NIEOWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. F E 0 L L E101. N*. 34 Veertiende J aargang. A°. 1873. Politiek Overzicht. BUITENLAND. SIIIStfllWIIBMD Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs der Advertentiën van 1-5 regels 0,75 elke regel Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Tlincrlno' 1 Tnli daarboven f 0,12%.Groote letters naar het getal gewone Zeeland 1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco i-zllloud^ AtJ O Uil. regels die zij beslaan, per post ƒ1,30. Afzonderlijke Nummers ƒ0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreflende, beneveus Adverleutiëu en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. Onder de staatkundige lijdingen blijft de ministerieele crisis in Italië eene der gewichtigste. Om zich goed rekenschap te kunnen geven over de moeilijkheid van den toestand in Italië, dient men na te gaan, dat men aldaar in twee belangen moet voorzien die in zekeren zin met elkander in strijd zijn. Italië moet er aan denken om zijne verdedigings-middelen op eer- biedwaardigen voet te houden daar er zich later Europeesche verwikkelingen kunnen opdoen die zijn bestaan zouden kunnen bedreigen. Van een anderen kant zijn er besparingen noodig om de budgetten in evenwicht te houden. Het leger behouden en de uitgaven verminderen is het dubbel probfemadat zou dienen opgelost te worüeD. Men begrijpt dat dit moeilijk kan samengaan. Volgens eene briefwisseling uit Weenen aan den Times gezonden heeft de keizerin van Duilschland, gedurende haar verblijf in de hoofdstad van Oostenrijk eene groote volksgunst weten te winnen. Alle dagen begaf zij zich naar de tentoonstelling als eene eenvoudige burgervrouw en betaalde hare 50 kreutzers aan den ingang. In plaats van als de vorsten een bizonderen dienst bij liet postbureau te hebben ontving zij hare brieven van den brievenbesteller, of welzij zond eene harer meiden naar het postbureau waar de brieven berustende bliiven, die moeten afgehaald worden, en liet er vragen of er geene brieven aange komen waren voor „Augusta, keizerin van Duilschland." Om aan het Ooslenrijksche hof te behagen leerde zlj het hongaarsch aan en sprak in die taal tot den heer Andrassydie er zeer mede gevleid was. Iets over den inval der Franschen in Weslelijk Zeeuwsch- Vlaanderen in 4708. Eene historische mededeeling van G. P. ROOS. Langs den Zuidelijken oever van de aloude Bonte, minder juist 'de Wester-Schelde genoemd, strekt zich een betrekkelijk smalle strook gronds uit die eeomaal lol het oude graafschap Vlaanderen behoorde doch thans het Zuidelijk gedeelte der Provincie Zeeland vormt. Door do wapeueu van Maurits en Frederik Heudrik voor do liepubhek veroverd, bleef zij sedert deu vrede vau 1648 le Munster lot op de verovering van lieJgie door de Franschen, op hel laatst der vorige eeuw, het eigendom der liepubhek en behoorde als Siaats- Vlaaudere» tol de dusgeuoemde Generaliteitslan den de oude uaam is thaus mede verdwenen en door dien van Zeeuwsch-Viaandereu vervangen. Voor de dagen van Filips 11, beruchter gedach- tenissebezat deze strook grouds eene roemrijke en luistervolle geschiedenis. Muitethans een dorpje even ais Biervliet, Aardeuburg en Ooslburg, Waren naast Brugge eu Geul, gewichtige steden In 'tkort, men herinnert zich niet ooit eene prinses gekend te hebben die derwijze de toegenegenheid van al de 'volksklassen wist te winnenvan de hoogste tot de werkende klassewelke laatste haar iederen dag met toejuichingen bejegende. Een telegia.n uit Madrid medt dat de ayuntamiento van Malaga haar ontslag heeft genomen. De spoorweg van Murcia naar Carthagena is afgesneden geworden. De bevelhebbers der bataillons van de miiicie van Madrid hebben Dinsdag eene vergadering gehoudende vijf bataillons hebben zich ten voordeele der staatkunde van het gou vernement verklaard. Madrid is rustig. Volgens een dépêche uit Constantinopel van den 8 Juli, zal Mahmoud pacha voor eene commissie geroepen worden om re kenschap le geven van zijn bestuur tijdens zijn groot-viziraat. Het dagblad „Turc Bassiret" zegt dat acht ïurksche oorlogschepen binnen kort naar Sumatra zullen vertrekken ten einde de belangen der Turksche onderdanen te beschermen. Morgen 13 Juli is het de geboortedag van maarschalk Mac-Mnhon. Te dier gele genheid zal er een vriendschapsmaa! gehouden worden in het hotel van het presidentschap. Onder de genoodigden is een lerscli bloed verwant van den maarschalksir James Mac"Malton. De maarschalk is 67 jaar oud en werd geboren den 13 Juli 1806. De krijgsraaddie maarschalk Bazaine zal oordeelen, wordt gepresideerd door den hertog van Aumaleen zal zitting houden in 't kasteel van Compiêgne, van den 15 tot den 30 September aanslaande. BELGIE. De policïe heeft een sehoemaker van Clamart met name Bernard aaogehoudeu, onder beschul diging den dood vau zijn vierjarig zoontje veroor- I even als het eeuigszins jongere Sluis. Vau Aar- denburg en Oostburg kau men niet recht zeggen: hare geschiedenis verliest zich in deu nacht der eeuwen Wanneer