NIEUWS- EN ABVERTENT1EBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-YLAANDEREN. FEjJjLLEfÖI Y. o2 Veertiende Jaargang. A" 1873. Politiek Overzicht. IETS OVER HET IIEERSCHEN DER PEST S1II1 s c hSwmbud Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs der Advertentiënvan 1-5 regels ƒ0,75 elke regel Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van T^incrlno* ft Tnlï daarboven ƒ0,12y2.Groote letters naar het getal gewone Zeeland 1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco J-/lllöUa^ O d Uil. regels die zij beslaan. per post 1,30. - Afzonderlijke Nummers ƒ0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten ol Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. Aan het hoofd der kroniek van de verleden week mag Nederland met eervollen luister pralen en de geschiedenis schrijve Nederland had een Minister van Oorlog, die, in den geest der natie het onrecht dat de Militiewetdat treurig naspel der in bloed en tranen vervloekte Fransche conscriptie, na zich sleepte, langzaam maar zeker wilde opheffen en doen ophouden. De mannen die zich noemen vertegen woordigers van get Nederlandsche volk hebben een groot beginsel verworpen Waren ze bang voor moeders zoon Vreesden ze voor den haat der aristocratie van het geld Wij weten het niet' Maar dit mogen wij zeggengeen vrede met eene kamer die eene goede regeering onmogelijk maakt 1 Wij zoudenklonk onze kreet tot 's Hage door en werd hij niet gesmoord in de doffe lucht,die daar boven den vijverberg hangt, den Minister van binnenlandsche zaken willen oproepen om de censuswet nogmaals en nogmaals voor te dragen en te trachten het kiezerscorps van nieuwe elementen te voor zien ten eiude onbeschofte dubbel gekruiste grootheden te wezen en te vervangen door nieuwe levens vatbare elementen. In de zilting der Tweede Kamer is de discussie over het ontwerp tot afschaffing der plaatsvervanging voortgezet. De minister van ooriog heeft het breedvoerig verdedigd en verklaard dat, zoo het beginsel werd verworpen, hij zijne taak zou neerleggen. De heer Jonckbloet heeft eene scherpe critiek geleverd op de rede van den minister Geertsema van Zaterdag, die daarin de wet over boord had geworpen, en, als onmach tig, geabdiceerd zou hebben. De minister van binnenlandsche zaken, de heer Geert sema, heeft zich verdedigd, en met volle erkenning van het recht van critiek der vertegenwoordigers gemeend, dat de houding van den heer Jonckbloet tegenover eene bevriende regeering en tegenover hem in 't bizoniler, meer blijk gaf van personeele Consideration. In den loop der zitting werd voorgelezen eene verklaring door den heer Storm van 's Gravensande dat de zaak tusschen den heer de Roo en den minister van ooriog uit den weg geruimd is. De heer de Roo heeft do woorden „dat hij met dezen mi nister niet in discussie wilde treden" inge trokkenterwijl de minister, in de zaak der bevordering, den goeden naam van den heer de Roo niet heeft willen schaden. Na velerlei discussie over de amendementen der heeren van Naamen van Eemnes en Brediusis art. 3, bevattende het beginsel van de afschaffing der plaatsvervanging verworpenmet 43 tegen 23 stemmen waarna de regeering de wet heeft inge trokken. De minister van oorlog verklaarde, dat hij aftreedt. Wij eerbirdigen, maar tevens wij betreuren dat besluit: de kern der natie zal echter de nagedachtenis van den Minister, die eenmaal leven en bloed voor het vaderland veil had, waardeeren. En is er iels dat onze smart tempert, dan is het gedachte, dat onze zeeuwen van Eek en l'ak niet hebben medegewerkt aan den val des edelen staatsmans! Reuter heeft een telegram verspreiddat ook de Nederlandsche bladen zonder kant- teekening over nemen. Volgens dit twee voudig telegrafisch berichtzou Nederland genegen zijn, met Atchin eene schikking te treffen en de Sultan van Turkije twaalf oorlogschepen naar Aden hebben gezonden. Wij hadden gemeend, dat de onwaar schijnlijkheid dezer mededeelingen te in het oogloopend wasom ze aan onze lezers over te breugen. Het blijkt echter, dat andere bladen er anders over denken en wij vermelden