BUITENLAND. BINNENLAND. DU1TSCHLAND. Zondagmiddag werden de bezoekers der Weener tentoonstelling op eeoe zeer zonderlinge manier teleurgesteld. Om 4 uur namelijk zou een lucht bal vati ongeveer 8 meters middellijn met eenige personen opstijgen doch tegen kwart voor 4 uur kwam een zwaar onweder opzettenalsmede een hevige wind; alles vluchtte dadelijk in de gebou wen doch toeu men weder buiten kwam, was de luchtbal weg gevlogen; om 5 minuten voor 4 uur had de wind hem zoodanig heen en weer geschud, dat hij van de kabels was losgeraakt ea zich zonder iemand naar het Oosten had begeven. De luchtbal hoorde toe aan een Franschrnau. FRANKRIJK. Men leest in den „Opinion Nationale" van 2 dezer; Op 6 Juli moest de „Fenelbcr," een-, stoomboot van 1000 ton, uit Havre vertrekken;; Dit schip is bevracht door reeders van Parijs ora; die vrouwen naar Nieuw-Caledonië over te voeren/ r--welke zich daar bij hunne, tol verbanning ver--' oordeelde echlgenooten willen gaan voegen. Het is op aanraden van den minister van zeedienst,, dal het overvoeren dier vrouwen waarvan vele door hunne kinderen vergezeld zijndoor een handelsvaartuig zal plaats hebben. De reeders van den „Fenelon" hebben aan het gouvernement eene overeenkomst voorgesteld, wélke door dit is aangenomen en die zeer dienstig zal zijn voor de 6ÜÜ vrouwen, welke met die stoomboot moeten vertrekken. In plaats van het gezouten rantsoen, do brandewijn en het scheepsbeschuit zullen de vrouwen dagelijks eene zekere hoeveelheid koffie roet melk, versch brood en boter krijgen. Het vee en gevogelte zullen vernieuwd worden op de eilanden der Groene-Kaap en te Port-Nataide plaatsen waar het vaartuig zal aanleggen. De kinderen zijn ten getale van$75. Er zullen met inbegrip van deze ruim 600 reizigers aan boord zijn. Het schip is geheel voor die reis ingericht, welke in 70 dageu zal afgelegd worden en het is te denkendat die gezonde en versterkende voeding, «en heilzaam behoedmiddel zal wezen tegen de talrijke ziekten, welke zoovele slacht offers maakten bij het vervoer met staatstrans- portschepen. Ter herinnering aan de gijzelaarsgedurende de commune te Parijs vermoord, is aldaar, rue Haxo 85, ter plaatse waar dit geschiedde, een zwart marmeren steen geplaatst, waarop de na men der 51 slachtoffers in gouden letters staan vermeld. ENGELAND De Schah van Perzië heeft pbotografische por tretten van zich zeiven en van zijn gevolg laten maken. Zijne keizerlijke hoogheid is afgebeeld in galakostuum. Zyo gewaad is bezaaid met edel gesteenten en de greep van zijn sabel is met briljanten bezet. Een ander portret stelt hem voor in eenvoudiger kleediug, gedecoreerd met de orde, die bij van Hare Brilsché Majesteit heeft ontvangen. Hoe mooi OOSTENRIJK. Het trappen van de naaimachines i9 niet alleen, lastigmaar ookzooals men algemeen gelooft* voor borstlijders zeer uadeelig. Op de Weener tentoonstelling kan men nu eene stoommachine zien werkeu van 10 paardenkracht vermogen welke dat trappen niet meer noodig maakt. Alles is eenvoudig ingericht. Men ziet slecht een stooraketelljedat met gas gestookt wordt, en zonder tusscheukomst van machinedeelen de as van het vliegwiel in beweging brengt. Dit keteltje werkt alzoo met hetzelfde water, dal zich daarin evenals in de natuur in een cyclus be weegt en op die manier kracht voortbrengt. Het brandstof-verbruik bedraagt voor eene met volle kracht werkende machine 2.5 centimeter gas. waarheid sprak; of misschieu wanhoop over den ongelukkigen toestand der lijdêresse tot de euvel daad geleid bad; of het koele berekening was in het vooruitzicht der akeligo gevolgen van de ziekte, wij weten het Diet, wel welen wij, dat iu die zit— idling burgemeester Sterck, plaatsvervanger