NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-YLAANDEREN. N". -51 Veertiende Jaargang. A° 1873. „KLOPT EiV U ZAL OPEN GEDAAN WORDEN." Politiek Overzicht. \-4jV*s I I JSss/c J SMISCHimSLIl Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs der Advertentiën van 1-5 regels ƒ0,75 elke regel Priis per drie maanden voor het voormalig 4de district van Vrnrlaiv Tnlï daarboven 0,12f2.Groole letters naar het getal gewone Zeeland ƒ1,15; voor de overige plaatsen nes Rijks, franco 1 J regels die zij beslaan, per post ƒ1,30. Afzonderlijke Nummers ƒ0,05. Ingezonden Stukken en Drieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. VIT EEN GEACHT VOLKSBLAD NEMEN WIJ OVER EN PLAATSEN ALS HOOFDARTIKEL HET VOLGENDE STUK: Matth. VII, 7. Loonsverhooging is het groole woord onzer dagen. Aan dat woord wordt hier met meerder, daar met minder beleid en verstand klem bijgezet; hier met meerder, daar met minder beleid en verstand gehoor gegeven. Geeft acht op de vruchten. In de voorname ijzerdistricten van Enge land is het nu door den gedwongen prijs der loonen zoover gekomen, dat de fabrieks eigenaars hunne zaken liever doen stilstaan, dan langer met verlies te werken. De steenkolen zijn allerwege tot eene schrikba rende hoogte in prijs gestegen. De gedurig klimmende eischen der mijnwerkers zijn daarvan een der voorname oorzaken en daar verre de meeste fabrieken tegenwoordig zich zonder steenkolen niet meer bewegen kunnen moeten hare eigenaars die duurdere grondstof tot eiken prijs inslaanof tol stilstand besluiten. Zoo brengt een onvoor zichtig vorderen en inwilligen van hoogere loonen derving van loond. i. honger in plaats van een bescheiden deel bood d. i. zelfverwijt en gewetenangst in plaats van geloof en berusting; d. i. vloeken en bedelen in plaats van bidden en werkend. i. drinken en stelenin plaats van nuchter zijn en verdienen; d. i., in een woord, ellende in plaats van betrekkelijke welvaart. Ziedaar wat wij uit het buitenland verne men maar ziedaar ookwat wij onder eigen oogen, is het niet op zoo breede schaal als elders, zien gebeuren. Niemand meene dat het kwaad bij ons minder groot, voor ons minder schadelijkonder ons minder gevaarlijk zou zijn. Is ons volk nuchter, zoo zal het niet ligt tot uilersten overslaanmaar doet de drank mededan is er geen praten tegen geen houden aan. Beklagenswaardige vrouwen, die Zater dagsavonds, zooais wij er in de jongstver- loopen week ooggetuige van warenuwe mans tracht te ontmoeten, voordat zij met het gezelschapdat hen bepraat heeft om ook eens mede te gaan,de kroeg binnen stappen. Uwe smeekingen, uwe tranen vermochten slechts bij een enkeledat hij aan uwe zijde huiswaarts keerde. Maar hoe was het met de meestenmet velen Giivrouwenwordt voor 't huishouden met een paar gulden van de acht of tien afgescheept, en rammelende met de buit voor den tapper, stappen de mannen de muizenval binnen,... hoe zullen zij er uit, hoe zullen zij thuis gekomen zijn? Spreek vrij van. de lankmoedigheid en zachtheid der ware liefde: o gewis, een goede vrouw vermag veelmaar loochent het niet langerde drank vermag meer. En is er in onze dagen niet alles op ingericht om het lappen gemakkelijk en het drinken uitlokkend te maken Loonsverhooging is tapperswinst cn bran dersrente en vermeerdering van belasting opbrengst, maar alles behalve verbetering van den huiselijken en maatschappelijken toestand des werkmans. „Ik bewonder uwe volharding", zeide mij dezer dagen een volksvertegenwoordiger, het deel der Vereeniging is schoon maar zij bereikt het nooit. Ons onderwijs deugt niet. Daarop moet gewerkt worden dat ons volk leere denken en oordeelen. Zonder dat is er geen redding mogelijk. Toegegeven hernam ik, dat het lager onderwijs nog niet is wat het zijn moest, maar zij dan, de jongelingen en volwassenen, wat verwacht gij van dezen Op die vraag bleef mijn vriend het ant woord schuldig. Maar wij kennen dat antwoord. Dat antwoord is beperk het aantal kroegen; beperk het aantal lap-uren, ontneem dat lui cn diefachtig beroep zijne fatsoenlijkheid die het thans uit de kieswet ontleentbemoeielijk zooveel mogelijk dat loeren en teeren op andermans beurs, onzedelijker dan openbare dobbel- en ha zardspelen. Is jenever erger dan pest en choleradat dan niet langer eene valsche schaamte de volksvertegenwoordiging terug- houde om naast de wet tot beperking van besmettelijke ziekten eene flinke wet op de drankhuizen in het leven te roepen Dachten alle leden der Tweede Kamer want van haar, niet van de regeering moet onzës bedunkens zoodanige wet uitgaan als de heer van Kerkwijk (zie nr. 1 van dezen jaargang) cn eenstemmig