ze daarom ook. lntusschen, zoo Nederland bereid is met Atchin in schikking te treden, zou men dit toch iu den Haag eerder weten dan te Penaog, van waar het telegram van 26 Juni is gedagteekend en hel zenden van een eskader om zulk een verwijderd vasal te helpen tegen eene bevriende mogendheid zou Tur kije te groote moeilijkheden veroorzaken dan dat wij er geloof aan kunnen schenken. In elk geval zou Turkije, begonnen zijnde met zijne „goede diensten" als bemiddelaar aan te bieden, niet eensklaps eene vloot op ods afzenden. Volgens de „Nuova Roma" zijn te Rome Turksche agenten werkzaam om voot; den Sultan van Atchin Italiaansche vrijwilligers te werven. Van den Perziscben Minister van Bui- tenlandsche Zaken is reeds een antwoord outvangengedagteekend uit Londen en in de Fransche taal geschreven op het adres ten behoeve der Israëlieten in Perzië aan den Schah door de kerkeraden der lsr. gemeenten te Amsterdam aangeboden. In dat antwoord beiooft de Perzische Minister het adreszoodra daartoe gelegenheid bestaataan den Schah te zullen overhan digen en verklaart hij zich persoonlijk in genomen met de denkbeeldenten gunste der Israëlieten in Perzië, in het adres voorkomende. Van wel ingelichte zijde zegt men, dat de sensatiebericinenbetreffende de minister- crisis en de aftreding van vorst Bismarck eo dergelijken met de grootste voorzichtig heid moeien oCUuiiacid worden. ZiCous Stuiis geruimen lijd bestaat er eene spanning tusschen de Pruisische staatslieden terwijl tot heden toe, met betrekking tot de perswet en eeriige verschillen in de behandeling van financieele quaestiën niets in het licht is getreden, dat eenige verbetering in| dien toestand kon brengen. Op het laatste congres der sociaal-demo craten te Frankfoft waren 66 gedele geerden opgekomendie 180 afdeelingen met 16,010 stdhamen! vertegenwoordigden. De debatten bleven geheimdoch bekend werd gemaakt, dat voortaan het orgaan ,.Neue Social Democrat" in plaats van driemaal 's weeks dagelijks zou verschijnen met het oog op de naderende verkiezingen. Ook zouden voortaan de agitators eene vaste en bezoldigde aanstelling bekomen om hen van de wisselvallige partijmeening onafhankelijk te maken. De „Gewerbverein"„ merkt op dat andere organen de inkomsten dezer fractie op 4232 thl. begrooteo en daar ieder lid sgr. per jaar te betalen heeft, zoo zou het aantal Joden niet 16,010 maar hoogstens 6000 bedragenindien men het aantal wanbetalers op 1000 schat. De „Haagsche Nieuwsbode,' heeft een particulier schrijven uit Parijs ontvangen, waarin niet zeer geruststellend omtrent Frankrijks toestand wordt gesproken. Men vreesde voor eene catastrophe. De clericaal- conservatieve partij zou niet terugdeinzen voor verwikkelingen met Italië en naar bondgenooten omzien. Ook op Nederland zou zij het oog hebben laten vallen en met dit plan zou de vervanging in verband staan van den markies de Gabriac door den heer de Target, die eerst Thiers volgde, maar door de Broglie zich heeft laten vinden en wien riu de betrekking als gezant in den Haag is opgedragenofschoon hij nooit van diplomatie zijn studie maakte. in Zeeuwsch.-Vlaanderen in de eerste helft der XVIIe eeuw. Eene bijdrage tot de geschiedenis der geneeskundige politie en seden van dien tijd, door G. P. ROOS. IV. Den 21 Maart 1667 werd in schepenkamer eeno zaak ter tafel gebracht van hoogst ernstigen aard en welks behandeling wel waardig is, om ons niet alleen een blik te laten werpen in die lijden, maar dien blik levens tot op ouzo dagen te doen strek ken, opdat we een rechtvaardig oordeel mogen velleD, wanneer we. den rand betrachtende gedenk, aan de dagen van ouds, öf al te zeer bevooroor deeld zouden zijn voor dal oude, bf uitsluitend voor het nieuwe, daar toch echter het oordeel over oud en nieuw al ons rechtvaardigheidsge voel inroept, ten einde de geschiedenis ons waar heid en niets anders dan de waarheid leere. Er liep een gerucht door do stad, dat de pest- moester Leemans niet meer of niet minder dan zijne vrouw dood geslagen had. öf het gerucht

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1