragen dat uiterst mager is. Hij wil altijd inéén kruipen. Do arme knaap spreekt duidelijk, maar in korte woorden. Soms weigert hij te antwoorden eu wordt wild. Bij bunne terugkomst werdeu de ouders bij den policiekommissaris gebracht en ondervraagd. De moeder zou verklaard hebben, dat dit kind een onwettig kind was, dat zij lang voor haar huwelijk had. L)e twee andere kinderen zijn wettig; zij z|jq behoorlijk opgevoed. Niets duidt aau, dat zij bet voorwerp vau mishandelingen zijn. Deze ontaarde ouders bewonen slechts sedert eenigen tijd het huis, waar hun schelmstuk ont dekt is. Toen ze daar kwamen wonen, heeft niemand den kleinen verslooleling zien komen. Men had hem in een mand gepakt eu alzoo over gebracht Het onderzoek wordt ijverig voortgezet. Het arme kind is aan goede handen toevertrouwd. Gedurende de le helft der maand Juni zijn van het pustkantoor te Middelburg de volgende brieven verzonden aan onbekende personen geadresseerd B. M. Struijs, te Nieuwediep; W. K. van Gar- dingeu le Nijmegen de Mailli, (niet vermeld.) Vau het hulpkantoor te Veere, Wed. Slokkers, te HansweertG. J. Uerfkcrs, te Rotterdam. Voor den dienst in Nederl. ludië 2ijn benoodigd ongeveer twintig onderwijzers, bij voorkeur on gehuwd, die in hel bezit zijn eener acie van be kwaamheid als hoofd- of als Aufponderwijzer, en van eene aanteekeniug voor eene vreemde taal bij voorkeur de Fransche. Hoofdonderw.beneden den leeftijd van dertig jaren, en hulponderw.benoden den leeftijd vau vier en twintig jarendie genegen zijn zich op deu voet, onder genot der voordeelen, en onder do verplichtingen omschreven iu de Koninklijke besluitenals onderwijzer der derde klasse aan 's lands dienst in Ned. Indie te verbiudeu. kunnen zich tot nader bericht aaumelden bij een op zegel geschreven -• aan hel Dept. van Koloniën gericht, en aau dea beer dr. M. P. Lindo, iuspecteur van het lager ouderwijs in Zuidholland, te 's Graven- hage, franco in te zenden request, onder over- leggiag van de in do St. Cl. opgegeven bescheiden. Men schrijft uit Sleenwijk Het befaamde Amerikaausche paardenspel, onder directie van den heer Meyer, was voornemens gisteren, Zoudag, hie^ eene voorstelling te geven het plan kon echter niet doorgaan, wijl burge meester en wethouders weigerdeu hunne toestem- oiiug tot schending der Zondagswet te geven. Daarop trok de geheele stoet door onze stad naar Wolvega waar het verlof voor eene voorstelling niet geweigerd werd. Een groot aantal nieuwsgierigen, ook van hier, waren daarop naar Wolvega gespoord, om de tours d'adresse der paardrijders lezieu uitvoeren. Doch welk een treurig einde heeft deze dag van zoo genaamde uitspanning gehad Een der toeschou wers een inwoner dezer gemeente, L. S. gebeelen, had gedurende zijn uitstapje overmatig veel sterken drank gebruikt, zoodat hij in den laten avond op den terugtocht bewusteloos neerviel en in jam merlijken toestand op den weg van Wolvega naar Steenwijk bleef liggen. 