van den Baljuw gelast werd, dezen Leemans iu hechtenis te nemen en zyne zaak te onderzoeken. Hel collegie moet daarin toch iets gezien hebben, want het beloofde den heer Sterk schadeloos te zullen stellen en hem zijne te maken kosten le waarborgen. Reeds twee dagen later bracht de heer Sterck verslag uil; dat verslag was zeer gunstig voorden beschuldigde. De onderzoeksrechter had de ver- moedeus onzekerde informatiën onbeteekeiiend en het geheele geval zeer verdacht, weshalve hij, waarnemend baljuw, machtiging verzochL om deu gevangene te ontslaan. Van haudtasting of borg tocht, waartoe men anders zoo licht besloot, was zelfs geene sprake en uit hel verder stilzwijgen der notuleu over eeuo zoo gewichtige zaak als vooi al in dien tijd eene beschuldiging van moord was, mogen wij besluiten dat Leemans, zoo al niet geheel onschuldig, toch onslraibaar was eu 't ver heugt ons tol het eersLe gevoelen le mogen over hellen, daar men anders iu de pijnbank een ge schikt middel meende le bezitten om een gevangene tot bekentenis le brengen of was hijom ziju ambt zooonraisbaar, dat weu veel door de vingers zag? Ofls.HoUandseü ree maakt op de Weener vee tentoonstelling een goed figuur. Verschillende exemplaren tan HoliandschGroningsch en Friesch ras door buitenlandsche, veefokkers in gezonden zijn met prjjzea bekroond. Men roemt bij de stieren den flinken bouw den breeden melkspiegel; de volle gelijkmatige vormen; de zachte dunne huid en het zijdeachtig haar, terwijl de melkeigenscbappen der koeien mede geprezen worden. AARDENBURG 3 Juli. Het werk der plaatsing Yan de afleiders op den torén der Hervormde kerk en op dien vau het raadhuis is. gelukkig afgeloo- tien. De aanzienlijke hoogte en de rankheid van aatstgemeldèn 'toren maakten, dat dit werk niet geheel zonder gevaar was. 'H- In de gisteren gehouden zitting van den toogen raad {kamer van vacantië). is (L a. behandeld het-! beroep iu cassatie doorJ. Willeras ingesteld tegen j een arrest van net provinciaal.gerèchLs&óf io Zee land van den lOen Mei jL, waarbij hij wegens i;moedwilligen manslag,Lgépieegd in den avond van den 26en December 1871, op den persoon J. J.- Loke, te Aardeuburg woonachtig, op den klinker weg van Ooslburg naar Ztójdzande, is veroordeeld tot5 jaren tuchthuisstraf _l)è advocaat|mr. Pape heeft na voordracht en toejicliting van eea middel van cassatie geconcludeerd; tot vernietiging van hel tea 'deze gewezen arrest éo: verwijzing der zaak naar een aangrenzend gerechtshof. De advocaat-generaal mr. Smits zal aanstaanden Dinsdag in deze zaak conclusie nemen. Blijkens een opstel van dr. Wap in het D. v. Z. eu 's Gr., bevond het grafgedenkleeken van Hugo de Groot, in het koor der Nieuwe kerk te Delft, zich vele jaren in bljjkbaar verval. Het college van kerkvoogden heeft gemeend na vruchtelooze pogingen bij de stamverwanten van de Groot voor net behoud van dit monumentiu April jL de lusschehkomst der régeering in te roepen. Deze slap werd zoo spoedig met een gunstig gevolg bekroond, dat men reeds in Mei tol de restauratie kon overgaan, voor eene som van f 795, welke in de eerste dagen van Juli zal ge reed zijn/ Het eerste Zuider-Zendingsfeest is Woensdag gevierd en wjj gelooveh er gerust bij te mogen voegen, tot voldoening van alle belangstellenden afgeloopen. Tóch wareii er vóór het feest donkere wolken, in den waren zin die het welslagen er van bedreigden. De regenbuien der laatste dagen, deden menigeen maapial te bevreesd.zijn, dat het feest „in het water" zou vallen. Reeds werd door sommigen beweerd dat het eigeulijk reeds kon gezegd worden mislukt te zijn, daar, al was het op den dag van hef feest zelf droog wederde kleigrond reeds te veel doorweekt was, dan