men echter onze jaarboeken na 1648 opslaat en men zou daaruit dau do ge schiedenis vau deze streek willen opstellen dan zou men kunnen volstaan met de vermelding van eukele feiten als de schandelijke overgave Yau Sluis, de roemrijke verdedigiug van Aardenburg en eeoige stormen en watervloeden, overigens kan men zeggen: Sedert 1648, deelde dit gewest in de lotgevallen van het overige vaderland, zonder op die lotgevallen eenen bizoudereu invloed uit te oefenen; dit oordeel zou echter niet altoos recht vaardig zijn. Immers de heldere lichtpunten die do hizondere lotgevallen van de kleinste plaatsen zelfs in de algemeene geschiedenis des vaderlands aanwijzen, waren soms van de meest besliste waarde. De verdediging van het zwakke Aardeuburg, de ver overing vau Koevordeu door de Groninger helden in 'l rampjaar 167*2, vlogen als electrieke schokken door de harten der burgers van het gemeenebest. en hel fiere Amsterdam, bijna den gebeeleu staats last alleen torscheude, kou niet geacht worden vermetel le handelen, wanneer het groud had, om waar zoo de vonken van den edelen volksgeest uitsprongen, pal te blijven slaan. Dat was geen Hollandsche stijfzinnigheid, neen dit was het ont maakt le hebben. Het arme kind was sedert langen tijd ziek. Bernard vond deze ziekte zeer kostbaar en ook, dat hierdoor zijne vrouw belet werd zich met haar huiswerk bezig te houden. Hij besloot de ontkuoopiug er van te bespoedigen. In den nacht van *25 op 26 Juni leed de arme kleine waarschijnlijk meer aan zijne ziekte, want onop houdelijk kermde en steende de zieke kuaap. Bernard zeide hierop tot zijne vrouw„Hoort gij, de pad schreeuwt nog!" „Ons kind is misschien zieker1' antwoordde de moeder, „ik zal opstaan en gaan zien wat het noodig heeft.11 „Blijf liggen, ik zal zelf gaan.*' üe vader stond op en zeide tot het kind op een barschen toon, dat het zou zwijgen maar hier door waren de pijnen uiet gestild eu bleef het immer voorlkermeu. Bernard werd woedend pakte het arme knaapje vast eu bracht het op den rug en op de borst zulke hevige vuistslagen toe, dat het bloed hem uil neus en mond spatte. Verschrikt sprong vrouw Bernard het bed uit en snelde haar kind ter hulp. De ontaarde vader wilde voortgaan met slaan, waaruit eeu gevecht ontstoDd tusschen mau en vrouw cn wanrin deze laatste, dank aan de tusscheokomst harer schoon moeder die op het gerucht was toegesneld de bovenhand hield. Met hun beiden slaagden zij er in het ongelukkig slachtoffer aau de handen van zijn beul (c ontrukken, maar le laat, want het kind bezweek tengevolge van do mishaudeliugen zijns vaders. Die vader, moordenaar van zijn eigen zoon, zal aau het gerecht rekenschap geven omtrent zijne misdaad. De Livingstone, eeu lichte zeilboot van de jacht club te Brussel, heeft die stad verlaten met be stemming naar Weenen, onder het geleide vau drie jongelingen. Te Boom langs de vaart van Willebroek aaugekomen, zal die boot de Schelde tot iu Holland afvaren, daarna den Rijn eu den Main opvaren, om langs hel Ludwigkanaal in den Donau aan te komen. De bopt vaart onder Bel gische vlag. FRANKRIJK. Toen Zondag avond de Shah van Perzië afscheid Dam van maarschalk Mac-Mahou, iu zijue appar tementen vau hel Palais-Bourbon, giug hij aan tafel, at, dronk en rookte tot 11 uur 's avonds en begaf zich daarna te bed. Den volgendeo dag waren al do sollicitors teleurgesteld want de Shah ontving niemand. Zijn grootvizier Hursieu Khan antwoordde iu naam van zijn gebieder som mige der vroegtijdige indringers. Zijne Perzische Majesteit dronk koffio uit gouden bekers, waarna hij, alvorens eenige depeches naar Teheran go- zouden te hebben, in een rijtuig stapte om ou- gekend eeu rid door Parijs le doen. waakt zelfvertrouwen gewekt door edelmoedige daden van zelfopofferende trouw. „Nog is Holland niet verloren Zoo mocht men aau den rand des afgronds uitroepen en het werd bevestigd toen Europa's bevrijder, Willem 111, een getergde leeuw gelijk, ontwaakte eu den strijd op het ver overd grondgebied zelf overbracht. Was 1672 roemrijk voor ons in de uitkomst niet miuder roemrijk was voor ous het tijdperk tusschen deu vrede van Rijswijk en dien van Utrechtwaarin het drama ouder den naam van Spaansche successieoorlog bekend voorviel en waarin naast de namen van Marlborough en Eu- genius die van Ouwerkerk, Wassenaar, Tilly Woudenberg eu de opkomende ster Joau Willem Frizo schitterden Ook Zeeuwsch-Vlaanderen en bizonder het Wes telijk deel dezerzïjdsch den Braakman, had zijn deel in do gebeurtenissen van die dagen eu ten gevolge van deu inval der Franschen in dit oord ontstond later het gezegde, dal de Frauschen om de veertig jaren terugkeerden als de Philistijnen over Israel. Zoek nu echter noch bij Wagenaar noch bij van Leunep noch bij de gelijktijdige geschiedschrijvers naar bizouderheden omtrent deze feiten. Wage naar eu zijne vervolgers, bijvoegers en nalezers zijn eigenlijk, voornamelijk de Historieschrijvers van Holland en zijn haudel en loopen over Je

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1