NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N#. 30. Veertiende Jaargang, A" 1813. Dinsdag 1 Juli. Politiek Overzicht. Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland f 1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post /1,30. Prijs der Advertentiën, van 1-5 regels f0:75 eike renet ^aélsOVdieQ^be^a7nGr00le IeU"* hel «etal Afzonderlijke Nummers 0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, henevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. Van al de thans reizende vorstelijke personen is er geen, die zooveel de aandacht van het publiek trekt als de Schach van Ferzie. De luistterrijke ontvangst, die hem allerwege aan de Europesche hoven ten deele valt, geeft dan ook aanleiding om zoowel den persoon van den vorst als het land waarover hij regeert ter sprake te brengen. Perzie schijnt een land van be lofte te zijn, althans zeer geschikt voor exploitatie door ondernemende en energieke lieden uit het westen. Merkwaardig is het ten minste bij deze gelegenheid kennis te maken met de mededeelingenin buiten- landsche biaden omtrent de concessien, die men beweert door den Verzischen Schach verleend te zijn. Als zij waar zijndan is nu Perzie met al zijne rgke hulpbronnen verpacht aan baron Beuterwiens naam als oprichter van de grootste telegraafbureaux wereld bekend is. Gedurende zeventig jaren heeftnaar men wil, Reuter de concessie van den Schach verkregen om in Perzie mijnen te ontginnen, spoorwegen aan te leggen en vele andere openbare werken tot stand te brengen tegen betaling natuurlijk aan den Schach van een aandeel uit de daarvan te trekken winsten. Ook moet Beuter het innen der belastingen gepacht hebbenzoodat eigenlijk het geheele koninkrijk aan Engelsch kapitaal en ondernemingsgeest is overgegeven. Beuter moet een waarborg kapitaal storten van 40,000 pond sterling. Wat overigens de reis van den Schach betreft, deze heeft in den laatsten tijd eene meer politieke betee- kenis gekregen, daar de Engelsche Regeering, naar het beweeren van Bussische bladen, zich de tegenwoordigheid van den diamanten Schach zou hebben ten nutte gemaakt om eene juiste bepaling der grenzen van het eigenlijk Perzie en het onder Engelsch protectoraat staande Afghanistan te verkrijgen. Met het oog op Buslands macht in Midden- Azie is het natuurlijk voor Engeland van het uiterste belang, om tot eiken prijs de onschendbaarheid van Afghanistan te verze keren en den Schach tot vriend te hebben. In Spanje wil het nog maar niet vlotten; men heeft er voortdureud ministerieele kri- sissen; maar men schijnt ten slotte nog eens te willen beproeven of ook de ontbinding vau den staat en het vormen van eene nieuwe bondgenootschappelijke republiek ba ten kan. De cortes hebben een voorloopig besluit in dien zin genomen en bepaald, dat het land zal worden geregeerd door eene commissie van 42 ledenwaarvan 12 door de cortes zullen worden aangewezen uit de meerderheid eu uit de minderheid door de bondgenootschappelijke Staten. Cas-j teiar heeft voorgesteld de oude verdeeling te volgen van de verschillende provinciën en deze als staten te erkennen; elke staat zou dan twee vertegenwoordigers hebben in de Gonstitutioneele Commissie. Nadat eerst de Ministers door de cortes zouden worden benoemdis nu weder die bevoegdheid aan den president Piy Margall opgedragen. Intusschen schijnen die plannen nog niet den onverdeelden bgval van de Spanjaarden verworven te hebben en gaan de Carlisten voort met gevechten te leveren en vaardigt pastoor Saota-Cruz besluiten uit in de streken, waar hij meester is. Onder het opschrift; De moord van Endarlaza. leest men in den „Impartial Bayonne De Spaansche autoriteiten van Irun en San Sebastian hebben onderzoek gedaan naar het gebeurde bij de brug van Endar laza. Gebleken is, dat de Carlisten, on middellijk nadat zij de 36 douaniers hebben ingeslotenvoornemens waren hen te vermoorden. Tweemaal toch werd de witte vlag geheschen. Een Franschmanbeambte in