dat niet de meesleu ertegen zouden opzien oui het te betreden. Doch opmerkelijk, evueuals vroeger de zendiugsfeesleu elders gehouden, steeds door goed weder begunstigd werden, helderde ook nu aau den vooravond van het feest de lucht op. Waren op de bedestond in den avond van Diusdag 1 Juli een driehonderdtal belangstellenden nog met regenschermen gewapend, het was als of met hel aanvangen er van, de wolken gescheiden werden, en een ieder stond verbaasd, toen hy op het feest self bespeurde; hoe weinig overlasL do gevallen regen had nagelalen. Op d;eu feestdag zelf bleek de belangstelling in dit eerste feest dat van dien aard in Zeeland ge vierd werd, groot te zijn. Oischoou de toevloed van vreemdelingen vooral door den Grand Central Beige op alle mogelyko wyze bemoeielijkt was, waren er, uaar wij meeuen te mogen schatten et-n 6000lal bezoekers, voor namelijk uit Zuid-Bevelaud eu Walcheren, tegen woordig. Wij spraken van do hinderpalen door den Grand Central Beige in den weg gelegd. Naar wij .ver.. Intüsschen schynt eet dat de Aardenburger ma gistratuur geeue groot®- aanspraak op den titel van GestrengeEdel^ of Hoog Edel Gestrenge maakte, maar integendeel dien van Lankmoedige zoo uiet erger, verdiende. Dit bleek uit de han delingen tegeuover den heer Pieter Roman een man die, naar 't ons voorkomt, een vast en recht vaardig karakter bezat eu zulks loonde in 1672, toen zoovelen den moed lieten zakken. Gebeurt meer dal zulke karakters bloot staan voor de gevolgeu vau nijd en laster eu daardoor als 'l ware vlekken op bunnen naam kleven, die wel 'een rechtvaardige nakomelingschap uiet be letten een rechtvaardig vonnis te vellen, maar toch zoo iemand}, zachtst genomen„op de spraak helpen." Dat Roman licht geraakt was en zich door hartstocht kon laten vervoeren schijnt zeker, doch dat hij daartoe getergd eu uitgedaagd was door eene kleingeestige aristocratie, meeuen wy te mogen aannemen en dit verklaart ons alweêr zyue edele houding tijdens den aanval op de stad zyner vreemdelingschap, door de Franschen. Den 30 Juli 1667 meende burgemeester Sterck T collegie le moeten voorhouden „de groote iure- vereulie, die den Licentmeester Pieter Roman voorleden September 1666als wanneer de pesli- lentiale ziekte 'tzynen huijse graseerde, heeft toe gedragen. 't Collegie niet alleen niet obedieerende, nieltegenstaandB-v-erscheidene" waarschuwingen en nterpellatiën, zoo door den heer burgmeester als namen weigerde loch de maatschappij con feest- trein over hare baan te laten loopen, 8u was de feestcommissie daardoor buiten de mogelijkheid zoodanigen feesttrein uit Rotterdam en 's Herto genbosch te laten loopen, zooals anders het voor nemen was geweestdaar deze beide van Breda en Roosendaal over de Central-baan hadden moeten gaan. Treffend was de orde onder die menigte feest gangers zoo als Zeeland wellicht nog nimmer vereenigd zag. Nergens bespeurde men een spoor van uitgelatenheid, die anders helaas te dikwyls de gevolgen, om niet le zeggen een groot be standdeel van volksfeesten zyo. Nergens een spoor van losbandigheid, die aan het veelvuldig gebruik van verhittende dranken verbonden is. En toch niettegenstaande de kenmerkende orde, kalmte en vroolijkheid, houden wij ons overtuigd] dat veel der deelgenooten yan bel feest met meer genoegen zullen herdenken aan den dag van het feest met meer genoegen zullen herdenken aan den dag tan het eerste Zuider-Zendiugsfee st dan aan den luidrüchtigslen kermisdag. Terwyl wij tevens overtuigd zijn dat het vele nuttige dien dag gehoordvelen tot nadenken za! stemmen over den ernst des levens. Een ernst dié echter zeer wel met eene gepaste vrolijkheid kan ge paard gaan. Eene gepaste vrolijkheid dié den mensch