met hem denken gewis zeer vele volksvertegenwoor digers zou dan een wetals Frankrijk nu bezit, hier te lande niet spoedig zijn ingevoerd? Welnu danMijne Heerenwij smeeken U, om wille der stoffelijke en zedelijke welvaart van dat volkhetwelk gij geroepen zijt te vertegenwoordigen, neemt dat initiatief. Gij zult een zegenrijk werk verrichten. Groot zal uw loon groot ook de dank des volks zijn want van zeiven breeder bedding zich vormende dan door gedwongen loonsverhooging, zal eene natuurlijke en gezonde voorspoed de plaats innemen van die armoede en bekrompenheidvan dat gemis van verstand c oordcel, 'twelk gij met ons opmerkt en betreurten waarvan, onder eene in ons oog beschamende bescher ming van wet en overheidde drank en nogmaals de drank oorzaak en gevolg is. Wij hebben alweder aangeklopt, zoo wij hopen, aan de rechte deur. Zal ons open gedaan worden De uitslag der districts- eo arrondissements- verkieziugen ia den Elzas zijn niet gunstig uitge vallen, voor de Uuitsche partij. Uit Straatsburg schrijft men daaromtrentOn geveer 46 pet. der kiezers namen aan de stemming deel en wel 28 pet. stemmen werden uitgebracht op de anti-Duitsche partij tegen 13 pel. op de Duilsche candidaten. Drie pel. stemmen werden versnipperd. Aan deze stemming namen ook deel do voorsteden van Straatsburg met hunne volks klassen. Het getal uitgebrachte stemmen mag bevredigend genoemd worden in zooverre is hen ten minste een licht opgegaan, nl. dat zij de noodzakelijkheid ïngezieu hebben zeiven in het veld te moeten treden. De absolutie onlboudiug aan de stemming is te vergeefs gepredikt. Dat de gematigde partij de miaderheid verkrijgen zou was reeds door velen voorspeld daarin ligt niets verrassends. Het geldt veel meer met getallen te bewijzen, hoevelen de gematigde partij toebehoorea eu hén daarmede te bewyzen, dat zij niet geïso leerd is. Uezo minderheid bestaat hoofdzakelijk uit Buitschers die zich daar pas gevestigd hebben, ea Buitschers, die zich niet op het dwaalspoor hebben laten brengen, lu welke verhouding deze beide deelen tot elkander staan valt moeieiijk te beslissen, daar het getal kiezers, dat zich hier pas gevestigd heeft, niet bekend is men schat het echter op 3 tot 2. Deze kiezers hebben thans den plicht te vervuilen zich nauw aau te sluiten hij de quaes- tiën de innerlijke organisatie van hel laud be treffende. De meerderheid is gevormd uit de ul- tramonlaansche eu nationale oppositie, twee partijen die door een gemeenschappelijken haat te zamen gehouden worden tot «en grootere haat hen weder scheidt. Deze kiezers hebben zich voor zes jaar aan radicale candidaten verbonden en daardoor hun vaderland eene zware kastijdiug opgelegd. Op het platteland en in de kleinere steden, alsook in den boven-Elzas viel de verkiezing ten gunste van de gematigde partij uit. Eenige bladen hebben medegedeeld dat dc lin kerzijde een belangrijk besluit genomen heeft in eene vergadering dezer dagen gehouden, nl. dat de heer Jules Grevy een programma zou samen stellen. de gedragslijn aanwijzende, welke de re- püblikeinsche partij moet volgen om de verschillende fracties der linkerzijde weder te vereenigen. Dit bericht wordt echter van wel ingelichte zijde te gengesproken. De heer Grevy is volstrekt niet inet.het samenstellen van een programma belast geweest. De linkerzijde begrijpt,zeer goed, dat zij de gedragslijndie zij moei volgen uiet vooraf kan bepalen maar dat zij naar den toestand der zaken moet geregeld worden. Waartoe zou het öók dienen heden een plan te ontwerpen dat misschien morgen weder door onvoorziene om standigheden iu duigen valt. De Frausche regeering neemt krasse maatrege len tegen den schilder Courbet. Men wil heui aansprakelijk stellen voor de door zijn toedoen aangerichte schade, (uederhalen der Vendóuie- zuil.) De Parijsche rechtbank voor burgelijke zaken heeft de sequestratie bevolen van alle bij dea kunsthandelaar Durand Duel gedeponeerde schil derijen van Courbet, alsmede van zijn (in de Dank) aanwezige gelden. Paris Journal zegtdal do minister vau financiën over deze zaak meer dan 20 brieven vol dreigementen ontvangen heeft. Zij zouden in handen vau den prefect van politie gesteld ziju. In de flaliaansche Kamer heeft de president- minister gezegd dat dc Koning het ontslag van het kabinet had aangenomen, maar het verzocht had op zijn post te blijven tot nadere beschikking. De jougste firman vau deu Sultan van Turkije, waarbij aan den Khediv vau Egypte diens rechten en privileges worden gewaarborgd, behelst o. a. ook nog gelijk nu blijkt de belangrijke hc-

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1