'Een der Voorbijgangers een bewoner van het nabij gelegen gehucht Ttak, besloot dea hem geheel onbekenden persoon op de been te helpen of althans hem zooveel mogelijk builen gevaar te brengen. Terwijl hij daartoe den bewustelooze naderde en onder de armen vatte, trok L S. eensklaps zijn mes eu stak daarmede zijn weldoener zoodanig in den onderbuik, dat de ingewauden hem uil het lijf hinaen. De ongeluk kige verkeert in hoogst gevaarlijken toestand en meu heeft weinig hoop op zijn leven. De dader van dit laaghartig misdrijf, vader van 3 of 6 kin deren is reeds gevankelijk te Heerenveen binnen gebracht. Men schrijft uit Wemoldinge, 10 Juli De stoomboot „Annas", varende van Gent op Rotterdam, dezen morgen hier arriveerende, stootte op den steenec dam en werd zoo lek dat het water onmiddellijk biunen drong. Gelukkig kon de schroef nog eenige bewegin gen maken, zoodat de boot zich op den aarden dam kou stellen. In korten tijd was het water zoover ingedrongen dal het op één decimeter afsiands de vuren had bereikt. Nadat eerst al de passagiers waren overgenomen, is de boot met tjalken als lichters ontlast. (N. G. Cl.) De trein van deu Rijnspoorwegdie Zaterdag middag ten 3 ure 5 min. uit den Haag naar Gouda is vertrokken en waarmede Z. K. H. Prins Hen drik met gevolg zich naar Soestdijk begaf, is, in Gouda komendetengevolge van het leg- geu van een wissel op een verkeerd spoor, en daardoor tegen den gereedstaanden Rotterdam- schen trein geloopen. Behalve dal de passagiers van beide treinen een hevisen schok ondervonden, had meu tevens een noodlottig ongeval io betreu ren. Een dame uit Rotterdam met een tweejarig meisje op den armjuist toen de botsing plaats groep uit den stilstaauderi trein op het perron slappende, verloor tengevolge van den schok bet evenwicht, liet kind ontviel haar en geraakte ouder den trein, die toen cenigszins in beweging was, waardoor een been vau het kind is verbrij zeld. Een militaire dokter, in een der treinen aanwezig, verleende de eerste geneeskundige huJp. Gelukkig dat het ongeval voor de overige passa giers geen noodloltigen afloop heeft hebad. Volgens een later bericht zijn de ouders van het kind te Rotterdam woonachtig en is het beentje afgezet moeten worden, het kindje is later overleden. Er is een gerechtelijke vervolging ingesteld tegen den betrokken wisselwachler eu voorloopig is hij uit zijn betrekking onlslakan. Gisterea berichtte bet Nieuws van den Dag dat deze doodstijding voorbarig en het kind tamelijk welvarend is. Ex-Keizer Napoleon.De ex-keizer Napoleon had zeer veel te lijden van rheumatiek. De ge- neesheeren die hem iu behandeling hadden, heb ben verklaard dat hij sedert verscheidene jaren uiet meer van rheumatische pijnen le lijdeu had. Uitgezonderd de ontslekiug der nicreu en de ziekte der steen was zijn licliaan in oen goeden staat van gezondheid. Allen hebben verklaard Eau d'auvers van Aug. de Marbaix; nooit wascht of baadde hij zich of bij stortte eerst eenige flacons in het water, bij vochtig weder had hij altijd de ge woonte om de ledematen die hem pijn deden er mede in te doen wrijven. De doctors hebben ver klaard, dat, indien zij de ontsteking der niereu geweien hadden of hadden kunnen voorzien, de ze gemakkelijk had kunnen verdreven worden door het Eau d' anvers (royale).maar men kende die ziekte niet, anders leefde bijmisscben nog. Na poleon was zoo aan deze parfumerie gehecht dat bij nog eenige oogenblikken voor zyu dood zijn zakdoek aan zijn mond bracht om die heerlijke geur iu le ademen. Hij deed dan in do eersle plaats die tot dien tijd door de Westelijke gracht van Aardenburg in do Aardenburger haveu viel van do gracht voor de Westhalve maan te Aardenburg voorbij do gewezen Eiber en kruisdijk schansen naar Sluis afleiden ten einde er meester te zijn van de inundatie eu de grachten van Sluis van zoetwater te kunnen voorzien. Wjj mogen het er voorhouden dat zoo de krijgs kundige man niet elders geroepen ware hij deze waterlinie zou voortgezet hebben