de mijnen aldaarvestigde daarop de aandacht der Carlisten, maar kreeg ten antwoord: „wij hebben het wel gezien, maar hebben bevel ze allen om het leven te brengen." Van de acht die poogden te ontsnappenwerd één dood geschotentwee verdronken, omdat de Carlisten vuurden op de Franschen, die hen wilden redden. Vijf geraakten over de Fransche grenzen en werden onder escorte naar de citadel te Bayonne gevoerd. De anderen, ten getalle van 52, gaven zich over en legden hunne wapenen neder. Op last van SaDta-Cruz werden zij op ongeveer 200 ellen van de brug geleid eu van hunne uniformen ontdaan, om deze te sparen. Vorvolgens werden de ongelukkigen groepsgewijze roet kolfslagen en bajonnet- steken afgemaakt. Van sommigen was de schedel gespleten; anderen was het hoofd bijna van den romp gerukt. De iDgewanden hingen enkelen uit het lichaam. Op één nawaren allen van voren getroffen. Vier zijn door geweerschoten omgebracht. Toch heeft Santa-Cruz gepoogd dien schandelijken moord te rechtvaardigen. Het gerucht dat Santa-Cruz van plan zou zijn eene Katholieke repub'iek te proclameeren wordt door liemzelven gelogenstraft. Hij verklaart als Carlist te zullen sterven. Donderdag li. dwong hij de vrijwilligers de stad Alegria te ontruimen. Vervolgens verraste hij drie compagnicn vrijwilligers van Tolosa en een compagnie der genie bij welke gelegenheid velen gekwetst werden. Tevens schijnt Santa-Cruz besloten te zijn, te beginnen met 1 Juli paspoorten uit te reiken ran hen die in de provincie Guipuzcoa willen reizen. Deze paspoorten zullen uit 4 categoriën bestaan volgens de maatschap pelijke betrekkingen van de reizigers. Ook zullen weldra postzegels met de beeltenis van Karei VII in omloop worden gebracht, tot den prijs van een reaal voor 20 gramm. De correspondentiëngefrankeerd met een Carlistisch postzegelzullen vernield worden. Eene beweging van veel rustiger aard heeft thans in Zwitserland plaats. Het Zwitsersche volk heeft op den 18 Juni een indrukwekkend protest tegen de bestaande constitutie afgelegd in eene nationale meeting te Solothurn. De Bondsraad is aan den wensch der natie tegemoet gekomen door een nieuw ontwerp-constitutie vast te stellen, die in vele punten afwijkt van de ten vorige jare bij de volksstemming verworpene. Daarbij is de algemeene ^dienstplicht inge voerd en ten aanzien van de godsdienstige aangelegenheden wordt o. a. bij volledige scheiding van kerk en staat volkomen vrijheid van godsdienst en gelijkstelling van iedere gezindte gegeven. Voor het oprichten van bisdommen op Zwitsersch grondgebied moet de goedkeuring van den Bond gevraagd worden. Ten opzichte van het onderwijs is bepaald dat de Bond bevoegd is eene universiteiteene polytechnische school benevens andere inrichtingen van hooger onderwijs op te richten. De kantons moeten zorgen voor het lager onderwijs hetwelk om niet gegeven wordt en verplichtend is. Volgens eene mededeeling van lord Enfield, in het Huis der Gemeenten gedaanzouden DuitschlanJ Oostenrijk Hongarije en Italië eene overeenkomst hebben getroffen tot afschaffing van de bagage-visitatie aan de grenzen. Dit is ongetwijfeld een zeer navolgenswaard voorbeelddat door het reizend publiek op prijs zal gesteld worden. De discussiën in de Fransche Nationale Vergadering over de zaak van Banc zijn minder heftig geweest dan men zich had voorgesteld. Zij zijn geëindigd met het verleenen van verlof tot vervolging van Rauc; deze is echter voor alle securiteit naar Engeland gegaan en schijnt dus den afloop van eene tweede instructie tegen hem als gewezen lid van de Commune onder deze Regeering niet te vertrouwen. De nieuwe President van de Fransche Republiek gaat geheel anders te werk dan zijn voorganger Thiers. Mac Mahon spreekt niethandelt niet, althans niet in het openbaar, maar laat zijne Ministers alles doen. Deze tre den dus meer op deo voorgrondmaar daardoor tevens ook hunne gebreken of misslagen.

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1