NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEÜWSCH-VLAANDEREN. ALWEDER EEN CRISIS. N8. 53 Veertiende Jaargang. A° 1873. Politiek Overzicht. suisde Dit Weekblad verschijnt iedercn Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland 1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post ƒ1,30. Prijs der Advertentiënvan 1-5 regels f 0,75 elke regel daarboven ƒ0,1'2/2. Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers f 0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uilgever dezer, alles FRANCO. Het tegenwoordige kabinet is al zeer on voorspoedig de tegenwoordige Kamer is al heel moeielijk te voldoenzou ze wel bij mogelijkheid te voldoen zijn? Jaren lang was er maar één stem in de Kamer en de pers, aangaande de zaak van 's Lands verdediging, en die stem was regeling der militaire zaken bij de wet. Voor wie den enormen omvang van eene totale wette lijke regeling van ons geheele defensiewezen zoo wat de levende als materieele middelen betreftkan overzienkan het geen ver wondering baren, dat het genie nog niet geboren schijnt voor wien 't is weggelegd dit cyclopenwerk te volbrengen. Men heeft het dan ook maar stukswijze beproefd. Met welken uitslag? Ach! geheel zonder eenig gevolg. Wel werden een aantal oude vestingen gesloopt en eenige forten gebouwd, maar 't geheel heeft nog geen vorm of gedaante kunnen verwerven. De regeling der schutterij is mislukt. De belangrijke wijziging van de aanwerving voor het Indische leger, door de aanneming in beginsel van een Koloniaal legioen hier te lande werdals bij suprise, door den drang der omstandigheden verkregen. Thans is weder de poging van den Ge neraal v. Styrum, Min. van Oorlog, om een grooten stap te doen tot zuivering en ver heffing van het leger, door afschaffing van de plaatsvervanging en nummerverwisseling, mislukt daar de Tweede Kamer het daartoe strekkende wetsontwerp heeft verworpen. Een amendement om alleen de plaats vervanging te doen vervallen werd verwor pen een ander om de nummerverwisseling in verband te brengen met den schutterlijken dienst vond mede geen genade en ten slotte werd art. 3 van het wetsontwerpwaarin het hoofdbeginsel was uitgedrukt met 43 tegen 25 stemmen verworpen. De Min. van Oorlog heeft daarop verklaard het ont werp in te trekken en te zullen aftreden. Zoo is er dan weder een bres geschoten in het kabinetde tweede groote bres want de verwerping der reorganisatie van de rechterlijke inrichting was er ook een. Zou nu de bres bruikbaar zijn om storm te loopen op het bewind Te betreuren is het, dat alle schijn bestaat alsof het alleen maar om die bestorming te doen was. En wie zal 't ontkennen, dat het kabinet, ondanks zijn betoonde gelatenheid in den tegenspoed't toch op den duur zoo niet zal kunnen houden? Wat zou men toch eigenlijk willen Is er een stel mannen gereed om het kabinet, als dit zijne nederlaag accepteertte ver vangen Zou 't te vinden zijn in do clericale partij Neen zeker. In de liberale parlij Maar wie zijn thans haar leiderszij heeft er gee»cln die opposition mixte, die sedert de optreding van dit kabinet, ja misschien al sedert de laatste dagen van Thorbecke alle groote zaken onmogelijk heeft gemaakt? Ook daar niet want de elementen, waaruit die gemengde toevallig en tijdelijk slechts samenwerkende oppositie bestaatzijn on derling zoo tegenstrijdig, dat zij de stof voor een kabinet onmogelijk kunnen opleveren. Een gemengd kabinetop zichzelf reeds verkeerdis in de gegeven omstandigheid eene onmogelijkheid. 'tSchijnt meer en meer duidelijk, dat „men" men andere personen wil maar 't wordt tevens van dag tot dag minder klaar wie die „men" eigenlijk is, die zich zoo krachtig toont in het negatieve, en waar „men" de bouwstof voor 't kabinet der toekomst van daan moet halen Aan een radicaal bewind is niet te den ken; de stoutigheid der weinigen, die 't spel begonnen hebben door hun afval van den meester, heeft nog geen propaganda ge maakt. Een half liberaal, half behoudend kabinet stellen sommigen zich voor zou tot verzoe ning der partij en tot verplaatsing der stemmen kunnen leiden. Wij betwijfelen dit. Zulk een kabinet zou niets anders kunnen zijn dan een kabinet van reactie en we geloven nog altoos aan eene liberale meerderheid in de Kamer. Dat er iets zal moeten gebeuren is zeker; anders wordt ons constitulioneel staatsleven eene bespotting voor binnen- en buitenland. Moge maar de echte vaderlandsliefde het ten laatste winnen van de partijdriften en de daaruit