tot aan het Haantjesgat achter Sint Kruis dan ware Aarden burg op nieuw de zuidelijke voormuur van Sluis geweest en ons gewest nagenoeg weder in den toestand als dien van voor 1648 gebracht. Nu echter moest hij zich bepalen tot het hoogst noodige en spoedigst uit Io voeren en dan waren zeker Sluis eu de Passegenle de voordeeligsle punteo. Reeds dpn 5 Mei 17U2 nam hij het sterke fort Sl. üonaes bij Sluis in en werd daardoor meester van een inondatiemiddel en van de vaart op Brugse. Vervolgens deed hij langs de Passeaeule hier en daar schorren en batterijen opwerpen eu gaf dezen krommen stroom eene meer rechte richting door het graven van kanaicu in de haar omringende schorren en die van den Braakman terwijl de Clarapolder onder water ge zel werd en alzoo daar de toegang tusschen SJzendyke en Philippine belet werd» van dieu tijd tot die dwaling vervallen was. Met de linien van Biervliet wordt bedoeld de nog be staande linie van den (Iateren) kapitalen dam aan den Braakman tot aan hel vaarwater tusschen Ooslburg eu Kadzandwelke linie, ook de Pas segenle genoemdloeu ten zuiden van Oostburg en IJzeudijke door een aantal wijkschansen ronduilen of redoutes en batterijen versterkt was en door eene afdeeling Eugolsch krijgsvolk van Marlborough, voornamelijk dragonders eu militie onder deu Generaal Murray. Reeds iu 1699 was geheel Staats Vlaanderen onder bet bestuur vau Nederlandst meest beroem den krijgsbouwraeosler de dappere Geueraal Menno Baron van Coebooru geplaatst. Deze oordeelkun dige krijgsman zag dadelijk het gewicht van dit gewest als voormuur van Zeeland doch hij vond in ons wostelijk gedeelte alleen Sluis en IJzendijke versterkt. Hij trok echter partij van de watereu en besloot van Sluis af lot van den Braakman en aan de overzijde van dezen stroom van Sas van Gent lot Colióo de landstreek door eene linie vau verdediging te dekken doch moest ten eiude dit plan behoorlijk te Kunnen uitvoeren Aardenburg met een groot deel van Beoosler en Bewester Eede opofferen en aan de willekeur des vijands overlaten en zelfs zijus ondanks, door hel drijvou de- t'rannen van het Siuiscbe vrije de Aarcleo- horgenarea uoou afdammen. Generaliteitslanden vluchtig heenja Staatscb- Vlaanderen is hen ter nauwernood bekend. Een enkele maal als eenzame sterretjes aan deu'nach- telijken hemel ontmoeten we de namen Sluis» Huist, Axel, IJzendijke en Aardenburg. Vau Lennep gaf een goed voorbeeld van meer alge- meene vaderlandsche geschiedenis doch kon, doel eo omvang van zijn werk in aanmerking genomen daaraan slechts een paar regelen wijden nog met twee kapitale fouten, hij zegt: „Het vijandelijke leger, te Gent gekomen, „verschanste zich eerlang achter de vaart tusschen „deze stad en Brugge; terwijl verschillende af- „deelingen deor de iinien van Biervliet drongen Ben het land van Kadzand deerlijk afliepenzon- „der echter iets van wezenlijk belang te onder nemen." De linien van Biervliet du hebben nooit bestaan in het land van Kadzand toen nog een eiland, werd ook toen niet afgeloopco. De beer van Lennep is overleden en kan zich dus niot meer veaulwoorden aoders op grond onzer ervaring, door oene persoonlijke kennismaking met den jovialee geleerde verkregen, durven we het zeg gen zou hij ne eerste geweest zijn die erkende dal hijmisschien door het raadplegen eener kaart van dit gewest vau dien tijd of eene of au- dcro ons onbekeade, doch zeker een juiste broaK

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 2