voorzeker meer waar genot verschaf!, dan uitgelaten losbandigheid. (N. G. Cl.) Te Beusichem hebben Donderdag 11. hevige vechtpartijen plaats gehad bij gelegenheid en ter oorzake van de kerkelijke verkiezingen. Het schijnt, dat de beide paftijen, voor dat beslist word wie op kerkelijke gebied de overwinning zou behalen, eerst hunne lichaamskrachten hebben willen meten. Als dit nu door „heiligen ijy.er" van de eeneen de „liberaliteit" van de andere party veroorzaakt is; als op zulk eene wijze strijden moet, om zijne parij te doen ingaan, eu men aldus de belangeu van den godsdienst moet voorslaandan kan men wel in het vervolg de kerkelijk© verkiezingen in „openbare worstel strijden" veranderen. Wij vestigen in het bizon der hierop de aandacht van hen, die steeds hun best doen om op kerkelijke en staatkundig gebied der heiligen ijver aan te wakkeren, bet volk op te zweerea en de hartstochten in beweging te brengen. Wy gevea hun in overweging,of het in hel belaDg „der goede zaak," in het belang van orde en eensgezindheid niet beter ware, zijne partij roodom en vredevaan, in plaats van om éen oorlogsstandaard te scharen. (N. M. Cl.) Duizende brieven doorkruisen ons land dagelijks,, waarvan somwijlen enkele voorzien zijn van do wonderlijkste adressen, die onwillekeurig den lachlust opwekken. Wie echter beeft ooit geboord van eed adres óp rijm en zang? Geen uwer? Welnu, vóór eeuige dagen werd te Grave een brief op de post gedaan met bet volgende adres (Wijze: Die Wacht am Rhein „Vooruit papier: Naar Amsterdam! Ochkom toch bij deu rechten man De gracht, de gracht, de Martelaarsgracht Daar is 't, waar men U yurig wacht. Bij IlennyChristiaan zijt gij wel (bi*) Vyf honderd één-en-vyftig L. (bis) - (Tel.) Naarwy uit goede bron vernemen, is bet dozer dagen iu een der bladen medegedeelde bericht dat de verdachten van den dubbelen moord aan de bocht van Guinea te 's Hage ia de maand Au gustus e. k. voor het provinciaal gerechtshof zouden terecht staan, van allen grond ontbloot. De stukken moeten zelfs nog niet by den pro cureur-generaal zijn ingekomen. De rijksveldwacht uit Groningen is voor een groot deel naar de Pruisische grenzen gestationeerd, ten einde le waken legen deu invoer van vee uit Pruisen, waardoor de veestapel in het Noorden met de gevaren eener besmettelijke veeziekte wordt bedreigd. door de stadsbode uit den naam van den Magi straat aan hem gedaan, maar zelfs ook met schimp en scheldwoorden jegens haar heeft uitgevaren. Ten andere, ais dat ook de voorseide.VPicter Roman alsnog te Schounhoven een schandeleus proces heeft hangende en werdende aldaar door den BalliuwCrimineelijkgeconvenieert(?) vervolgd.* De burgemeester stelde voor, en zyn voorstel getuigt van kleingeestigheid, zoo niet ergeria hel vooruitloopen op eene rechtszaak, of men den voornoemden Roman uiel van de nominatie {aan bevelingslijst vóór schepenen) behoorde te hóuden en verder (alzoo men verstaat, dat hy devoiren aanwendt om in de Magistratuur te geraken) 't zelve. Haar Edel Mogenden Commissarissen van Hunne IJoogmogenden niet behoorde voorgehouden te wordenmet verzoek hij Roman (zoolang zijQ proces hangende bleef) uit den Magistraleur mocht worden gehouden. Dien overeenkomstig werd besloten en mijnheer Sterck zou dit zaakje met de Edelmogendên be- disieleo. Of 't hielp we zullen zien, doch hoeven niet lang te zoeken, want ruim eene maand later (12 September) vinden we den heer Roman reeds in de schepeusbank zitten. In'.usscben want we moeten na dezen.uitstap lol ons eigenlijk onderwerp terug keerenschijnt do besmetting geheel te hebben opgehouden, doch geleerd door de ondervinding, handhaafde men

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 2