voorkomende verblinding I Bovenstaand opstel troffen wij aan de Zierikzeesche Courant van 5 dezer en nemen het over, omdat het onzes inziens vooreerst de feiten goed weder geeft en vervolgens, omdat wij het met de slotsom geheel eens zijn. Er moet verandering komen Zooals de toestand nu isis die geheel en al on houdbaar Wij willen eens verhalen, wat we Onder 't volk hebben hooren redeneeren op verschillende plaatsen en bij verschillende gelegenheden en van menschen, van wie we dachten, dat ze zich anders volstrekt met met geene politiek bemoeiden. Wij hoorden zeggen de toestand is door en door ver dorven het waarachtige liberalisme is te zwak en het eigenbelang der partijen is te sterk. De censuswet zou alleen redding kunnen geven men zou daardoor in het kiezerskorps nieuwe elementen brengen personen van wie men weet, dat ze uit vrees voor hunne geldelijke belangen niet van de stembus zouden wegblijven, maar flink opkomen en waarachtige liberalen stemmen. Zien we toch op alle collegiën van de gemeenteraden, de provinciale staten en de tweede kamerZetelen daarin niet tal van personen, die hunne plaats aan het bezit van geldoverwicht op de markt en grondbezit danken en zien de kiezers dezen niet naar de oogen De rechterlijke orga nisatie is verworpen door de macht van het eigenbelang, zoowel zedelijk als stoffelijk. De wet op de nationale militie insgelijks. De tegenwoordige wet handhaaft immers een privilegie voor de aristocratie in alle vormen 1 Men bedenke eens wel of deze volkstem soms ook waarheid spreekt. 7 Juli. De Miuisterieeie crisissen schijnen aanstekelijk te zijn. Thans is ook de beuri aan Nederland maar onverwacht is hot niet, want de uitslag dor bersleniLoicgeu was niet gunstig voor het tegen woordig Kabinet, daar al de gekozeuen tot de conservatieve of anti-revolutionaire partij behooreu. zoodat het Ministerie niet meer op eeuo meerder heid kon rekenen. Het aanblijven van dit Kabinet is echter nu onmogelijk gemaakt door eene nieuwo nederlaag, do verwerping van het voorstel tot af schaffing der plaatsvervanging en nommerverwis- seling bij do nationale militie. Daarbij waren drie Ministers betrokken, de heereu vanStirum, Geert- soma en Brocxeerstgenoemde heeft reeds dadelijk, na de stemming in de Tweede Kamer, waarbij met 48 tegen 25 stemmen het begiusel der Regeering werd verworpen, verklaard, dat hij zijue portefeuille nederlegde en geen deel meer wilde nemen aau de behandeling van audere door hein voorgestelde wetten. Daarop is nu ook besloten de vestingwet, die ua de militie wet zou behandeld worden, te laten rusten. De fello bestrijding, vooral van den kant vau sommige leden der liberale parlij, inakeu een aaublijveu van andere Ministers onmogelijk, ook met bet oog op de vroegere nederlaag van den Minister van Justitie, die alleen op verzoek, des Konings zijne portefeuille, die liij na de ver werping van de rechterlijke organisatie ter be schikking bad gesteld, heeft beboudeu. Waar schijnlijk zal nu de Tweede Kamer na dezo ouv'ruchtbare bijeenkomst op een ongewoon tijdstip, eerstdaags voor goed huiswaarts keerenua eene nominatie voor eene vacature in den Hoogeti Raad te hebben opgemaakt. Men meent dat do heer van Reenen wederom met de zameustelliug van eeu nieuw ministerie zal belast worden, welk. ministerie uit mannen van geen bepaald politieke kleür zal moeten bestaan en alleen de laak zal kunnen vervullen van de zaken eenigermale gaande te houden, daar geen enkele richting op dit oogenblik eene meerderheid in de vertegen woordiging kan vinden. Bij gelegenheid van de debatteu over de milicie- wet ziju er krasse woorden over en weder gezegd, en wel met het betreurenswaardig gevolg dat er bijna een duel uit zou voortgevloeid'zijn. De Mi nister van Oorlog meende althans dat eenige uil- drukkingen van deu beer de iioo van Alderwcrelt kreukend wareu voor zijue eer; maar bet is aau een soort van ecregericbl, bestaande uil do heereu van ReenenStorm vau 's Gravensande van Wassenaer van CatwijckStieltjes en Dullert voorzitter der Kamermogen gelukken partijeu te bevredigeu, waarvan opeulijk in de zitting der Kamer mededeeling is gedaan. Ook Italië ziet zijue ministers aftreden. Het kabinet Lanza beeft zijn ontslag gevraagdnaar aauleidiug van de laalsie besluiten in de llali- aausche Kamer genomen. Vau bet nu afgetreden ministerie mag gezegd worden, dat het ouder zeer moeielijke omstandigheden en te midden Yau

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1